build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Скендербег

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 25-Sep-2010 at 17:33
Jas ne mozam da sfatam kako moze da se pravi toa streata nad dukjanite. PA kje se pokrie carsijata, najinteresniot del na Skopje. NE e normalno ova, lugje aman! POddrzuvam da se pravi plostad, pa i da se pokrie bulevarot, zosto da ne, ama toa streata ni pod razno. NEli carsijata e zastitena so zakon, celata!!!A tie dukjani bas mu doagjaat u kontekst na dukjanite sto sleeduvaat vo carsijata.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 25-Sep-2010 at 18:08

Ќе кажам уште еднаш.... И плус сликите што ги пушти ММ со подобар квалитет, мислам дека плоштадот е добар, со мали корекции и дополнувања како што рече Свимер, но најмногу внимание треба да се има со подвозникот и чаршијата, дру работи ќе се средат лесно..... тоа и најмногу ме загрижува....

Околу митинзите, незнам.... сите имаат право на собири, секако доддека не се претензиони, но за тоа има државни органи, а ние сме демократска држава и мислам дека имаме капацитет да не создаваме такви ситуации, и мислам дека не би имало никоѓаш потреба за интервенции... Јас лично митинзи не ми се допаѓаат, едноставно не ми се оди, освен ако е некој важен, или пак во некоја интересна форма... митинг... застарена форма... сега има многу подобри, поинтересни, поефективни, форми на изразување, хуманитарни, општествени акции итн... 

а за концерти и фестивали...ммммххххммм нјаголема подршка....


И мислам дека е доста со тоа бележење територии.... ова е наша држава, на сите државјани, и секој може да биде и да оди каде сака.... зар нема Албанци во Центар, или Македонци во Чаршија, Чаир.... дајте немојте да го креирате стереотипот за Вардар и Камени мост, за кој повеќето сум сигурен дека не се сложуваат.....

И поминаа 9 години од 2001, ќе почнеме да се отвараме и опуштаме, доста е веќе таа глупа фикциона поделба.....

ајде поздрав

Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 25-Sep-2010 at 18:30

Фосил, само малце би те корегирал за да не настане забуна, јас големиот плоштад никако неможам да го прифатам, особено заради покривање на булеварот. Едноставно нема потреба од толкава бесцелна мегаломанија. Небаре авиони ќе слетуваат.

Помалата верзија е целосно на место само да се доработи, неопходно е внесување на некоја атрактивност, скулптури/зеленило/фонтани. Скендербег е изгубен во просторот и мора да се помести малце. Незнам што запнале баш таму да стои кога естетски лошо изгледа.
 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 25-Sep-2010 at 19:25
Originally posted by Swimmer

Фосил, само малце би те корегирал за да не настане забуна, јас големиот плоштад никако неможам да го прифатам, особено заради покривање на булеварот. Едноставно нема потреба од толкава бесцелна мегаломанија. Небаре авиони ќе слетуваат.

Помалата верзија е целосно на место само да се доработи, неопходно е внесување на некоја атрактивност, скулптури/зеленило/фонтани. Скендербег е изгубен во просторот и мора да се помести малце. Незнам што запнале баш таму да стои кога естетски лошо изгледа.
 

Секако... мене ми е сеедно, иако ме загрижува делот кај булеварот... И мене ми изгледа премногу празно, поготово во овој случај, со поголема површина....

Секако дека и првиот предлог може да излезе перфектно добар, со мали додавки како што рече.....

Ај и јас да дадам уште еден предлог.... Зошто да не се уреди делот кај Скендербег, а од другата страна делот кај Филхармонијата и потоа да се поврзат со еден или два пешачки моста.... И ова може да биде одлична опција, незнам зошто не ја земале во предвид.... и ако збориме за симболика, ова е едне одличен начин за симблочно поврзување на двата, и не само двата, сите народи.... 

а ако го споредувам моето мислење за предлозите...

Би излеглo:

1. Предлогот за само просторот кај Скедербег со 80% (20 посто на тие додавки: фонтани, по некоја скултура, зеленило и друго уредување, и секако претпазливост кај Чаршијата)

2. Овој ја што го дадов со некои 60%, и тоа најповеќе поради поголемата комлицираност (иако и не е нешто којзнае што)

3. Предлогот со подвозникот и најголема површина со некои 50% (не дека нешт многу ми смета, тука најмногу поради технички причини, и естески аспект, да не биде само празно плато, и истото од првиот предлог, претпзливоста кај Чаршијата)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 27-Sep-2010 at 00:07
Океј... Нишкава сега е прочистена...

Најпрвин да се извинам до сите добронамерни и конструктивни форумаши за недостатокот на модерација во последниве 24+ часа и тоа до каде успеа да дотурка содржината на нечии постови, особено злоупотребата на форумов за упатување на најниски навреди кон други форумаши. Исто така извинување и до оние чии постови, иако коректни, мораше да бидат опфатени со чистката на нишкава. Темата на нишкава е крајно исполитизирана и плус тоа крајно меѓуетнички оптоварена, и јас разбирам дека дискусијата не може да се држи стерилна, но очигледно е кога некој ги злоупотребува тие околности за растегнување на прифатливото, а да не зборам тек за купот недолични испади.


Премногу заморно е, а не дава баш некои блескави резултати, постојаното дискретно допишување, објаснување и мољакање со неколкумина, за неколку исти работи што ионака секој може и треба сам да ги сфаќа. Многу време и многу bandwith е залудно потрошен на тој начин, а од друга страна конструктивните форумаши се разочаруваат и добиваат впечаток дека модерацијата седи со скрстени раце, па овој пат јавно ќе резимирам, а редно е и конечно да се преземат поконкретни мерки:

- swimmer - баниран
swimmer, твоите придонеси и твојот ентузијазам не се лиценца за да си дозволуваш се и сешто. Листата на причини за твое банирање е долга и широка и навистина ние модераторите сме или глупи или мазохисти што досега го сркавме сето она што го сервираше. Настрана целата историја, ако сакаш конкретна причина, за банирање сосема доволно е твоето ословување на друг форумаш како планинец. А овој пат слободно можеш да заборавиш и на можност за „реинкарнација“.

- antiNGO - баниран
antiNGO, фасцинира тоа што ретко си присутен на форумов, а сепак редовно предизвикуваш проблеми. Новава тактика на пакување на закачки во постови со голема количина конструктивен призвук, нема да помине, не мислиш ваљда дека сме паднати од марс... Како и за swimmer, листата на причини за твое банирање е долга и широка, па не останува простор за никаква понатамошна флексибилност и толеранција.

- Makedonij, не многу одамна имаше крајно некоректен испад кон Andrej_LJ. Денес пак прочитав некои твои „интересни“ постови во нишкава до друга таргет група, што повторно изразито се косат со правилникот. Со сета почит кон тебе и твоите придонеси, и со оглед на тоа дека досега биле толерирани далеку повеќе испади на некои други форумаши, еве те замолувам за почитување на правилникот и држење до темите. Правилникот ти го посочувам и во контекст на тоа што негодуваше зошто некои постови ти биле отстранети... велиш ова било форум а тебе не ти било дозволувано слободно да се изразиш... Епа форум е, ама ваљда логично е дека не е дозволено секој да пишува буквално се што ќе му падне на памет. Во точките на правилникот е дефинирано кои се темите и каков е начинот на дискусија предвиден на форумов. Правилата важат за сите и тоа е некој основен ред за местово да не се претвори во кочина. Има стотици форумаши, секој со свои ставови и свој карактер, па што би се случило доколку секој овде си тера по свое без никакви ограничувања и ред?

- supervisor, навредливи ставови кон други форумаши, по било која основа, вклучувајќи и национална, едноставно не може да се толерираат, а најмалку кога почнуваат да преминуват во навика. Еве во контекст на твоето учество на ССЦ, би ти рекол да не го правиш тоа што не сакаш да ти го прават тебе. Односно не го прави овде на Билд она што ни го правеа нас Македонците на ССЦ и поради што го напуштивме. Значи не се бара од тебе којзнае што, туку базична почит кон сите соговорници.

- myMacedonia, твојот оправдан револт од одредени постови не ти дава за право да ја земаш правдата во свои раце, да долеваш масло на огнот, да возвраќаш со вулгарности... Фактот дека некој друг почнал, не претставува дозвола дека и ти веднаш можеш да заборавиш на правилата. Правилникот важи за сите, па и за оние кои од нечиј пост ќе се осетат навредени, испровоцирани, вотевер...


Патем, залудни се и не знам што треба да постигнат сите оние „закани“ и „ултиматуми“ до модераторите од типот „ќе го напуштам форумот“. Правилата на форумот се сосема коректни, а учеството или неучеството е сободен избор на секого посебно. Со вакви „закани“ сигурно нема да бидат променети правилата, ниту пак некој ќе добие некаков си повластен статус. Да се потсетиме дека овде сме собрани затоа што споделуваме заеднички интереси, меѓусебно да се информираме, да научиме нешто еден од друг, да споделиме по нешто интересно итн итн итн...



--------------------------------------------

Овде овој муабет завршува. Жалби и поплаки овој пат ќе рипнеме... Туку ај да видиме дали може да се продолжи со некаква прифатлива дискусија за проектов.


Edited by Cloverstack - 27-Sep-2010 at 00:21
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 27-Sep-2010 at 00:43
Originally posted by my Macedonia

Originally posted by MKballer

  Suffice to say, there are political implications involved here.
 
yes, like skopje 2014Roll%20eyes


myMacedonia, со оваа една кратка реплика, потврдуваш дека ни сам не веруваш во она што го изнакажа за проектов. Потврдуваш дека и сам го гледаш како проект произлезен од кабинети на политичари, проект кој е одговор на СК2014, проект кој служи за партиско поткусурување, за етничка трампа и така натаму.

Се работи за етнички плоштад и се работи за проект кој премногу мириса на СК2014 и по карактеристиките и по поводот. Меџити и останатите политиканти може до утре сабајле да кажуваат зашеќерени приказни, ама ова е очигледен обид за исцртување на територии. Длабоко деструктивен проект за градов и воопшто. Уште на почеток е криво насаден, па мене ми е банално да размислувам на теми како тоа дали ќе имало фонтани и жардињери, со што ќе бил поплочен и слично.
Back to Top
gko View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote gko Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 27-Sep-2010 at 00:58
Originally posted by my Macedonia






Според ДУП, уличкава што на сликава влегува под земја (на која моментално има зонско паркирање), треба да се продолжи се до Скопски Пазар, и да се користи како улица за неколку изградени и неизградени објекти, меѓу кој е и идниот среден БитПазар. Како што ми личи на рендериве, на архитективе им било згодно да си ја искористат како подземен паркинг, игнорирајки го ДУП-от. Овој впечаток го имам зашто цело време ја спомнуваат како влез во паркинг (што не би требало да биде) и поради тоа што на рендерите нема друг излез.
Добивам впечаток дека веќе никој не ни обрнува внимание на некои работи кој не смеат да не бидат земени во предвид, него едноставно си тераат да си го завршат проектот како они си го замислиле (без разлика дали е тоа општината или архитектонското студио)...
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 27-Sep-2010 at 03:13
мене ми се допаѓа идејава со уште еден плоштад, јас сум секогаш за повеќе паркови, плоштади, и други содржини, и ако може патиштата да се скријат подземје, а над нив да има зеленило или некакви интересни содржини, сум за. Во принцип сум за сите големи патишта околу кале да идат подземје, а надземја да се задржи тој средновековен и стар изглед на Скопје. Прво нешто што ми дојде на ум со новиов плоштад е ако веќе се иде на покривање на патот, тогаш да се создаде некој мини парк тука, со место за седење, проекции, ателјеа на отворено и слични содржини да се заживее овој дел и да не изгледа само како еден пуст простор
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 27-Sep-2010 at 06:53
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by my Macedonia

Originally posted by MKballer

  Suffice to say, there are political implications involved here.
 
yes, like skopje 2014Roll%20eyes


myMacedonia, со оваа една кратка реплика, потврдуваш дека ни сам не веруваш во она што го изнакажа за проектов. Потврдуваш дека и сам го гледаш како проект произлезен од кабинети на политичари, проект кој е одговор на СК2014, проект кој служи за партиско поткусурување, за етничка трампа и така натаму.

Се работи за етнички плоштад и се работи за проект кој премногу мириса на СК2014 и по карактеристиките и по поводот. Меџити и останатите политиканти може до утре сабајле да кажуваат зашеќерени приказни, ама ова е очигледен обид за исцртување на територии. Длабоко деструктивен проект за градов и воопшто. Уште на почеток е криво насаден, па мене ми е банално да размислувам на теми како тоа дали ќе имало фонтани и жардињери, со што ќе бил поплочен и слично.


mkballer go kaza toa deka bil politicki, jas samo potverdiv deka po svoje mislenje togas i sk 2014 e politicki!(i toa e )


Kje se povtoruvam uste ednas:Kaj skopje 2014, ne go poddrzuvam celiot posto ima golem broj kic, i levata strana kje se unisti celosno, kako i MOB!Istotaka so tie mostovi itn:
Plostad skenderbeg:Go poddrzuvam deka proektov e ubav!Se izgleda poinakvo, pa i deka plostadot kako most kje se spojuva so toa vo centar!Spomenici nema bas, aj neka stavat uste edna i dosta!Istotaka amfiteatarot kje izgleda ubavo pokraj daut pasha ammam, isto kako plockite sto se ne znam kako da ti kazam, ne se nasekade isti(spored bojata da, no spored postavuvanjeto)!
Sekako deka ne e perfekt, falat klupi, osvetluvanjeto recisi nema, mozebi toj mostot pod bulevarot kje bide nesto nisk, pa kje imame problem so nasite 2 katni avtobusi itn.
Ama kako sto kaza gradacalnikot, se moze da se smeni, im treba samo idea od graganite.
I jas dadov nekolku idee(kako fontana vo sred plostad, so spomenik na zaednicki zivuvanje vo mkd., osvetluvanje itn.)Dali kje slusa ne veruvam, no barem da malku da si pomisli!Cheers
A spored pliticki aspekt ne komentiram, nitu sakam da komentiram!
Na komu mu se dopagja, ubo,, na komu ne, zivotot prodolzuva, covek mora da prodolzi da zivee, bez drugite da napadnat!

PS:@ admins
neli kje bese nesto dobro, ako ima edna statistika za ili protiv kako vo sk 2014?
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 27-Sep-2010 at 10:09
Неприродната територијална поделба на Скопје на етничка основа е мајка на многу проблеми (меѓу кои и овој) и стварно немаше потреба да ја продлабочувате дискусијата во тој правец...

Мотивот да се потегне иницијатива за ваков „проект“ крајно патетичен. Очигледно е дека се работи за компензација и тоа е апсолвирано, да не се повторуваме. Последиците ќе бидат потполно исти со тие од 2014. Точно е дека нема БАРОК, ама исто така е точно дека потполно дилетантски се улетува во решавање некакви архитектонско-урбанистички проблеми, ама проблемот не е во архитектите што ги решаваат, туку во тие што се зафатиле по секоја цена да измислат плоштад каде што реално го нема.

Прво „пукање во своја нога“ беше поставувањето на скулптурата на Кастриот, која што најблаго кажано е спикана и неприметлива, поставена на целосно промашена позиција. Сега се прави обид истата да се интегрира во новава ситуација, а се ќе беше поинаку, ако прво се решеше некаков (каков-таков) плоштад, па во него правилно да се одредеа позиции скулптури и други програмски содржини што може да се сретнат на некаков плоштад (ама идеме стандардно наопачки, зошто овде да е поинаку!?!).

Премостувањето на бул. „Гоце Делчев“ во овој потег е толку непотребен и претерано скап зафат за добивање на метри квадратни плочник, со кои ќе се удараат „идеолозите“ во гради. Реално, без тоа премостување и тревничето позади МНТ, се добиваат две независни површини (бивши паркинзи), за кои прашање е дали требаше да се дига толкава галама. Не е добра и добронамерна идеја, а тоа може да се образложи и без да се посегнува по политичко-етнички проблеми и корени (ама факт е дека ги има). Не се разговара за финансирање (кој и како), не се нудат технички решенија во смисол реално обезбедување паркинзи, поврзување на некакви пешачки правци, турска чаршија е тотално игнорирана и целиот пристап како таков ќе предизвика уште еден куп проблеми во иднина. Покрај другото, дижонска е уште скопска реалност, пола Чаир оди во ќенеф...ама затоа ќе си имаат „свој плоштад и коњаник“, дијагноза иста како 2014.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 27-Sep-2010 at 11:40
sega znaeme povekje
Znaci vtoriot proekt kje se gradi(i vo opstina centar), amfiteater, osvetluvanje(vo renderite nisto nema od osvetluvanje), privaten parking prostor, NARODNI pari od budzetot 2011 itn.....

НОВИОТ ПЛОШТАД НА БЕТОНСКИ СТОЛБОВИ ЌЕ СТОИ НАД БУЛЕВАРОТ

Скендер бег врз Гоце Делчев

Новиот плоштад, освен на паркингот кај стоковната куќа "Мост", со бетонски столбови ќе се гради и над булеварот Гоце Делчев и ќе се спои со зеленилото и празниот простор меѓу зградата на Македонскиот народен театар и Даут пашиниот амам

Новиот плоштад Скендер бег ќе се гради над булеварот Гоце Делчев. Ова се предвидува со идејното решение кое Општина Чаир го избра за изградба на новиот плоштад. Според проектот, над булеварот на бетонски столбови треба да се изгради пешачка површина, која ќе се спои со зеленилото и празниот простор меѓу зградата на Македонскиот народен театар и Даут пашиниот амам.
Истовремено и сегашниот паркинг пред стоковната куќа "Мост" ќе се искористи како дел од плоштадот. Поради тоа, паркингот би се дислоцирал под земја, него ќе го гради приватен инвеститор, кој всушност и сега газдува со подземното паркиралиште зад "Мост".
Целиот простор ќе се поплочи со калдрма или травентин, а до споменикот на Скендер бег ќе се изгради отворен мини амфитеатар. Плоштадот ќе биде осветлен и хортикултурно уреден и на него нема да се поставуваат нови споменици.
"Плоштадот ќе се протега на површина од 24.000 квадратни метри, со што би бил поголем и од Плоштадот Македонија кој зафаќа простор од 17.000 квадратни метри. Со тоа Скопје ќе добие уште еден простор за јавни собири. Откако на Плоштадот Македонија почнаа да се поставуваат споменици, таму веќе нема место за одржување на манифестации или митинзи, па тие се прават на улица", вели градоначалникот на Општина Чаир Изет Меџити.
Тој објаснува дека во наредниот период ќе организира и јавни дебати, за да можат стручњаците и граѓаните да го кажат своето мислење за овој проект. Дури откако проектот ќе го одобрат граѓаните ќе почнат со негова градба.
"Очекуваме со старт на градежните работи да се почне догодина. Овој проект е скап бидејќи предвидува да се направи пешачка површина над булеварот Гоце Делчев, па затоа пари ќе бараме од Владата. Од таму веќе ни одобрија 10 милиони денари за изведбениот проект, а од буџетот за 2011 година ќе добиеме пари за негова изградба", вели Меџити.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=6FA0F9597B701E42AE5F39ED97C16E54
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 27-Sep-2010 at 20:45

Нема крај на изненадувањата значи. Suicide 

Нормалниот предлог (само на делот кај паркинзите што се сега), само без тоа терасата над дуќаните, ми е прифатлив генерално. Од друга страна сосема ми е нормално што е прифатен овој со поголемата квадратура, да можат и до саем би го опнале.

Само не ми е јасно, плоштадов ќе биде брановиден? 

Што ли ќе биде кога ќе заврне? 

Имо, целта на вакво нешо е да има кај да се зберат луѓе по повод еден јубилеј што надоаѓа.  


Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 28-Sep-2010 at 19:39
Me razocara samo onaa bela zgradicka sto ostana so stara fasada! Wallbash
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 28-Sep-2010 at 19:45
Па неколку пати имам предлагано за одредени опфати и поедини објекти да се најде начин да се пренаменат во деловни. Секоја кула од градски ѕид, кулите во трговски, оваа зграда, оние постарите околу гимназијата Јосиб Броз Тито и уште многу други се потенцијални мали соравиички низ Скопје.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 28-Sep-2010 at 19:56
Potpolno se soglasuvam so tebe! Laugh Nego ne razbiram nesto, ednas go prikazuvaat cel  plostad a ednas go davaat kako sto e sega pred platoto na stokovna kukja Most ? Question
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 28-Sep-2010 at 20:04
Prochitaj ponazad ke vidish deka ima dve predlozeni verzii, da ne se povtoruvame sto pati.
Back to Top
NorthWind View Drop Down
Infraction Group
Infraction Group


Joined: 28-Sep-2010
Location: Neighborhood
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NorthWind Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 28-Sep-2010 at 20:05

„Скендербег“ - Кој ќе плати, ќе има или нема нови споменици?

28.09.2010 - 19:38 |

Изградбата на плоштадот Скендербег треба да се работи со цивилизиран пристап, без негирање на забелешките и критиките на експертите, а со согласност на законите.

Со ваков став архитектот Вангел Божиновски за новиот проект. Со сегашниот просторен појас кој го зафаќа новиот плоштад треба да се усогласат и Генералниот урбанистички план на Градот Скопје и Урбанистичкиот план на општина Центар, што би значело големи измени во првичното идејно решение.

Божиновски вели дека треба да се внимава и во пристапот на вклопување на  историскиот споменик Даут Пашин Амам во рамките на новиот плоштад.

Вицепремиерот за спроведување на Рамковен договор, Абдулаќим Адеми дециден, плоштадот Скендербег нема да создаде мултиетнички проблеми.

Целта е да урбанизира просторниот појас од левата страна на Вардар. Од стоковната куќа Илинден преку Старата скопска чаршија до МОБ и Даут Пашиниот Амам.

Проектот треба да го реализира локалната самоуправа, општина Чаир. Засега Министерството за локална самоуправа го помогна проектот со 10 милиони денари.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 28-Sep-2010 at 20:34
Originally posted by lslcrew

Па неколку пати имам предлагано за одредени опфати и поедини објекти да се најде начин да се пренаменат во деловни. Секоја кула од градски ѕид, кулите во трговски, оваа зграда, оние постарите околу гимназијата Јосиб Броз Тито и уште многу други се потенцијални мали соравиички низ Скопје.

Ај кога веќе отиде офтопик, да реплицирам за ова со градскиов ѕид. Која е логиката од квалитетен станбен простор да правиме импровизиран деловен простор и тоа на ангро? И мене ми пречат некои карактеристики на градскиот ѕид и да се градеше денес би имал редица забелешки. Но не гледам што би се решило со некаква институционализирана пренамена, ниту пак гледам начин како би се извела таа. Зарем институциите ќе бркаат луѓе од станови и таму ќе уредуваат канцеларии? Конечно, за колку квадрати збориме? Колку деловен простор е потребен во центар? Зошто би го презаситувале пазарот на деловен простор, со што би се отпишале многу нови проекти, а би направиле огромен притисок врз пазарот на станбен простор? Навистина не гледам ни трунка логика во сето ова.

Од друга страна, доколку полека се менува структурата и свеста на жителите на градскиот ѕид (накратко кажано кога ќе преовладаат оние кои ќе сфаќаат дека живеењето таму покрај поволности носи и негативности и дека не може да одговара на секого туку на луѓе со одреден стил на живеење) позитивно ќе се решат и многу од работите што веројатно те натерале да размислуваш во тој правец.

Кај други згради пак, како кулите во ГТЦ, ситуацијата е поинаква. Таму процесот на пренамена течел под нормални пазарни услови и е веќе во прилично напредна фаза (според квантитетот, не според квалитетот). Институциите може да ги стимулираат тие процеси, но никако да ги диктираат. Во овој контекст е и оваа зградата што ја спомна lupo. Би рекол дека е погодна како предмет за таква стимулација, но да се стимулира и квалитетот на пренамената, а не само квантитетот. И треба да се уредат начини како корисниците на овие грди и истоштени згради да се обврзат заеднички да се погрижат за радикална промена на надворешниот изглед. Во секој случај квалитетен деловен простор е далеку поскап од станбен простор во некоја стара зграда макар била и во центар, па тоа може да биде една од работите што би ги мотивирала луѓето да влезат во такви комбинации.


@ lupo
Друже, премногу често прашуваш работи кои можеш сам да ги прочиташ само неколку поста наназад. Читај малку пред да постираш.



Edited by Cloverstack - 28-Sep-2010 at 20:35
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 28-Sep-2010 at 21:23
@ fichot
navistina problem kje bide koga kje vrne!Jas mislam tamu moze da se pravi nesto ko linija, i taa linia da bide nesto tifko, koga kje vrne vodata kje odi vo linijata i od linijata kje si odi nadole(levata i desnata strana)!
skica: taa liniata e so portokallevo, so plavo vodata!


Uploaded with ImageShack.us


Edited by my Macedonia - 28-Sep-2010 at 21:35
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 29-Sep-2010 at 01:01
Кловер воопшто не реков никаква насилно иселување. Зашто мора да се сваќа се насилно и од крајност во крајност. Едноставно градот Скопје или општините низ Македонија како што може во ГУП-овите да утврдат опфати во кои стамбен простор ќе може да се пренамени во деловен со доплата на разлика во комуналии без разлика на кој кат се наоѓа станот. Притоа како стимулација за групирање и создавање кластери во рамки на зградите што треба да конвергира кон еден сопственик на една зграда, максимум двајца тројца заради полесно менаџирање, како мерка да се додаде дека доколку една фирма веќе има пренаменето стан во истата зграда да може за, да речеме 70% од комуналиите да пренамени и втор. Секој нареден да се намалува процентот до некој 30%. Така ќе се стимулираат нови бизниси, фирми да купуваат по повеќе станови и да издаваат среден деловен простор. Соравие беше спомната во тој контекст во смисла на деловен центар, не во смисла на стакло. Стаклото, дизајнот ќе дојде сам по себе. А ќе биде и одличен скајлајн на Скопје кога онаа монотоност на сите исти кули ќе се разигра со различни дизајни. Унифицираноста колку што знае да биде убава, уште повеќе знае да биде и грда особено каде што не е потребна како тука.

Инаку воопшто не ме натера да размислувам во овој правец тоа што мислиш. Всушност да бидам искрен и забележав дека тоа ќе биде една од придобивките, но не главниот мотив за идејава.

А за додека бараме начин како заеднички да функционираат градов седи грд, со "граѓани" во центар, неможе пазар да се направи, неможе паркинг да се уреди, неможе ништо да се мрдне додека тие граѓани и нивните дрвени ролетни не си отидат од центар. 50 сопственика се 50 сопственика со 50 интереси, каква сакаш регулатива донеси пак си се тоа 50. Еден сопственик си е еден сопственик, не му треба ни заедница куќен совет, ни посебни договорања. Полесно функционира се..

Кулите во ГТЦ не се ништо различни. И не гледам проблем во тоа што се идело на квантитет. За секоја цена си има секаков деловен простор, квалитетен, неквалитетен, за секој бизнис по нешто. Без разлика што ги мотивирало луѓето за да влезат во таква комбинација, тоа е апсолуно легитивно во едно пазарно општество и нема што ние тука да мењаме слободни економски текови интервенционистички. Неможе со сила да им воведеме стандарди за деловен простор. Секогаш ќе има некој и овој пренаменет стамбен, може би нискостандарден, што ќе го купува.

Никаде не зборам за никаков диктат, само насочување со стимулативни мерки. Никаде и не реков дека мора да се иселуваат зградите по дприсила. Може да случи теоретски и 49 стана на еден сопственик, 50-тиот на некој инат што решил да живее во центар. И нека живее ако му се исплати да живее во потенцијална канцеларија. Па тоа што не може да се купи со пари, може со многу пари и кога тогаш и тој ќе попушти. На некој начин ова може и да биде де факто некој тип каде што мнозинските сопственици ќе го "екпропреираат" последниот за повисока цена.

Да оставиме слободно да си тече пазарот, економијата. Често ни се случува како општество заглавени со една нога во еден систем со друга во друг, одредени нормални пазарни принципи да ги перцепираме како нус-појави и да се обидуваме да ги сосечуваме до корен, а всушност се израз на развој на пазарот. Овој предлог е токму тоа, стимулација на оптег на големи пари. Колку само комуналии и данок лежи во таа пренамена. По слободна проценка, едноцифрен број милиони евра што ќе влезат во државна каса од кои може да се изгради една од тие катни гаражи што ги планира градот да ги гради и да се обезбеди дополнителни паркинг места или па некој друг проект.

И нема потреба од стравување дека на некој рок ќе се намали изградабата на деловен простор. И да се намали тоа ќе биде од ранг на статистичка грешка, што пак тоа по пат на сврзани садови ќе зголеми изградба на стамбен простор некаде низ градов. Мора тој народ некаде да живее.


Edited by lslcrew - 29-Sep-2010 at 01:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.