build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од соседството и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-May-2011 at 15:09
За тебе изгледа како што треба, мене не ми изгледа баш така. Немој да мислиш дека начинот на кој проаќаат овие работи идат лтака глатко транспарентно и ефтино. Истото е и тамо како кај нас ако не и повеќе само барокот замени го со модернизам. Е тогаш целата постапа станува леитимна, ама додека е стил што не ти се свиќа тогаш истата таа постапак е нетраспарента и коруптивна. До кога со ваков непринципиелен однос. Или постапката треба да биде таква или не, неможе во зависност од стилот што се протажира да бидеме за или против постапките. Ни тоа што во Албанија се случува не е како што треба. Тоа е пополички проект од скопје 2014 зашто со сила се глуми нешто што не е.

Edited by lslcrew - 05-May-2011 at 15:11
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-May-2011 at 15:13
Originally posted by lslcrew

За тебе изгледа како што треба, мене не ми изгледа баш така. Немој да мислиш дека начинот на кој проаќаат овие работи идат лтака глатко транспарентно и ефтино. Истото е и тамо како кај нас ако не и повеќе само барокот замени го со модернизам. Е тогаш целата постапа станува леитимна, ама додека е стил што не ти се свиќа тогаш истата таа постапак е нетраспарента и коруптивна. До кога со ваков непринципиелен однос. Или постапката треба да биде таква или не, неможе во зависност од стилот што се протажира да бидеме за или против постапките. Ни тоа што во Албанија се случува не е како што треба. Тоа е пополички проект од скопје 2014 зашто со сила се глуми нешто што не е.


Врска нема ова што го збориш ЛСЛ, замена на тези.

Во кратко.

1. Во Албанија се организираат конкурси
2. Учествуваат големи светски студија во последниве години
3. Проектите ги бираат колку што јас следам таму ситуација компетентни комисии

значи толку е едноставно нема врска ниту со барок ниту со модернизам, сеакде освен во нашево биполарно општество по секоја основа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-May-2011 at 15:14
Киднапираме уште една дискусија а Даве убаво замоли...

Originally posted by Dave Gahan

прочитајте го текстот и убаво размислете за концептот на објектот и почнете да ги доживувате објектите како нешто ваше, а не како нешто покрај кое ќе поминете ќе ви ви се СВИЃА или ќе ви биде ГРДО....
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-May-2011 at 15:15
Originally posted by lslcrew

Албанската влада има силни причини да глуми Европа. Да не ме сватите политички ама сериозно има причина да глуми европеец поголем од европа, во таа насока ги гледам овие следења тенденции од европа со врзани очи. Немој да мислиш дека којзнае колку се нешто просветлени архитектонски.Во таа насока е и парламентот, и овој објект што е како демек верски центар а треба да наликува нешто на црква нешто на џамија, глумење баланс поради внатрешна кохезија со методи енвер-хоџовски, меѓудругото со никогаш невадење било каков релевантен процент што се однесува  верската демографија. Тоа не е општество кое е до толку фино и отидено напоред да им треба ваков минимализам. Не припаќа зградава во таква средина природно, ова е увезена архитектура, не скопје 2014 кој е домашен проект. Така да каде сме ние е неприкладно прашање.


Батали ја Албанија и албанците....прашај се ти до каде си отиден, не лично ти, туку ние како народ...ако ништо друго, на форумов барем имаме теми „од регионот“, се гледа што се прави околу нас - да не земаме во светски размери...повеќе од очигледно е дека драматично отскокнуваме од околината!?

Многу понеприроден е увоз на стара европска архитектура, која btw НИКОГАШ ја немало на овој простор, отколку увоз и вклучување во некои модерни архитектонски текови...

Одговорот на прашањето „каде сме ние?“ е „Тешко нас каде сме и каде сме тргнале“....посебно е загрижувачки што голем дел од вас имате ваков самоуверен однос и декларативно отфрлање на реалноста...ама што да се каже повеќе!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-May-2011 at 15:23
Тоа е проблемот што упорно сите аргументи што се пласирани за одомаќеноста на барокот во Македонија се отфрлаат без пардон и после биле увезени. епа не се бе Даве, ова е увезено лимаријата.

пбанкс и во Македонија се организираат конкурси, и учествуваат странски проекти, за црквата како најспорен проект мислам дека имаше 16 труда од кои 11 беа странски. За други на памет податои незнам.

И кај нас бираат компетентни комисии.

Тоиа сакам да го кажам. Неможе комисијата да ја бележиме како некомпететна ако бира барок, а како компетента ако бира модернизам. Не е тоа прашање на субјективност. Објективен факт е. Или е или не е, а не бо согласност со резултатот. Во таков случај не ни треба комисија. И пак тргна ова на споредба скопје со други градови.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-May-2011 at 15:27
Originally posted by lslcrew


За тебе изгледа како што треба, мене не ми изгледа баш така. Немој да мислиш дека начинот на кој проаќаат овие работи идат лтака глатко транспарентно и ефтино. Истото е и тамо како кај нас ако не и повеќе само барокот замени го со модернизам. Е тогаш целата постапа станува леитимна, ама додека е стил што не ти се свиќа тогаш истата таа постапак е нетраспарента и коруптивна. До кога со ваков непринципиелен однос. Или постапката треба да биде таква или не, неможе во зависност од стилот што се протажира да бидеме за или против постапките. Ни тоа што во Албанија се случува не е како што треба. Тоа е пополички проект од скопје 2014 зашто со сила се глуми нешто што не е.


Многу точно кажано.

Искрено се работи за покоруптивен начин на буткање на проекти од речиси било каде во светот, што е пристуен во Албанија.

Но и уште нешто. Мене лично проектот не ми се допаѓа. Ме буди негативни спомени кои ми се раѓаат секојпат кога ќе го погледнам она ругло од МНТ. А уште кога ќе се сконта дека треба да биде џамија за клањање, па тек тогаш ми е тотално безврска. Барем во таа религиозна смисла некои наследства и димензии треба да се почитуваат, а не да се прави модернизам чисто ради тоа верата да изгледа модерна. А верувајте овде се работи за токму тоа - исламот по секоја цена мора да биде прикажан како модерен, и затоа е ова победнички труд.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-May-2011 at 15:27
ОК така нека биде, ќе се праиме на тошо дека се било ред а и врапчињата знаат како се истурка целото СК2014, всушност и ти до скоро не го спореше тоа нешто многу
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-May-2011 at 16:10
Пред некое време се обидов да ја објаснам нашата ситуација преку историски примери во нишката за Скопје 2014. Ние си иаме проблем со синдромот на комплекс. Затоа со завршување на Скопје 2014 се очекува тој комплекс да заврши, а со тоа ќе почне конечно урбана револуција и во Скопје. Кога човек ќе го задоволи своето его, оди кон повисоки цели. Текстов дава слика дека Тирана оди нагоре на скалата на архитектурата, можеби, но самиот факт што странци им се проектанти не го поддржувам. Исто така се сомневам и дали е таму баш чиста постапката, но тоа тука не е тема. Од друга страна, ваков обејкт никад не би поддржал, особено што се работи за обејкт без душа, какви што Скопје ги има стотина. Проблемот со Скопје е што сеуште приватниците тапкаат во место, потребно е уште 2-3 компании да изградат обејкти од типот на Хипериум за да работата тргне. Во едно такво окружение било која власт би почнала да го следи тој тренд. Се надевам времето ќе покаже дека после ск 2014 Скопје ќе зачекори кон новото време. Требаше веќе да е зачекорено, но комплексите се тешка ствар. А во однос на странските архитекти, мислам дека би било тотално непотребно и во тој сегмент да се излеваат парите во странство, гледано од економски апсект.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-May-2011 at 16:40
Јас давам предлог билдовски организирано да отидеме во Тирана на еднодневна екскурзија и лично да го видиме градот, а колку е можно да го процениме и менталитетот на луѓето. ЛСЛ ова се однесува особено на тебе. Сакам заедно да отидеме сите и да искоментираме на лице место. Лично, верувам дека ќе бидеш позитивно изненаден.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-May-2011 at 16:47
Originally posted by Dave Gahan

Едно кратко интермецо, додека размислувате дали ќе одите на „плажата“ под градилиште и додека очи си вадите дали да ги преместиме „гемиџиите“ во Велес или во Берово...

Нема тема за верски објекти од соседството, па дека се работи и за културен, покрај верски центар, ќе го ставам линкот овде...
Само честитки за Тирана и за албанскиот народ...и по 10000000 пат ќе повторам - Каде сме ние!? Може ли да заостануваме уште повеќе од ова кај што сме сега!?http://www.archdaily.com/132808/big-wins-the-competition-to-design-a-major-cultural-center-in-albania/

Додатно инфо за една фина група од „распалени форумџии“ што така фино успеаа да го загушат форумов со малоумно дневнополитичко тресење зелени - прочитајте го текстот и убаво размислете за концептот на објектот и почнете да ги доживувате објектите како нешто ваше, а не како нешто покрај кое ќе поминете ќе ви ви се СВИЃА или ќе ви биде ГРДО....


Albanskite arhitekti se mnogu kreativni.So malku pari gradat mnogu ubavi i modersi objekti.Ovaa zgrada e samo del od ubavinite sto se gradat vo Albanija.Cheers

Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-May-2011 at 16:54
Originally posted by lslcrew

Тоа е проблемот што упорно сите аргументи што се пласирани за одомаќеноста на барокот во Македонија се отфрлаат без пардон и после биле увезени. епа не се бе Даве, ова е увезено лимаријата.

Ако е лимаријата увезена, да срушиме ова све што имаме па да праиме се' од кал и слама, нели од тоа нема поавтентично...ај те молам, срамота е вакви детски дискусии...

Не ми е тешко да се повторам по 100000000 пат....Скопје 2014 нема да биде сместено во некаква „барокна“ листа, затоа што НЕ Е...не можам да влегувам во дискусија со зборови „лимарија“ - ако архитектурата за тебе е метал, бетон и камен, џабе си го губам времето, не можам у еден пост да те продуховам - седни и прочитај за концепти, за социјални димензии на просторот, начинот на користење на објектите и сл. па дојди да разговараме...се' додека иде вака дискусијава, со догмата која ви ја провали Вангелштајн дека е прво Господ, па ние, па после цел нормален свет и дека архитектурата е гипсана фасада со грчки декорации, си го губиме времето....

А што се однесува до конкурсите, со објавување на текст (само на македонски) на сајтот на Бирото за јавни набавки, со награди за архитектите колку да си купат кило пиперки на пазар, без да се знае кој зналац ќе ти го оценува (потенцирам) тешко остварениот труд, (за кој btw самите учесници вложуваат сериозни време и средства) и да очекуваш дека ќе ти стигне труд од Заха Хадид - дојди и јави ми се....

И на крај, не знам колку е за во темава, не можам да ви опишам колку ми е тешко, покрај другото, што мои пријатели од странство, а и исти такви познаници и пријатели на мои пријатели како реагираат на ова што му случува на Скопје и со какво чудење и потсмев гледаат на нас.....така што ме чуди и дрскоста со која така самоуверено го продавате овој лош филм и понатаму....
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-May-2011 at 17:40
За почеток на постов морам да се оградам прво од наводните стереотипи кои ми се утрапија, прво со надоврзувањето на крале на мојот пост. Не ми беше воопштп идејата дали исламот ќе се прикажувал како модерен или не, не е тоа тема ни на нишкава ни на форумов, едноставно зборам за стилот. Ете истото беше и со собранието, да се прикаже дека држаата е нешто модерна. Тоа не се одомаќинети стилови, оние се денеска може би мода ама се мода некаде на илјада километри од тирана и врска немаат со времето како тече во Тирана. Еднаш применуваваме така следбенички светска мода после земјотресот никогаш не се одомаќини кај нас, уште има проблем народот да го свари, некогаш било со османската култура тоа. Епа сега неможеме сите да завршиме два милиона архитектонски факултет за да ја сватитме идејата на некои си занесени архитекти што не сматраат сите за стока. Тоа во старт го отфрлам и ич понатака не ми се разговара.

За хонорарите, еднаш се мали еднаш се големи, во секој случај проблематични. пак нема објективен принципиелен однос да се каже вистинската вредност што лично ја сметатае за прикладна. да можеме после тоа да цениме кога сте во право кога не. Вака кога не ви се свиќа објектот наоќате маана на хонорарот, кога ви се допаќа и да не знаете колку е хонорарот го прогласувате за прикладен. Па до кога?

Алекс стварно незнам зашто ме покани на прошетка низ Тирана. Би сакал и јас да го видам тој град некогаш, зашто да не во комшии ние , само те молам не ме сваќчај дека јас патап од некои застарени стереотипи за Албанија и Тирана. Едноставно ова ѓто се случува во Тирна врска си нема со Албанскиот народ, со Албанија, со Тирана или било како. Обичен обид да се прикаже некаква блискост со Европа, за која албанските власти веројатно патат од комплкес дека се не се блиску до европа духовно политички. НАс другои ни е маката, ние сме верификувани европјани само оспорен ни е моменмтот на колективно дружење како заедница. Не ја споредувајте Македонија со Албанија, различни се позадините.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-May-2011 at 18:05
ЛСЛ,

не знам што имаш завршено, али анализава ти е од а до ш генијална.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-May-2011 at 18:08
Isl stvarno ja utna rabotata. Gradat ,,moderni,, zgradi za da vleguvaat vo evropaCrazyCrazyToilet
Se gradi na toj stil posto denes e moderno vreme i takvi zgradi se gradaat.
Ne mora sekoja zgrada da znaci nesto ili nekakov patriotizam kako vo mkd.
Jas mislam vo albanija se gradat moderni objekti posto modernata arhitektura se razviva i ne ostanuva kako nasata arhitektura(tapka na mesto)
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-May-2011 at 18:11
Мислам дека лсл погоди една жичка дека и комплексот игра битна улога.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 05-May-2011 at 18:15
Originally posted by krale

Мислам дека лсл погоди една жичка дека и комплексот игра битна улога.

Toiletmaka vi e sto vo mkd nitu vo son nema da ima takov kompleks tuku kicovi niz centarot.
E sega od maka zosto i Albanija ne stasa so arhitektura, aj da kazam nesto negativno.Nuts

Toilet
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-May-2011 at 18:25
Како заклучи мм дека секоја зграда во македонија значи патриотизам. Dunno Еве пак не сакам да споредувам Албанија со Македонија од причини од кои објаснив дека се различи позадините на архитектонските тенденции со сепак, нели парламентот во Албанија е во форма на некој стилизиран орел од знамето. Не ли е тоа малку кафеанска типологија? Зашто нели обично симболи од знамиња и грбови на големо кога се штанцаат или се пикаат и кај што нема баш потреба обично со исмевање и со презир гледаме кон таквите појави тука на форум, а и така е. Па знаеш ли ти на пример еве да реши Македонија да се гради нов парламент во форма на нешто шестанесет крако или п некаков лав, па има да се дигне прашина како после атомска бомба.ЧЛисто колку за информација и јас сум против бутање на националната симболика секаде па дури и во парламент како врвна државна институција каде што може да се оправда дека му личи.

Крале јас сум на електро последна година. Драго ми е тшо ти се допаќа анализата иако повеќето пати имаме причина да се контраме.

Јасно се отцртува некоја тенденција во Македонија меѓу оние кои не се слагаат со проектот скопје 2014, им се случува често нешто што малку има допирна точка со модернизам да го поддржуваат во прв момент колку и да не го бива, само заради некаков привиден континуитет во ставот дека се за модернизам. Тоа може и сега да е малку случај, луќе модерната архитектура стварно има убаво згради, проекти, фина идеологија зад себе дека минимално човекот колку што му треба и се е тоа супер како една опција во архитектурата, ама дајте малку излезето од македонската, албанската, балканската реалност, неможеме да спроведеме модернистичко едноумие, едноумие во архитектурата бела опција низ многу времиња низ многу места низ светот, вклучувајки и сточен блок  до пред неколку децении. Таквите концепти во свет пропаѓаат. Неможеме да прогласиме ерес се што не е модерно ниту па комплет модерното да го прогласиме како ерес, ова вториот дел од реченицата ради принцип и објективност.


Edited by lslcrew - 05-May-2011 at 18:30
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 05-May-2011 at 18:37
Originally posted by my Macedonia


Originally posted by krale

Мислам дека лсл погоди една жичка дека и комплексот игра битна улога.
Toiletmaka vi e sto vo mkd nitu vo son nema da ima takov kompleks tuku kicovi niz centarot.E sega od maka zosto i Albanija ne stasa so arhitektura, aj da kazam nesto negativno.NutsToilet


Братче, ние такво *достигнување* имаме уште од пред 3-4 децении. Види го она руглото наречено МНТ, исти штос, нови времиња само. Да го напраиме на рендер и МНТ, ќе изгледа авион во споедба со ова во Тирана.

Ама и двете се за жал неубави. А башка според мене и несоодветни за џамија, што го крие покрај националниот, така и верскиот комплекс, ама не е тоа дискусијата.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 05-May-2011 at 18:46
Originally posted by krale

Originally posted by my Macedonia


Originally posted by krale

Мислам дека лсл погоди една жичка дека и комплексот игра битна улога.
Toiletmaka vi e sto vo mkd nitu vo son nema da ima takov kompleks tuku kicovi niz centarot.E sega od maka zosto i Albanija ne stasa so arhitektura, aj da kazam nesto negativno.NutsToilet


Братче, ние такво *достигнување* имаме уште од пред 3-4 децении. Види го она руглото наречено МНТ, исти штос, нови времиња само. Да го напраиме на рендер и МНТ, ќе изгледа авион во споедба со ова во Тирана.

Ама и двете се за жал неубави. А башка според мене и несоодветни за џамија, што го крие покрај националниот, така и верскиот комплекс, ама не е тоа дискусијата.


Dzabe koga se se se unistuva........
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 05-May-2011 at 19:05
Originally posted by krale


Види го она руглото наречено МНТ, исти штос, нови времиња само.


За кој како. МНТ е авангарден, многу е пред своето време. За жал, очигледно и денес уште не му е дојдено времето во Македонија.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.