build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Скендербег

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 06-Apr-2011 at 14:35
Interesno e, sto komentirate ko da nemalo chaos tamu, jas eden den bev i vednas zabelezav, kaj vas kje trae uste malku...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 06-Apr-2011 at 14:42
Originally posted by my Macedonia


1.Urbaniziranje na toj prostor


Ако зборуваме за урбанизација на делот од кај МНТ, тој дел треба да се урбанизира со згради.

Ако зборуваме за делот кај Мавровка, тој е веќе урбанизиран, но хаотичен и треба да се среди. За тој дел сум ЗА.2. Direkten povrsnost od segasniot parking do drugata strana, sto znaci ne treba ni avtomobilite, ni lugjeto da cekaat.
Ako se zema prvata varijanta, toa ne e resenie posto pak kje ima chaos, lugjeto i kolite pak trebaat da cekat.


Не разбирам со која страна. Паркингот кој е сега надземен, ако се стави под земја е сосема пристојно решение. А горниот дел да се уреди за да се има достоен влез во чаршијата (иако таму има неколку објекти кои комплетно го нарушуваат амбиентот).


3. Pak kje kazuvam, sekojA opstina ima pravo za plostad, cair e vednas do centarot i zosto da nema plostad


Тоа е комплетно без врска логика. Плоштад не е право на една општина, туку урбанистичка единица која е логично да се формира на дадени локации. Ниедна општина не треба/мора да има плоштад, туку плоштадите треба да се градат онаму каде се логични и потребни. Општините се политичко-организациски единици и само во Скопје од цел свет делуваат како градови за себе.


4. Mostot kaj stokovnata kukja, se naogja nesto pogore i podaleku od parkingot vo cair sto znaci, nevozmozno e, da se pominuva vo drugata strana, a i nesto glupavo koga treba da odime to stokovnata kukja(most) za da pomineme kaj drugata strana...


Мостот на стоковната куѓа мост е само продолжение на логичната пешачка артиерија во тој дел во Скопје која е трасирана преку камениот мост. Други пешачки артерии нема за да се наметне потреба да се прави цело издигнато плато кога на само 100на метри има крстосница преку која пешаците се движат (МНТ)Edited by pbanks - 06-Apr-2011 at 14:42
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 06-Apr-2011 at 14:44
Originally posted by my Macedonia

Interesno e, sto komentirate ko da nemalo chaos tamu, jas eden den bev i vednas zabelezav, kaj vas kje trae uste malku...Хаосот е само заради паркингот. НИшто друго.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 06-Apr-2011 at 16:18
Јас мислам дека не е проблемот во општината Чаир, туку проблемот е во децентрализацијата,Општина Чаир е најмалата општина во Македонија, дури и Паркот Газибаба кој му следеше го осекоа од Чаир, Дури и едни делови кои беа Чаир се до Кале ги исекоа од Чаир, што значи дека Чаир не е веќе Чаир.
И затоа они се обидуваат да прават вакви зафатиа пошто толку е општината каде иначе ке прави на друго место плоштад?

Имаше идеа кај Бит пазар ,но Скопски Пазар не го дава просторот, и сигурно не се договорија па остана тоа затворено прашање.
Се слагам дека на тој плоштад не му е местото , јас би отишол во други варијанит, подземен паркинг + уште еден мал тунел,али буквално да го зафати целиот простор како што е во планот не одговара, единствено би отишол на неколку метри ,колку да го наредам тој простор со продавници за да се направи една улица што би го поврзал Центарот со Чаршијата, имам видено една стара слика како некогаш било,може и сега да се направи,а тие простории да се користат за сувенири ,информативна канцеларија,работилница и некои др работи за зачувување на старите занаети.

Цветан Димов е проблем што не може да биде решен никогаш ,грешката е кај пешачкиот премин и паркираните автомобили,таму пешаците поминуваат секаде, значи треба да се направи нешто прво кај пешачките премини,подземен можда ке функрионире доколку тој на улица да го исклучат, пошто веке со надземиот видовме дека не се користи максимум ,се зборува дека ке се прошири цветан димов, и дека дрвата ќе се сечаат,тие дрва не биле планирани за чаир, но ги ставиле туку така не мислеле поделаку ,како и да е и многу проблеми прават тие дрва, би рекол дека треба да се исечат и да се засадат други дрва што не пуштаат длабоки корени како што се овие до 4-5 метри под земја.Edited by mitatos - 06-Apr-2011 at 16:19
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 06-Apr-2011 at 16:59
Гази баба не бил Гази Баба! Big%20smile

Edited by lslcrew - 06-Apr-2011 at 17:00
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Online
Posts: 597
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 07-Apr-2011 at 12:15
Колку и да е неприоритетен проектов и мотивиран од неурбанистички причини, сепак ќе врши добра работа во поглед на поврзување на чаршијата со плоштад Македонија и реонот со новите објекти околу МОБ. Сигурно ќе има и поголема фреквенција на луѓе низ трите коридори кои го поврзуваат Карпошово востание со платото на МОБ, кои за да стигнат до чаршија ќе се решат за Скендербег наместо стоковната куќа мост.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 07-Apr-2011 at 15:05
Originally posted by <Fresno>

Колку и да е неприоритетен проектов и мотивиран од неурбанистички причини, сепак ќе врши добра работа во поглед на поврзување на чаршијата со плоштад Македонија и реонот со новите објекти околу МОБ. Сигурно ќе има и поголема фреквенција на луѓе низ трите коридори кои го поврзуваат Карпошово востание со платото на МОБ, кои за да стигнат до чаршија ќе се решат за Скендербег наместо стоковната куќа мост.
чаршијата си е веќе поврзана со плоштад преку Стоковна куќа Мост и тоа е единствен реален прешачки коридор кој има можност да ја поврзе чаршијата со плоштадот
да се има плоштад од таа страна бара услови, ако ништо друго, барем Филхармнонијата да беше свртена со предницата накај чаршијата и да не се изградеа ти два објекти, така на пример ќе можеше да постои плато или плоштадче пред филхармонијата, кое ќе беше поврзано со премин со плоштадот каде што е скендербег кој ќе си беше среден и заедно со платото од другата страна ќе претставуваше пешачка целина
во овие услови нема никаква потреба од плоштад таму, баш според движењето на пешаци е нелогично да се посвети толку труд и средства за плоштад, кога реално не е потребен
ако си играме сим сити ко што кажа еднаш кловер во друга тема, тогаш крај ќе нема на глупостите
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Online
Posts: 597
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 07-Apr-2011 at 17:10
Точно е ова што го кажуваш, но муабетот ми е дека плоштадот ќе биде масовно користен и покрај недостатоците. Особено на правците: Мавровка - реон околу МОБ, Мавровка - пл. Македонија, источните делови на чаршија - реон околу МОБ, како и обратните правци.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 07-Apr-2011 at 17:24
Зарем не мислите дека едно големо плато пред (или зад, зависи како гледате) филхармонијата би било убаво? Еве делот што е тревнат да се поплочи, и да се покрие Гоце Делчев во делот со штрафти, би се добило едно добро плато. Знам дека планот горе-долу тоа и предвидува, но таму колку што видов е предвидено во овој тревнатиов дел да се градат објекти.Паркингот намерно не го покрив, таму мора да се најде некое друго решение. Небаре подземен паркинг ќе го реши проблемот. Пак ќе има гужви на влез/излез, само подземја. Нема Мавровка подземен паркинг? Нека се обезбеди паркинг таму, или еве се градат катни гаражи натаму, па не мора до газот да им е паркингот на луѓево.

Edited by гитардемон - 07-Apr-2011 at 17:26
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 07-Apr-2011 at 18:44
Originally posted by <Fresno>

Точно е ова што го кажуваш, но муабетот ми е дека плоштадот ќе биде масовно користен и покрај недостатоците. Особено на правците: Мавровка - реон околу МОБ, Мавровка - пл. Македонија, источните делови на чаршија - реон околу МОБ, како и обратните правци.
ама реално не постои таков правец на движење на пешаци, како ќе стигнат од таму пешаците до плоштад Македонија и што мајка бараат да се движат меѓу Мавровка и МОБ на таа релација?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 07-Apr-2011 at 20:57
Има многу варијанти да се изведе плоштадов, јас би направил и ваков предлог:

1.Црвено да биде продолжен тунелот.
2.Тунел со подземен паркинг  + екстра простор за плоштад.
3.Зелено тоа е веќе паркинг простор, јас би рекол дека тука е иделано место за 3 спратна гаража + една под земја.На црвеното може од двете страни да се направат мали автентични стари дуќанчиња за сувенири ,туристичко информативен центар, занаетчиска работилница,Музеј на Старата Чаршија, еден историјат за сите занаети кои постојат, еснафот на чаршијата,кои занаети ги има, кои се изгубени, што да се направи за тие да се вратат итн.

Еве како некогаш изгледало тој простор каде што сега се наога Стоковна Кука Мост.Еве за какви дуќанчиња мислев, типично чаршиски дуќани.
Edited by mitatos - 07-Apr-2011 at 20:58
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 07-Apr-2011 at 21:25
Ne mi se dopagja varijantata za prosiruvanjeto na mostot posto ne e potrebno.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 07-Apr-2011 at 21:39
Originally posted by my Macedonia

Ne mi se dopagja varijantata za prosiruvanjeto na mostot posto ne e potrebno.
ај сега одлучи се, викаш не било потребно проширување на стоковна, а сакаш цел еден плоштад да има како проширување Question
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 07-Apr-2011 at 21:45
Prosiruvanjeto na mostot kon levo e sosem nepotreben posto tamu nema koj da pomine.
A potoa i prosiruvanjeto kon desno ne mi odgovara posto potoa kje bide kako dupka pomegju plostadot i prosireniot most..
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 07-Apr-2011 at 21:54
Originally posted by my Macedonia

Prosiruvanjeto na mostot kon levo e sosem nepotreben posto tamu nema koj da pomine.
A potoa i prosiruvanjeto kon desno ne mi odgovara posto potoa kje bide kako dupka pomegju plostadot i prosireniot most..
баш од лево таму поминуваат луѓе кога сакаат да отидат директно на кале, а таму преминот на стоковна што е, е целосно руиниран, зедно со скалите кои се наркоманско дувло и мочалиште и целиот тој руиниран простор околу мостот
а баш доколку таму се гради, чаршијата пак ќе биде допоолнително поврзана со новите објекти на театарот, музејот и меморијалниот центар и ќе се подобри визурата на нив со креирање на плато (но реално гледано, ни од тоа нема голема потреба)
во секој случај, барем таму има движење, за разлика од другата страна, кај што нема реален природен пешачки коридор
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 07-Apr-2011 at 23:30
Originally posted by mitatos


.Еве како некогаш изгледало тој простор каде што сега се наога Стоковна Кука Мост.


Сто пати поубаво него сега. Стоковната Мост е еден од најодвратните објекти и една од најголемите утки во градот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 07-Apr-2011 at 23:37
не ми е јасно како веднаш сите си давате слобода да нарекувате нешто одвратно пред да размислите за него, а меѓу другото, да размислите за причините зошто ви е одвратно!
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 08-Apr-2011 at 00:03
не те разбирам? Како мислиш веднаш, мене ми е одвратна од како знам за неа не од денес. Не ми се свиѓа, ми го нарушува погледот у неколку правци и уште еден куп причини.
Јас секогаш си имам причини кога нешто не ми се допаѓа не го тресам тоа од ракав. Стварно не ти ја разбирам реченицата. А што ти е тебе убаво кај Мост?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2443
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 08-Apr-2011 at 00:14
И мене Мост не ми е нешто посебно. Незнам дали морале вака, или можеле да го протнат булеварот под чаршијата? 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 25-Apr-2011 at 17:33
Nema seuste odgovor od opstinata cair posto cekaat zeleno svetlo od opstina centar.
Jas mislam deka kje ima crveno svetlo za plostadot, se gleda toa kaj urbanistickiot plan kade ne se brisani 2 markicki.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.