build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 152153154155156 157>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 456
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #3061 Posted: 12-Feb-2023 at 21:59
Забележав значаен напредок на булеварот Киро Глигоров. Не можев да сликам но од она што видов речиси цела траса е доведена пред асвалтирање со втор слој, освен раскрсницата кај Фон универзитет. Исто така извршено е целосно преасвалтирање на едната страна од мост близнак во насока од Аеродром према Гази Баба. Ако послужи времето не би требало повеќе од 2-3 недели за целосно комплетирање. Ако се сака може и за една ама тоа друга тема е...
Back to Top
Phiko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Aug-2020
Online Status: Offline
Posts: 206
  Quote Phiko Quote  Post ReplyReply #3062 Posted: 14-Feb-2023 at 12:30
Не знам дали е за тука или има посебна нишка за Ленинова, не успеав да најдам:

Герасимовски: Утре започнува реконструкцијата на „Ленинова“


Утре, среда, 15.2.2023, започнува реконструкцијата на улицата „Ленинова“, на потегот од раскрсницата со булеварот „Партизански одреди“ до улицата „Митролополит Теодосиј Гологанов“.

Со проектот за реконструкција ќе се постави нов горен и долен строј на асфалт, целосна замена на водоводната и атмосферска канализациона мрежа, ќе се реконструираат старите и оштетени тротоари, ќе се воведе резидентен паркинг по цела должина на улицата, со нова урбана опрема и еколошки ефикасно ЛЕД улично осветлување.

Во првата фаза на рекоснтрукцијата ќе се изведуваат градежни активности на потегот од раскрсницата со улицата „Киро Крстевски Платник“, до раскрсницата со улица „Митрополит Теодосиј Гологанов“.



Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3063 Posted: 14-Feb-2023 at 16:19
Утре (15.2.2023) Општина Центар започнува со реконструкцијата на улицата „Ленинова“, на потегот од булеварот „Партизански одреди“ до улицата „Митрополит Теодосиј Гологанов“.
Зафатот ќе опфати поставување на нов горен и долен слој на асфалт, водоводна и атмосферска канализациона мрежа, нови тротоари и рабници, а ќе се воведе резидентен паркинг по цела должина на улицата. „Ленинова“ ќе добие и нова урбана опрема и еколошки ефикасно ЛЕД улично осветлување по цела должина на потегот.
Со оваа реконструкција Општина Центар им излегува во пресрет на жителите, кои на крајот ќе добијат улица со нов лик и повеќе зеленило, безбедна и квалитетна, изведена во согласност со сите современи стандарди за функционалност.







https://www.facebook.com/OpstinaCentar
Carpe diem
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1110
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3064 Posted: 16-Feb-2023 at 12:38
Конечно нешто позитивно да изненади.

🚧 Градот Скопје во континуитет ги реализира проектите од програмата избрана од граѓаните, која содржи клучни барања за подобрување на градската инфраструктура.
✅ Со исполнување на ветувањето за целосна реконструкција на една од најважните сообраќајници под надлежност на Град Скопје во општината Бутел, улицата „Радишанска“ се обновува во должина од 1.100 метри.
🚏Го реконструираме коловозот на улицата на површина од 7.363 м2, рабниците и тротоарите, а граѓаните од овој дел на градот, ќе добијат соодветно партерно уредување и реконструкција на последната автобуска постојка на линијата број 57.

Ако е до последна 57, тогаш ова би требало да е делницата:



Edited by <Fresno> - 17-Feb-2023 at 17:47
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3065 Posted: 22-Feb-2023 at 18:29
Каблите на „Ленинова“ ќе бидат подземни, за да не се испреплетуваат во крошните на дрвјата





Градежните зафати на улицата „Ленинова“ течат со интензивна динамика. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски беше на увид при поставувањето на атмосферската канализација која досега не постоеше.

-Во моментов за првпат се поставува атмосферска канализација во должина од 516 метри која досега улицата „Ленинова“ ја немаше и поради која често имаше поплави. По ова ќе биде поставена и нова водоводна мрежа во должина од 411 м2. Водиме сметка и за резидентните паркинг места на станарите кои ќе бидат со агол од 45 степени за да се ослободат тротоарите, на кои сега има коли. Планираме и нова велосипедска патека од едната страна на улицата, нови рабници, осветлување, нови канделабри. Каблите кои сега се испреплетени во дивите костени ќе бидат спуштени подземно и во договор со ЈП „Паркови и зеленило“ крошните на дрвјата ќе бидат искроени со цел да не ја попречуваат светлината од канделабрите и не удираат во фасадите на зградите. Исто така по насока на претпријатието старите и исушени дрвја ќе бидат отстранети, рече Герасимовски при увидот.
Улицата „Ленинова“ е долга 510м поради што ќе биде поставен нов асфалт од 4000м2. Ќе има нови пешачки патеки од 4100м2 каде ќе биде поставена нова урбана опрема од клупи и канти за отпадоци, паркинзи за велосипеди на обележана вело-патека на ниво на коловоз од едната страна. За побезбеден сообраќај на две места на коловозот ќе има подигнувања т.н бариери за намалување на брзината.

Општина Центар, како што истакнуваат оттаму, по улицата „Орце Николов“ прави уште една модерна сообраќајница која е и една од главните артерии кон булеварот „Метрополит Теодосиј Гологанов“. По реконструкцијата граѓаните ќе добијат значително намалување на сообраќајниот хаос особено во попладневните часови.

https://nezavisen.mk/kablite-na-leninova-kje-bidat-podzemni-za-da-ne-se-isprepletuvaat-vo-kroshnite-na-drvjata/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3066 Posted: 22-Feb-2023 at 18:35
Хаосот по бул.Киро Глигоров кон Бриколаж кој трае 2-3 години







https://www.facebook.com/groups/145337166272043
Carpe diem
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #3067 Posted: 23-Feb-2023 at 01:29
Со Данела Арсовска има уште 3 да трае...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3068 Posted: 27-Feb-2023 at 18:19
ФИРМАТА КОЈА ГИ АСФАЛТИРАШЕ ШАХТИТЕ НА УЛИЦА КОЗАРА, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕРАСИМОВСКИ ЈА ИЗБРА ДА ЈА РЕКОНСТРУИРА ЛЕНИНОВА ЗА 670.000 ЕВРА



Фирмата „Гама градба“, која ги асфалтираше шахтите на улица Козара во скопски Капиштец и во повеќе наврати ја раскопуваше целата улица оти не беше добро изведена, ќе ја реконструира улицата Ленинова. Истата фирма и по второто асфалтирање несоодветно ја изведе улицата Козара и таа сега пак е полна со дупки. И градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски во неколку наврати, по реакциите на граѓаните и објавите во медиумите, велеше дека изведувачот не ја асфалтирал улицата квалитетно и најавуваше казни за него. Но, и покрај toa, не само што нема казни за изведувачот туку доби уште еден тендер од Општина Центар за 670.000 евра.

Реконструкцијата чини 35 милиони денари без ДДВ. Изведувач на работите е компанијата „Гама градба“. Рокот за завршување на работите е 180 денови, односно 6 месеци од почетокот на реконструкцијата“, ни одговорија од Општина Центар на нашите прашања кој ја реконструира улица Ленинова.

Градоначалникот Горан Герасимовски денеска не одговараше на нашите повици ниту на прашањата испратени преку вибер, зошто „Гама градба“ е избрана за изведувач и покрај катастрофалното работење и големиот број поплаки од граѓани, но и зошто не добиле негативна референца за да не можат да конкурираат на тендери?

Градежните работи на Ленинова почнаа минатата недела на потегот од булеварот Партизански одреди со крстосницата со Теодосиј Гологанов. Тогаш градоначалникот Горан Герасимовски не кажа колку ќе чини изведувањето и која фирма ќе ја реконструира.

„Гама градба“ за реконструкцијата на Козара доби 220.000 евра.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/firmata-koja-gi-asfaltirashe-shahtite-na-ulitsa-kozara-gradonachalnikot-gerasimovski-ja-izbra-da-ja-rekonstruira-leninova-za-670-000-evra/
Carpe diem
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #3069 Posted: 28-Feb-2023 at 01:03
Незнам каде точно да прашам, па еве ќе прашам овде.

Пробувам да пристапам кон ГУП - от на Град Скопје, поточно GIS системот / порталот, но веќе извесен период нешто не ми дава.

Одам овде:
https://skopje.gov.mk/mk/gup-na-gradot/
па после кликам на тоа последното каде што пишува ГУП, но кога ќе отворам ми се појавува ова:

la multi ani gif

Тоа е на страната:
https://gisportal.skopje.gov.mk/gup/

Пробано на доста различни пребарувачи, и секаде ист проблем. На почетокот ми даваше да одберам некакви си 3 сертификати на сајтот, но со ниеден од нив не успеав да ја вчитам страната, т.е. GIS порталот. Знае некој некое чаре? Дали и кај вас е ист проблемот?

Извинете за off-topic, неможев да најдам друга по - соодветна тема за ова. Сакав да погледнам како се планирани некои од улиците, но веќе подолг период неможам да го направам тоа Ohno
Back to Top
Citizen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #3070 Posted: 28-Feb-2023 at 11:00
Originally posted by The Wild Boy

Незнам каде точно да прашам, па еве ќе прашам овде.Пробувам да пристапам кон ГУП - от на Град Скопје, поточно GIS системот / порталот, но веќе извесен период нешто не ми дава.Одам овде:https://skopje.gov.mk/mk/gup-na-gradot/па после кликам на тоа последното каде што пишува ГУП, но кога ќе отворам ми се појавува ова:la multi ani gifТоа е на страната:https://gisportal.skopje.gov.mk/gup/Пробано на доста различни пребарувачи, и секаде ист проблем. На почетокот ми даваше да одберам некакви си 3 сертификати на сајтот, но со ниеден од нив не успеав да ја вчитам страната, т.е. GIS порталот. Знае некој некое чаре? Дали и кај вас е ист проблемот?Извинете за off-topic, неможев да најдам друга по - соодветна тема за ова. Сакав да погледнам како се планирани некои од улиците, но веќе подолг период неможам да го направам тоа Ohno


До тебе е. Кај мене работи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3071 Posted: 01-Mar-2023 at 17:54
УЛИЦАТА КОЗАРА ВО СКОПСКИ КАПИШТЕЦ ОДНОВО ЌЕ СЕ АСФАЛТИРА ОТИ АСФАЛТОТ ПАК ИСПУКА

Улицата Козара во скопски Капиштец повторно ќе се асфалтира, бидејќи е несоодветно изведена. Ова е трето асфалтирање на улицата која изминативе неколку години е постојано раскопана поради големиот број нови згради кои се градат.

Изведувачот, фирмата „Гама градба“, најпрво летоска при поставување на првиот слој асфалт ги асфалтираше и шахтите. По реакцијата на жителите, го корнеше асфалтот. Потоа, во ноември беше поставен втор слој долж целата улица. Но, само две недели по асфалтирањето фирмата по налог на Општината почна да го корне асфалтот оти улицата беше несоодветно изведена.

Сега Козара пак е со дупки и распукан асфалт и изведувачот одново ќе треба да ја прави.

„Општина Центар неколку пати досега информираше дека поради асфалтирање во лоши временски услови и ниски температури дојде до оштетување на асфалтот, кој ќе биде заменет. За грешките настанати при изведбата, изведувачот сам си ги сноси трошоците и нема да му биде исплатено сѐ додека улицата не биде изведена согласно сите постоечки стандарди. Со граѓаните одржани се неколку средби, на кои побаравме разбирање за состојбата, информирани се за пречките во изведбата, дискутирано е за проблемот и истиот ќе се реши во најкус можен рок“, велат од Општина Центар.

Казни за фирмата изведувач нема. Тендерот за реконструкција на Козара чини 150.000 евра.

И покрај неквалитетната изведба, Општина Центар склучи договор со истата фирма „Гама градба“ и за реконструкција на улицата Ленинова во вредност од 670.000 евра.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ulitsata-kozara-vo-skopski-kapishtets-odnovo-ke-se-asfaltira-oti-asfaltot-pak-ispuka/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3072 Posted: 03-Mar-2023 at 16:07
Козара ќе се асфалтира и по третпат, „Гама градба“ ќе ги добие договорените 130 000 евра ако „зафатот“ помине успешно



Улицата Козара во Капиштец ќе остане запаметена како улица која за половина година трипати се асфалтира. Двапати поставувањето на асфалтот беше неуспешно, па така по принципот „стави-извади“ реконструкцијата која започна минатото лето можеби ќе финишира до крајот на месецов, доколку фирмата „Гама градба“ конечно успее да ја асфалтира како што треба.

Жителите на Козара во изминативе месеци видоа сѐ – од затрупани сливници и шахти со асфалт, до нерамен асфалт под нивото на шахтите, за после второто асфалтирање да посведочат и на оштетувања на коловозот кои се појавија по првиот пообилен дожд. Нивните реакции и револт разбирливо се насочени кон Општина Центар, во чија надлежност е оваа улица, од каде пак очекуваат дека третото асфалтирање ќе биде успешно, за на фирмата да и бидат исплатени договорените пари за реконструкцијата.

Денеска градоначалникот Горан Герасимовски, посочи дека фирмата е избрана на јавен повик уште пред неговото доаѓање на чело на Општината и дека досега „Гама градба“ веќе има завршено две улици во Дебар Маало и ја изведува реконструкцијата на Козара.

Надзорот си ја врши својата работа, има направено грешка во изведбата во поставувањето на асфалтот. Технички прием не е направен на улицата, во моментов не е исплатена фирмата. Чекаме до крајот на месецот улицата да биде завршена. За тоа како ја добиле јавната набавка гледам одредени написи дека градоначалникот ја дал јавната набавка. Градоначалникот не дава јавна набавка, тоа си оди на тендер, си има одредени услови, има наддавање и слично. Во моментов е почната улицата Ленинова, која што ја прави истата фирма, има одличен надзор кој секојдневно е на терен, за во иднина да не се повтори каква било грешка. Доколку грешките на Козара не се коригираат, при правење на технички прием на улицата ќе и се даде негативна референца – рече Герасимовски.

Тој нагласи дека парите на граѓаните се заштитетни со тоа што фирмата не е исплатена, а исплатата ќе се изврши кога ќе биде улицата целосно реконструирана и доколку надзорот покаже дека сѐ е во ред.

Пред еден месец, во одговор на коментар на жител на оваа улица, Герасимовски рече дека се бара начин да се изврши нова набавка, за нов изведувач, а дека постапката со „Гама градба“ ќе продолжи на суд.

Излеговме на терен, констатирано беше дека асфалтот не е квалитетен и, согласно договорот, укажано беше да се повтори постапката односно да се асфалтира од почеток, меѓутоа и вториот асфалт не беше во ред. Затоа Општината нема да исплати средства по тој основ, па сега бараме начин да направиме нова набавка и да се јави друг изведувач, а постапката ние со него на суд да ја продолжиме. Ништо не исполни согласно договорот и друг начин освен неплаќање и продолжување на судска постапка немаме – објасни тогаш Герасимовски.

Сепак, работата нема да се „тера“ на суд и на „Гама градба“ ќе и се даде и трета шанса на Козара, за чија реконструкција, според договорот, ќе треба на крајот и се исплатат 130 000 евра. Во меѓувреме, на почетокот на февруари, Општина Центар со фирмата склучила и анекс на договорот во вредност од 22 000 евра, според кој фирмата треба да ги направи и краците на улицата.

Неодамна „Гама градба“ започна да ја реконструира и улицата Ленинова. Останува да се види дали асфалтирањето на оваа улица ќе „помине од прва“.

https://www.slobodenpecat.mk/kozara-kje-se-asfaltira-i-po-tretpat-gama-gradba-kje-gi-dobie-dogovorenite-130-000-evra-ako-zafatot-pomine-uspeshno/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3073 Posted: 03-Mar-2023 at 18:41
Започнуваме со целосна реконструкција на улицата Александар Урдаревски која е под надлежност на Град Скопје
Се реконструира коловозот на улицата на површина од 9600 м2 и должина од 1270 метри, изработка на банкини од тампонски материјал и нови рабници,





https://www.facebook.com/CityofSkopje
Carpe diem
Back to Top
FiLo View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #3074 Posted: 03-Mar-2023 at 23:24
Фала богу, оваа калдрма сигурно е од времето на Римјаните поставена.

Сум кружел и преку обиколница само да не ја возам оваа улица. Подобро 1 литро гориво плус отколку испокршено цело подвозје на колата.

Edited by FiLo - 03-Mar-2023 at 23:26
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3075 Posted: 04-Mar-2023 at 13:45


Одлична вест за сите што живеат во селата Бразда, Глуво, Бањани и Чучер Сандево, а мораат да одат преку Бутел. Е сега, уште да го исчистат и ѓубрето покрај патот и под обиколницата... ама, па, да не барам премногу
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3076 Posted: 09-Mar-2023 at 13:56
НА ЖИТЕЛИТЕ НА КИСЕЛА ВОДА ИМ ЗБОКТИСАА БАГЕРИТЕ Улицата Димо Хаџи Димов веќе 6 месеци е раскопана, Град Скопје не дава одговори



Што се случува со реконструкцијата на улицата Димо Хаџи Димов во скопската населба Кисела Вода, прашуваат збунето граѓаните, иако скопската градоначалничка Данела Арсовска им вети дека ќе го реши деценискиот проблем.

Сепак, тие со месеци цапаат во кал и дишат прашина.

Во разговор за Плусинфо жителите од оваа улица велат дека интервенциите започнале во септември минатата година, а како што ни кажаа работните задачи требало да бидат готови во октомври, како што и впрочем пишува на информациската табла на која како инвеститор е наведен Град Скопје.

Ја раскопаа улицата еднаш од едната страна, па таа страна ја покрија со песок за да се копа другата страна. Откако двете страни ги ископаа и ги покрија со песок, на големо изненадување на граѓаните, улицата повторно беше раскопана. На прашање до работниците кога планираат да завршат, одговорот што го добивавме беше „ехеее има време до декември“. По второто копање, улицата беше повторно затрупана со песок за повторно да ја раскопаат на одредени делови – вели револтирано Марија.

Жителите ни откриваат дека кога завршила и третата интервенција, некаде околу Новата година, на улицата бил поставен „времен асфалт“, на што работниците им одговориле дека тоа е „колку да помине зимата“.

Сега, новиот асфалт се копа еднаш неделно. Работниците прават дупка и чекаат со денови, раскажуваат нашите соговорници. Бекатон блочките од тротоарот се извадени, дупките се затрупани со песок и бекатон плочките никој досега не ги поставил повторно.

– Буквално секој ден се отвора нова дупка во „времениот асфалт“ и наводно рокот до декември бил продолжен за март, без никој да ги извести граѓаните коишто не можат да пристапат до своите живеалишта, а за калта и прашината што ја дишат, тоа е друга работа – ни вели Драги.

Според моменталната состојба на терен која ја забележавме, и покрај тоа што веќе сме во втората недела на март, работите како да тапкаат во место, па поради тоа тешко дека и овој рок ќе биде исполнет, бидејќи треба повторно да се промени целиот асфалт и тротоарите.

Инаку, улицата Димо Хаџи Димов е една од главните артерии во населбата Кисела Вода по која минува и автобусот со број 24, а исто така ја користат и жителите од Пржино.



За потсетување, на 28 септември минатата година градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, изврши увид на почетокот на градежните работи за реконструкција на улицата Димо Хаџи Димов.

– Градот Скопје ја реконструира улицата Димо Хаџи Димов, на потегот од крстосницата со улицата Антон Попов до улицата Народни Херои, која е една од најфреквентните улици во општината Кисела Вода. Барањето за реконструкција е истакнато како децениски проблем од страна на жителите кои редовно транзитираат по овој дел на градот, при што со проектот дополнително се зголемува безбедноста на учесниците во сообраќајот. Улицата Димо Хаџи Димов целосно се реконструира во вкупна површина од 6.520 метри квадратни на должина од 800 метри, се заменуваат оштетените рабници, се нивелираат шахти и сливници, планирано е и соодветно хортикултурно уредување. Истовремено, Град Скопје инвестира и во нова атмосферска канализација во должина од 900 метри, а се врши и целосна реконструкција на водоводната мрежа – изјави тогаш градоначалничката Арсовска.

https://plusinfo.mk/arsovska-veti-reshava-e-deceniski-problem-a-im-ostavi-kal-i-prashina-zhitelite-na-kisela-voda-so-meseci-chekaat-ulicata-dimo-ha-i-dimov-da-bide-rekonstruirana/
Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2018
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3077 Posted: 09-Mar-2023 at 20:13
Град Скопје ќе пробива улица преку дворовите на 16 куќи во Бутел, жителите утре на протест ќе бараат да се помести улицата
Анета Стојковска



Жителите од 16 куќи лоцирани на улицата Хо Ши Мин, од број 425 до 439 во населбата Бутел 1, во рок од три дена треба да се откажат од дел од своите дворови кои се државна сопственост, но кои тие ги користат речиси 60 години, затоа што Градот планира да ја пробива улицата Боца Иванова, која треба да минува точно пред нивните куќи. Целта е улицата од кружниот тек во Бутел да се протега до булеварот Христијан Тодоровски Карпош, како што е зацртано во Генералниот урбанистички план 2012-2022 година.

Соопштението до жителите стигнало наместо одговор на нивната петиција доставена до градоначалничката Данела Арсовска, во која тие бараат трасата за предвидената улица да се помести само за неколку метри за да не им ги одземе дворовите, кои тие ги користат цел живот.

     Согласно програмата за уредување на градежното земјиште за 2023 година, Град Скопје започна со активности за реализација на улицата Боца Иванова, КО Бутел. Со цел непречено изведување на градежните работи и реализација на Генералниот урбанистички план на Град Скопје, ве известуваме дека е потребно во рок од три дена од приемот на известувањето да го ослободите узурпираното земјиште во сопственост на Република Северна Македонија – стои во известувањето од Град Скопје испратено до секој од потписниците на петицијата.



Жителите се особено револтирани поради тоа што Градот ги нарекува узурпатори на земјиште.

     Узурпатори? Узурпираме? Ние со години се грижиме за тоа земјиште. Просторот пред нас беше полн со ѓубре, беше отпад, ние со наша инвестиција го исчистивме и направивме парк. Дел од дворовите кои се државно земјиште ги користиме од 1964 година, речиси 60 години. Побаравме да се помести трасата, а наместо тоа стигна ова известување. Но ние нема да отстапиме. Единствени сме, ќе протестираме и ќе се обидеме да издејствуваме да се помести трасата за улицата – вели Ваљон Ибраими, еден од засегнатите граѓани.

Жителите, кои за денеска во 10 часот најавија протест на локацијата каде треба да се пробива улицата, се сомневаат дека не се дозволува поместување на улицата затоа што на просторот веднаш од другата страна на замислената улица, кој е државно земјиште, според ДУП се предвидени маркички за изградба на седум згради, па доколку им се удоволи и се премести улицата, тоа би значело одземање од предвидениот простор за изградба на згради.

Затоа тие денеска доставија петиција и до градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски, кој во предизборната кампања за локалните избори им ветил дека нема да дозволи на овој простор да се изградат згради. Тие сега бараат Костовски да го исполни своето ветување и на првата наредна седница да поднесе иницијатива за промена на актуелниот ДУП за овој дел, со која би се избришале маркичките за седумте згради. Покрај тоа, жителите бараат од Костовски да инсистира градските власти да ја сменат трасата и да ја поместат улицата за да не се загрозат нивните дворови.

Особено се револтирани од градоначалничката Арсовска, која и покрај тоа што барале, не ги прима на средба на која би поразговарале за проблемот со кој се соочуваат, иако постојано тврди дека работи во интерес на граѓаните.

     Данела вели дека не му припаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, не му припаѓа на СДСМ, дека не припаѓа на ниедна партија. Од ова излегува дека не му припаѓа ни на народот, не се грижи за проблемите на граѓаните, не сака ниту да разговара со нас. Тогаш кому припаѓа и за што се интересира, за седумте згради? – вели Ибраими.

Од Општина Бутел до овој момент нема одговор на прашањето како ќе постапи градоначалникот Костовски и дали ќе го исполни ветувањето дадено на неговите сограѓани. Промената на ДУП-от, донесен на крајот на мандатот на поранешниот градоначалник Петре Латиновски, може да го направи општинскиот Совет, каде мнозинството го има ВМРО – ДПМНЕ, партијата чиј член е и актуелниот градоначалник. Доколку постои желба, можно е да се избришат маркички за згради од државно земјиште особено што не станува збор за изградба на објекти од јавен интерес туку за станбени згради.

Градоначалничката Арсовска го кажа своето и речиси е неверојатно дека ќе отстапи од намерата. Граѓаните пак со протест ќе се борат за остварување на своите барања и како што велат, нема да дозволат поради изградба на згради, улица да им минува пред нивните прозорци. На потег е градоначалникот Костовски, од кој жителите очекуват помош.


https://www.slobodenpecat.mk/grad-skopje-kje-probiva-ulica-preku-dvorovite-na-16-kukji-vo-butel-zhitelite-utre-na-protest-kje-baraat-da-se-pomesti-ulicata/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2018
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3078 Posted: 09-Mar-2023 at 20:15
Ова е одлична вест. Ама овие паметниве што се вадат дека го оплемениле земјиштето, и јавно промовираат дека тоа е треба да има некаква правна важност, некакво стекнато право, па уште се фалат колку години го имаат запоседнато. Сега треба да им се прати фактура, 1 евро/квадрат/месец узурпација.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3079 Posted: 10-Mar-2023 at 15:57
Се гради кружен тек на влезот во општината Илинден



Започна изградбата на кружен тек на влезот во општината Илинден. Како што информираат општинските власти, станува збор за нов кружен тек на важна крстосница, кој ги опфаќа главните улици ,,2“, ,,8“, „9“ и новопроектирана улица ,,10“ на влезот во Илинден.
– Со изградбата на овој кружен тек ќе се растовари сообраќајниот метеж во овој фреквентен дел од општината, а наедно ќе се зголеми безбедноста на сите учесници во сообраќајот. Во рамките на проектот е планирана изградба на кружен тек со партерно и хортикултурно уредување, како и јавно осветлување на просторот – истакна градоначалникот Александар Георгиевски.
Како што нагласи тој, улиците и кружниот тек ќе бидат сообраќајно хоризонтално и вертикално обележани во согласност со сообраќајниот проект за траен режим на сообраќај.

https://novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/se-gradi-kruzhen-tek-na-vlezot-vo-opshtinata-ilinden/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3080 Posted: 11-Mar-2023 at 18:09
БУЛЕВАРОТ БОЦА ИВАНОВА ВО БУТЕЛ Е КАПИТАЛЕН ПРОЕКТ И ЌЕ СЕ ГРАДИ, А СЕДУМТЕ ЗГРАДИ ГИ НАЦРТА ВМРО-ДМПНЕ, РЕЧЕ АРСОВСКА

Булеварот Боца Иванова во Општина Бутел е капитален проект за Скопје и затоа мора да гради, рече денеска на прес-конференција градоначалничката Данела Арсовска откако изминатите два дена жители од овој дел на градот заедно со градоначалникот на Општина Бутел Дарко Костовски протестираа против проектот. Тие велат дека булеварот ќе им минува пред куќите односно за изградба на сообраќајницата ќе им биде одземено дворното место. Заедно со Костовски обвинија дека Арсовска го прави булеварот за да може да никнат седум нови згради.

Арсовска денеска на граѓаните им одговори дека земјиштето каде ќе минува булеварот е државно и дека овој проект е стар со години односно предвиден со Генералниот урбанистички план 2012-2022 кој го правеше ексградоначалникот Коце Трајановски, кадар на ВМРО-ДПМНЕ.

„Булеварот се простира на државно земјиште, но сепак, во еден дел од трасата каде што треба да се изгради овој булевар постојат десетина семејства кои ги прошириле своите дворови на тоа државното земјиште врз кое е предвидена изградбата на овој булевар, а со тоа и го узурпирале земјиштето, што според член 225 став 1 од Кривичниот законик е казниво дело. Градот Скопје нема намера да врши кривичен прогон на граѓани, но сакам да апелирам до граѓаните во овој дел на општина Бутел да не потпаѓаат под политичките игри и манипулации на политиканти кои се обидуваат да ги инструментализираат во својата нечесна политика. На крајот, одговорноста за узурпацијата на земјиштето нема да биде на градоначалникот на општина Бутел Дарко Костовски, туку на оние кои го узурпирале земјиштето“, рече Арсовска.

Арсовска кажа дека градоначалникот Дарко Костовски во изборната кампања додека шетале заедно им ветувал на граѓаните исполнување на сите проекти од програмата „Модерно Скопје“ во која е и овој проект.

„Деталниот урбанистички план на Општина Бутел со кој се предвидува изградба на седум згради кои излегуваат на булеварот Боца Иванова го направил тогашниот градоначалник Петре Латиновски, а го изгласале во 2015 токму советниците во советот на Општина Бутел од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Овој ДУП за изградба на 7 згради кој го изгласале токму од ВМРО-ДПМНЕ е сè уште на сила и во ниту еден момент во оваа измината година Дарко Костовски не реагирал да ги поништи овие 7 објекти ниту на вцртувањето на нови згради во Бутел. Ова значи дека, ВМРО-ДПМНЕ не само што дозволиле да се впишат за изградба седум згради на овој булевар, туку тие и го донеле планот за изградба на овие згради“, додаде Арсовска.

Арсовска кажа дека булеварот ќе почне да се гради во текот на овој месец. Според проектот на трасата ќе биде изведена нова водоводна и атмосферска мрежа како и ново улично осветлување. На булеварот се проектирани и велосипедска патека, пешачка патека и соодветно партерно уредување по целата негова должина.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/bulevarot-botsa-ivanova-vo-butel-e-kapitalen-proekt-i-ke-se-gradi-a-sedumte-zgradi-gi-natsrta-vmro-dmpne-reche-arsovska/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 152153154155156 157>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.543 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.