build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објекти кои го бележеа Скопје пред земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Објекти кои го бележеа Скопје пред земјотресот
    Posted: 18-Jun-2010 at 23:41
Топиков ке го започнам со Старате Железничка Станица која беше еден од најимпозантните градби во тогашно време,иако денеска постои дел од него, сепак мислам дека вреди да го имаме цел додека не се узурпирал и тој дел што останал.

Мислам дека железничката станица е еден од главните обележја на Скопје.

1.


2.


3. После земјотресот.


4.


5.


6.Некаде 70-тите години


7.И Железничката денес како музеј.
Edited by mitatos - 19-Jun-2010 at 22:17
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Jun-2010 at 03:17
Сликата (6-тата) не е од 70-ти, мислам дека овие типизирани киосци се донесени некаде касни 80-ти.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4508
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jun-2010 at 22:07
Скопје со голема.

Правопис Police.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Jun-2010 at 15:34

Ќе беше поинтересно доколку имавме фотки и од внатрешноста на железничката..

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4508
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jun-2010 at 15:48
Има две-три на форумов во тие сликите од старо Скопје. Побарај во фото нишката за старо Скопје. Или гледај некој филм на YouTube за Тито во Скопје
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-May-2011 at 20:41
Ај малку да ја освежам темав , како објект бр два ја додавам зградата на народна банка, која беше ремек дело во тогашно време, јас лично сметам дека е голема штета што не се изготви оригиналниот проект:
Еве неколку убави разгледници како изгледаше тогаш:
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-May-2011 at 21:02
golema steta sto ovoj objekt ne se gradi kako sto izgledal nekogas, dokolku se izgradi i oficerski mnogu ubavo bi izgledale dvete zgradi

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Jun-2011 at 17:18
мене ми е жал што планот кој ги предвидел овие објекти, не се развил и понатаму како целосен план за организација на градските простори, иако има големо значење за градот
дури и овие прекрасни објекти не можат да ме фасцинираат поради фактот дека околу нив имало селски куќарки и сокачиња без душа, а градот бил тотално неорганизиран, традицијата на таквото „планирање“ продолжила се до земјотресот, па и после него и до денес имаме лузни и чирови од тоа
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.