build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Манастир Св. Никита

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Манастир Св. Никита
    Posted: 12-Jul-2010 at 08:03
Помалку е познат Манастирот Св. Никита, кој се наоѓа на Скопска Црна Гора, помеѓу селата Чучер-Сандево, Горњане и Бањане, на селскиот пат кој води кон селото Блаце.

Еве и инфо:
Црквата и капелата се посветени на Свети Јован Крстител и биле изграден од српскиот Цар Милутин во 1307-1308. Оваа црква позната по своите фрески - кои биле дело на Михајло и Ефтихие, кои работеле на фрескоживописот во Црквата Свети Климент во Охрид.http://www.panoramio.com/photo/37713963


http://www.panoramio.com/photo/37714209


http://www.panoramio.com/photo/37714714


http://www.panoramio.com/photo/37714728
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-May-2016 at 15:03
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-May-2016 at 15:05
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-May-2016 at 15:10
и наоколу

Многу убав простор и локација, и една од позначајните цркви, можеби во топ10 во МК. Само штета не се баш средени конаците, пример имаат само полско веце и тоа во прилично јадна состојба.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-May-2016 at 15:12
Ima li monaski zivot vo Manastirot?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 03-May-2016 at 19:58
Нема. Само овој чичето што е на сликата.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-May-2016 at 02:01
wow, буквално има дупка во фасадата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.