build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Aдминистративни објекти (општо)
    Posted: 03-Nov-2008 at 09:19
Се отвора новиот дел од прилепскиот суд

Во Прилеп денеска ќе биде пуштен во употреба новиот дел на судската зграда на Oсновниот суд во Прилеп.

Реновирањето на судската зграда, е дел од Проектот за правна и правосудна имплементација и институционална поддршка, финансиран во рамки на заемот од Светска банка, а под покровителство на министерство за правда.

Во рамки на проектот, е извршено опремувањето со мебел на Основниот суд Прилеп. Опремувањето се однесува на доградениот простор од 3000 м2, со што комплетно е опремена архива со статични и мобилни архивски плакари за чување на судски документи, шалтер сала, 2 репрезентативни судници, 12 судници за тричлен судски совет, конференциска сала, 14 судски кабинети и останати простории наменети за судска администрација., се вели во соопштението од министерството за правда.

Целта на Проектот е подобрување на судската ефикасност и ефективност, зајакнување на капацитетите на правосудните институции за имплементација на Стратегијата за реформи во судството, како и на законите што влијаат на функционирањето на судството и подобрување на судската инфраструктура.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=43261&kategorija=1
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Nov-2009 at 19:53
Доградба и надградба на блок Д
Комплекс Народна Банка на Република Македонија

Автори:
Радомир Лаловиќ, диа
Маја Лаловиќ Блажевска, диа

Соработници:
М-р Сашо Блажевски, диа
Мери Батакоја, диа


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Dec-2009 at 01:09

Градоначалничка јагма по нови општински згради

Градоначалникот на Аеродром ќе добие зграда благодарение на Министерството за транспорт и врски

Деспина Трајковска


Ниту економската криза ниту најавените, а се' уште не започнати проекти за решавање на основните комунални проблеми не се пречка општинските градоначалници да преземаат активности за изградба на општински згради. Велат, принудени од несоодветните услови за работа во дотраените повеќедецениски бараки коваат планови, а некои веќе преземаат и конкретни мерки за изградба на сопствени административни простории.

Општина Центар минатата недела распиша конкурс за архитектонско-урбанистичко решение за изградба на општинска зграда, а најдоцна за десетина дена ќе го стори тоа и Општина Карпош. И двете локални самоуправи планираат новите објекти да ги градат на местото на постојните бараки, кои се на земјиште во сопственост на државата. Иако градоначалниците се свесни дека отстапувањето на земјиштето и обезбедувањето средства за изградба ќе биде долг процес, сепак, се надеваат дека до истекот на мандатите ќе ги изградат општинските згради.

Во Центар засега имаат обезбедено пари за идејниот проект, а допрва ќе треба да го добијат на користење државното земјиште. На карпошовци, пак, дел од постојните бараки ќе им бидат одземени со денационализација, а од државата ќе добијат друго земјиште на користење. Токму ова е главната причина градоначалникот Стевчо Јакимовски најдоцна за десетина дена да распише конкурс за избор на идејно решение за општинска куќа.

„Реално, не само Општина Карпош, туку речиси сите општини имаат потреба од соодветни простории за работа, бидејќи сите со години работиме во дотраени бараки за кои често издвојуваме средства за санација. Финансиската ситуација баш и не е соодветна за вакви проекти, но конкретно, Општина Карпош е принудена да размислува за тоа, бидејќи поголемиот дел од бараките во кои сега е сместена администрацијата ќе и' бидат одземени со денационализација“, објаснува Јакимовски, кој се надева дека до средината на идната година ќе почне да го гради новиот објект. Според ДУП, тој ќе се наоѓа на дел од земјиштето на кое се општинските бараки и не е исклучена можноста изградбата да се реализира по принцип на приватно јавно партнерство. Можеби на идентичен начин сопствен дом ќе си обезбедат и од Центар, но, сепак, општинарите велат дека деталите ќе ги дефинираат по изработката на идејниот проект.

За сопствени канцеларии размислува и градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски, чија администрација уште од формирањето на Општината пред пет години работи во изнајмени простории. Коневски вели дека начелно го дефинирал проектот. „Наредната година Министерството за транспорт ќе распише објава за продажба на земјиште во Реонски центар, на кое според ДУП е предвидена изградба на општинска зграда во комбинација со деловни простории. Купувачот на земјиштето ќе има обврска да го изгради комплексот, деловите наменети за општинска зграда да ни ги додели нам, а за возврат ќе добие одредени бенефиции од државата, односно, најверојатно, ќе се употреби принципот на приватно јавно партнерство“, вели Коневски.

По таа шема општинска куќа ќе гради и градоначалникот на Ѓорче Петров, Сокол Митровски кој досега на тоа поле има сработено најмногу од сите колеги. Општината веќе има готов проект за објектот, но на локацијата на која е предвидена изградбата се' уште не се расчистени имотноправните односи. Имено, дел од земјиштето е во сопственост на државата, која наскоро ќе и' го отстапи на Општината, но постојат и два објекта кои општинарите не можат да ги урнат, оти за земјиштето се води судски спор.

Најави за изградба на општински згради во текот на изборната кампања имаше од речиси сите останати скопски градоначалници, но ретко кој досега презеде конкретни активности. Општинарите од Чаир, пак, веќе неколку години седат во сопствени простории. Уште во претходниот мандат градоначалникот Изет Меџити ја доизгради општинската зграда и тоа благодарение на донацијата од Европска унија.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0A6D552F82F4B64CA27D1B5B4A6E0E89t="uuid:C2F41010-65B3-11d1-A29F-00AA00C14882" xmlns:rs="urn:schemas-microsoft-com:rowset" xmlns:z="#RowsetSchema"> t="uuid:C2F41010-65B3-11d1-A29F-00AA00C14882" xmlns:rs="urn:schemas-microsoft-com:rowset" xmlns:z="#RowsetSchema">#
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 07-May-2010 at 19:58
 

Ревизорите открија незаконитости во фондот за пензиско

Наташа Стојановска Коментари (0)   
07.05.2010 19:09
Фонд за пензиско осигурување

 

Новата зграда на фондот за пензиско осигурување е изградена на туѓ имот - обелоденија денеска ревизорите. При изградбата на објектот вреден 6 милиони евра се навлегло во приватна парцела, поради што постои спор со сопственикот.

Во ваков случај фондот иако не можел да добие имотен лист ниту пак одобрение за употреба на објектот, сепак кршејќи го законот за градба зградата ја ставил во функција на диво, без одобрение за употреба.

И тука не завршуваат скандалите. Освен што зградата е изградена на узурпиран имот, но и е ставена во функција без одобрение.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122915


Edited by гитардемон - 07-May-2010 at 20:00
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-May-2010 at 09:16
Општинска зграда Василево - надградување

Исто и оваа мислам дека требе скоро да се почне.....

Вектор - 90 - Струмица


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 23-Jun-2010 at 20:11

Модерни простории за тетовската полиција

ТЕТОВО - Вчера во Тетово официјално беше предадена во употреба реконструираната полициска станица со која се подобрени просторните услови за работа како предуслов за поквалитетни и поефикасни услуги на граѓаните. За реконструкцијата се потрошени над 400.000 евра обезбедени од ЕУ и од Владата. На чинот на предавањето присуствуваше и премиерот Никола Груевски.

„Ова е втора реконструирана полициска станица по онаа во Кисела Вода во Скопје. На програмата се наоѓаат вкупно 10 полициски станици за чија реконструкција ЕУ учествува со 1,8 милиони евра. Ова претставува чекор во процесот на реформирањето на полициските станици, а во фокусот на проектот се градежни работи и модернизација“, рече Лукас Мелка, претставник на ЕУ во нашата земја. (Г.Е.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3A20906BC6E7A34D9312E89DD81493E9
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Sep-2010 at 01:50
Изградена е Станицата за технички преглед на возила во населбата "Даме Груев".
2003-та година.http://www.dabar.com.mk/index.php?id=56
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Sep-2010 at 08:26
Започна демонтирањето на покривот на општинските гаражи, што е дел од подготовките за изградба на новото крило на зградата  во која е сместена  Општина Охрид. По вадењето на покривот  гаражите целосно ќе бидат отстранети, а се вадат и бекатон плочките од паркингот зад општинската зграда. Градежните работи ги изведува  охридската компанија „Пирин“ а изградбата на новото крило на општината ќе се реализира во неколку фази.http://ohridnews.com


Edited by Makedonij - 18-Sep-2010 at 08:29
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Oct-2010 at 14:16

Во општинските објекти се уште шета духот на Тито

И покрај тоа што цел град се стреми кон модернизација, скопските општини сé уште „живеат“ во бараки направени непосредно по земјотресот

Речиси сите општински администрации, на чело со градската, „живуркаат“ во бараки направени по земјотресот од 1963 година. И покрај тоа што објектите се своевиден крвоток на секоја општина, низ кој циркулираат стотици луѓе секојдневно, вршејќи разни административни работи, скопјани, а и вработените, сé уште го дишат воздухот на шеесеттите години на минатиот век. А за условите и да не зборуваме, една прошетка по некоја од општинските бараки зборува сама за себе.

- Не ми е јасно како може цел град да го подновуваат, да прават споменици, плоштади, фонтани, додека она основното сé уште не им е средено. Речиси сите општини функционираат во трошни бараки. Дури и градската администрација. Некако не ми изгледа во ред... се добива чувство дека во нив уште шета духот на Тито - вели Џина Стрезовска, жителка на Аеродром.

Малку надеж и прогрес влеваат најавите од повеќето општини дека планираат да градат нови згради, кои колку-толку се во духот на современието и кои ќе можат да ги задоволат потребите на една современа локална администрација.

Локалните управи на Карпош, Ѓорче Петров и на Бутел почнаа да ги реализираат своите планови, додека општините Центар, Аеродром и Гази Баба велат дека планираат, меѓутоа се далеку од реализација. Во општината Центар пролетва беше организиран конкурс за идејно решение на новата општинска зграда, но кога и дали на старата локација ќе се гради не се открива.

- Сé уште не е изработен главниот проект за општинската зграда, не е спроведена постапка за избор на изведувач на работите, така што подетални информации ќе имаме откако ќе завршат тие постапки - вели Јовица Ацковски, портпарол на општината Центар.

Сличен е ставот и на општините Аеродром и Гази Баба, односно велат дека планираат изградба на нова општинска зграда, меѓутоа откако ќе завршат одредени процедури како измени и дополни на деталните урбанистички планови.

И во општината Карпош полека веќе е избрано идејното решение за новата зграда, меѓутоа сега се чека да биде готов главниот проект. Локацијата останува иста, каде што се наоѓаат и сегашните бараки.
- Кога ќе биде готово основното решение, ќе ја знаеме точната цена на чинење на зградата и според тоа ќе се направи финансиската конструкција. Според идејното решение, новата општинска зграда ќе биде со приземје и три ката, плус поткровје, и вкупна бруто-површина од 4.200 квадратни метри. Во најкратко време се очекува да бидат завршени основниот проект и ревизијата, по што ќе се распише тендер за изведувач, па дури тогаш ќе се почне со работа - вели Виолета Цветковска, портпаролка на општината Карпош.
Во општината Бутел веќе е во полн подем изградбата на новиот објект, а од таму очекуваат зградата да биде готова до Нова година.

- Новата локација на објектот е на улицата Бутелска, во населбата Бутел 1, во непосредна близина на ОУ „Живко Брајковски“. Не случајно е одбрано тоа место, затоа што е најфреквентниот дел на општината. Зградата ќе има два ката, ќе има внатрешен двор, а на приземјето ќе бидат сместени едношалтерскиот систем и секторот за урбанизам. Исто така, ќе има голема и мала сала за состаноци, како и сала за венчавки. Ќе зафаќа површина околу 3.000 квадратни метри. Инвеститор е општината, а целиот проект ќе нé чини околу милион евра. Првата плоча е веќе ставена. Добро е што конечно ќе се збогуваме од овие стари бараки - вели Снежана Клинчарова, портпаролка на општината Бутел.

Општинската зграда Ѓорче Петров ќе содржи подземна гаража за 350 возила, а околу зградата се предвидени шеталиште и фонтани. Ќе се гради на парцела од девет илјади квадратни метри, а предвидена е корисна површина од 4.200 квадрати.

- Сите привремени објекти наспроти СП „Планет“, во општината Ѓорче Петров, се рушат. Теренот се подготвува за новата општинска зграда, која ќе се гради на просторот од семафорите пред Домот за пензионери до дисконтот на „Тинекс“. Во ноември сите овие привремени објекти ќе бидат срушени. По расчистувањето на теренот ќе почне реализацијата на проектот. Објектот ќе се гради со јавноприватно партнерство, а делот што ќе му припадне на јавниот партнер ќе биде деловен простор наменет за банки, фирми и слични дејности, но не и за мало стопанство. Новата општинска зграда би требало да биде готова до крајот на мандатот на сегашниот градоначалник. Ќе има голема конференциска сала, работни простории за советот и други содржини, а најважно од сé е тоа што на едно место ќе се сместат сите општински служби што сега функционираат во два објекти, што, секако, претставува проблем за корисниците на услугите - велат од општината Ѓорче Петров.

За разлика од нив, од општината Кисела Вода велат дека имале идеја за нова општинска зграда, меѓутоа таквиот проект е далеку за да биде реализиран.

Единствени општини што веќе имаат направено нови објекти се Чаир и Шуто Оризари.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=101210101165&id=14&prilog=0&setIzdanie=22105
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Nov-2010 at 08:27
Напредува изградбата на новото општинско крило - ОХРИД

Градежните работи за изградба на новото крило на Општина Охрид, продолжуват со несмален интензитет. Деновиве поставена е бетонската подлога над која ќе се гради новиот административен простор.

Градежните работи ги изведува фирмата „Пирин“, а општината очекува дека со изградба на новото крило ќе го реши проблемот со недостаток на работен простор.
http://ohridnews.com/sliki/vesti1/2010/11/21/23-48-09_7692/o-na3.jpg
http://ohridnews.com/sliki/vesti1/2010/11/21/23-48-09_7692/o-na2.jpg
http://ohridnews.com
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Feb-2011 at 12:31
Завршува изградбата на новиот дел од зградата на Општина Карбинци

Скопје, 26 февруари 2011 (МИА) - Во Општина Карбинци привршува доизградбата на новиот дел од општинската зграда. Градоначалникот на Општина Карбинци, Васил Богдански изјави дека новиот дел од зградата ќе овозможи непречено работење на општината, а досега вработените биле сместени во две канцеларии од девет метри квадратни.

- Планираме на Спасовден, патрониот празник на Општина Карбинци и свечено да се вселиме во новиот дел од зградата. Во новиот дел на зградата покрај тоа што ќе се сместат вработените, планираме и да има канцеларии на неколку подрачни единици на министерствата, а особено ни се потребни за земјоделство и труд и социјална политика, рече Богдански.

Тој вели дека целокупната инвестиција за доизградба на новиот дел од општинската зграда изнесува околу 2 милиони денари.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=81544273&lId=1&pmId=501
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Aug-2011 at 20:06
прашање до администраторите на форумов:дали смеам да поставам слики од друг форум а на кој поставуваат слики од овој форум?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Aug-2011 at 22:14
Ѓоко, слободно поставувај слики од каде што сакаш и најдобро наведи извор за да знаеме од каде доаѓаат. Истата препорака важи и за обратен правец, сликите од форумов се слободни за користење, но би требало да се наведе извор. 
Back to Top
Bearstone View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bearstone Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Aug-2011 at 03:36
Кога сум веќе кај Административни објекти, долго време ме интересира дали има посебна нишка, некои постови или слики за новата претседателска вила Водно, пр. информации  за внатрешноста, распоредот, како е уредено зеленилото итн.  Разбирам дека од безбедносни причини можеби е потешко да се објави, но ова е сепак важен репрезентативен објект за Македонија и оданочените граѓани имаат право да знаат повеќе како многу други слични објекти како Белата Куќа, Елисејската Палата ... Слушнав дека Дизајн фантазија биле вклучени во ентериерниот дизајн и опремување што искрено ме плаши да не е кичерај на квадрат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Aug-2011 at 06:50
Originally posted by Bearstone

Кога сум веќе кај Административни објекти, долго време ме интересира дали има посебна нишка, некои постови или слики за новата претседателска вила Водно, пр. информации  за внатрешноста, распоредот, како е уредено зеленилото итн.
За жал засега не, едноставно освен 1-2 објави во весниците нема ништо друго постирано. Ако бидат постирани некакви материјали или ако се покрене дискусија, ќе издвоиме нишка не е проблем.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-Nov-2011 at 15:00

Општина Новаци ќе добие нова административна зграда

Вторник, 08 Ноември 2011 14:23

Вработените во општина Новаци ќе добијат нова зграда.

Под покровителство на градоначалникот на Новаци, Лазар Котевски и Советот на општина Новаци, ќе биде преуреден досегашниот општиснки објект, односно ќе добие уште еден спрат.

Според градоначалникот Котевски, вселувањето во новиот објект ќе се реализира на пролет, додека средствата за комплетниот реконструктивен зафат се од буџетот на општина Новаци.

http://daily.mk/cluster3/b97cbe387da052715a3ec39ce0ab2ae5/987251/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Nov-2011 at 01:34
Еве некои слики што налетав на нет. Објектот за издавање документи што е доградба на мтв.


01.


02.


03.


04.


05.


http://www.izgradba-komerc.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=87:2011-10-10-09-03-21&catid=40:gallery&Itemid=149
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Dec-2011 at 20:17
-Се реконструира фасадата на Основниот суд во Битола,како што приметив старите стакла што ја сочинуваа поголемиот дел од фасада(нешто слични како оние на зградата на владата) сега се извадени и во исчекување сум како ке излези на крајот, сиугрно со поинаков изглед,во судoт претходно беше внатре реконстуриран повеќето од канцелариите и салите за судење а беше поставен и лифт.

- Покрај тоа и зградата на Апелациониот суд и Вишото јавно обвинителство беше внатрешно реконстурирано и сменета дограма а исто така ја освежија и фасадата со бела боја која претходно беше сивило и асоцираше на некој поодминати времиња

Слики
Oсновен суд
Апелационен и вишо јавно обвинителствоСликите се од мобилен
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Mar-2012 at 20:20
Новата фасада на основниот суд Битола

Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Mar-2012 at 21:58
Не ме бендиса, искрено очекував според методот што го применува владава, фасадата да биди во неокласицизам, ке се вклопеше во центарот на градот е, ама ајде тое јбг
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.