build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Бутел

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Aug-2010 at 17:46
Katastrofa za opstinska zgrada. Ova vi se vika RADI REDA, prvo sto mi tekna bese industriska zona...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Aug-2010 at 17:57
Originally posted by lupo

Katastrofa za opstinska zgrada. Ova vi se vika RADI REDA, prvo sto mi tekna bese industriska zona...


Лупо, Општина Бутел не е некаква финансиски моќна општина како Карпош и Центар па да гради ЗДАНИЈА, ниту па локацијата е некоја па да наложи високи естетски критериуми. Овој објект е тука да овозможи услови да функционира администрацијата, по можност на што помал трошок за општината и објектот од тој аспект е сосема на место ако ме прашуваш мене.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Aug-2010 at 18:03
covek imas pravo ali ovoj objekt se pravi za podolg period da sluzi, krevam race, bar malce estetika da ima ova kako da si go crtale vo kancelarija sekretarkite..... nz ok moze i imas pravo

Edited by lupo - 30-Aug-2010 at 18:04
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Aug-2010 at 20:35
Originally posted by La Linea

Originally posted by lupo

Katastrofa za opstinska zgrada. Ova vi se vika RADI REDA, prvo sto mi tekna bese industriska zona...


Лупо, Општина Бутел не е некаква финансиски моќна општина како Карпош и Центар па да гради ЗДАНИЈА, ниту па локацијата е некоја па да наложи високи естетски критериуми. Овој објект е тука да овозможи услови да функционира администрацијата, по можност на што помал трошок за општината и објектот од тој аспект е сосема на место ако ме прашуваш мене.


Незнам од кај ти е овој податок, јас имам податоци дека од сите општини Бутел добива најмногу од буџетот на РМ. Не е вистина дека не можеле да направат некое повпечатливо здание.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 31-Aug-2010 at 03:31
Originally posted by alexgizhНезнам од кај ти е овој податок, јас имам податоци дека од сите општини Бутел добива најмногу од буџетот на РМ. Не е вистина дека не можеле да направат некое повпечатливо здание.


Па без разлика, за таква локација општината да троши пари на повпечатливи зданија мене ми е како фрлање бисери пред свињи(ги молам жителите на Општина Бутел да не ја сфатат оваа метафора лично Big%20smile). Да можеме да ископаме поасални рендери не ќе беше лошо.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Sep-2010 at 01:31

Камен-темелник на нова општинска зграда

Општина Бутел денеска ќе стави камен-темелник на новата општинска зграда што ќе биде лоцирана во близина на спортската сала „Антон Димитров“. Новиот административен објект ќе има корисна површина од 2.500 квадратни метри, а во основа ќе биде со димензии 44 на 32 метри. Инвеститор е Општина Бутел, а изведувач е ДС „Галаб“ од Скопје. Општинарите сега функционираат во старите реконструирани бараки на поранешниот општински суд Скопје 2, односно во просториите во кои работеше поранешната општина Чаир.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=AC9F3F370C8E484AB901FAC47C70E4D8
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Sep-2010 at 07:05
Хммм... камен темелник после 3 недели забрзана изградба?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Sep-2010 at 22:48

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЛАТИНОВСКИ ИМ ПОРАЧА НА ЖИТЕЛИТЕ НА ОПШТИНА БУТЕЛ


До нова година во нова административна зграда


Модернизацијата и унапредувањето на работата на локалната самоуправа е од особено значење на жителите на самата општина и токму тоа се надевам ќе се постигне со изградба на овој функционален објект, а тоа е олеснето и поквалитетно работење на општинската администрација и, пред се, можност за обезбедување на поквалитетните услуги за граѓаните на Општина Бутел, рече министерот Јанакиевки


Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, и градоначалникот на Општина Бутел, Петре Латиновски, присуствуваа на поставување на камен-темелникот за нова административна зграда на Општина Бутел. На поставувањето присуствуваа и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, и дел од жителите на Општина Бутел.
- Модернизацијата и унапредувањето на работата на локалната самоуправа е од особено значење на жителите на самата општина и токму тоа се надевам ќе се постигне со изградба на овој функционален објект, а тоа е олеснето и поквалитетно работење на општинската администрација и, пред се, можност за обезбедување на поквалитетните услуги за граѓаните на Општина Бутел, рече министерот Јанакиевки.

Тој истакна дека објектот кој ќе биде изграден на површина од 2500 квадратни метри, ќе има голема сала во која ќе се одржуваат седниците на Советот на општината, во него ќе бидат сместени сите служби на општината, а во посебен дел и со посебен влез ќе биде сместена и матичната служба која ќе има современа сала за венчавки.
- Вкупната финансиска вредност за новата административна зграда е обезбедена од буџетот на самата општина и изнесува 1.200.000,00 евра, а објектот треба да биде изграден до крајот на 2010 година и истиот ќе обслужува 40.000 жители, изјави Јанакиевски.

Општина Бутел со своето работење денес претставува пример за единица на локалната самоуправа каде што успешно се спроведува процесот на децентрализација и оттука и во иднина ќе продолжи со успешно спроведување на проектите кои се насочени кон подобрување на самата општина и животот на нејзините жители, додаде Јанакиевски.

Градоначалникот на Општина Бутел Петре Латиновски изјави дека по повеќе од 40 години конечно општината ќе има нова административна зграда и дека во зависност како ќе се одвиваат работите Новата година ќе им ја честита токму од новоизградената зграда.
Инвеститор на новата административна зграда е Општина Бутел, а изведувач на работите е ДС Галаб" од Скопје.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=98CB20F97906D04ABA0812D5532787EA

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 15-Nov-2010 at 11:27
Иако зградата брзо напредува (првата фотка е од 18.10, а втората од 04.11), тешко дека ќе се заврши до нова година, како што беше ветено.

Кружат гласини дека заборавиле да испланираат место за архивата, па бидејќи објектот нема подрум, решиле да додадат 3/4 од кат за архивата.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 21-Nov-2010 at 17:33Еве две фотки од денес.Оваа градба навистина брзо напредува во последно време.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Nov-2010 at 17:50
Фино излезе бојата од фасадата. То ажолтото на ништо не личеше. Зградава најбрзо се крева од сите општински зграда за кои имаме најави, анајмалку беше рекламирана. Преку ноќ без помпа почна да се гради.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Nov-2010 at 23:15
Само да знаеш колку фушерајски е фасадирана. Самата боја по себе е супер, далеку подобра од дреч жолтата, секако. Меѓутоа, постојат премногу нерамнини.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Nov-2010 at 00:09

Не се радувајте пред време во врска со бојата. Smile Ова е делот со сивата боја (го има и на рендерот). Делот со жолтата, според тоа што го гледам на рендерот сеуште не е фасадирана. Така да веројатно кога ќе биде готова фасадата ќе ги има и жолтите делови.


EDIT: Ипак ова е некоја нијанса на крем, не е сива. Извинете имам проблеми со боиве и нијансирањето, не ми замерувајте Big%20smileEdited by KinDeR - 22-Nov-2010 at 00:11
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Jan-2011 at 14:07
Бутелци ќе се венчаваат во ново Матично

На површина од 2.200 квадратни метри ќе бидат сместени 22 канцеларии за администрацијата, сала за седници на Советот на Општината, како и кабинет за градоначалникот

До средината на идниот месец жителите на Општина Бутел ќе се венчаваат во нова сала. Деновиве привршува изградбата на новата општинска административна зграда, во која е предвидена и голема матична сала. Завршени се сите градежни зафати, а во тек се уште некои занаетчиски работи во ентериерот.
Новата зграда е сместена на поранешната улица Бутелска, во близина на спортската сала "Антон Димитров". На површина од речиси 2.200 квадратни метри ќе бидат сместени 22 канцеларии за администрацијата, сала за седници на Советот на Општината, како и кабинет за градоначалникот. Во објектот ќе биде сместен и едношалтерскиот систем, како и секторот за урбанизам. На приземјето ќе биде сместен и внатрешен двор од 130 квадратни метри, како и нова, голема сала за венчавање.
"Очекуваме дека до средината на февруари ќе се иселиме од старите бараки и ќе почнеме да работиме во новата зграда. Новина е салата за венчавање, со која ќе се растовари работата на Матичното во Градскиот парк, а и ќе им се погоди и на нашите жители", вели Снежана Клинчарова, портпарол на Општина Бутел.
Градежните работи ги изведува фирмата "Галаб" од Скопје, а целиот проект изнесува 1.2 милиони евра, пари кои Општината ги има издвоено од сопствениот буџет. Земјиштето на кое е изградена новата зграда го доделило Министерството за транспорт и врски, а Град Скопје ја ослободил од комуналии.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=8A811B989261964EA6B925836FA88191
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 30-Jan-2011 at 23:02

Општина Бутел ќе добие нова зграда

Изградбата на новиот општински објект ќе чини 1,2 милиона евра буџетски пари

Снежана Калабакова


Општинската зграда на Бутел е речиси готова и вработените наскоро ќе можат да се вселат во новиот објект. Ќе ги напуштат старите бараки на булеварот „Босна и Херцеговина“ и ќе почнат да работат во нови простории на нова адреса на улицата „Бутелска“.

Надлежните од Бутел објаснуваат дека веќе привршуваат градежните активности на објектот и моментално се преземаат само само ситни зафати. Скелињата од фасадата одамна се тргнати и завршуваат ситните детали. Објектот, изграден на приземје и еден кат, се простира на површина од 1.200 квадратни метри.

Приземјето има корисната површина од 1.073 квадрати и во тој дел ќе бидат сместени Едношалтерскиот систем, Секторот за урбанизам, салата за седници на Советот, салата за венчавање, а ќе има и неколку други простории. Катот има малку поголема квадратура и се простира на 1.094 квадратни метри. Тука се наоѓа кабинетот на градоначалникот, кој е комплетно опремен, како и 22 канцеларии за администрацијата и големите архивски простории. И на овој кат има уште неколку други простории, за кои подоцна ќе се одреди за што ќе се користат. Вработените ќе можат да го користат и внатрешниот двор од 130 квадрати.

„Новата општинска зграда со фасадата во шампањ боја е готова. Во неа влегуваат четири носечки столбови обоени бордо. На предниот фасаден дел доминираат и две хоризонтални бордо површини, меѓу кои е застаклениот дел од маркантни прозорци. Стаклата се во бронзена боја, што на целата зграда и' дава современа и екстравагантна димензија“, објаснува Снежана Клинчарова, одговорна за информирање во Општина Бутел.

Општината Бутел смета дека изградбата на новиот објект е еден од најголемите реализирани проекти во текот на нивното петгодишно постоење.

Општинарите се особено горди на тоа што беше запазен рокот од четири месеци за изградба на новата административна зграда. Камен-темелникот беше поставен во средината на септември минатата година. Од Бутел тврдат дека иако се градело брзо, работата била квалитетно изведена. Инвеститор на објектот е општината, а неговата изградба ќе чини 1,2 милиона евра буџетски пари.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=350537CE6CEDD447A74A85D749B3281E
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-Jan-2011 at 15:30
застаклениот дел како да се разликува од рендерот. Вака дури мислам е подобро.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 31-Jan-2011 at 15:56
Чекај да го видиш изненадувањето...

Хинт: алуминиумски профили, и тоа не во една боја.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 17-Feb-2011 at 02:03

ВО ОПШТИНА БУТЕЛ


Финишира административната зграда

Општинската зграда на Бутел има 2 ката и корисна површина на приземјето од 1.074 метри квадратни. Токму на приземјето ќе бидат сместени салата за седници на Советот на општината, едношалтерскиот систем, салата за венчавање како и други простории. На вториот кат кој зафаќа вкупна површина од 1.094 метри квадратни ќе биде сместен Кабинетот на градоначалникот заедно со 22 канцеларии за администрацијата и големи архивски простории


Привршува изградбата на новата административна зграда на општина Бутел. Иако изградбата на овој објект е доста значајна за општина Бутел, кој започна во средината на месец септември, градбата се одвиваше навистина брзо и ефикасно, но и квалитетно. Како што информираат одговорните од општината, задолжени за целосната изградба на овој навистина голем објект кој се простира на површина од 1.200 метри квадратни беа екипите на градежното претпријатие "Галеб".
- Екипите на ова претпријатие ги извршуваат последните градежни и занаетчиски работи и наскоро се очекува администрацијата на општина Бутел да се пресели во своите нови простории. Имено општинската зграда на Бутел има два ката и корисна површина на приземјето од 1.074 метри квадратни. Токму на приземјето ќе бидат сместени салата за седници на Советот на општината, едношалтерскиот систем, салата за венчавање како и други простории. На вториот кат кој зафаќа вкупна површина од 1.094 метри квадратни ќе биде сместен Кабинетот на градоначалникот заедно со 22 канцеларии за администрацијата и големи архивски простории, рече Снежана Клинчарова, портпарол на општина Бутел.

Клинчарова додаде дека покрај големата функционалност на просторот и надворешниот изглед на административната зграда на општина Бутел е навистина маркантен.
- Во моментов се средува партерот околу зградата и се финишираат некои детали на фасадата. Свеченото пуштање во употреба на новата административна зграда на општина Бутел ќе се случи во првата половина на месец март. Фасадата е обоена во шампањ боја, а на предниот дел доминираат и големите прозорци од стоп-сол стакла кои дополнително придонесуваат за модерниот изглед на зградата, истакна Клинчарова.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=580B959469D9104DAF174BD5415F35B8
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Feb-2011 at 08:51
Previous

Ај сега споредете го овој нов рендер со фактичката ситуација.Сеуште не ми е јасно како можеа горе да ги стават алуминиумските профили. На рендерот и не изгледаат така лошо, се совпаѓаат со "шампањ" бојата (и таа не е баш добро изведена во реалност).

Уште поинтересно, левата страна на зградата е комплетно бела!?!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Feb-2011 at 10:49
Очигледно има огромно влијание од турските серии . Кажав и пред некое време, Скопје се повеќе и повеќе заличува на некој град од внатрешноста на Турција. Па супер
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.