build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 139>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 10-Apr-2011 at 15:22
Originally posted by krale

Originally posted by Observer

Originally posted by mitatos

Јас мислам дека во бул. Климент Охридски има и недостаток од пешачки тротоар,не би било лошо да се одвојат по 1 или пола метро од страна.

Паметна забелешка. Да се прошири малку тротоарот затоа што стварно не исполнува критериуми, на делови јас мислам дека е и потесен од 1 метар.


Решението за тротоарот е како што е решено со новиот објект до аркадија кај што беше, кој на приземјето е повлечен 3-4 метри. Со тоа се добива покриен тротоар доволно широк за пешаци. Секое друго решение нема да го реши трајно проблемот, само треба да се забрза со урбанизација на преостанатите парцели.

Па да може и така, само тоа не зависи од волјата на инвеститорот?
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 10-Apr-2011 at 15:39
Originally posted by Observer

Originally posted by krale

Originally posted by Observer

Originally posted by mitatos

Јас мислам дека во бул. Климент Охридски има и недостаток од пешачки тротоар,не би било лошо да се одвојат по 1 или пола метро од страна.

Паметна забелешка. Да се прошири малку тротоарот затоа што стварно не исполнува критериуми, на делови јас мислам дека е и потесен од 1 метар.


Решението за тротоарот е како што е решено со новиот објект до аркадија кај што беше, кој на приземјето е повлечен 3-4 метри. Со тоа се добива покриен тротоар доволно широк за пешаци. Секое друго решение нема да го реши трајно проблемот, само треба да се забрза со урбанизација на преостанатите парцели.

Па да може и така, само тоа не зависи од волјата на инвеститорот?


НЕ, таков е условот за градба.

Се разбира ова нема да се оствари додека сите објекти на потегот не се срушат и изградат нови. Што за 1-2 објекти е малку веројатно (како зградите карши Аркадија). Но од страната на Аркадија речиси да нема пречки тоа за 3-4 години да биде реалност.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 10-Apr-2011 at 18:16
Готово тогаш се согласивме не мора да се поместува пешачкиот :-). А инаку да за 2-3 години треба да се обноват сите објекти таму пола не се во функција а потегот од Црквата до кафе Ин е со висока вредност.
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 10-Apr-2011 at 18:50
Како и да е јас навистина ја поздравувам акцијата на Коце за целосна реконструкција на најоштетените сообраќајници низ центар. Сепак се работи за центар на град и крајно време беше за свеж асфалт. Добро ми текнува истово беше уште лани спомнато дека на пролет ќе се реконструираат улиците.
Во однос на Климент Охридски дефинитивно поддржувам три ленти со тоа што повторно ќе има средишно зеленило кое освен што ќе биде средено нема да се прерипува и ќе се користат пешачки премини. Во однос на тротоарите пред се од лева страна према цркавата исто може поместување за еден метар и се надевам дека тоа ќе го земат во обзир бидејќи средишното зеленило дозволува и поместување и проширување!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 10-Apr-2011 at 19:32
Сепак пешачкиот ќе мора да се помести. Заборавате дека има доста постари објекти (згради) кои се многу блиску до булеварот и за да може да се примени решението како кај зградата кај Аркадија, ќе треба да се срушат и одново да се направат, а тоа не гледам дека ќе биде направено, бар не во скоро време. Значи зборам за зградата кај Мамаз на ќошот, за зградата до Матица, зградата меѓу хип-хоп шопот и Кинг Бургер и зградата меѓу Аркадија и таа кај Мамаз, кај што има некоја слаткарница или кладилница нешто такво. Ми текнува на овие 4 можеби има и некоја друга. Значи единствено односно најреално решение би било тротоарите да заземат дел од сегашната улица, а булеварот да земе дел од средишното зеленило и така да се компензира се. Ем булевар со 2x3 ем средишно зеленило кое и намалено би можело да се користи и како пешачка и велосипедска патека.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4788
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 10-Apr-2011 at 19:33
Мене ме интересира за Васил Аџиларски и најавената реконструкција. Има нешто најава за проширување, или? Мислам ако се спроведе она што се најавува за дивите таксисти, тогаш веројатно ќе нема потреба од проширување, но сепак пред Холидеј Ин е редовно гужва и поради паркингот во близина. Треба да се изнајде некое чаре за овој дел од улицата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1007 Posted: 10-Apr-2011 at 22:09
Originally posted by StreetStruck

Сепак пешачкиот ќе мора да се помести. Заборавате дека има доста постари објекти (згради) кои се многу блиску до булеварот и за да може да се примени решението како кај зградата кај Аркадија, ќе треба да се срушат и одново да се направат, а тоа не гледам дека ќе биде направено, бар не во скоро време. Значи зборам за зградата кај Мамаз на ќошот, за зградата до Матица, зградата меѓу хип-хоп шопот и Кинг Бургер и зградата меѓу Аркадија и таа кај Мамаз, кај што има некоја слаткарница или кладилница нешто такво. Ми текнува на овие 4 можеби има и некоја друга. Значи единствено односно најреално решение би било тротоарите да заземат дел од сегашната улица, а булеварот да земе дел од средишното зеленило и така да се компензира се. Ем булевар со 2x3 ем средишно зеленило кое и намалено би можело да се користи и како пешачка и велосипедска патека.


Да има проблематични неколку објекти, ама не се толку колку што наброја. За да се реши побрзо овој проблем, општината треба да додели големи маркици, но да го сочува условот за тротоар, со што брзо ќе бидат привлечени инвеститори.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1008 Posted: 10-Apr-2011 at 23:30
Мал апдејт за последно-реконструираните улици во Скопје.

Орце Николов


Се гледа нерамнина на улицата, али у споредба со претходната состојба, оваа е неколку класи подобра.


Мито Хаџивасилев Јасмин
1.


2.


И овде работите не се обавени најпрофесионално, али тоа е. Влакно во јајцето не барам, барем јас, за овие две улици. Критиките ги оставам за некои од идните улици и булевари, а и за мостовите. Овие вака на око изгледаат фино и му даваат освежен лик на централното градско подрачје.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7410
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1009 Posted: 10-Apr-2011 at 23:38
Previous
абе не значи дека ако состојбата претходно била катастрофална, дека сега треба да им се простуваат грешки., памакар биле и минимални, поради такви ставови пола од завршените проекти ни се во крајна фуш изведба, бидејќи биле подобри од претходното...
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #1010 Posted: 11-Apr-2011 at 00:04
Орце николов не е направена најдобро јас би рекол 3 класи полошо од илинденска али подобра е од Васил горгов. Митао Х. Ј незна уште не сум ја повозил утре ке знам
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1011 Posted: 11-Apr-2011 at 00:07
Забеган, искрено до пред некој месец бев исфрустриран на Скопје. Максимално. Со каење што тука ме родиле. Али веќе не се напињам за ништо. Нека направат улици и тротоари и доволно ми е за да ги смирам фрустрациите. До вчера немавме ни две асални улици. Нешто направија. Не ми се свиѓа, ама тоа е. А да губам здравје за нешто што никој порано не се замарал, нејќам. Затоа го напишав погоре тоа, затоа што последниот градоначалник не асфалтира 2 км улица. Затоа и ваков потфат, макар фушерајски, а 90% Скопје ни е фушерај, тргнувајќи од непотребните зеленила на секој паркинг кои стануваат ораници, изгледа прилично прифатливо. Јас мислам дека боље конечно нешто да се изгради, за после некое време да се продолжи со попрофесионална градба. Ама тоа е коа инженери, водоводџии, хемичари, во потрага за некој денар, стануваат граџевинари. Мој близок роднина од хемичар во Хемтекс, стана молер. Човекот до пред некое време одвај поставуваше бекатон коцки, ама кога нема работа, мораат и тие луѓе да стануваат граџевинари, па затоа такви прпоусти при изградба се очекувани.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1012 Posted: 11-Apr-2011 at 01:42
Originally posted by krale

Да има проблематични неколку објекти, ама не се толку колку што наброја. За да се реши побрзо овој проблем, општината треба да додели големи маркици, но да го сочува условот за тротоар, со што брзо ќе бидат привлечени инвеститори.


Е колку се бе Крале, ја ти ги набројав тие што ги знам и тоа на потегот од Корнер до Мамаз. Останатиот дел не го ни земав во предвид бидејќи тука е најголемиот проблем со тротоарите.
Второ за маркиците, какви маркици кога ја ти кажувам за веќе постоечки згради, ја знам што треба со згради што треба да се градат допрва, немаш тука приватен инвеститор никаков, треба властите да ја испроектираат улицата ко што треба, како што објаснив во претходниот пост.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1013 Posted: 11-Apr-2011 at 02:12
Орце Николов е зашлапана, ама барем ги нема оние ударни дупки. Може да има некое брановидно возење. Од функционален аспект проаѓа, ама не смее да се случува често. Другата, Мито Хаџивасилев, ја склопиле како што треба.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1014 Posted: 11-Apr-2011 at 08:30
Originally posted by StreetStruck

Originally posted by krale

Да има проблематични неколку објекти, ама не се толку колку што наброја.
За да се реши побрзо овој проблем, општината треба да додели големи
маркици, но да го сочува условот за тротоар, со што брзо ќе бидат
привлечени инвеститори.
Е колку се бе Крале, ја ти ги набројав тие што ги знам и тоа на потегот од Корнер до Мамаз. Останатиот дел не го ни земав во предвид бидејќи тука е најголемиот проблем со тротоарите.Второ за маркиците, какви маркици кога ја ти кажувам за веќе постоечки згради, ја знам што треба со згради што треба да се градат допрва, немаш тука приватен инвеститор никаков, треба властите да ја испроектираат улицата ко што треба, како што објаснив во претходниот пост.


Па некои од објектите како Мамас на пример, не се некои монументални па да не може да се срушат. Затоа реков не се толку.

Повеќе се проблем од другата страна после Кинг бургер 1-2 згради што многу го кратат тротоарот.


А за властите спомнав дека би го забрзале процесот ако дадат добра висина и габарит на маркиците кои се кај овие постојни објекти, за сопствениците забрзано да се решеат да градат, па така да се направи и проектираниот покриен тротоар од тие објекти.
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #1015 Posted: 11-Apr-2011 at 11:12
мамас само клубот функционира и доле некоја фирма а горните два ката се во распаѓање. Со години така стои објектов што е многу чудно во центар на град два спрата да стојат празни а што убава пара од закуп на деловен простор може да се фати :-)
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #1016 Posted: 11-Apr-2011 at 12:51
Сега се возев по Мито Хаџивасилев Јасмин и можам да кажам дека сум задоволен, има мали нерамнини ама не влијаат врз возењето, најдобра до сега останува Илинденска. Дај боже да се направат сите улици вака, да не мора да ги исправуваме бандажите!
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1017 Posted: 11-Apr-2011 at 20:02
Ovie pocnaa nagolemo....

ВРЕМЕН СООБРАЌАЕН РЕЖИМ НА УЛИЦАТА ВАСИЛ АЏИЛАРСКИ И БУЛЕВАРОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ

Град Скопје ги известува грaѓаните дека на ден 12.04.2011 година /вторник/ во 07:00 часотќе почнат градежните  работи со коишто целосно ќе се реконструира коловозот на улица „Васил Аџиларски“. Реконструкцијата ќе се одвива на потегот од крстосницата кај Собранието на Република Македонија до крстосницата кај Народна универзитетска библиотека „Климент Охридски“.

Истовремено ќе почне и реконструкција на коловозот на булевар „Партизански одреди“ на потегот од улица „Франклинг Рузвелт“ до булевар „ВМРО“.

Во дадениот период се воведува времен режим на сообраќај на дел од посочените улици и сообраќајот ќе се одвива во поотежнати услови. Град Скопје, апелира до учесниците во сообраќајот во тој период да бидат крајно внимателни и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација за побезбедно одвивање на сообраќајот.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4143&mid=482&tabId=1&tabindex=0

ПОКАНА

Градот Скопје Ве поканува на почетокот на големата реконструкција на сообраќајниците во централното градско подрачје што е закажан за утре /12.04.2011 година, вторник/ во 12 часот на раскрсницата на булеварот Партизански одреди со булеварот ВМРО (објект „Тифани“).

Почетокот на градежните работи за реконструкција на улиците ќе го означи градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4144&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1018 Posted: 11-Apr-2011 at 21:22
Опааа како што навестија така и испадна ова до јуни цел центар ќе биде преасфалтиран
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1019 Posted: 11-Apr-2011 at 21:31
Originally posted by my Macedonia

Edna skicaq:Vo izgradbaPlanirano(rekonstukcija ili prosiruvanje)


Дали делот од Климент Охридски према Јужен Булевар кај планираниот кружен тек е планиран за реконструкција до сега само за тој дел не најдов информација.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #1020 Posted: 11-Apr-2011 at 22:45
Партизанска е дефинитвно за реконструкција ...
А бидејќи темава е општо МОРАМ да им сугерирам да средат два тротоари

Реконструкцијата ќе чини минимално - предлагам бекатон
А навистина неубаво делуваат ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 139>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.437 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.