build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Православни цркви од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Jul-2010 at 21:31
One summer i will take my time and i will explore Aegean Macedonia, i would like to see with my own eyes are there any or not..Thumbs%20Up
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Jul-2010 at 21:38
Cheers http://www.youtube.com/watch?v=Vg8Qmza0ab8
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Jul-2010 at 21:52

Cheers

još 1000 godina taka da bide Thumbs%20Up
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Jul-2010 at 22:26
church Sveti Panteleimon, Lerin (Florina)
selo Mokreni (Variko), Lerinskoselo Popožani (Papagianni), Lerinsko
Edited by macedonia - 18-Jul-2010 at 22:37
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Jul-2010 at 22:37
selo Nov Chiflik (Chloi), Kosturskoselo Hrupišta (Argos Orestiko), Kostursko
grad Kajlari (Ptolemeida)

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Jul-2010 at 22:47
selo Debrec (Anarrahi), Kajlarsko:
Back to Top
freemaster73 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote freemaster73 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Sep-2010 at 15:45
i can tell you that i saw them and i heard them theya are here in north greece and they are a lot of them believe me.i am greek but i cant hide the trouth
Back to Top
freemaster73 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote freemaster73 Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Sep-2010 at 15:56
helllo i am greek but i can tell you that you can find this people in places you cant imagine.especially 15km out of thessaloniki.in villages like liti;pendalofos;etcmany macedonians living there.even in the centre of thessaloniki
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Sep-2010 at 09:41
Незнам дали е до мене, но некои од ове грчките цркви ми изгледаат нападно. Дали дека не сме навикнати на таков стил? Dunno
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-Sep-2010 at 09:57
Originally posted by freemaster73

helllo i am greek but i can tell you that you can find this people in places you cant imagine.especially 15km out of thessaloniki.in villages like liti;pendalofos;etcmany macedonians living there.even in the centre of thessaloniki


Wow ... very iinteresting & I respect that you are a Greek, and that you speak/write for this matter. Yes, we know that Macedonians still live in north Greece, especially in Lerin (Florina), Voden (Edessa), Kostur (Kastoria), Kukus (Kilkis), Solun (Salonica), S'botsko (Arridea), Ser (Serres), Drama, and in low number in Negus (Naoussa), Ber (Veroia)...

I know that most of the villages north and west from Salonica have been/are Macedonian, while south-east have been Greek.


I have driven once, from Salonica via Sindos (Tekelievo), Chalkidona (Ilidzievo) to Enidze-Vardarsko (Giannitsa) via the lakes to Voden and Lerin, all the houses were same as the houses in R. Macedonia, not to mention that everyone I met in Voden & Lerin was speaking fluently Macedonian language.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Sep-2010 at 13:39
Originally posted by theMac3donian

Незнам дали е до мене, но некои од ове грчките цркви ми изгледаат нападно. Дали дека не сме навикнати на таков стил? Dunno
Воопшто не изгледаат така. Пак е тој истиот стил што влече длабок корен од византиски. Како сите да се помали копии на Св. Софија од Константинопол. На пример еве Св. Сава во Србија новата е слична. И кај нас има доста слични црква, само што не се толку големи за  горе куполата да се осеци дека е целта да биде кружна, туку повеќе наликуваат на осумаголници и слично. Да направиме една поголема црква одма ќе се осети тоа, на пример Собор на сите Македонски Светители во Битола. Инаку грчките црква, дали поради изборот на матерјали кој така исклучително досадно и монотоно се повторува, или па поради шаренилото на матерјалите така можно е да ти делува. Грција едноставно преку многу години достигнала некоја непишана унифицираност, што Македонија дури сега ја има шанса да почне да создава. На пример кај новоизградените цркви преовладува камен, некоја врска со традиционалната архитектура кога е се во прашање манастирите и слично. Се е тоа имиџ.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Sep-2010 at 21:57
Кога си веке кај Св.Софија, денеска прочитав една постара вест дека е покренета постапка за враќање на објектот на Цариградската патријархија.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 15-Sep-2010 at 00:21
Пред некој месец бев во Грција и се вртеше некоја реклама по телевизија тогаш за некоја книга ли што ли беше, "Ηρθε η ωρα της Αγιας Σοφιας" (Дојде времето за Света Софија). Ќе се служи и света литургија на 17-ти септември.

http://www.facebook.com/group.php?gid=124174090931827&ref=search


Edited by lslcrew - 15-Sep-2010 at 00:27
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-Sep-2010 at 00:24
Не сакам да ме разберете погрешно, ама светот дозреал за една таква процедура. Не алудирам на успешен исход, треба да се пробува и пробува. Но во едни такви случувања на регионални и светски рамки ние дома се расправаме дали смеело да се истражува археолошки темели на некој си објект.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-Sep-2010 at 10:18
200 милиони евра за изградба на црква во Романија. Изградбта требе да почне оваа година а да заврши 2013

http://www.ereporter.com.mk/Content_Data/Images/2010060410394339.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-Sep-2010 at 10:23
Ок по оваа ми текна зошто на плоштадот црква, и ако го одобравах проектот, но Св. Димитрија е голема црква, која веке наликува на катедрала. Зошто таа не се надгради у вакво нешто, а просторот околу неа нека стане плоштад, и така се е разбутано таму....

Ако некој има некоја убава слика од црквата би го замолил да ја постира, би пробал да направам една реконструкција??


Edited by Makedonij - 15-Sep-2010 at 10:24
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-Oct-2010 at 05:44
Agios Pavlos, Solun

Higher resolution: http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/41675592.jpg (Look at the amazing detail on the facade and dome)Early Christian and Byzantine motifs
Edited by macedonia - 11-Oct-2010 at 05:50
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 11-Oct-2010 at 17:18
Navistina ubavi crkvi.... treba i kaj nas edna vakva crkva da se nepravi na kruzen plostad koj ke bide vo sredina na kruzen tek nekade vo Skopjevo. Roll%20eyes
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 27-Oct-2010 at 05:03
Beautiful church scene in selo Nered (Polipotamou), Lerinsko:

http://www.youtube.com/watch?v=jr8YIsbEMQ8

BTW the waterfalls is artificial, it was installed this year. The population of this village is 480 people, all Macedonians.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 30-Oct-2010 at 02:12
New church in Nea Moudania, Halkidiki


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.