build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aдминистративни објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 02-Apr-2016 at 11:26
Министерство за финансии, старата зграда на Полицијата во Струмица.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 15-May-2016 at 11:21
Управа за недвижнини, Подгорица, Црна Гора. Споредете со административните згради што се градат кај нас.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 30-May-2016 at 00:13
Originally posted by tiberix

Министерство за финансии, старата зграда на Полицијата во Струмица.


фоткава ја ископав од твитер

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 15-Aug-2016 at 11:23


Oil комплекс Багдад / Бетон 1982-89

Автори: Нако Манов, Дионис Андонов, Зоран Штаклев, Душанка Балабанова

Проектирање: 1982-83

Изведба: 1982-89

Локација: Багдад, Ирак

Изведувач: ГП „Бетон” Скопје

Инвеститор: Министерство за нафта, Ирак

Извор: Бимас 1991

Административни простории за потребите на Министерството за нафта на Ирак со сите придружни функции наменети за целиот комплекс: засолништа за 1200 лица, ресторан со кујна со капацитет од 3000 оброка, компјутерски центар, повеќенаменска сала за 800 лица со придружни простории, банка, работилници за одржување итн.

Објектот е целосно климатизиран. Постигната е целосна стандардизација, типизација, унификација и префабрикација во градбата на објектот. Корисна површина на објектот: 100,000 м2.
marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 15-Aug-2016 at 11:26

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2527
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 16-Aug-2016 at 00:04
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Jun-2017 at 11:09
Originally posted by tiberix

Министерство за финансии, старата зграда на Полицијата во Струмица.


За сè има вторпат
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Jun-2017 at 11:54
Новороденче на зградата на Министерството на финансиите во Скопје, foster child во Струмица. Горе долу изгледа далеку попристојно од базата во Скопје и мислам дека тоа се должи на величините.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 05-Jun-2017 at 15:01
Баш убаво и прикладно ми изгледа.
Back to Top
TENDO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TENDO Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 14-Jun-2017 at 22:14
Здраво дечки,

Дали има некој информација на кои објекти моментално е ангажиран ГП Бетон Скопје?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2527
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 14-Jun-2017 at 23:25
Originally posted by TENDO

Здраво дечки,

Дали има некој информација на кои објекти моментално е ангажиран ГП Бетон Скопје?


http://skopje2014.prizma.birn.eu.com/mk/rezultati/izv=0151
Back to Top
TENDO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TENDO Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 15-Jun-2017 at 12:17

Како што гледам грото од градбите веќе се изградени.

Останаа уште малку, ама најголемите.

Е сега кој од овие што преостанаа воопшто не се ни почнати?

Како што видов споменикот на Мајка Тереза воопшто не е ни започнат.

Тркалото е на почеток на изградба...

Според вас кои се ризичните проекти на Бетон кој би можело да не се изрелизираат со промената на власта и поништување на некои договори?

Кои договори веќе се започнати и веќе се во понапредна фаза и тешко би можело да се прекинат?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 15-Jun-2017 at 12:35
Споменикот на Мајка Тереза веќе одамна е почнат со градба и скоро целата бетонска конструкција е готова а веќе е почнато поставување на релјефите. Голем дел од проектите се во завршна фаза освен новата зграда на НБРМ и панорамското тркало.
Back to Top
TENDO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TENDO Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 16-Jun-2017 at 08:22
И сега НБРМ ќе се гради или не?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 16-Jun-2017 at 11:11
Previous
 
Навистина ти нема рамен за инвестиции Тендо, си се зачленил само за да се информираш дали Бетон е сигурна инвестиција на Македонска Берза, тоа се вика инвестициска упорност. Браво, така треба. Applause
 
Како што е веќе познато, зајко кукурајко и плавите жолтици најавија дека нема да бидат реваншисти и дека нема да ги прекинат изградбите на објектите кои веќе се во изградба, само ќе ги откажат незапочнатите изградби на нови објекти од проектот Скопје 2014, односно Македонија 2017, а за веќе завршените објекти уште не е договорено дали и како би се правела ревизија за нивните изградби.
 
И веќе ти кажав на форумот на Кајгана, без разлика кој е на власт, а кој е во опозиција, за профитерите од типот на Минчо Јорданов и Ванчо Чифлиганец секогаш ќе има добар бизнис и уште подобар профит.


Edited by Dexter26 - 16-Jun-2017 at 11:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12433
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 16-Jun-2017 at 12:50
Originally posted by TENDO

Здраво дечки,

Дали има некој информација на кои објекти моментално е ангажиран ГП Бетон Скопје?


Можеш да пребаруваш и овде:

http://build.mk/kompanija/beton-skopje

За разлика од листата на БИРН која содржи само објекти и споменици од Ск2014, оваа листа содржи секакви проекти кадешто Бетон е изведувач.

Инаку од листата веднаш станува очигледно и жалосно е што ваква компанија не работи практично ништо друго освен проекти финансирани со јавни финансии.Edited by Cloverstack - 16-Jun-2017 at 12:50
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12625
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 28-Aug-2017 at 16:18
Oпштинската зграда во Демир Капија

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 31-Aug-2017 at 13:43
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 12-Jan-2018 at 22:22
Реконструираниот објект на полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Богородица“фото: миа.мк
За сè има вторпат
Back to Top
MACK View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Nov-2017
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote MACK Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 13-Jan-2018 at 04:33
Trebase edno vakvo golemo zdanie kako sto napravil Beton vo Bagdad da se napravi kaj nas ( sigurno i proektite gi cuvaat) ama negde na strana ( dracevo, ilinden negde na nulta pozicija ) i tamu da e smestat site mozni vladnini institucii, a ne kako sega site rastrkani po zgradicki ama bitno se vo centar. Ako se napravese toa zamislete kolku ke se rasteretese centarot na gradot a i site ke bea na ednio mesto pa ke imase i pogolema koordinacija efikasnost vo rabotata i slicno.
No kako i sekogas kaj nas ne se razmisluva na dolgi stazi , ama koj ke se vrti niz centar posle, koj ke gi polni kaficite , ke nema se koj, ke nemase guzva e bas ke bese neinteresno za zal
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.