build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Скендербег

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 24-Sep-2010 at 17:21
Политички проект за кој има поголем....плоштад. Не ми се допаѓа тоа што Општина Центар треба да е маша за овој плоштад, да биде некој демфер. Нели законот за граници го кроевме да одговара на Чаир, што пак сега прекорачува?! Може добро да ни изгледа предвидената нова фасада за стоковна куќа Илинден и шминкање на таа страта архитектура околу, но самата етничка етикета од самиот почеток е еден огромен минус што не се мие. Едно огромно импровизационо решение што допрва ќе ја земе жртвата, трамвај, инсталации, инфраструктура, меѓуетнички односи. И друга многу битна работа, што се бришат маркиците што едно време се предвидуваа за седиште и резиденција на ивз што јасно кажува дека и тогаш тоа било политика и сега ова е. Штета што тој простор се третира како на Општина Чаир, се подрива организацијата на градот што утре на тие што сега го подриваат утре од глава ќе им се тресне. И уште една битна работа. Има тенденција филхармонијата од другата страна  да биде некој џокер во проектов. Невиден преседан.

А мај Мацедониа мислам дека оддамна ја стави објективнсота некаде во подрум.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3812
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 24-Sep-2010 at 17:35
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by my Macedonia

ne se soglasuvam so tebe......
plostadot ne e poln so spomenici i broj gradbi kako vo sk 2014
Зарем ако не се истурат триста споменици и нови згради, тогаш не важат работите кои ги наведов? Плус тоа, таму веќе има еден споменик кој беше насилно и диво поставен (иако немаше никаква потреба од тоа бидејќи беше влезен во програмата на Град Скопје за поставување на споменици), па зошто некој да не се надева дека во иднина ќе никнат и дополнителни?


Originally posted by my Macedonia


Sekoja opstina ima izgradeno plostad, sekako deka i cair ima pravo da gradi!Smile
Тоа дека секоја општина во Скопје морала да има свој „грандиозен“ плоштад е приказна сама за себе, но во ред... Чаир пред се нека си гради во рамките на своите општински граници, а јас и тогаш ќе имам право да кажам мое мислење за проектот. Во секој случај нафта не пијам и многу ми е јасна целта на овој плоштад. А ако тргнам по твојата логика, нема да ми треба многу време да ги „најдам“ добрите страни на СК2014, да „заборавам“ на лошите, и да станам негов подржувач.
 
Clo jasno mi eSmile!
Ti imas drug problem!Nesto drugo te maci a ne deka plostadot izgleda grdBig%20smileRoll%20eyes
Rekov, sekoja opstina ima pravo da gradi, a ne MORAT da gradi!
Spomenikot bil na divo postaven, zosto vo sk ne e nisto divo?¨te MOLAM!!!!......
Clo!!! plostadot kje niknuva vo CENTAR I CAIR!!!Zar vo dvete opstini ima mnozinsto alb. ?plostadot e za site pa zato e i vo dvete opstini!¨! ostaj gi mediumite!tie sekogas moraat nesto da spekuliraat kako i so sk 2014!!!
Tvojeto mislenje sekogas vazi i kje vazi iako na nekomu ne mu se bendisat bas!!!Toa e tvoje pravoCheersNe gledam nisto loso vo projektot pa zatoa nemam sto da gi izbrisam losite gradbi i slicno!
Istotaka proekot seuste ne e zaversen!Seuste se ceka mislenjeto na graganite!Mozebi da se izbrise nesto ili uste nesto da se stavi itn. znaci pak vie ja imate rabotata vo vasite race!Roll%20eyesProjektov ne se tera so maka!sakas ili ne morat da se gradi kako saka politicarot (sk 2014)Smile
 
 
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3637
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 24-Sep-2010 at 17:53
ovoa e preterizam veke ne ide na arno rabotava
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 24-Sep-2010 at 17:54

dobro be decki, daj ne bidete tolku iznenadeni, pa necijata ne-objektivnost, nekoi od nas odamna ja namirisaa, zasto ste tolku iznenadeni i naivni. Mislam samo se potvrdi tezata - makedonskoto ne cini, albanskoto cini - pa kakvo god da e.

Imav i prethodno kazano i pak ke spomenam, mene ne mi preci da se sredi toj del kaj parkingot megu most i mavrovka (so se skenderbeg na sredina, ama i toj sirot, ne go stavija  na nekoja sredisna pozicija, edvaj se gleda) i da zalici na plostad. Idejata e vo start negativna, nejkam da upotrebam drugi zborovi, ama e preterano radikalna i nasilnicka. Apsolutno nema potreba od "vash" i "nash" plostad, a tokmu toa se pravi, da ne se lazeme.
 
Neznam samo zasto togas se zalagaa  vo Skopje 2014 da ima i spomenici na albanci, koga i onaka nemozat da se identifikuvaat so toj proekt i im treba nov. Apsolutno sum protiv sirenje preku bulevar do filharmonija. Toa na nisto nema da lici osven na poplocena livada, pista, kako plostadon vo Tirana.
 
Inaku i da go napravat, so seta negova simbolika, a taa e podelba na vase i nase, Nasiot pak ke bide poubav. Nivniot e samo prostran. Uste berlinski zid ni fali. Toa e, se nacuka politika vo site pori na "opstestvoto" i sega patime.
 
Se nadevam deka ne deluvav nacionalisticki ili rasisticki no mora da priznaete deka takvata oblanda ni e nametnata. Ednostavno nemoze da se diskutira za plostadov so isklucok na toj del, koga toa e osnovnata ideja. Bogami neznam kako ke tece diskusijata natamu.
 
Zalosno, taman mislev preku zazivuvanje na stara carsija ke moze da se nadminat nekoi pred se mentalni i civilizaciski barieri, ali toa e definitivno neostvarlivo. Ova za mene e materijaliziran oblik na podelba.
 
Pak ke kazam, nemase potreba od megalomanija (do filharmonija), dovolno bese relacija most/mavrovka i site ke bevme srekni. Megalomanijava e samo upad/udar po sk 2014 i negovo ponizuvanje. Jas taka go dozivuvam. A da se potsetime negovata simbolika e zajaknuvanje na makedonskiot identitet, so se vkluceni spomenici na albanci vo nego. Pa sea videte..


Edited by Swimmer - 24-Sep-2010 at 18:00
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 24-Sep-2010 at 18:02
Originally posted by my Macedonia

Rekov, sekoja opstina ima pravo da gradi, a ne MORAT da gradi!
 
Дали ќе ги повлечеш сите критики и сите дрва и камења што имаш фрлено по Скопје 2014, за да знаеме дека нели стварно мислиш така. Пошто нели и Општина Центар е општина и она има право да гради, само што не гради на "туѓа" територија. Да не збориме за вештачката граница која природно треба да е дури кај клучката Детелинка, што вештачки се прецртуваше! Заради тие за кои го зае*авме управувањето и раководењето со градот за да денеска го управува некаков си племенски совет т.н. координативно тело на градоначалници, истите тие за кои градов пати го подриваат системот кој за нив е кроен. Тоа ќе се тресне од глава порано или подоцна.
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 24-Sep-2010 at 18:12
my macedonia,
 
so meseci gi citam tvoite ekstremno negativni komentari, za slucuvanjata na plostad Makedonija i licno smetav deka imas nekoja izdrzana kriticka poenta, zaradi sto go pravis toa, kako vprocem i del od drugite forumasi, bez ogled dali se albanci ili makedonci. So drugi zborovi smetav deka imas objektiven pristap, samo si poopisen i poemotiven vo izrazuvanjeto.
 
Sega odednas se menuvas za 180 stepeni i izrazuvas voodusevuvanje od plostadov skenderbeg. Za mene i dvata se na nekoe isto ramniste:
 
- megalomanski proekti,
- neprakticni i iracionalni vo smisla na fokusiranje na energija i pari,
- silen etnicki nacionalisticki naboj...
 
 


Edited by Swimmer - 24-Sep-2010 at 18:37
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3812
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 24-Sep-2010 at 18:17
Originally posted by lslcrew

Originally posted by my Macedonia

Rekov, sekoja opstina ima pravo da gradi, a ne MORAT da gradi!
 
Дали ќе ги повлечеш сите критики и сите дрва и камења што имаш фрлено по Скопје 2014, за да знаеме дека нели стварно мислиш така. Пошто нели и Општина Центар е општина и она има право да гради, само што не гради на "туѓа" територија. Да не збориме за вештачката граница која природно треба да е дури кај клучката Детелинка, што вештачки се прецртуваше! Заради тие за кои го зае*авме управувањето и раководењето со градот за да денеска го управува некаков си племенски совет т.н. координативно тело на градоначалници, истите тие за кои градов пати го подриваат системот кој за нив е кроен. Тоа ќе се тресне од глава порано или подоцна.
Greska bese sto skopje se podeli vo povekje opstini!!!!e sega gradi tamu, gradi vamu, moja teritorija tvoja teritorija....Ohno
Koja vestacka granica???Zosto vo centar nema??kako e mozno centar da ima kale a ne skopskata carsija?nesto somnitelno neli?Crazy
sepak toa ne e temata!
Seuste ne se znae dali vo tuga opstina kje se gradi ili vo svojata!Ima 2 trudovi!!Smile
Inace steta sto pocna rabotata so nasiot i vasiot!!!definitivno eden cekor nazad!!Bash
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Sep-2010 at 19:26

Најдобро е да коментираме по техничкиот и естеткиот критериум.... и да ги оставиме на страна етничките работи.... Можно е, и јас не се сомневам дека има некоја таква позадина, но факт е дека општината сака плоштад, и никој не може директно да им забрани.... па најмногу поради тој факт... односно да ја гледаме реалноста и да се стремиме од ова да испадне добра работа.... Воедно ова е само предлог - проект.... па ништо не е потполно сигурно....

Затоа да престанеме уште на почеток со развивање на ваква дискусија и да гледаме да направиме да биде на добро........ Народот го креира во најголемиот дел јавното мислење, да со влијание на други фактори, но дај да направиме свое мислење и полека да го наметнеме за да добиеме добра работа и да не се создаваат тензии и проблеми..... се може да се направи на добро.... колку и да некој сака лошо да биде.... дај да почнеме да со промена на овие ставови и да се стремиме кон креирање на добра иднина и соживот.... на крајот сите сме луѓе....

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 24-Sep-2010 at 20:09
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by FoSsiL

Но зошто да не се уреди тој простор...

Затоа што поентата на проектот воопшто не е тоа. Лајт мотивот уште од сам почеток нескриено беше да се добие што поголема површина по секоја цена, за да бил поголем од плоштадот Македонија и се е насочено кон таа цел, а пораката е јасна. Па ене ќе се покривале дуќани, ќе се покривале булевари, дури ќе се бришеле и маркички што воопшто не се во ингеренции на општина Чаир. Се е подредено на големината на површината, што мене ми кажува дека Меџити и компанија имаат small penis комплекс... тоа во крајна линија е нивни проблем, ама кога сакаат да го лечат комплексот врз грбот на нашиот град, е тогаш веќе не е само нивни проблем. Се работи за проект за етнички плоштад кој треба да се натпреварува со централниот плоштад и продолжување на церенонијалното уринирање ради бележење на територии.
после овој коментар сите се излишни, џабе ќе правиме муабет од било кој аспект кога знаеме дека се она што го гледаме како идеја и проект е резултат на нечии комплекси
на нова локација ни се повторува истото што го има во СК2014, само инспирирано од други умови!
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 24-Sep-2010 at 20:16
Без разлика Македонци, Албанци, јас ќе кажам само една работа. Нека ви е "честито" господа, за свесното унаказување на Скопје!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 24-Sep-2010 at 22:18
I like the idea and  the render, but I don't like the name, Skenderbeg has no relation with Skopje or Macedonia. Naming the square after Mother Teresa would have been a smarter idea.
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 25-Sep-2010 at 03:06
  Suffice to say, there are political implications involved here.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 25-Sep-2010 at 05:16
Вака гледано плоштадот ќе служи за политички собири на одредени политички партии. Така широк бришан простор, има да собере МНОГУ луѓе. (тука мора да се нагласи дека ова ќе биде собир на политички партии од Албанскиот блок, бидејки нели Скендербег. Поточно би кажал дека ова ќе биде собиралиште на партијата која ќе го изгради плоштадот).

За поделбите во центар, мора да се согласам со МајМацедониа дека нормално би било да Калето биде во пакет со старата чаршија, но повеќе се согласувам со ИСЛКРУ кој  тврди дека природната граница е кај Булеварто Никола Карев. Политичката рака при поделбата е јасно видлива со тоа што Св. Спас е во општина центар а другиот дел од Старата Чаршија е во Чаир. Поделбата е настаната уште при територијалната поделба а ова е само физичко манифестирање.

Тоа кажано, треба да се напомне дека преминувањето на проектот во границите на општина центар е обид од проектантите да се „докаже“ дека плоштадот не е само Албански. Сепак тоа што Филхармонијата ќе стане само украс на овој плоштад е навистина... невкусно.

Иако форумот е за архитектура, при вакви работи мора да се разгледа и политичката димензија, односно политичките последици.

Како и да е, се знае дека ова ќе помине. Плоштадот ќе се гради. Каков може ќе зависи од луѓето. Кој колку ќе се буни, дали ќе прифати или ќе се спротистави општина центар... итн. Гледам дека сегашните проектанти зборуваат за некаква јавна дискусија, односно лекција научена од негативните реакции при промовирањето на Скопје 2014. Знаат дека јавна дебата се бара и таква ќе постои, но вистинското прашање е дали ќе се прифати.

Мислење немам за проектот се додека не се дознае кога ќе се гради, колкав ќе се гради и каков ќе биде конечниот изглед.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3812
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 25-Sep-2010 at 15:58
Originally posted by MKballer

  Suffice to say, there are political implications involved here.
 
yes, like skopje 2014Roll%20eyes
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3812
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 25-Sep-2010 at 16:08
Lugje, aj da gi ostavime politickite raboti i da zboruvame na arhitetskiot aspekt!
Duri i administratorite mesat politika vo forumov(ako ne se lazam), a recisi nikoj ne go vide proektot vo arhitetskiot aspekt!
Treba da se akceptira deka vakov proekt eksistira iako ne go sakate!Barem davajde nekoja kritika ili slicno!
I mene sk 2014 ne mi se topagjase kako si nekolku ovde vo build , no sepak odlucivme da pokazame kade e loso(kritika) i sto ni se dopagja vo nea(sk 2014)!
Zar 100% e los proektov?nit 1 % nema nesto ubavo? Ajde lugje da komentirame!!!
-----------------------------------------------------------
 
ako voopsto se gradi ovaj plostad, nesto sto e kriticno e, visinata!Za kamion ne mislam deka kje ima mesto!!
 


Edited by my Macedonia - 25-Sep-2010 at 16:14
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 25-Sep-2010 at 16:30
My Macedonia ај постави слики од рендери со вака подобар квалитет
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3812
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 25-Sep-2010 at 16:43

vazi!

prviot proekt:
znaci samo vo teritorijata na opstina cair!
ovaj e vtoriot render(so opstina centar)
 
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 25-Sep-2010 at 16:57
Мислам дека нема да помине опцијата за 28.000 и фала богу за тоа. Што се однесува до оваа за 12.000 имам некои забелешки.
 
Немам апсолутно проблем да се уреди дотичниот простор. Меѓутоа, плоштадов како овој на анимацијава, бришан простор, поплочено и ништо на него, воопшто не ми се допаѓа. Веројатно треба да ги собере сите Албанци при одржување на митинзи и слично и толку. А тоа е.. ајде еднаш годишно..
 
Тоа е една од причините и зашто ми се допаѓа(ше?) "Скопје 2014", мислам на споменици, скулптури, фонтани и слично, за разлика од она претходно.
 
Па така,
 
 
Делот со зелено и сино не ми е спорен во насока на уредување, додека овој со црвено не би да се чепка, освен ако не се имаат искрени намери за некое реставрирање со што би се направил подобар влез кон чаршјата. Тоа со скалите како амфитеатар не ми се свиѓа.
 
Од друга страна би сакал да видам вакво нешто, чисто како идеја, со тоа што споменикот на скендербег би го поставил на аголот на синиот дел кон раскрсницата, евентуално на средина...
 
Значи во деновите кога ќе има митинзи и слично, може само да се искључи водата Big%20smile а во остатокот од годината, ќе биде одлична атракција.
 
%5bosijek_main_square.jpg%5d
 
 
 
 
Плоштад со фонтана/споменик покрај раскрсница (бонус, одличен надземен пешачки премин во позадина)
 
File:Cincinnati-fountain-square-full.jpg
 
 
За сите мразачи на скулптури Big%20smile
 


Edited by Swimmer - 25-Sep-2010 at 18:37
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 25-Sep-2010 at 17:07
Според мене, варијантата со помалиот плоштад е и повеќе од потребна да се реализира. Единствено не ги сфаќам тие столбовите со плоча над нив на ќошот... ама не сум тука да се расправам за уметничкиот пристап.

За поголемата варијанта ќе мора да се даде согласност од општина Центар, за што искрено не мислам дека ќе биде дадена (освен ако нема позадински коалициски договор).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 25-Sep-2010 at 17:13
тие столбовите и јас никако неможам да ги сфатам, тотално непотребно.


Edited by Swimmer - 25-Sep-2010 at 18:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.