build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

СРЦ Сарај

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #1 Topic: СРЦ Сарај
    Posted: 14-Jul-2010 at 22:36
Спортско-рекреативен центар Сарај лоциран помеѓу реката Вардар и Треска, кој зафаќа површина од 24 хектари.Но нека сликите зборуват за ова некогаш прекрасно и преполно место за рекреација спорт и озвежувње во летните периоди на скопјани,
кој користејќи го малиот воз, а подоцна и пионерскиот воз пристигнуваа до него.И некогашното главо рекреационо место на скопјани - базенот

Негогашна слика до базенот во Сарај кој стално беше преполн со капачи.Прекрасен но заборавен и напуштен рај во околината на Скопје.

Дали може да се оживее овој дел на Скопје?

Секако ако нашите татковци имаат мала визија и пуштајки го повторно малиот воз од Градскиот парк до Сарај и подолу до Матка направат права туристичка атракција од возот и овија две преубави места во самата околија на градот Скопје
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jul-2010 at 22:49
Одличен пост, баш ми се допагаат идеите ,навистина треба овој спортски центар да се реконструира и да се направи нешто има огромен потенцијал ,а особено идејата за возот од парк до матка е топ идеја, навистина би било голема атракција и верувам дека не би коштало многу да се изградат 15 км пруга до таму за разлика од тоа што трошат милиони за споменици.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jul-2010 at 23:09
mitatos,

Одавна ја туркам таа идеја, се сменија многу градоначалници и протекоа многу води, а замисли уште на сето тоа треба да се договорат 5 градоначалници и влада.

mission impossible
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jul-2010 at 09:22
Од сликиве кои си ги приложил Владимир, изгледа и далеку подобро отколку што очекував. Објектите се руинирани, но околината ми изгледа одржана. 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jul-2010 at 10:57
Околината и делумно терените, се одржуваат на завидно ниво, цистотата просо зачудувачка. Но да не заборавиме дека на самиот влез е самата општина Сарај, можа е тоа одговорот.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Jun-2018 at 20:33

http://build.mk/haos-so-upravuvaneto-i-razvojot-na-sportsko-rekreativnite-tsentri-saraj-i-ezero-treska/

Убаво ќе биде ако Паркови и Зеленило направат овдека Дендро Парк, а во костец јавно-приватно партнерство во истиот да се организираат со Општината за кревање и некој Музеј за Птици, бидејќи орнитологијата оди рака под рака со дендрологијата, но тоа би требало да е истерано научно со помош и од Државата и од Научната Фела, а тие ај што се заспани туку и ЈПЗ да ги мотивира ќе треба притисок од Народот преку Екологистите пр. при ДЕМ за да добијат скопјани на поклон вакво нешто ...

сето ова би требало логично да се врзи и со озбилни вело патеки, кои од СРЦ-БТ и Момин Поток по кеј би терале кон СРЦ Сарај и СРЦ Треска па се до Матка ако не и над неа кон Козјак ... но кој Градот ли ќе инвестира во ваков потфат, аир ќе видиме само ако Владата се нафати да ги здружи сите и да истераат озбилен проект!

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=650&PID=223224#223224

... само вака би можеле да се надеваме на озбилен туристички освен локален хотспот од Спортскиов Центар кој исто преку Агенција за Млади и Спорт би требало да се крене на балканско ако не европско ниво, та освен Пливачки и Кајакарски хотспот да бидне Спортски Центар во кој би се одржувале бар регионални спортски настани ...

Edited by Zelenikovo - 10-Jun-2018 at 20:33
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.