build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Туш маркети

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 13-Oct-2008 at 12:33
 
Енгро Туш влезе и во Прилеп


Словенечки Енгро Туш во Прилеп постави камен-темелник на голем хипермаркет од 1.200 квадратни метри. Ова е трета инвестиција на Енгро Туш во Македонија, по изградбата на супермаркетите во Штип и Куманово. Инвестицијата од над 2,5 милиони евра ќе обезбеди вработување за четириесетина лица. Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески нагласи дека македонската влада дава целосна поддршка за изградба на хипермаркетите на Туш.
- Тие значат зголемена конкуренција, повеќе вработувања и ангажман на градежниците од земјава. Важно е што Македонија нуди поволна бизнис клима за инвеститорите и заслужено, според последниот извештај на Светска банка е осум места погоре, односно се искачи на 71-то место, и е меѓу првите 20 земји - реформатори до јуни годинава- рече Јанакиески.

Генералениот директор на Туш холдинг, Александар Светелшек истакна дека високите стандарди на работење ќе се следат и во Прилеп за да се обезбеди врвна услуга на производи по поволни цени, сигурни вработувања и долгорочни партнерски односи со добавувачите.
За прилепската локална самоуправа оваа инвестиција е чекор напред во придобивање на нови странски инвеститори. Комплексот на Енгро Туш ќе понуди и простор за изнајмување и придружни објекти, а се очекува да биде завршен до јуни наредната година.
 

 
Back to Top
EL DUKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Nov-2008
Location: GEVGELIJA
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote EL DUKO Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 12-Nov-2008 at 12:22
vo gevgelija na vlez od 2009-februar,lokacijata e kupena za 75e m2 i e odobrena dozvola za gradba,
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 01-Dec-2008 at 12:37
 
Kumanovo
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-Dec-2008 at 14:44
Прилично мало маркетче но ај да го евидентираме...


Туш отвори супермаркет во Велес

Туш Холдинг денеска го отвари својот прв трговски објект во Велес, а трет во Македонија. Досега Туш отвори супермаркети во Куманово и Штип.
Нето продажната површина на супермаркетот во Велес е 450 квадратни метри.
Во оваа трета продавница на Туш во земјава се вработија 21 лице.
Од Туш соопштуваат дека и натаму ќе продолжат да ја шират својата мрежа на продавници во земјава и дека работите за некои од нив веќе се во тек.
Продавницата на Туш во Велес нуди повеќе од 9.300 производи од прехрамбениот и непрехрамбениот асортиман.
Групацијата Туш од мал локален трговец прерасна во група претпријатија, кои покрај основната трговска дејност здружува и услуги од подрачјето на забавата, рекреацијата, угостителството, недвижниот имот и енергетиката. Туш ја развива својата мрежа маркети на три странски пазари истовремено, во Македонија, Босна и Херцеговина и Србија.
За оваа година Туш Холдинг за инвестиции на овие три странски пазари одвои повеќе од 60 милиони евра.



http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=14068
Back to Top
Insomnia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Insomnia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Jan-2009 at 21:00
Zdravo samo sto se reg. na ovoj forum, i mislam deka strana generalno  ne dobra tuku ODLICNA!!! 5 od mene .Sakam da ve zamolam ako moze nekoj da napravi fotki od TUS VELES???od nadvor i vnatre ako e mozno.
Fala Unapred.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 13-Jan-2009 at 22:38
Здраво и добредојде Smile

Благодарам за пофалбата Thumbs%20Up  Но за жал немаме член од Велес, па не знам дали брзо ќе ти се исполни желбата за фотките што те интересираат.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 19-Jan-2009 at 19:36
Originally posted by Insomnia

.Sakam da ve zamolam ako moze nekoj da napravi fotki od TUS VELES???od nadvor i vnatre ako e mozno.
Fala Unapred.

Сепак ти се оствари желбата, фоткиве ми ги испрати фото-репортерот на билд од Велес Big%20smile

За жал не се работи за нов маркет туку за преуредени простории. Тоа ја објаснува и релативно малата квадратура.

Координати
41°42'47.91"N 21°47'10.67"E

1


2


3


4


5


6


7


8


9

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 19-Jan-2009 at 20:50
Офтопик: Вакви супермаркети се најпрактични ми се чини, има сè во нив, а не се онакви маалски бакалчиња, а не зафаќаат ни премногу простор. Само наместо по еден во град треба по 5 да има, но тоа е почеток за Туш. Добро е што има Тинекс и Тедико, а и некојси Супермарио 2-3 (барем во Битола) кои се од ваков тип, "вградени" во некоја зграда. Сепак Тедико не е со ваков широк асортиман, т.е. електроника одвреме навреме посебни понуди и слични, т.е. западноевропски стил. А ни Тинекс не се баш вакви. Овие се баш како LIDL, ALDI и слични асортимани. Имаше некаде и онакви Кам маркети знам во МК? Во Битола мислам нема.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 19-Jan-2009 at 20:58
Ако идеш по цигари или по две пива или по мастики, не ти се исплати да влагаш у голем суспермаркет, таквите бакалчиња се супер работа. Прашање е колку можат да се издржуваат покрај големите супермаркети, особено во нивна близина! Посебно ми се свиќа начинот на кој тоа фукционира низ Грција, барем колку што јас ги имам приметено дека 90% од малопродажбата е на овој тип. Супермаркетите се со големина измеѓу, помали некаде од тинекс, а поголеми од нашиве бакалчиња (поголемо од кифла, помало од југо ). Таквите маркети се идеални за секое маало по еден.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 19-Jan-2009 at 21:07
Епа оттука црпам инспирација. А не се баш помали да ти кажам право, има од игла до локомотива, исто како едно Веро. Повеќето (90%) се и на два ката, или со подземје, или до втор кат. Значи наместо станбени ги имаат преобратено во супермаркет становите (секако многу дискретно не се ни приметува, па претпоставувам дека така е направено). Инаку се на истите 3-4 бренда, не е некој локален на некојси газда, како бакалче. Тука за така се трафиките кои ги има на секој чекор, и работат цела ноќ. Ако не ти се чека ред, оттаму. Штета што кај нас многу слабо ги има трафиките. Нели имаше иницијатива за промена на сите трафики во Аеродром, што се случи со тоа? Памтам имаше вест пред 6-7 месеци од некој весник, ја имаме тука.

Edited by гитардемон - 19-Jan-2009 at 21:10
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Insomnia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Insomnia Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 20-Jan-2009 at 17:33
Luge fala epten...Mislam deka ovie Tus se opasni,odnosno imaat golemo iskustvo vo Slovenija (treti lanec po marketshare),Rusija i Brazil.Mislam deka oni ke vospostavat nova era na pazaruvanjeto vo Makedonija,odlicna rabota se ovie marketi i mislam deka firma kako Tineks,SP,Tediko,Kam,Zito - Veles ,moze da ucat od Tus ( vo dobra smisla).Inace Tus planirase da pravi i benzinski pumpi vo MAK ,ali sigurno znaete deka nasata drzava ne mu dade ,kako i sto ne mu dava dozvoli za gradenje sirum Makedonija.Znam od sigurni izvori deka Tus saka da investira okolu 100 Mil evra vo Makedonija vo slednite 4 godini, sve zavisi od nas kako drzava.Mislam deka e ubavo so se gradar vakvi objekti vo Makedonija(BAR NEMA NIVI DA GLEDAME PRAZNI SO KESI I GJUBRE NA NIV).Vo vrska so malive tobakovci sto komentiravte mislam deka tie dukani Maalski i tobakovci treba samo da se prodava : cigari,alkohol,mastiki,vesnik i pijaloci.Drugo nesto kako hrana ,mleko,mlecni prozivodi toa e sve HAOS i moze da predizvika razno zaboluvanja.Inace sum ziveel 7 godini u Germanija i tamu toa vaka go resile.I mislam deka toa isto ke se sluci i kaj nas za nekoe vreme,prv cekor e ova so HACCP .
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 20-Jan-2009 at 18:29
Originally posted by pbanks

Cheers
<span ="tekst">Словенечки “Енгро Туш“ ќе гради 20 маркети во Македонија</span>
                    <p ="tekst">

Словенечки компанија “Енгро Туш“ најавила инвестирање во изградба на 20 маркети во Македонија, вредни околу 90 милиони евра.


Како што соопштуваат од Владата, директорот на “Енгро Туш“, Јернеј
Мур, му го презентирал четиригодишниот план за инвестирање на
вицепремиерот Зоран Ставревски.


Мур најавил дека првите два супермаркети, во Штип и во Куманово, ќе
почнат со работа во следните два месеци, а годинава ќе почнела изградба на уште четири маркети во Скопје , Прилеп, Струга и во Струмица.


Според најавеното, со оваа инвестиција ќе се отворат нови 700 работни места.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=23935&kategorija=2


А зошто тие 4 маркети во Скопје сеуште не се започнати?
Или се започнати, а јас не знам.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 20-Jan-2009 at 18:43
Јас се радувам и дека Меркатор ќе влези што е можно поскоро. Нели видовме на нивниот сајт дека планираат до 2012 да имаат 5% од македонскиот пазар. Тогаш ќе имаме некаква конкуренција, но додека не има барем 5 здрави и добри компании на пазарот, тогаш ништо не бидува. Тинекс и Веро ги сметам за здрави, но немаат ми се чини многу пробиено на пазарот. Веро има само во БТ, СК и ТЕ (колку што знам), а Тинекс дали го има во источна Македонија и тоа не ми е познато. Сепак тоа што туш почнаа оттаму е позитивен индикатор за развојот на пазарот таму. Или пак, почнале оттаму бидејќи нема Веро таму. Исто и во Велес и Куманово.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 20-Jan-2009 at 18:46
А зошто тие 4 маркети во Скопје сеуште не се започнати?
Или се започнати, а јас не знам.


Абе четири: Скопје, Прилеп, Струга, Струмица. А не четири во СК, плус овие Инаку во Битола веќе почна рушењето на објектот каде што ќе се гради Туш пред подолго време, што значи најверојатно веќе е срушен. Ќе почне веројатно изградбата после изборите.

Edited by гитардемон - 20-Jan-2009 at 18:47
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 20-Jan-2009 at 19:01
sigurno  ce gradi 1 katnica vo skopje
deka site tus marketi vo makedonija se so 1 katnica
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 20-Jan-2009 at 19:21
Originally posted by my Macedonia

sigurno  ce gradi 1 katnica vo skopje
deka site tus marketi vo makedonija se so 1 katnica
 


Не е тоа некој битен фактор. Еве кај мене у маало има еден тинекс на 4 ката, а пак растор е огромен маркет на еден кат!
Back to Top
Insomnia View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Insomnia Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 20-Jan-2009 at 19:57
Tus pocna i vo slovenija prvo da ja osvojuva pereferijata,znaci tie pomali  gradovi kako Maribor,Koper,Kranj , etc.Tus prviot supermarket vo Ljubljanago otvori vo 2005 godina,kako Tus Cash and Carry.Oni mislam deka go proucuvale pazarot vo pereferijata i odlucile ista strategija .Gledam deka i vo BiH  i Srbija isto pravat.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 20-Jan-2009 at 23:11
@lsl

kazi mi koj e toj tinex na 4 kata???????
toj sto e kaj nas vo k.voda ne e na 4 kata tuku e na 3 nivoa a eden kat.suteren,prizemje i potkrovlje znaci nema ni kat...

zaboraiv i podrum


Edited by Б.Ѓ.Т - 20-Jan-2009 at 23:12
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 20-Jan-2009 at 23:16
Originally posted by Б.Ѓ.Т

@lsl

kazi mi koj e toj tinex na 4 kata???????
toj sto e kaj nas vo k.voda ne e na 4 kata tuku e na 3 nivoa a eden kat.suteren,prizemje i potkrovlje znaci nema ni kat...

zaboraiv i podrum


Da de 4 megjukata!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 21-Jan-2009 at 01:51
TУШ имаат одлична влезна стратегија во Македонија. Освојуваат градови каде што досега немало ланец на добри супермаркети. Тедико или Хедис се селски бакалници, без никаква контрола, буквално истурени на улица. ТУШ сакаат да го освојат нескопскиот пазарен дел прво и јас сосема ги поздравувам во таа одлука. Не треба и не смее се да е во Скопје. Иначе за Меркатор сум многу скептичен дека во брзо време ќе влезе...
Пазарењето во маалски продавнички тука е само во крајна нужда затоа што цените се драстично поскапи одколку во супермаркетите како ТУШ, Меркатор, Шпар или ЛИДЛ.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.129 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.