build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 106107108109110>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2141 Posted: 19-May-2018 at 19:05
Мало проширување на Бит Пазар

За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2142 Posted: 19-May-2018 at 20:07
Originally posted by phenomenon

Originally posted by alexsend

Многу глуп и пристрасен наслов.
Не!
Булеварот ќе се гради за да се растерети градот и речиси милион жители од хаос. Можеле и така да почнат. Да сакале.


Можеле, но ако погледнеш колку сообраќај опслужуваат полубулевари и тесни улици како што се Беласица, Водњанска, Васил Ѓоргов, Димо Хаџи Димов, Антон Попов, Перо Наков и Александар Македонски кој на влезот и излезот кај Автокоманда се стеснува на само две ленти, зошто мислиш дека поголемо внимание ќе посветат да изградат широк и проточен булевар, а не на ќумезарници какви што се градат во Маџир Маало?


Па ако човек нема надеж останува само да се самоубие. А еве живот дојде Шилегов доби шанса, а на нас ќе да пресудиме за некоја година потегна 2-3 ептен храбри проекти што ретко кој би се осудил да ги најави па или ќе се зациментира на позицијава или брзо ќе го снема, трето нема.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2143 Posted: 20-May-2018 at 10:48
Originally posted by alexsend


Па ако човек нема надеж останува само да се самоубие. А еве живот дојде Шилегов доби шанса, а на нас ќе да пресудиме за некоја година потегна 2-3 ептен храбри проекти што ретко кој би се осудил да ги најави па или ќе се зациментира на позицијава или брзо ќе го снема, трето нема.


Koи храбри потези? Пуштање на автобуска постојка која повтроно се затвори, забрана на сообраќај на Водно, каде повторно одат коли и изградба на џеб на автобуси, каде најверојатно или повторно ќе продаваат дивите тезгаџии или ќе служи како паркиралиште?

До кај е со воведувањето на градски билет, на реорганизација на линиите на градскиот превоз и до изградба на паркинзите во Хиподром и Сарај?

А што се однесува до Ќерамидница, со оглед на тоа дека албанска фирма го купи Скопски Саем, очекувам целиот тој простор да се претвори во Чаир 2. Какви булевари, какви бакрачи.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2144 Posted: 20-May-2018 at 10:53
И ти како пристрасните медиуми.
Храбри потези како најава за сообраќаен мост, 2 поточно (МЗТ и СитиМол) нешто што коце немаше МУДА да го спомне!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2145 Posted: 20-May-2018 at 11:15
Originally posted by alexsend

И ти како пристрасните медиуми.
Храбри потези како најава за сообраќаен мост, 2 поточно (МЗТ и СитиМол) нешто што коце немаше МУДА да го спомне!


Немаат врска медиумите. Самиот гледам што се случува. Погледни колку булевари се изградија во Скопје последните дваесет години, а колку згради за тоа време. Погледни ги Водно, Црниче, Капиштец, Дебар Маало, Мичурин, Јака. Само зграда врз зграда или куќа врз куќа, а патна инфраструктура на ниво на сокачиња. Кога ќе земеш предвид дека неколку европски градови најавуваат целосна забрана за возилата на дизел, не е тешко да предвидиш каде ќе заврши целиот тој отпад, кој ќе направи дополнителна гужва на улиците кои и сега се преоптоварени, особено централното градско подрачје и источниот влез на Скопје.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2146 Posted: 20-May-2018 at 17:10
Originally posted by alexsend

И ти како пристрасните медиуми.
Храбри потези како најава за сообраќаен мост, 2 поточно (МЗТ и СитиМол) нешто што коце немаше МУДА да го спомне!


И што ако ги спомнал, па тој може секој ден да спомнува проекти. Еве може и мост на Илинденска да спомне.

Дали ние граѓаните сме пристрасни медиуми кога се возиме повторно во старите автобуси (бидејќи едните не купија асални, а овие не ни знаат да купат нешто), кога улиците и тротоарите не биле никогаш понечисти, кога кучиња скитници има на секој чекор и напаѓаат невини луѓе, кога ќе имаме дневни билети за ЈСП, еден билет за странци, кога ќе имаме градска линија до аеродромот како секој нормален европски град, кога ќе се преземаат мерки за градењето во Скопје, кога ќе има зелен катастар (нели господинот Шилегов ќе го правел Скопје, зелена престолнина) и ред други работи, за кои господинот Шилегов нема време од правење глупости и појавување и фотографирање на тотално небитни настани.

Патем сето погоре кажано е толку ОСНОВНО, што е трагично што треба да го спомнувам.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2147 Posted: 20-May-2018 at 17:16
Јас не го промовирам шилегов.
Зборам конкретно за нешто што тука на форумов го повторувам 5-6 години, а тоа е дека Скопје нема развиена сообраќајна мрежа, поточно нови патишта за возила.
Конкретно - СООБРАЌАЕН МОСТ!
За сите други проблеми каменувајте го.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2148 Posted: 22-May-2018 at 03:09
Уште не научија дека џеб за автобуска станица се прави со армиран бетон а не со стандардна основа и асфал. Ама изгледа дека сиромавиот не плаќа само двапати туку плаќа онолку пати колку што е потребно да му дојде памет.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2149 Posted: 24-May-2018 at 09:40
ЗАВРШИ РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА УЛИЦАТА АЛЕКСАНДАР УРДАРЕВСКИ

Деновиве заврши реконструкцијата на коловозот на дел од улицата „Александар Урдаревски“ во Општина Бутел.

Оваа сообраќајница се реконструираше од крстосницата со улица „Бутелска“ до крстосницата која води кон влезот во гробиштата Бутел, во вкупна должина од околу 800 метри.На овој дел целосно се извади старата и оштетена коцка и се замени со асфалтна површина, а се изградија и нови тротоари со ширина од по 2 метри.

Покрај коловозот, на дел од оваа улица се изгради и нова водоводна, атмосферска и фекална мрежа, се обнови уличното осветлување, а се постави и нова вертикална и хоризонтална сигнализација.http://skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=10070&mid=482&tabId=1

Edited by Џоле - 24-May-2018 at 09:45
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2150 Posted: 24-May-2018 at 12:40

Уште неколку превземени од фејсбук профилот на Град СкопјеBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2151 Posted: 29-May-2018 at 17:51
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2152 Posted: 13-Aug-2018 at 14:21
Ул.Симеон Кавракиров во Мичурин-Општина Аеродром.Улицата и тротоарите се во ужасна состојба.Фоткава е од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2153 Posted: 14-Aug-2018 at 08:37

Брзо интервенирале(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2154 Posted: 16-Aug-2018 at 15:04
Ова е сликата на скопското Маџир маало - oблаци од прашина како во Сахара кога дува ветер, а кога дождот ќе заврне, кал до гуша

Облаци од прашина како во Сахара кога дува ветер, а кога дождот ќе заврне- кал до гуша. Ова е сликата на скопското Маџир маало кое се наоѓа веднаш до строгиот центар на градот.Купишта шут, градежни материјали, прашина, кал и смет. Во таква околина со месеци живеат жителите на Маџир маало, а локалната власт не превзема ништо околу ова.
-Оваа состојба која е на сликите е од месец април 2018 и станува се полоша и полоша, истакнуваат жителите на оваа маало за КУРИР.
Велат, се гушат, живеат како во депонија, не можат ниту прозорец да отворат.
Опасно е и за децата, но вознемирените жителите се немоќни било што да сторат.https://skopjeinfo.mk/ova-e-slikata-na-skopskoto-madzhir-maalo-oblaci-od-prashina-kako-vo-sahara-koga-duva-veter-koga
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2155 Posted: 16-Aug-2018 at 21:07
Срамота во 21 век им градат канализација, што не оставија тоа за 22 век ,рано е уште.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2156 Posted: 17-Aug-2018 at 18:01
Реконструкција на ул.Ацо Шопов во Карпош(фотките се од фб профилот на Град Скопје)Патем се најавува обнова и на Лондонска и Брадфордска во Карпош и Антон Попов(бивша Огњан Прица) во Кисела Вода.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2157 Posted: 30-Aug-2018 at 13:27
На Лондноска во Карпош-превземено од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2158 Posted: 23-Sep-2018 at 12:50
Реконструкција на Партизанска(Порта Влае)-од фб профилот на градотBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2159 Posted: 25-Sep-2018 at 13:41
Конечно почна реконструкцијата на ул.Антон Попов(по старо Огњан Прица) се надевам дека ќе се изврши асална нивелација на 37-те шахти и ќе престане слалом возењето.(фотките се од фб профилот на Град Скопје)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2160 Posted: 26-Sep-2018 at 15:02
Изградба на бул.Босна и Херцеговина на потегот од раскрсницата со булеварот Словенија и ул.Македонско косовска бригада до раскрсницата со улиците Бутелска и Кемал Сејфула(фотките се од фб профилот на Град Скопје)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 106107108109110>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.437 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.