build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Скендербег

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #701 Posted: 31-Jul-2017 at 07:39
_RJS3227 by Richard Silver, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #702 Posted: 01-Aug-2017 at 10:56
na platnovo mu davam maksimum dve nedeli
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #703 Posted: 15-Aug-2017 at 15:42
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20818899_1846277455389269_3332603650484969837_o.jpg?oh=82c74822c3071bde51f8458e9093d992&oe=5A26889F

Edited by HugoGoulding - 15-Aug-2017 at 15:43
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #704 Posted: 15-Aug-2017 at 15:45
Преубаво.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3881
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #705 Posted: 15-Aug-2017 at 20:05
Убавина😍😍😍😂
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 379
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #706 Posted: 16-Aug-2017 at 01:13
Кога би требало да биде пуштен во употреба, глеам при крај се.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #707 Posted: 16-Aug-2017 at 10:33
Ај што албанскиве политичари појма немаат дека не се наоѓаат во Албанија, по се изгледа имаат сериозни домашни навивачи кои што продаваат магла и просперитет...

.....   .......
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #708 Posted: 16-Aug-2017 at 13:23
Nenormalen narod....
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #709 Posted: 16-Aug-2017 at 15:51
Ќе се јават некои невладини организации дека платоформава е симбол на национализам?
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #710 Posted: 16-Aug-2017 at 18:37
Што збориш глупости, ова е пример за соживот. И во Сараево вака прават.
Градоначалникот на источно Сараево иде на сред баш чаршија и им става ист ваков орел само со четри С на средина и плус околу напишано војска на република српска


Да ви доловам колку е ненормално само.
Да беше обратно голема галама ќе се кренеше.
Коце, кур да бричиш!
-Кензо Танге (1913-2005)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #711 Posted: 16-Aug-2017 at 19:10
Ова е цената што се плаќа за будалаштините на Груевски во центарот на Скопје. И немојте да си мислите дека не било договорено однапред. Знаеме како си ја поделија државата и фунционираа на принципот „на ти-дај ми“. Е па, сега дојде време да се плати.
За сè има вторпат
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #712 Posted: 16-Aug-2017 at 21:34
Originally posted by Џоле

Ова е цената што се плаќа за будалаштините на Груевски во центарот на Скопје. И немојте да си мислите дека не било договорено однапред. Знаеме како си ја поделија државата и фунционираа на принципот „на ти-дај ми“. Е па, сега дојде време да се плати.

Дали е ова последица на нешто или не, не е важно во моментов. Важно е дека е тотално погрешно.
Логикава ти е: Плоштадов ќе се изгради заради договор во позадина.
               Автопатите нема да се изградат заради тоа што имаат недостатоци.

АМА, за автопативе не оди тоа така, мора да се најде решение, а ова ќе помине. Значи автоматски у твојов став се забележува политичка определеност, а не логика.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #713 Posted: 16-Aug-2017 at 21:37
Originally posted by SkopjeZaVardar

Што збориш глупости, ова е пример за соживот. И во Сараево вака прават.
Градоначалникот на источно Сараево иде на сред баш чаршија и им става ист ваков орел само со четри С на средина и плус околу напишано војска на република српска


Да ви доловам колку е ненормално само.
Да беше обратно голема галама ќе се кренеше.

Па, и се дигна галама нели, за Скопје 2014, како целокупен проект, АМА ова исто ко да не постои у сред центар на Скопје. Невидливо е за сите експерти, очигледно и сите тие експерти не ни поминуваат со кола од таму итн. Ама за тоа редовно имаат мислења за објектите околу плоштадот пошо нели тие се премногу далеку од платформава, па океј, се разбира зашо нема никаква критика за неа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #714 Posted: 16-Aug-2017 at 22:58
Originally posted by skopskodete

Originally posted by Џоле

Ова е цената што се плаќа за будалаштините на Груевски во центарот на Скопје. И немојте да си мислите дека не било договорено однапред. Знаеме како си ја поделија државата и фунционираа на принципот „на ти-дај ми“. Е па, сега дојде време да се плати.

Дали е ова последица на нешто или не, не е важно во моментов. Важно е дека е тотално погрешно.
Логикава ти е: Плоштадов ќе се изгради заради договор во позадина.
               Автопатите нема да се изградат заради тоа што имаат недостатоци.

АМА, за автопативе не оди тоа така, мора да се најде решение, а ова ќе помине. Значи автоматски у твојов став се забележува политичка определеност, а не логика.


Логика има, само треба да се најде. Ајде да ти објаснам поразбирливо: седнале Грујо и Ахмети и го збореле следново - Грујо: ти ќе ме оставиш да правам што сакам во мојот дел од Скопје, а ти можеш да правиш што сакаш во твојот дел од Скопје. Ахмети: може. Ако за тебе се провокација двоглави орли, мозаици и слично во делови од Скопје каде Албанците се веќе мнозинство, само помисли што се за нив сите цркви, триумфални порти, споменици, мостови итн. во деловите каде Македонците се мнозинство.

И не тврдам дека некој е во право во случајов. Се движиме во погрешна насока, сите.
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 659
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #715 Posted: 17-Aug-2017 at 21:39
Originally posted by Џоле


Логика има, само треба да се најде. Ајде да ти објаснам поразбирливо: седнале Грујо и Ахмети и го збореле следново - Грујо: ти ќе ме оставиш да правам што сакам во мојот дел од Скопје, а ти можеш да правиш што сакаш во твојот дел од Скопје. Ахмети: може. Ако за тебе се провокација двоглави орли, мозаици и слично во делови од Скопје каде Албанците се веќе мнозинство, само помисли што се за нив сите цркви, триумфални порти, споменици, мостови итн. во деловите каде Македонците се мнозинство.

И не тврдам дека некој е во право во случајов. Се движиме во погрешна насока, сите.

Нема логика во тоа да го игнорираш албанскиот национализам кој не е измислица на Груевски, туку си тера веќе 26 години. Сигурно оние стотици споменици на УЧК и џамии низ државава биле испровоцирани од новиве цркви, триумфални порти и мостови. Нема потреба да си вака политички коректен за процеси што се кристално јасни. Прашањето е само дали во албанската заедница ќе се појави група која ќе реагира против вакви глупости, бидејќи ако реакциите доаѓаат од македонска страна, се доживуваат како напад. А се додека никнуваат вакви орли, мислам дека треба да ја паузираме дебатата за некаква дислокација на “нашите“ споменици.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #716 Posted: 17-Aug-2017 at 22:33
Знаете што е разликата меѓу орелот и крстот во Бутел?
Орелот е изграден, а крстот не.
Тоа доволно кажува за многу работи.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 472
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #717 Posted: 17-Aug-2017 at 22:38
Originally posted by Џоле

Originally posted by skopskodete

Originally posted by Џоле

Ова е цената што се плаќа за будалаштините на Груевски во центарот на Скопје. И немојте да си мислите дека не било договорено однапред. Знаеме како си ја поделија државата и фунционираа на принципот „на ти-дај ми“. Е па, сега дојде време да се плати.

Дали е ова последица на нешто или не, не е важно во моментов. Важно е дека е тотално погрешно.
Логикава ти е: Плоштадов ќе се изгради заради договор во позадина.
               Автопатите нема да се изградат заради тоа што имаат недостатоци.

АМА, за автопативе не оди тоа така, мора да се најде решение, а ова ќе помине. Значи автоматски у твојов став се забележува политичка определеност, а не логика.


Логика има, само треба да се најде. Ајде да ти објаснам поразбирливо: седнале Грујо и Ахмети и го збореле следново - Грујо: ти ќе ме оставиш да правам што сакам во мојот дел од Скопје, а ти можеш да правиш што сакаш во твојот дел од Скопје. Ахмети: може. Ако за тебе се провокација двоглави орли, мозаици и слично во делови од Скопје каде Албанците се веќе мнозинство, само помисли што се за нив сите цркви, триумфални порти, споменици, мостови итн. во деловите каде Македонците се мнозинство.

И не тврдам дека некој е во право во случајов. Се движиме во погрешна насока, сите.

Упорно ми спомнуваш политичари...
И дај прави разлика меѓу национализам и споменици кои треба да го претставуваат едно малцинство во една држава итн.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #718 Posted: 17-Aug-2017 at 23:46
Originally posted by Џоле

_RJS3227 by Richard Silver, on Flickr


a овие кечиња симболизираат или што?
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #719 Posted: 18-Aug-2017 at 05:17
Originally posted by Gradinarot

Ај што албанскиве политичари појма немаат дека не се наоѓаат во Албанија, по се изгледа имаат сериозни домашни навивачи кои што продаваат магла и просперитет...Албанските политичари сакаат ТИ да се чуствуваш како да се наоѓаш во Албанија. Се дур дозволуваме нелегално да си градат џамии и споменици и се гетоизираме во 4-5 населби, а со тоа им отстапуваме територија ќе биде и уште многу полошо во иднина.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13060
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #720 Posted: 18-Aug-2017 at 08:50
Originally posted by skopskodete

Originally posted by Џоле

Originally posted by skopskodete

Originally posted by Џоле

Ова е цената што се плаќа за будалаштините на Груевски во центарот на Скопје. И немојте да си мислите дека не било договорено однапред. Знаеме како си ја поделија државата и фунционираа на принципот „на ти-дај ми“. Е па, сега дојде време да се плати.

Дали е ова последица на нешто или не, не е важно во моментов. Важно е дека е тотално погрешно.
Логикава ти е: Плоштадов ќе се изгради заради договор во позадина.
               Автопатите нема да се изградат заради тоа што имаат недостатоци.

АМА, за автопативе не оди тоа така, мора да се најде решение, а ова ќе помине. Значи автоматски у твојов став се забележува политичка определеност, а не логика.


Логика има, само треба да се најде. Ајде да ти објаснам поразбирливо: седнале Грујо и Ахмети и го збореле следново - Грујо: ти ќе ме оставиш да правам што сакам во мојот дел од Скопје, а ти можеш да правиш што сакаш во твојот дел од Скопје. Ахмети: може. Ако за тебе се провокација двоглави орли, мозаици и слично во делови од Скопје каде Албанците се веќе мнозинство, само помисли што се за нив сите цркви, триумфални порти, споменици, мостови итн. во деловите каде Македонците се мнозинство.

И не тврдам дека некој е во право во случајов. Се движиме во погрешна насока, сите.

Упорно ми спомнуваш политичари...
И дај прави разлика меѓу национализам и споменици кои треба да го претставуваат едно малцинство во една држава итн.


Правам разлика, како не правам. И поентата ми е дека овој проект, што за мене е залудно трошење пари на општина што има далеку поитни инфраструктурни и други проблеми за решавање, е одговор на националистичкиот проект Скопје 2014, што исто така беше залудно трошење пари во време на далеку поитни инфраструктурни и други проблеми за решавање.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3435363738>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.