build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 30-Jun-2021 at 15:40
ПО 60 ГОДИНИ РЕКОНСТРУИРАН ЦЕНТАРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО КУМАНОВО, СО ПАРИ ОД ЕУКомплетно е реконструирана зградата во која што се сместни службите на Центарот за вработување во Куманово. Проектот за модернизација, санација и адаптација на објектот насловен „ЕУ за млади“ чини 10.3 милиони денари (над 165.000 евра), средства обезбедени од Европската унија. Со оваа реконструкција се добиваат подобри услови за вработените и граѓаните кои ги користат услугите на оваа институција.

„Овој проект претставуваше голем предизвик за реконструкција затоа што не беше обновен од 1960-те години и беа потребни поголеми зафати за да се подобри неговата функционалност. Сега центарот доби нова фасада на зградата, променета е кровната конструкција и прозорците, со што се зголеми енергетската ефикасност на целиот објект. Греењето ќе биде на палети со што значително ќе ги намалат трошоците за струја“, кажа директорот на Агенцијата за вработување, Абдуш Демири.

Раководителката на Центарот за вработување во Куманово Марија Димитриевска, вели дека во освен просторното уредување направена е и функционална организација на работењето на центарот, со тоа што невработените лица и работодавачите ќе ги добијат потребните услови на едно место.

„Тоа значи дека тие ќе дојдат до информации на побрз и поедноставен начин. Сите вработени во Центарот кои работат на одредена проблематика се сместени во исти простории, така да многу е полесен пристапот и многу поедноставно граѓаните да ги добијат потребните информации и доколку е потрено колегите ќе знаат каде да ги упатат“, кажа Димитревска.

Во Центарот за вработување во Куманово до 31 мај годинава евидентирани се 15.214 лица како активни баратели на работа, или 10 отсто од вкупно евидентираните лица на ниво на државата, и 5.602 лица пасивни баратели на работа. Директорката кажа дека за време на пандемијата имало тенденција на отпуштање на вработените во одредени сектори кои биле најмногу погодени од коронакризата, а пред сè во чевларската индустрија, но сите оствариле паричен надоместок од Агенцијата. Сега најголем дел од нив се вратени на работа.

Центарот вработување во Куманово е првиот од неколкуте во државата кои во наредниот ќе бидат реконструирани од проектот „ЕУ за млади“.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/po-60-godini-rekonstruiran-tsentarot-za-vrabotuvane-vo-kumanovo-so-pari-od-eu/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.