build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Впечатоци од вашите патувања

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Jul-2010 at 17:22
Ај бе скајбој кај е више таа нудистичка плажа, треба да излегувам уште малце 
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Jul-2010 at 17:42

.Edited by SkyBoy - 07-Aug-2010 at 15:39
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jul-2010 at 18:08
.


Edited by SkyBoy - 07-Aug-2010 at 15:40
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Jul-2010 at 11:57
Originally posted by pbanks

Абе дечки секој ден ли да пишувам дека реновирам дома

Ај ќе се потрудам деновиве да напишам...


Мора да е големо реновирането Big%20smile И други те претркаа. Еве нешто на кое попаднах денес ->
http://mecetousko.blog.mk/2010/07/01/vo-sofija-na-nekolku-chasa-%E2%80%93-tolku-blisku-a-tolku-daleku/
Не е лошо мислам. Има еден интересен податок за форумож(ако веке не се знае) - скоро во Веро, Скопjе ке има Џамбо.


Edited by pavche - 28-Jul-2010 at 12:42
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 01-Aug-2010 at 23:47
Ajt denovive idam za Izmir pa ke imam poznost da slikam visokokatni garazi
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Aug-2010 at 06:38
5нтересн6 в6 бе3град 3ет6в6
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Aug-2010 at 17:01
Здраво живо на сите. Се до вчера бев на 25 дневен престој во Виена, Австрија и да ви ги пренесам моите импресии. Малку сум ограничен со билдерски материјали , па ќе биде повеќе туристичка репортажава отколку обично.

Прво да започнам со следниов апел: Никогаш, никогаш да не ви се случи да ги користите услугите на Вардар Експрес ДООЕЛ, превозникот кој ме „донесе“ до Виена и назад. Не прашувајте зошто, само верувајте ми.

За вовед, огромното градилиште на STRABAG веднаш до студентскиот дом во кој бев сместен.Виена е едно големо градилиште и се работи на секакви мега и мини проекти: проширување на u-bahn линии, огромни проекти за колективно домување, трговски центри, реконструкција на трамвајски линии па се до реновирање фасади и пополнување дупки по улиците, како овде:Доколку некој има намера да ја посети Виена, најтопло му го препорачувам следниот вебсајт: http://www.jobwohnen.at/. Преку него се сместив во одличен студентски дом, со брачен кревет, вц во соба, тв, мебел, интернет, и за цел месец платив само 200 евра!!

Еве неколку слики од кујната во домот:


Како турист во Виена навистина може сериозно да ти бидат ограничени можностите за забава во случај да сте ограничени со буџет, што сигурно си мислите дека е логично, но во Виена работите стануваат сериозни кога ќе се доближите до ценовникот. Како пример ќе ви го дадам влезот во зоолошка: 14.5 евра! Не би рекол разумно! Затоа сликовито би ви ги пренел активностите што сигурно ќе ви го исполнат слободното време во Виена доколку сте плиток во џебовите:

1. Пијте кафиња додека правите people watching2. Јадете профитероли(2 евра) со капучино(2.5 евра) за она чувство на „луксуз“3. Разгледувајте ги побитните објекти во центарот, како операта(која воедно ја ставам за пример на најдобро осветлен објект било кога)4. Видете ја Hundertwasser Haus(но не пијте кафе таму)

5. Фотографирајте! Виена е фотогеничен град и добра шанса за правење на добри фотографии без многу напор

6. Посетете го Museum Quartier за да се освежите со чаша овошен шприцер и лежете на лежалкив(одлична шанса за запознавање луѓе)

7. Одете низ парковите. Виена ги има на претек, и сите се прекрасно одржувани и исполнети со секакви реквизити и урбана опрема, како овие лежалки во Wasserpark

+Stadtpark


8. Истражувајте ја Виена без компас, ќе откриете секакви интересни места за забава или само да си го испиете на раат своето coffee to go :9. Одете на градската плажа на Дунав. Можете да изберете на бесплатната, каде нема песок и каде има треви, или на оние каде се плаќа но имаат песок и базенчиња, ги има повеќе.

10. Пробајте ги сендвичиве за мене ве молам, јас заборавив, и кажете дали се добри11. Релаксирајте приквечер до езерцето веднаш до Karlskirche

*БОНУС СОВЕТ: Користете го јавниот превоз, официјално или не, најорганизираниот во свет. Хируршки точен и ефикасен. Не сликав но електронските дисплеи на автобуските и s-bahn станиците се речиси исти како оние во Скопје. Купувајте ги картите на почеток на месец ако купувате месечна(50 евра) или на почеток на неделата ако купувате неделна(14 евра) бидејќи траат до крај на месецот, односно неделата.

Идеја што можеме да превземеме и ние: Поставување на вакви скари во парковите или на познатите скара-дестинации како Матка. На бесплатен телефонски број се резервира(месец однапред) клупа+скара. Одлична работаУлица на славните: Знам дека имаше ваква идеја за кај нас и дека многу луѓе веднаш ја отфрлија како кич, но ме зачуди колку често среќавав низ Виена вакви плочки : по убан станици, низ трговски центри, плоштади. Еве ја плочката на Арнолд, The GovernatorБи сакал да упатам еден поздрав до жестоките противници на комуњарската архитектура со следнава разгледница:Ваквата архитектура не е невообичаена за Виена, градот кој во 20-тите и 30-тите бил познат како Rotes Wien (Црвената Виена) поради бројните социјални згради изградени во тој период и поради владеењето на социјалистичката партија, се до анексирањето од страна на Хитлер.

Цела зграда покриена со Лед диоди, спектакуларна глетка:Мислам дека целосно ги исцрпив моите впечатоци и се надевам дека ви се допадна репортажата.

Како за крај, еве до каков заклучок дојдов после 25 дена - Виена е досаден и прескап и преценет град. За тие пари одете во Берлин и поминете си лудо и незаборавно. Оставете ја Виена за пензионерите.

Коментирајте!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Aug-2010 at 17:44
Во Виена бев само еднаш, и тоа на една вечер (летот од Скопје ми беше вечерен, а летот за прекуокеан беше другиот ден наутро). Тоа што го видов беше јако, а ова што ни го презентира е уште појако. Вреди да оди да се види, меѓутоа 25 дена се можеби премногу. Супер репортажа, се надевам добро си помина, иако малку досадно.

А за Берлин каде бев 3 недели, можам да кажам само fuck yeah!

Edited by гитардемон - 14-Aug-2010 at 17:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 14-Aug-2010 at 17:48
Originally posted by гитардемон

Во Виена бев само еднаш, и тоа на една вечер (летот од Скопје ми беше вечерен, а летот за прекуокеан беше другиот ден наутро). Тоа што го видов беше јако, а ова што ни го презентира е уште појако. Вреди да оди да се види, меѓутоа 25 дена се можеби премногу. Супер репортажа, се надевам добро си помина, иако малку досадно.

А за Берлин каде бев 3 недели, можам да кажам само fuck yeah!


Точно дека 25 дена се премногу за Виена, но останав толку бидејќи морав. А за Берлин - мислам дека нема човек што бил а да не го каже истото што и ти го кажа Smile Фантастично место
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Aug-2010 at 18:40
Одлични фотки, сендвичите изгледаат вкусно btw Big%20smile
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Aug-2010 at 17:19
Doooooooobar hacap sistem so sendvicive. Aj sea da isperete oci od Izmir hahaha
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Aug-2010 at 17:30

ајде чекаме.. Eeek3 Big%20smile

Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 18-Aug-2010 at 10:23
E ova vi e GETO
cel grad bese  vakov
znaminja imase na necel kilometar
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Aug-2010 at 10:29
Eve i katna garaza
 
 
 
 
 
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Aug-2010 at 10:32
click%20to%20zoom
Eve gi i edinstvenite dve visoko katnici vo gradot od 4-6 milioni ziteli
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Aug-2010 at 10:33
click%20to%20zoom
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-Aug-2010 at 10:37
Eve ja i obikolnicata vo Izmir. Slikive ne se bas sjajni zasto se od kola slikani.
 
click%20to%20zoom
 
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-Aug-2010 at 10:38
eve gi i zastitnite tarabi
 
click%20to%20zoom
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 18-Aug-2010 at 10:40
Tunelite na obikolnicata
 
click%20to%20zoom
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Aug-2010 at 10:42
click%20to%20zoom
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.