build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Mar-2012 at 22:22
Искрено и јас не очекував нешто вакво. Тоа што се прави во СК е друга приказна, но овде стварно имаше простор за Неокласична фасада. Само оваа и таа до неа "стрчат" во целото окружување, а и Битола во центарот сите знаеме каква архитектура има. Како и да е не изгледа толку лошо, но ова е само мал дел од цел објект, баш ме интересира дали ќе го реконструираат целиот?
Инаку за информација поткровјето е поодамна направено.

Edited by stratus - 29-Mar-2012 at 22:23
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Mar-2012 at 09:01
Originally posted by stratus

Тоа што се прави во СК е друга приказна, но овде стварно имаше простор за Неокласична фасада. Само оваа и таа до неа "стрчат" во целото окружување, а и Битола во центарот сите знаеме каква архитектура има.


Мене искрено и изгледа како сосема истата приказна - пренесување карактеристики од еден објект на сите околу па до бескрај. Не може секој објект во градот да се вклопува во еден ист стил, само затоа што го има на одредено место - или се врзува за некаков период (кој битолчани ептен си го сакаат).

Широк Сокак е една целина, може да се разговара и за тоа што се случува таму. Но, овој потег содржи поголеми, претежно јавни објекти - и истите се градени во различно време и стилови:

- Гимназијата и Ректоратот може да се рече дека имаат „неокласични“ влијанија, но вистинскиот поим е „неоромантизам“ (плус неколку индивидуални куќи во продолжение)..

- Бугарскиот конзулат, Општината и Економското училиште се во стил на „српска сецесија“ - првиот е особено интересен објект

- Апелациониот суд е рана Модерна (со употреба на локални елементи - камен)

- Основниот суд беше во модернистички стил.. сега не личи на ништо. Во секој случај, беше потребно реновирање, но зарем мораше вака? Изгледа како лошо склопени коцки од три различни кутии..

- Историскиот архив е во бруталистички стил (и треба да се додаде во соодветната нишка, но немам слика)

- Во позадина на Судот е и управната зграда на ХМС Стрежево, која е изведена во доцно-модернистички, па можеби и пост-модернистички стил (ова второво со доза на резерва)..

- Пожарната се надевам дека еден ден ќе биде во некој современ стил, бидејќи поинаков пристап би бил смешен (ама не треба да не' изненади)

И, зошто Битола мора да се идентификува само и само со „неокласика“? Токму таквиот став доведе до небулозни интервенции како „Веро“, што е најдобар пример за „стрчење“.

Мислам дека Битола би можела да црпи искуство од малите шпански градови кои многу храбро вметнуваат нова архитектура дури и во самите јадра, а не се ни обидуваат да направат смешни имитации. Имало веќе доста стручни дебати на оваа тема, но со новата државна идеологија (историцистички конформизам) некако замреа. Би можеле барем ние да дебатираме за ова, можеби и во посоодветна нишка.

Edited by mladen_s - 30-Mar-2012 at 09:05
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Mar-2012 at 20:27
За многу работи си во право, ама сепак нема да ме премислиш дека во неокласицизам ке беше сто пати подобро. Ваквата состојба сега како што го напраја баш како што кажа не личи на ништо.Се работи за суд а не за пожарна, и неокласицизам мислам дека ке му беше баш на место според мене а и според опкужувањето ке се вклопеше во просторот, сега како некоја конфекциса фабрика изгледа.И незнам дали му снема пари ама фасадава е само од напред направена странично и од назад не е гибната. тажно....

Edited by JOE - 30-Mar-2012 at 20:28
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Mar-2012 at 21:34


Добро, премногу е грдо, тоа и јас го кажав. Било каква фасада со малку идеја би изгледала подобро..

А за тоа дека за јавни установи секогаш треба неокласицизам, дискутирано е на друго место, да не почнуваме пак
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 31-Mar-2012 at 00:05
Originally posted by JOE

За многу работи си во право, ама сепак нема да ме премислиш дека во неокласицизам ке беше сто пати подобро. Ваквата состојба сега како што го напраја баш како што кажа не личи на ништо.Се работи за суд а не за пожарна, и неокласицизам мислам дека ке му беше баш на место според мене а и според опкужувањето ке се вклопеше во просторот, сега како некоја конфекциса фабрика изгледа.И незнам дали му снема пари ама фасадава е само од напред направена странично и од назад не е гибната. тажно....
ова е веќе личен вкус, тоа што фасадата на објектот е далеку од импресивна, па дури и тотално неинвентивна за административен објект, не значи по дифолт дека фасадата ќе било подобро да биде некаков класицизам...
ова е всушност многу погрешен пристап кон архитектонските стилови во земјава, поради фрустрација од еден стил на фасада, се оди со глава во ѕид со друга фасада и од архитектонската култура во земјава се прави ѓомлезе
плус, намената на објектот (во оваа смисла на дискусијата) е најмалку поврзана со стилот во кој ќе биде објектот, административни објекти на политиката и правото може да истрпат било каков архитектонски стил, од строг класицизам, до најинвентивен модернизам... ни како што е напоменато погоре, ова е веќе дискусија за во друга тема, но не ми смета да се продискутира, бидејќи многу работи погрешно се разбираат кај нас во поглед на архитектонските стилови
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Apr-2012 at 18:18
Ииииииии нешто конечно да се реконструира у Тетово- зградата на општина Тетово


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-May-2013 at 21:54
На линкот има слики од ископот во близина на хотел Бристол во Скопје

http://www.plusinfo.mk/vest/93507/GALERIJA-Podzemni-vodi-go-kochat-Skopje-2014-
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-May-2013 at 23:03
Previous 
 
Џоле, линковите и текстовите од заклучените веб сајтови можеш да ги превземеш преку десен клик -> View Page Source, ова важи за Mozilla Firefox, не знам за останатите Интернет прелистувачи.
 
Само копирај ги текстовите прво во Notepad, па потоа од таму копирај ги на форумов бидејќи ако ги копираш директно преку View Page Source, нема да испаднат убаво, не е добар тој фонт.
 
Има начини да се отклучат тие веб сајтови, само не ми текнува како, дали треба да се исклучи JavaScript или нешто друго, не ми текнува во моментов.
 

 

 

 

 Edited by Dexter26 - 27-May-2013 at 23:03
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 27-May-2013 at 23:37
со хромот сум пробувал,не работи ни десен ни лев клик.мозила не користам ама ќе пробам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-May-2013 at 09:57
Originally posted by Dexter26


Previous  Џоле, линковите и текстовите од заклучените веб сајтови можеш да ги превземеш преку десен клик -> View Page Source, ова важи за Mozilla Firefox, не знам за останатите Интернет прелистувачи.  Само копирај ги текстовите прво во Notepad, па потоа од таму копирај ги на форумов бидејќи ако ги копираш директно преку View Page Source, нема да испаднат убаво, не е добар тој фонт.  Има начини да се отклучат тие веб сајтови, само не ми текнува како, дали треба да се исклучи JavaScript или нешто друго, не ми текнува во моментов.


Има и друг начин, со зачувување на страницата како web page, complete опцијата, со десен клик. Тогаш ти ги симнува сликите на компјутер и треба да ги закачуш на некоја од страниците за хостирање фотографии, па оттаму да ги постираш на форумов. Само, ме мрзеше да го правам тоа, а и фотографиите од гореспоменатиот објект не се нешто спектакуларни.

Патем, твоиве фотки не се прикажуваат кај мене.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-May-2013 at 15:57
пробав на Плусинфо и не лев ни десен клик не функционира.незнам како би се превзела информација
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 15-Feb-2014 at 17:54
Општинската зграда на Босилово

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 15-Feb-2014 at 17:59
Општинската зграда на Чашка

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-Feb-2014 at 19:05
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 08-Apr-2014 at 09:56
Нова административна зграда го пикира центарот на Скопје

Во централното градско подрaчје на Скопје ќе се издигне уште еден објект кој ќе го гради и ќе го користи Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор, за сопствената администрација. Изградбата на објектот е најавена во програмата на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, како нов проект во областа на инфраструктурата. Она што е наведено во програмата е само најава дека во центарот на Скопје ќе се подигне нова административна зграда, но не и на која локација.

Директорот на акционерското друштво, Цветко Грозданов, вели дека деталите сè уште не можат да се обелоденат затоа што проектот е во почетна фаза. Во моментов се прават пресметки и проектни планови, а поединостите, вели, ќе се дознаат откако ќе се донесат клучните одлуки за еден месец.

- За сега не може да се дефинира парцелата. Во програмата е напишано онолку колку што е познато во моментов, останатите одлуки дополнително ќе се донесат. Во моментов можеме само да кажеме дека во игра се две до три парцели – вели тој.

Како што вели директорот, потенцијално место за новиот административен објект е во близина на катната гаража која акционерското друштво ја гради непосредно до Работнички универзитет. Втората опција е од левата страна на Вардар, а не е исклучена ниту можноста зградата да се подигне на местото на бараките каде во моментов се наоѓаат канцелариите на акционерското друштво на улицата „Гоце Николов“.


Повеќе на http://www.plusinfo.mk/vest/132266/Nova-administrativna-zgrada-go-pikira-centarot-na-Skopje
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Apr-2014 at 11:34
Не знам баш дали и ова може да се објави во темава, но сепак...

ЌЕ СЕ ГРАДИ НОВА ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА

Започнаа подготвителните работи на теренот каде што ќе се гради новата полициска станица во Ѓорче Петров. На парцела од 1.668 квадратни метри во близина на црквата „Св. Петар и Павле“ ќе се гради објект на три ката во кој покрај полицијата ќе биде сместена и противпожарната единица. Зградата ќе има вкупно 3.210 квадрати корисна површина и треба да биде завршена за 32 месеца.

Со почетокот на овој проект Општината ќе почне со реализирање на третата фаза за дооформување на проектот „Реонски парк- Ѓорче Петров“.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=D8249247E6108B459A61D4B5CCB14FC8
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-May-2014 at 15:48
По подолго време, денес имаше работници на општинската зграда на Карпош.

DSC03612 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ѓорче View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 28-Feb-2014
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote ѓорче Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-May-2014 at 16:27
Друже грешка си! Ова не е општинската зграда на Карпош..Туку таа позади нејзе и точно е тоа дека нема никакви активности на нејзе подолг период.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-May-2014 at 16:53
А тогаш, што е ова? Станбена зграда? Како само успеале да ја залепат до другата?
За сè има вторпат
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-May-2014 at 17:09
Колку што знам нема да биде станбена зграда. Ова е просторот на првите две-три бараки кои беа до општинската барака. Во нив беа сместени подружници на јавни претпријатија. Најверојатно таму ќе се сместат истите, плус уште некои кои сеуште се сместени во мувлосани бараки на други места во Општината Карпош.

А за општинската зграда, познавајќи ги финансиската состојба на општината, целосното одлевање на парите во една политичка партија и размислувањето на вработените (ако остана некој со памет, огромен скептик сум дека и ќе успее да се догради во блиска иднина.

Edited by Teglarot - 09-May-2014 at 17:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.