build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Православни цркви од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Oct-2010 at 02:14
Another new church in Solun


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 17-Nov-2010 at 22:57
New church in Solun: Agios Nektariou


Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Dec-2010 at 20:41
Пландиште - Војводина
Половина од населенијето се Македонци


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/33/Plandi%C5%A1te%2C_Orthodox_church.jpg/800px-Plandi%C5%A1te%2C_Orthodox_church.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-Dec-2010 at 06:15
New Church in Solun


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-Jan-2011 at 00:16
A recently built church in the suburbs of SolunBack to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 05-Jan-2011 at 15:36
Ubavo, samo ne mi se sviga oblikata na streata na kupolata...
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 05-Jan-2011 at 21:28
St. George in Solun


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Jan-2011 at 21:32
Something I like about these churches in Greece is how they use geometry, the details, and the quality.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 06-Jan-2011 at 15:18
Последнава ми се бендиса најмногу,убаво е што се пази на уредување на околината,многу убаво склопено.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Jan-2011 at 11:20
Катедралата во Горица (Корча) - Албанија
http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/6661269.jpg
http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/5947450.jpg
Гугл ЗемјаEdited by Makedonij - 14-Jan-2011 at 11:39
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Jan-2011 at 11:40
Црквата во Подградец - Албанија

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Church_in_Pogradec.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Jan-2011 at 21:34
Ако оваа го гледа некој пристојен член на МПЦ, ќе го замолам да ми каже, КОГА нашата црква ке изгради бар еден ваков мегаломански храм??
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Jan-2011 at 21:41
Ne znaev deka vo korca ima tolku golema i ubava crkvaEeek2
Thanks makedonij
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 14-Jan-2011 at 22:46
Originally posted by macedonia

Originally posted by Makedonij

Originally posted by macedonia

5 other new churches in Solun with similar design:
4.
Ovaa e crkvata u Gorica


No it's not the same church, notice the Greek flag in the picture


Da sega zabeleživ , kupolata e drugojačna a i streata na kupolata i na kanbaneriite ne se isti. Izvini
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jan-2011 at 02:38
Originally posted by Makedonij

Ако оваа го гледа некој пристојен член на МПЦ, ќе го замолам да ми каже, КОГА нашата црква ке изгради бар еден ваков мегаломански храм??
Повеќе би употребил термин достоен одколку мегаломански. За Битола е супер планот за Сите Макеоднски Светители. Скопје има солиден Соборен Храм. Дургите градови кои во фаза на изградба, ои веќе имаат, кои планираат соборни градски храмови. Така да позицијата веќе драстично се подобрува со бројот на верски храмови и потребата од нив.
Back to Top
anti-modernista View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote anti-modernista Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Jan-2011 at 12:34
Originally posted by Makedonij

Ако оваа го гледа некој пристојен член на МПЦ, ќе го замолам да ми каже, КОГА нашата црква ке изгради бар еден ваков мегаломански храм??
I jas se prasuvam gi gledam crkvite ovde sto gi imate postaveno i gledam kolku sme zaostanale zad site.
Na Skopje i e potreben hram isto taka na Bitola, mislam MPC mora da se bara odgovornost od MPC.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Jan-2011 at 16:02
Не сум баш уверен дали одговорноста требе да се бара кај МПЦ или кај народот?!
Според мене секој град шо има повеке од 20.000 жители, требе да има достојна црква (некој вид катедрала како  во Штип, Тетово, Велес, Куманово,Скопје, Битола...) Тоа се црквите градени во 19 век, да не ме разбере некој погрешно, значи секој град со по 20.000 жители требе да има црква од примерот на Св. Никола-Штип, Св.Димитриј - Скопје....во таа големина, па после помали.
А шо се однесува до поголемите градови, СК,БТ,ШТ,ТЕ,ОХ,КУ.... одамна требше сите да имаат СОБОРНИ ХРАМОВИ!!Thumbs%20Up
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Jan-2011 at 16:09
Не е прашање на барање одговорност. Положбата на МПЦ во општеството и не секогаш била таква како денес и таква као што сега моментални и се подоборуа. Барање одговорност и истражна постапка зашто е тоа така, води на сосема друга страна. А одогворност од народ по дифол не се бара, зашто по дифолт не се ни наоѓа тамо. Така да тоа што некои градови во држави каде црквата од многу пооамна имала добра општествена позициија тие добиле многу порано вакви градски соборони цркви. Ние еве сега допрв почнуваме со тоа. На примет еве Грција каде црквата е значително со најдора општествена позиција од регионов дури и како на лента да произведуваат цркви, готови параклиси од калап, куполи на лента, мозаици на лента, црковна опрема на лента. Кај нас е пак најлоша опѓштествената позиција. За среќа се подобрува.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Jan-2011 at 18:24
I also support the building of a large Byzantine style church in Skopje, but it all depends on the citizens and their support. In Greece the church is considered a huge part of both Greek society and Greek identity, many Greeks feel that their country is the descendant of the Byzantine empire and it seems like that they are trying to recreate its "glory" after 500 years of Ottoman suppression. I don't think the church has such a large position in Macedonian society?

Also don't forget in Greece the church is used as a tool to create more nationalism and pride.


Edited by macedonia - 15-Jan-2011 at 18:37
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Jan-2011 at 18:35
Another very beautiful church under construction in Solun...


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.