build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 03-Jul-2018 at 08:44
Со европски пари во Кочани е реконструирана општинската зграда

Заврши реконструкцијата на административната зграда на Општина Кочани. Реализираниот проект опфати изведба на енергетски ефикасна фасада, промена на прозорците во објектот, поставување на нов лифт и изведба на тоалети за лицата со посебни потреби. Реконструтивниот зафат вреден 200.000 евра се одвиваше преку проектот „Зелени згради за заедничка зелена иднина“, преку Центарот за развој на Источниот плански регион како водечки партнер во партнерството со обласната администрација на Благоевград.

Покрај реализираната реконструкција на општинската зграда во Кочани, во рамките на проектот беше обновен и објектот на Обласната администрација во Благоевград. Финансиската вредност на целокупниот проект изнесува 400.000 евра, а средствата беа обезбедени преку Програмата за прекугранична соработка (Интерег ИПА програма) на Европската Унија.

http://build.mk/so-evropski-pari-vo-kochani-e-rekonstruirana-opshtinskata-zgrada/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 20-Dec-2019 at 23:06
од твитер

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4669
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 21-Dec-2019 at 01:34
текнички
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 21-Dec-2019 at 09:33
Originally posted by Џоле

од твитерЛокација??
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 21-Dec-2019 at 18:30
Не е објавена локацијата, но моја претпоставка е дека во склоп на комплексот на МВР на Водно.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 21-Dec-2019 at 20:23

Пред 20-дена зад зградата на МВР околу баракиве беше извршена сеча на дрва,очигледно се спремал терен за градба на посочениот објектhttps://www.facebook.com/centarsakadadishe
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 25-Dec-2019 at 09:54
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и премиерот Зоран Заев ќе присуствуваат на означувањето на почеток на градба на новата зграда наменета за Одделот за крим техника вклучувајќи и форензички лаборатории за потребите на МВР.

Новата зграда ќе се гради во кругот на Министерството за внатрешни работи, позади зграда 1.


https://civilmedia.mk/pochetok-na-gradba-na-novata-zgrada-za-oddelot-za-krim-tehnika-pri-mvr/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 25-Dec-2019 at 16:56
https://www.facebook.com/mvr.gov.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 14-Feb-2020 at 12:55
Не е баш административна зграда, но не знаев каде да ја сместам...еве и линк со основни информации за проектов

https://www.1x2studio.com/projects/20190503.htm

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 15-Feb-2020 at 16:40
Originally posted by Џоле

Не е баш административна зграда, но не знаев каде да ја сместам...еве и линк со основни информации за проектов

https://www.1x2studio.com/projects/20190503.htmЕј да! Чудово пред една година отприлика го видов случајно, на излезот кон касарната се наоѓа. Си реков ЦИА или нешто слично во Прилеп подружница отвора. Знае некој шо е намената на објектот и зошто Area 51 дизајн?

Edited by hcitrS - 15-Feb-2020 at 16:41
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2005
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 15-Feb-2020 at 17:32
Информатички центар за бекап на податоци во случај на непогоди; таков е за да биде што поотпорен на катастрофи. Затоа е изграден и надвор од главниот град (мислам дека и по закон на две места во различни градови во државата треба да се чуваат најбитните документи).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 16-Feb-2020 at 11:22
Не ми изгледа ова како да е отпорно на било кој посериозен bunker buster.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4669
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 16-Feb-2020 at 12:53
Originally posted by <Fresno>

Не ми изгледа ова како да е отпорно на било кој посериозен bunker buster.


Повеќе се мисли на елементарни непогоди, не војни.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 13-Mar-2020 at 13:08
Originally posted by stef4o

https://www.facebook.com/mvr.gov.mkВеќе е направен ископ за новиот објект...(04.03.2020г)

https://www.facebook.com/gamagradba.mk/

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 27-May-2020 at 16:36
Во Дојран се реновираат три објекти за научно истражувачки цели за заштита на езеротоИдниот месец општина Дојран треба да добие објекти кои ќе бидат во функција на истражување на квалитетот на водата на езерото , негова заштита и изработка на проекти кои ке бидат во насока на зачувување на биодиверзитетот. Станува збор за три објекти во непосредна близина на општинската зграда и беа во лоша состојба.

Сите три бојекти се со површина од 60 до 80 метри квадратни кои во иднина ќе се кроистат за информативни и научни цели . Еден објект ќе биде едукативен инфо центар, вториот мониторинг станица а третиот соби за престој.

Целиот проект се работи со средства од ЕУ преку УНДП со кој ќе се стави акцент за научно истражување на богатата фолра и фауна во езерото и негова заштита. Според граодначалникот Анго Ангов трите објекти ќе го зачуват традиционалниот дојрански изглед и архитектура. Истите ќе бидат опремени со соодветни лабаратории преку кои ќе се вршат анализи и испитувања на езерото и биодиверзитетот.

https://drnka.mk/%d0%b2%d0%be-%d0%b4%d0%be%d1%98%d1%80%d0%b0%d0%bd-%d1%81%d0%b5-%d1%80%d0%b5%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%b0%d1%82-%d1%82%d1%80%d0%b8-%d0%be%d0%b1%d1%98%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b8-%d0%b7%d0%b0/?fbclid=IwAR05rAHRQinhP_kLiTVjwkbfsLihHbkDfZGPc70v3rdDqWFmOplX3UvWn9Q
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5092
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 14-Jun-2020 at 14:28
Originally posted by Џоле

Не е баш административна зграда, но не знаев каде да ја сместам...еве и линк со основни информации за проектов

https://www.1x2studio.com/projects/20190503.htm

https://www.facebook.com/SugareskiGoran/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12905
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 15-Jun-2020 at 12:48
Општинска зграда Ростуше, не знам точно кога е изградена:https://libertas.mk/poradi-pandemi-ata-mavrovo-rostushe-gi-oslobodi-obvrznicite-za-pla-a-e-na-komunalnata-taksa/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.