build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Битола street view

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Битола street view
    Posted: 15-Jul-2010 at 16:50
Еве еден мој обид за Bitola quasi street view Мобилниот не ми вади добри слики, а и не бев со намера да сликам, ама ај ќе се најдат.

Еве слика од цела „репортажа“, а во секој пост има одделно мапа на секоја делница.Се надевам ќе ве просветли
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Jul-2010 at 16:51


Почнуваме со првиот дел од пред СВР Битола/Јени Џамија/Основен Суд/Апелационен Суд, преку бул. Први Мај, поминувајќи го седиштето на општина Битола, средното економско училиште, пожарната, архивот, ректоратот на УКЛО, бугарскиот конзулат, гимназијата ЈБТ, спомен куќата на албанската азбука, па сè до црн мост каде што вртиме лево.Edited by гитардемон - 15-Jul-2010 at 16:53
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Jul-2010 at 16:51
Потоа продолжуваме со делницата од Црн Мост до семафорите кај Педагошки факултет, право се оди за Охрид (и за Ниже Поле или Пелистер), лево се оди за Веро 4, каде што и ќе одам.Значи вртиме лево преку црн Мост, и патот се спојува и станува двонасочен, додека од другата страна на реката се наоѓа казнено-поправниот дом Црн Мост - Битола.

Edited by гитардемон - 15-Jul-2010 at 16:54
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Jul-2010 at 16:51
Потоа оттаму е пак прав пат по бул. Васко Карангелевски покрај ОУ „Елпида Караманди“, населба Ремо, новиот пазар, и веднаш до него храмот на сите македонски светители, и наспроти него Веро 4.
Значи вртиме лево на семафорите, одиме до Веро.Па ете го Веро:Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Jul-2010 at 16:52
Последниот дел од делницата е по ул. Партизанска, поминувајќи покрај храмот како и претходно, па техничкото училиште Ѓорѓи Сугарев, болницата/клиничкиот центар/вишата медицинска, населбата бактериолошка, па потоа факултетите, екс-касарната и стигнуваме до крајот на нашето патешествиеПак назад до бул. Васко Карангелевски.Новиот асфалт (почнува после нас. Бактериолошка) е супер, само што уште нема хоризонтална сигнализација. Ќе видиме како ќе го истрпи жешкото.

Бонус: го демнев автобусот (има 3-4 идентични со овој низ Битола) да го сликам, влегов и во спротивната лента за да го сликам, но не испаднаа добри слики, па го имаме само отпозади, и од заседа

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Jul-2010 at 17:35
Great pictures! thanks!
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Jul-2010 at 19:08
...одиме лево.. по малата со веспата... Tongue и опет малата со веспата Big%20smile
 
уште речи дека не и зема број, а на пола репортажа ти е... Big%20smile 
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Jul-2010 at 20:47
Originally posted by SkyBoy

...одиме лево.. по малата со веспата... Tongue и опет малата со веспата Big%20smile
 


LOL и јас приметив. Ах гитар гитар, итрецу стар Poke

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jul-2010 at 07:00
I jas hehe

fala za slikite gitardemon, se nadevam ke ja posetam bitola eden den, ima mnogu potencijal
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jul-2010 at 01:10
Новиот асфалт на Партизанска стварно изгледа супер  Cheers

Ама што е со името на населбата... Бактериолошка? Confused

LOL
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Jul-2010 at 01:14
Не заебавајте, бев премногу фокусиран на сликањето за да пазам што има пред мене. Тек после на сликите видов

Инаку населбата веројатно си го добила името по болниците кои се наоѓале во тој дел од градот, па имало веројатно бактериолошки оддел.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 17-Jul-2010 at 01:18
Да де, се гледа убаво на што си бил фокусиран  Poke  Big%20smile

Туку кога сме кај чудни битолски топоними, кажи ми каде е тоа „кај уредо“ и каков е тој уред??
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Jul-2010 at 01:26
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Jul-2010 at 19:51
Еве како се гради булеварскиот влез и сега засега не е многу напреднато во однос на тоа што беше пред 1 година. Тоа е инаку најширокиот пат на мапава.

(ај нека ми каже некој некое добро програмче за ставање жигови на mac, јас ништо не наоѓам)

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Jul-2010 at 19:58
Еве погледи од кај ресторан Елен на влезот на Битола:Па пак назад:

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 194
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Sep-2010 at 20:08
Сјачани сме во градсиот авотбуски превоз.Има 5 буса од шведска и германија што се возеле пред 10тина години таму ама за нас се премија
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Dec-2018 at 22:44

а Пајтони да пуштевте, можеби Запрежна Трам Кочија, но прво запрете возила в Центар на Град [1]

https://macedonia1912-1918.blogspot.com/2017/03/bitola-during-ww1-then-and-now-photo.html

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Dec-2018 at 23:05пардон за лапсус пaјтон фуснота еве соодветна [1]# eiffel babamBitola

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.