build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-May-2014 at 17:21
И јас колку што сум информиран оваа ќе биде станбена зграда, а позади си останува општинската зграда.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-May-2014 at 19:41
Колку што јас сум информиран, двете згради (општинската и таа пред неа) ќе бидат споени со мост.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 30-May-2014 at 15:21
Да не знае некој каква зграда е оваа од Демир Капија? Градска куќа, музеј или нешто слично? Патем, ми се допаѓа како ја реконструирале.

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-May-2014 at 16:47
Џоле се работи за следното:

АИВО ОРАВ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА ЦЕНТАР ЗА ТУРИЗАМ ВО ДЕМИР КАПИЈА
Пуштен во употреба едукативниот тренинг центар за туризам кој со европски пари беше изграден во Демир Капија, како плод на прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција. Црвената лента ја пресекоа Аиво Орав, шеф на делегацијата на Европската Унија во земјава и градоначалникот на Демир Капија Трајче Димитриев. Настанот беше во рамки на одбележувањето на 7-ми Ноември, денот на ослободувањето на Демир Капија. По тој повод Орав ја прими и седмоеноемвриската награда.

-Најискрено се заблагодарувам што ме почестивте со доделувањето на оваа награда. Овој центар ќе ги зголеми економската соработка, економскиот развој и животниот стандард на жителите од овој регион - нагласи Орав.

Демиркапискиот градоначалник кажа пред многубројните присутни дека локалната самоуправа континуирано вложува во туризмот.

-Со нашите партнери се обидовме да го најдеме она што не поврзува а не она што не дели. Преку овој центар ќе се реши проблемот со недостатокот на човечки ресурси во областа на туризмот. Истовремено согласно заложбите на оваа Влада, ќе се овозможи создавање на еден регионален центар во кој ќе се едуцираат и кадри од соседните држави-рече во своето обраќање Димитриев.

Државниот секретар во министерството за локална самоуправа Билјана Цветановска Гугоска нагласи дека ова е пример дека програмата за прекугранична соработка дава големи можности кои општините треба максимално да ги искористат.

Проектот за прекугранична соработка, во чии рамки беше изграден и центарот, вреди над 300 илјади евра. Во него партнери беа општината Демир Капија и Стопанската комора од Лерин од соседна Грција. За директор на центарот е именувана Виолета Јанкова од Кавадарци.
(С.Д.)
http://www.dnevnik.mk/?itemID=BC7D1AD7CC6813439FAE2603C3ADEDA7&arc=1
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1362
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-May-2014 at 16:51
Мислам дека станува збор за реконструкција на стара училишна зграда, а инаку сега во него е сместен Центарот за едукација и вмрежување на туризмот, кој е изграден со пари од ИПА-фондовите за прекугранична соработка.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-May-2014 at 17:07
Ви благодарам на одговорите!
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-May-2014 at 18:29
Некаква си мини верзија на "Музејот на Македонска борба" во Скопје
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Jun-2014 at 17:59
Денес поминував оттаму, па си реков да ја сликнам... Ми се допаѓа зградава, и лошо е тоа што е збутана меѓу други згради, просто е невидлива ако не знаеш дека се наоѓа таму (зад Министерството за економија и неколку станбени згради). Ова здание требаше да се изгради на некоја поотворена локација и да биде повидливо.

DSC03980 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 10-Jun-2014 at 18:00
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Jun-2014 at 18:06
мене ми личи на класичен автосалон... кога веќе одбрале толку едноставна форма, можеле барем да се потрудат за изборот на стакло и други фасадни материјали и бои
исто така пример можеле да земат од брутализмот (кој го има во разни форми) кога веќе името им е Бетон и главен домен им е градењето на карабини... креативноста е далечна за овие простори


Edited by zabegan - 10-Jun-2014 at 18:08
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Jun-2014 at 22:38
А каде е ова поточно?тука имаше некои кафани и бараки или се лажам/

Edited by gjoko - 10-Jun-2014 at 22:39
Back to Top
Roops View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-May-2014
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote Roops Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Jun-2014 at 07:21
Разбирам дека не се нешто богати компанииве ама ако веќе градиш официјално седиште,па биди модерен малце бе фрли некој денар повеќе направи го во светски стил висок голен,не дека е грд и вака објектов ама пак.....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Jun-2014 at 09:21
Originally posted by gjoko

А каде е ова поточно?тука имаше некои кафани и бараки или се лажам/


Капиштец, зад Министерство за економија (зад оваа зграда)

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Jun-2014 at 15:55
Тука имаше ракометно игралиште а зад него хотелот Бетон(сум седел една година во бетон,ама како студент).Игралиштето е `курбан` заминато?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Jun-2014 at 16:15
Па, сега таму е зградата на Бетон и паркиралишта. Игралиште не видов, но можеби не сум го забележал.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Jun-2014 at 17:17
Вероватно е збришано за `повисоки` цели.Иначе игралиштето беше долго скоро колку цел хотел Бетон,што значи е лесно приметливо
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Jun-2014 at 17:28
Да,објектот е на местото на поранешното игралиште за мал фудбал(редовен гостин беше Панчев,а и Петар Гошев)

Beton by , on Flickr
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Jun-2014 at 23:54
Da imase igraliste tamu i Pancev ima igrano mal fudbal tamu no za zal sega e parking se gleda i na sliakva, a na mesto na segasniov objekt bea baraki ustvari toa im bea kancelariite na Beton LOL
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Jun-2014 at 16:36
Реконструирана општинската зграда на Ресен

По неколкумесечна интензивна работа, денеска во Ресен се промовираше завршувањето на реконструкцијата на општинската административната зграда. Со примена на најсовремените мерки на енергетската ефикасност, овој објект, не само што сега има целосно нов изглед, туку веќе ги генерира очекуваните заштеди.


„Значителните енергетски загуби на општинската зграда беа главната причина за високите сметки за нејзино греење и ладење. Тоа претставуваше значајно оптоварување за општинскиот буџет. Ефектите од спроведените мерки се повеќекратни и веќе мерливи, во финансиска и еколошка смисла“, изјави м-р Ѓоко Стрезовски, Градоначалник на Општина Ресен.


Реконструцијата на објектот е овозможена благодарение на финансиската и техничката поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка и УНДП, во рамките на Проектот за заштита на Преспанското Езеро. Станува збор за еден иновативен пристап на обезбедување на средства за заштита на овој иклучително важен езерски екосистем, преку инвестиции во енергетската ефикасност.


„Овој потфат е одличен пример на искористување на позитивните финански ефекти на енергетсктата ефикасност во подобрувањето на заштитата на природните ресурси. Значителните заштеди што во континуитет ќе ги генерира намалената употреба на електрична енергија и други енергенси, ќе се преточат во инвестиции за заштита на еден од најважните езерски екосистеми во светски рамки“, изјави Постојаниот претставник на УНДП, г-ѓа Луиза Винтон.


Годишните заштеди од спроведените мерки, со проценета вредност од околу 15,000 евра, Општината Ресен има намера да ги користи во обезбедување на одржливо функционирање на езерската мониторинг станица во с. Стење. Работата на мониторинг станицата, чијашто изградба е во тек, ќе биде од еден од клучните елементи на идната заштита на Преспанското Езеро.


Овој реконструкциски потфат, со вкупна вредност од околу 100,000 евра, вклучува целосна изолација на објектот со примена на најсовремена термоизолациона фасада, комплетна промена на столаријата (прозорци и врати) и реконструкција на покривот со примена на дополнителна изолација. Дополнително, променети се старите азбест-цементни покривни плочи со нови, од природни материјали.


Со вкупна вредност од 6.3 милиони Швајцарски франци, Проектот за заштита на Преспанското Езеро, во рамките на кој се спроведуваат овие, но и други бројни иницијативи, претставува еден од најзначајните проекти во целокупниот регион. Неговата реализација, покрај директниот придонес кон заштитата на овој глобално значаен езерски екосистем, има позитивно влијае и врз неговиот социо – економски развој.


Извор: УНДП
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Jun-2014 at 16:41
Originally posted by BOJAN

Реконструирана општинската зграда на Ресен


resen.gov.mk

Edited by Џоле - 27-Jun-2014 at 16:43
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Jul-2014 at 16:25
Еве и слика од теренот..


plusinfo.mk

Edited by jyvation - 15-Jul-2014 at 16:26
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.