build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 125126127128129>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2521 Posted: 03-Jul-2020 at 11:05
Санација на улиците "Методија Митевски", "Аугуст Цесарец" и "Благоја Паровиќ", во населба Топанско Полеhttps://www.facebook.com/komunacair/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2522 Posted: 03-Jul-2020 at 11:08
ул.Роналд Реган-Топанско Поле

https://www.facebook.com/komunacair/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2523 Posted: 04-Jul-2020 at 10:35
ПОСТАВЕНИ ПЛАТОА ЗА СМИРУВАЊЕ НА СООБРАЌАЈОТ НА УЛИЦАТА КОЦЕ МЕТАЛЕЦ ВО ЖЕЛЕЗАРА

Со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот, екипи на ЈП „Улици и патишта“ деновиве поставија платоа за смирување на сообраќајот на улицата Коце Металец во населбата Железараhttps://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2524 Posted: 05-Jul-2020 at 15:01
Дупка од пола метар на ул„Перо Наков“ зјае како ламја да проголта некое тркалоДупка на коловозот со големина од половина метар на улицата „Перо Наков“, кај влезот во МЗТ зјае како ламја спремна да проголта некое тркало на возило. Загрижени граѓани фотографијата ја објавија на Фејсбук од каде се гледа дека дупката во коловозот не е само опасност за возилата, туку и за велосипедистите.

– Ова е на „Перо Наков“, возиш точак по тротоар, навечер кога видливоста е доста слаба и тој што не знае налетува на дупка од 50 сантиметри, да да толкава е. И сега замислете што моше да се случи. Луѓе одговорни за граѓаните за градот, ова не смее да се случува – коментира Зоран Марковски.

За утре е најавено дека дупката ќе биде санирана.

https://www.vecer.press/дупка-од-пола-метар-на-улперо-наков/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2525 Posted: 06-Jul-2020 at 15:43
Прилично запоставена ул.1615(близу Џеваир кулите) тротоарот скоро неупотребливhttps://www.facebook.com/Урбанизам-во-Македонија
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2526 Posted: 07-Jul-2020 at 09:51
Една од улиците за која беше најавена реконструкција летово ул.Никола Карев(ги спојува бул.3-та Македонска Бригада и К.Ј.Питу) во принцип коловозот е полн со крпеници и пукнатини особено околу пешачките премини има нерамнини а тротоарите се тотален распад.Ќе видиме кога ќе дојде на ред да се реконструира...Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2527 Posted: 09-Jul-2020 at 12:38
Завршуваме со реконструкцијата на улицата „Петричка“ во Маџир Маало, една од најстарите скопски населби.
Покрај новиот асфалт во должина од 2700 метри, се постави нова фекална и атмосферска канализација и се реконструираше целосно водоводната мрежа.https://www.facebook.com/sasha.bogdanovik
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2528 Posted: 09-Jul-2020 at 12:58
Завршуваме со реконструкцијата на ул. Александар Урдаревски (Бутелска). Целосно обновена главната артерија во општина Бутелhttps://www.facebook.com/petreshilegov?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2529 Posted: 09-Jul-2020 at 20:18
зошто се асфалтира учичка во маџир маало ако за таму се предвидени нови планови?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2530 Posted: 09-Jul-2020 at 20:36
Originally posted by zabegan

зошто се асфалтира учичка во маџир маало ако за таму се предвидени нови планови?


Затоа што се работи тотално неплански,маалото се распаѓа ама важно го држат под мораториум 2 години и не даваат да се гради,ама кога тогаш ќе одобрат и сите овие улички што ги прават ќе се уништат при градбата на новите згради па за неколку години пак истата работа ќе треба некој да ја прави. Патем уличките се претерано тесни во иднина ако се реализира планот со нови згради,хотели и деловни објекти тотално ќе крахираат уличките бетер од оние во Стар Аеродром.

Edited by stef4o - 09-Jul-2020 at 20:37
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7315
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2531 Posted: 09-Jul-2020 at 20:53
Originally posted by stef4o

Originally posted by zabegan

зошто се асфалтира учичка во маџир маало ако за таму се предвидени нови планови?


Затоа што се работи тотално неплански,маалото се распаѓа ама важно го држат под мораториум 2 години и не даваат да се гради,ама кога тогаш ќе одобрат и сите овие улички што ги прават ќе се уништат при градбата на новите згради па за неколку години пак истата работа ќе треба некој да ја прави. Патем уличките се претерано тесни во иднина ако се реализира планот со нови згради,хотели и деловни објекти тотално ќе крахираат уличките бетер од оние во Стар Аеродром.
не бе зашто, баш е скроз ок да градиш десеткатници на истиот грид од трошни керпич куќарки
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #2532 Posted: 09-Jul-2020 at 21:16
Originally posted by zabegan

зошто се асфалтира учичка во маџир маало ако за таму се предвидени нови планови?

И во новиот план воглавно си остануваат старите улички.


Edited by Théoden - 12-Jul-2020 at 12:01
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2533 Posted: 12-Jul-2020 at 10:06
РЕКОНСТРУИРАНА УЛИЦАТА АЛЕКСАНДАР УРДАРЕВСКИ ВО БУТЕЛ

Со ноќно бележење на хоризонтална сообраќајна сигнализација, викендов заврши реконструкцијата на улицата Александар Урдаревски во општина Бутел, на потегот од кружниот тек на улицата Боца Иванова до крстосницата со улица Бутелска, во должина од околу 800 метр
На овој потег од улицата, целосно е отстранет стариот и оштетен асфалт од коловозот и е поставен нов асфалтен слој. Претходно беше изведена комплетно нова атмосферска канализација и другите подземни инсталации
На овој потег од улицата, целосно е отстранет стариот и оштетен асфалт од коловозот и е поставен нов асфалтен слој. Претходно беше изведена комплетно нова атмосферска канализација и другите подземни инсталации

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2534 Posted: 12-Jul-2020 at 14:52
СЕ ПОСТАВУВААТ СЕМАФОРИ КАЈ „РЕПЛЕК“ ВО КОЗЛЕ

По барање на околните жители и зголемување на сообраќајната безбедност во овој дел од градот, Град Скопје поставува семафори кај улицата што води кон Нерези во близина на објектот на „Реплек“ во населбата Козле во општина Карпошhttps://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2535 Posted: 13-Jul-2020 at 15:37
Започнуваме со реализација на втората фаза на бул. Босна и Херцеговина.https://www.facebook.com/petreshilegov
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12976
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2536 Posted: 14-Jul-2020 at 08:48


Во насока кон бул. Словенија:За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2537 Posted: 18-Jul-2020 at 20:58
Веќе и јули месец изминува но сеуште ништо од најавената летна градежна офанзива низ градот,можеби август или септември ќе почнат нешто но некако нема многу најави освен за бул.Александар Македонски кој можеби е приоритет.? Есенинова чисто се сомневам дека ќе ја чепнат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2538 Posted: 19-Jul-2020 at 10:25
ПОСТАВЕН ПОРТАЛЕН СЕМАФОРСКИ СТОЛБ НА БУЛЕВАР БОРИС ТРАЈКОВСКИ ВО КИСЕЛА ВОДА

По барање на околните жители и зголемување на безбедноста во сообраќајот во овој дел од градот, екипите на ЈП Улици и патишта денеска поставија портален семафорси столб на булеварот Борис Трајковски на новиот пешачки премин меѓу Усје и поранешна Стаклара, во близина на Усјански канал.

https://www.facebook.com/CityofSkopje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2539 Posted: 19-Jul-2020 at 10:39
ПАРТИИ – Предизборно фрлаа лопати во секој сокак, сега сè запреhttps://alsat-m.tv/mk/партии-предизборно-фрлаа-лопати-во-се/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5606
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2540 Posted: 20-Jul-2020 at 12:26
Поставување сообраќајна сигнализација за еднонасочен сообраќај во урбаната четврт Парк во Центар

Во согласност со основниот сообраќаен проект за урбаната четврт Парк и добиеното решение за измена на постојаниот траен режим за сообраќај, Општина Центар започнува со поставување сообраќајна сигнализација за воведување еднонасочен режим во овој дел на градот.
Во интерес на зголемување на безбедноста и подобрување на проточноста на дел од улиците во урбаната четврт – Парк во Општина Центар, денеска се започнати активностите за поставување сообраќајната сигнализација за воведување еднонасочен режим на улицата „Ристо Шишков. Во наредните денови ќе продолжат градежните активности за воспоставување еднонасочен сообраќаен режим и на улиците: „8 Март“, „Руса Плевева“, „Јордан Хаџи Константин Џинот“, „Кукушка“ и „Благоја Страчков“.
Поставувањето нова сообраќајна сигнализација ќе овозможи намалување на сообраќајот и протокот на возила, како и зголемена безбедност за пешаците, велосипедистите и подобрување на начинот на живот на жителите во овој дел од градот.
Апелираме до сите учесници во сообраќајот да го почитуваат новопоставениот сообраќаен режим на урбаната четврт – Парк, а граѓаните секојдневно ќе бидат информирани за новите сообраќајни измени.

http://www.centar.gov.mk
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 125126127128129>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.434 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.