build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Aдминистративни објекти (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4508
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Aдминистративни објекти (општо)
    Posted: 16-Feb-2020 at 12:53
Originally posted by <Fresno>

Не ми изгледа ова како да е отпорно на било кој посериозен bunker buster.


Повеќе се мисли на елементарни непогоди, не војни.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 562
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Feb-2020 at 11:22
Не ми изгледа ова како да е отпорно на било кој посериозен bunker buster.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Feb-2020 at 17:32
Информатички центар за бекап на податоци во случај на непогоди; таков е за да биде што поотпорен на катастрофи. Затоа е изграден и надвор од главниот град (мислам дека и по закон на две места во различни градови во државата треба да се чуваат најбитните документи).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Feb-2020 at 16:40
Originally posted by Џоле

Не е баш административна зграда, но не знаев каде да ја сместам...еве и линк со основни информации за проектов

https://www.1x2studio.com/projects/20190503.htmЕј да! Чудово пред една година отприлика го видов случајно, на излезот кон касарната се наоѓа. Си реков ЦИА или нешто слично во Прилеп подружница отвора. Знае некој шо е намената на објектот и зошто Area 51 дизајн?

Edited by hcitrS - 15-Feb-2020 at 16:41
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12533
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Feb-2020 at 12:55
Не е баш административна зграда, но не знаев каде да ја сместам...еве и линк со основни информации за проектов

https://www.1x2studio.com/projects/20190503.htm

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Dec-2019 at 16:56
https://www.facebook.com/mvr.gov.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12533
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Dec-2019 at 09:54
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и премиерот Зоран Заев ќе присуствуваат на означувањето на почеток на градба на новата зграда наменета за Одделот за крим техника вклучувајќи и форензички лаборатории за потребите на МВР.

Новата зграда ќе се гради во кругот на Министерството за внатрешни работи, позади зграда 1.


https://civilmedia.mk/pochetok-na-gradba-na-novata-zgrada-za-oddelot-za-krim-tehnika-pri-mvr/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Dec-2019 at 20:23

Пред 20-дена зад зградата на МВР околу баракиве беше извршена сеча на дрва,очигледно се спремал терен за градба на посочениот објектhttps://www.facebook.com/centarsakadadishe
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12533
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Dec-2019 at 18:30
Не е објавена локацијата, но моја претпоставка е дека во склоп на комплексот на МВР на Водно.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 21-Dec-2019 at 09:33
Originally posted by Џоле

од твитерЛокација??
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4508
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 21-Dec-2019 at 01:34
текнички
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12533
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Dec-2019 at 23:06
од твитер

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12533
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Jul-2018 at 08:44
Со европски пари во Кочани е реконструирана општинската зграда

Заврши реконструкцијата на административната зграда на Општина Кочани. Реализираниот проект опфати изведба на енергетски ефикасна фасада, промена на прозорците во објектот, поставување на нов лифт и изведба на тоалети за лицата со посебни потреби. Реконструтивниот зафат вреден 200.000 евра се одвиваше преку проектот „Зелени згради за заедничка зелена иднина“, преку Центарот за развој на Источниот плански регион како водечки партнер во партнерството со обласната администрација на Благоевград.

Покрај реализираната реконструкција на општинската зграда во Кочани, во рамките на проектот беше обновен и објектот на Обласната администрација во Благоевград. Финансиската вредност на целокупниот проект изнесува 400.000 евра, а средствата беа обезбедени преку Програмата за прекугранична соработка (Интерег ИПА програма) на Европската Унија.

http://build.mk/so-evropski-pari-vo-kochani-e-rekonstruirana-opshtinskata-zgrada/
За сè има вторпат
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jan-2018 at 04:33
Trebase edno vakvo golemo zdanie kako sto napravil Beton vo Bagdad da se napravi kaj nas ( sigurno i proektite gi cuvaat) ama negde na strana ( dracevo, ilinden negde na nulta pozicija ) i tamu da e smestat site mozni vladnini institucii, a ne kako sega site rastrkani po zgradicki ama bitno se vo centar. Ako se napravese toa zamislete kolku ke se rasteretese centarot na gradot a i site ke bea na ednio mesto pa ke imase i pogolema koordinacija efikasnost vo rabotata i slicno.
No kako i sekogas kaj nas ne se razmisluva na dolgi stazi , ama koj ke se vrti niz centar posle, koj ke gi polni kaficite , ke nema se koj, ke nemase guzva e bas ke bese neinteresno za zal
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12533
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Jan-2018 at 22:22
Реконструираниот објект на полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Богородица“фото: миа.мк
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 31-Aug-2017 at 13:43
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3464
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Aug-2017 at 16:18
Oпштинската зграда во Демир Капија

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Jun-2017 at 12:50
Originally posted by TENDO

Здраво дечки,

Дали има некој информација на кои објекти моментално е ангажиран ГП Бетон Скопје?


Можеш да пребаруваш и овде:

http://build.mk/kompanija/beton-skopje

За разлика од листата на БИРН која содржи само објекти и споменици од Ск2014, оваа листа содржи секакви проекти кадешто Бетон е изведувач.

Инаку од листата веднаш станува очигледно и жалосно е што ваква компанија не работи практично ништо друго освен проекти финансирани со јавни финансии.Edited by Cloverstack - 16-Jun-2017 at 12:50
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Jun-2017 at 11:11
Previous
 
Навистина ти нема рамен за инвестиции Тендо, си се зачленил само за да се информираш дали Бетон е сигурна инвестиција на Македонска Берза, тоа се вика инвестициска упорност. Браво, така треба. Applause
 
Како што е веќе познато, зајко кукурајко и плавите жолтици најавија дека нема да бидат реваншисти и дека нема да ги прекинат изградбите на објектите кои веќе се во изградба, само ќе ги откажат незапочнатите изградби на нови објекти од проектот Скопје 2014, односно Македонија 2017, а за веќе завршените објекти уште не е договорено дали и како би се правела ревизија за нивните изградби.
 
И веќе ти кажав на форумот на Кајгана, без разлика кој е на власт, а кој е во опозиција, за профитерите од типот на Минчо Јорданов и Ванчо Чифлиганец секогаш ќе има добар бизнис и уште подобар профит.


Edited by Dexter26 - 16-Jun-2017 at 11:13
Back to Top
TENDO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TENDO Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jun-2017 at 08:22
И сега НБРМ ќе се гради или не?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.