build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 123124125
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2481 Posted: 19-May-2020 at 11:51
Originally posted by Staro Skopje

Некои поинтересни детали од катастарот:
Булеварите Никола Карев и Борис Кидрич (2+2, доволно е). @stef4o, живее некој во двокатната зградичка и двете куќи од 40-тите/50-тите што треба да се рушат?

Да сите три објекти кои треба да се рушат се вселени дури кај едната куќа лани правеа надградба поточно некакво си поткровје или што и да беше така да не верувам дека наскоро некој ќе иницира спроведување на овој проект.Незнам како им се живее во такви супстандардни услови бидејќи поголем дел од таквите куќи и мини зградички низ Мичурин се дадени на инвеститори за згради а проектов би бил од големо значење за населбата за да има поголема проточност во внатрешноста бидејќи сегашните улици Петар Ацев и Анастас Митрев се слепи улички и сите најчесто излегуваат на Трета Македонска Бригада а со тек на време откако ќе се вселат сите нови згради значително ќе се оптовари сообраќајната мрежа...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2482 Posted: 19-May-2020 at 12:44
Општина Центар интензивно работи на изведбата на трите краци на новата улица „Новопланирана 2“.
Се поставува атмосферска канализација во должина од 250 метри, нова фекална канализација во должина од 255 метри и нова водоводна канализација со вкупна должина од 286 метри.
Поставен е нов коловоз со површина од 1890 метри квадратни, нови рабници во должина од 728 метри и тротоари во површина од 875 метри квадратни.
Со изведбата на улицата и трите краци значително ќе се олесни движењето на сообраќајот и ќе се намали ‘тесното грло’ кое го има на улицата Козара, а проектот за „Новопланирана 2“ предвидува и пробивање на нова раскрсница со улицата „Васил Ѓоргов“.https://www.facebook.com/sasha.bogdanovikj/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2483 Posted: 20-May-2020 at 14:16
Originally posted by Staro Skopje

Фаза 3 (светло зелено; ~1km) од границата до бул. Босна и Херцеговина. За да се избегне рушење на голем број куќи во Бутел 2, а со тоа и повисока цена на проектот и нарушување на квалитетот на живот во населбата, со тунел или надвозник булеварот треба да ја премине пругата и да влезе во кругот на фабриката, а на свиокот кон Скопје Север да се врати назад.

Сега ги ѕирнав деталите на Катастарот и излегува дека има само 7/8 објекти кои треба да се рушат, а не десетици. Има доволно место помеѓу пругата и населбата за барем 4 ленти, средишно зеленило и тротоар и велосипедски патеки од двете страни, а во 30 метри не би биле невозможни и 6 ленти (1.5+1.5+3.5+3.5+3.5+2+3.5+3.5+3.5+2+2)
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2484 Posted: 20-May-2020 at 19:26
Дали пругата е на иста висина или е повисоко во делот на Хрватска?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2485 Posted: 20-May-2020 at 19:34
Мислам дека пругата е пониско од патот вака како што е нацртана.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2486 Posted: 20-May-2020 at 19:37
Булеварот е во проектирање веќе година и нешто, само тука нема луѓе од проектансткото биро кое работи за да сподели информации.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2487 Posted: 20-May-2020 at 19:37
Мислам дека е незначително подигната; не знам дали по целата должина е така. Се гледа нешто и на StreetView.

Знае некој до каде е проектот? Градоначалникот во декември на интервју кажа дека се испитува почвата за Словенија, а Хрватска не ја спомена.

Edited by Staro Skopje - 20-May-2020 at 22:41
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1808
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2488 Posted: 22-May-2020 at 14:21
Originally posted by stef4o

ПОСТАВЕНИ ЗАШТИТНИ СТОЛПЧИЊА НА ДЕЛ ОД УЛИЦАТА 11 ОКТОМВРИ

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ деновиве поставија заштитни столпчиња на тротоарот на улицата 11 Октомври на потегот спроти поранешен Тутунски комбинат.

Со поставените столпчиња се става крај на непрописно паркираните возила на овој потег и се овозможува непречено движење за пешаците.

Сега пак на улица паркираат, а кај пиљарите пред семафорот подолу со години е ужас Наместо една зграда можеа паркинг да направат.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2489 Posted: Yesterday at 01:17
Google Maps има интересен feature преку desktop верзијата. Се вика typical traffic, бесплатна консултантска студија за сите градски власти од секаде низ светов. Прилично јасно е што се случува во Скопје, што би се рекло "се гледа од сателит".Edited by user8642 - Yesterday at 01:17
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2490 Posted: Yesterday at 14:22
Булевар Босна и Херцеговина.https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 123124125

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.