build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Впечатоци од вашите патувања

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 25-Aug-2021 at 12:54
Кумбургаз (Бујукчекмеџе) е предградие на Истанбул, сместен на Мраморно Море. Таму поминав една недела во хотелот Марин Принцес, и цело време имав впечаток дека е некаква периферија на Струга, само на турски стероиди и на море А потоа, гледам на Википедија дека е збратимен град со Струга

Ќе споделам неколку фотки, зашто градот не е ништо посебно, апсолутно нема никаква репрезентативност. Од друга страна, пак, Истанбул (што го посетив еден ден) е нешто неверојатно. Ќе има фотки и од Истанбул, од оние понетипичните.

Одиме првин со Кумбургаз (некои 40 км од Истанбул, поврзан со автопат). Фоткиве се направени од осмиот кат на хотелот:Плажата пред (односно зад) хотелот:Уште некоја фотка од Кумбургаз:

Високата „златна“ зграда е хотелот Марин Принцес:

Фотките од Истанбул некој друг ден.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 27-Aug-2021 at 08:40
Предградијата на Истанбул (има безброј кластери од по десетина кули, расфрлани низ цел град, и во центарот и на перифериите)

Ова на средина од булеварот (урбан автопат) што е одвоено со жолта лента е трасата на истанбулскиот метробус:

Голем дел од фотките се направени од автобус во движење, така што квалитетот е таков каков што еЕдна од станиците на метробусот:-Утре ќе има нова тура фотки-
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 27-Aug-2021 at 15:11
Море убаво, браво
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 28-Aug-2021 at 10:28


Фала

Продолжуваме, тука се гледа посебната лента за метробусот:Аеродромот К. Ататурк, ако не грешам:Еден од урбаните ватопати што минуваат низ градот. Морам да признам дека во ниту еден момент не осетив големи гужви, во смисла на чекање, максимум 2-3 минути на семафор и толку, сообраќајот цело време си течеше глатко, наутро или попладне.Ѕидините на стариот град-Утре продолжувам со нова тура фотки-
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 29-Aug-2021 at 19:12
Во стариот град на Истанбул

Капали чаршија која некако не ме одушеви (златарници, слаткарници и продавници за фалц адидас и најк маички)Надвор од Капали чаршијаВнатре

Плоштадот пред чаршијата

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 29-Aug-2021 at 19:15
На пат кон Аја Софија

-Нова турка фотки утре или задутре-

Edited by Џоле - 29-Aug-2021 at 19:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 31-Aug-2021 at 09:38
Сината џамија (не можеше да се влезе зашто имаше молитва во тек)Аја Софија

Неминовно сликање со храмот во позадинаДворот на Аја СофијаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 31-Aug-2021 at 09:41
ВнатреЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 31-Aug-2021 at 09:44
Антички мермерен ќуп за вода (4-5 век п.н.е.), донесен од некој султан-Продолжуваме со нова тура фотки утре-задутре-
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 31-Aug-2021 at 17:58
Навистина величенствена градба!
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 02-Sep-2021 at 09:42
Последна тура фотки од Истанбул... Ова е околу Аја Софија, каде го пиевме најскапото кафе во Турција (нè одраа зашто видоа дека сме странци)

На пат кон Аутлет 212, трговски центар со бројни аутлети (од кои повеќе од пола ги имаме и тука, Ваикики, Котон, итн. итн.):

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 02-Sep-2021 at 09:44
Панорама од една од терасите на трговскиот центар:За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 02-Sep-2021 at 09:46
На враќање кон Кумбургаз:-Крај-
За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 475
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 02-Sep-2021 at 11:54
Одлична мини репортажа. Браво Џоле.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.082 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.