build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фонтани во Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Jul-2010 at 23:13
До каде е реализацијата на овие проекти? Или ај да не одам толку далеку, да прашам само до каде е финансиската конструкција. Или пак да не претерав? Тогаш да прашам до каде е изработката на проектната документација? Знам, знам... повторно претерав...


Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Jul-2010 at 23:16
Rollin
 
знаев дека ова ќе следи
 
јбга ванредно стање, криза ова она, битно биле свесни што и како треба, па не треба да ги бесиме, стреламе, распнуваме на крст, и сл..
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Jul-2010 at 00:47
Previous За битни проекти за животната средина, кои и тоа како треба да се приоритет, нема пари и е криза, но за магичниве водоскоци, (сосема ирелевантно дали нам ни се допаќале или не) има. Оба е навистина поразително, веќе ми се одвратни сите овие политички игри и тотален идиотизам околу приоритетноста на проектите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Jul-2010 at 13:31
Кај оној што е низводно од камени на големо се гради, а тој што е возводно е на стенд бај

1


2

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Jul-2010 at 13:37
На втората слика се гледаат некои градежни активности до мостот гоце делчев, дали и таму нешто се гради или од топлификација се?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-Jul-2010 at 13:42
А што е со бунарите. Зашто мора да се дуплира работата, не ли може од еден бунар да влечат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12019
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 25-Jul-2010 at 13:45
Originally posted by mitatos

На втората слика се гледаат некои градежни активности до мостот гоце делчев, дали и таму нешто се гради или од топлификација се?


Dunno

Го немав ни приметено тоа додека не спомнаBack to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 25-Jul-2010 at 13:49
Мислам дека тоа купиште земја кое е нафрлано кај мостот Гоце Делчев е нешто како рампа за да може да се симнува механизацијата го градилиштето за фонтаната. Денес поминав од таму и не можев да му најдам друга логика. Поздрав
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Aug-2010 at 12:09
Мислам дека имавме спомнато зошто копаат тука,ама не можам да се сетам,за споменик ли беше?Edited by ovaj_stariov - 17-Aug-2010 at 12:10
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-Aug-2010 at 12:16
Originally posted by ovaj_stariov

Мислам дека имавме спомнато зошто копаат тука,ама не можам да се сетам,за споменик ли беше?


да не е за водо(гомно)скоците..?Nuts


Edited by FT - 17-Aug-2010 at 12:17
Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-Aug-2010 at 13:19
Да...таму копаат за водоскоците,за фонтаната.
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Aug-2010 at 13:46
ovaj_stariov View%20Drop%20Down  Мислам дека имавме спомнато зошто копаат тука,ама не можам да се сетам,за споменик ли беше?


Машински хали за фонтаната во Вардар. Исто е и од другата страна позади Гемиџиите...


Edited by Superman - 17-Aug-2010 at 13:47
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 30-Aug-2010 at 18:09
1.


2.


3.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Sep-2010 at 00:56
A zosto se pravi ovoj nasip ?
Za da se zgolemi koritoto na Varda ili ???
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-Sep-2010 at 10:03
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-Sep-2010 at 01:09

Насипот се прави за во тој дел на вардар да нема вода додека трае изведбата на инсталацијата за фонтанта, не е лесно да се поставува инсталација додека вардар има одредено ниво и струи кој можат да ја отежнат работата.

Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Sep-2010 at 23:35

НАСКОРО ДЕСНАТА И ЛЕВАТА СТРАНА НА РЕКАТА ВАРДАР


Ќе се закитат со фонтани


Од Општина Центар велат дека градежните работи за фонтаната на плоштадот Македонија се одвиваат според динамиката на изградба, моментно се одвиваат градежни и инсталациски работи редоследно според планот за работа. Градежните работи на машинските хали за фонтаните во река Вардар тие се во завршна фаза и во текот на септември ќе бидат интензивирани работите на загатите, приодите кон двете фонтани и изработка на сиповите за темелење на фонтаните


Од левата страна на Камениот мост под полна пареа се одвиваат работите за изградба на фонтана. Во моментов се работи на градежни и инсталациски работи. Поголемиот дел од граѓаните велат дека тоа е добар потег, бидејќи ќе има што да се види.
- Навистина ќе биде прекрасно, конечно и овој дел ќе заличи. Ќе има кај да седиме и да се релаксираме. Секоја светска метропола има фонтани и споменици, па така и нашиот плоштат ќе биде во полн сјај, велат неколкуте граѓани кои ги сретнавме на Камениот мост.

Од Општина Центар велат дека градежните работи за фонтаната на плоштадот Македонија се одвиваат според динамиката на изградба, моментно се одвиваат градежни и инсталациски работи редоследно според планот за работа.
- Градежните работи на машинските хали за фонтаните во река Вардар тие се во завршна фаза и во текот на септември ќе бидат интензивирани работите на загатите, приодите кон двете фонтани и изработка на сиповите за темелење на фонтаните, вели Јовица Ацковски, портпарол на Општина Центар.

Тој додаде дека и на мостот Око се изработени потребните осум пилоти за темелната стопа на столбовите од десната страна на реката Вардар.
- Интензивно се продолжува со работа на упорите на кејскиот ѕид на десната страна на реката Вардар и се преоѓа на левата страна на реката Вардар, вели портпаролот Јовица.
Ова е дел од проектот Скопје 2014 за разубавување на главниот град.

 
 
Banana
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3814
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Oct-2010 at 18:17
sto se slucilo so fontanata vo vardar?Izgleda nesto cudno?Da ne se slucil nekoja greska??


Edited by lslcrew - 17-Oct-2010 at 23:49
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Oct-2010 at 18:30Edited by lslcrew - 17-Oct-2010 at 23:55
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Oct-2010 at 18:39

најверојатно Вардар ја оштетил, како што се гледа е смачкана до некој степен, но колку што можев денес да видам од блиску, мислам дека е мал проблем и дека лесно се решава.... тоа мислам дека се делови заварени кои сега пукнале, па би можеле да ги средат брзо.... ако не е така тогаш ново такво.... ваљда не е толку скапо... ваљда има и гаранција.... но зависи и од околностите како се случило оштетувањетот, заштитено, оставњено само така а имајќи во предвид дека има дождови и високи води..... незнам.... тоа останува на компанијата од Италија....Edited by lslcrew - 17-Oct-2010 at 23:52
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.