build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Православни цркви од регионот и од светот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 14-Jun-2014 at 14:40
crkva sv Kiril i Metodij - selo Gida, Bersko (Alexandria, Veria)

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 19-Jul-2014 at 18:55
sveta Marina, Tumba - SolunEdited by macedonia - 19-Jul-2014 at 18:56
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 21-Aug-2014 at 17:21
Ne e baš vo regionot no za sporedba:

Во Москва ќе се изградат двојно повеќе цркви во рамките на „Програм 200“

Bладиниот проект за изградба на 200 православни цркви во Москва „Програм 200“ ќе биде двојно зголемен, изјавил Заменикот на Руската Државна Дума, г. Владимир Ресин.

- Го имавме „Програм 200“, но во моментов, сметајќи ги придружните територии на Нова Москва, ќе се изградат 380 цркви – изјавил Ресин за Интерфакс.

Пред два дена тој ја посетил црквата на Покров на Пресвета Богородица во Јасенево, изградена како спомен за сите руски војници кои ги положиле нивните животи за татковината. Црквата била наградена со награда за најдобар проект изведен во 2013 година.

На 29 април 2011 година, Патријархот Кирил и московскиот градоначалник г. Сергеј Собјанин го поставиле првиот камен-темелник на црквата „Св. св. Кирил и Методиј“ во близина на театарскиот комплекс во Дубровка, кадешто пред 12 години се случил терористички напад. На тој начин бил одбележан почетокот на проектот за изградба на 200 цркви во главниот град на Русија, што се реализира исклучиво врз основа на донации од физички и правни лица.

Извор: Интерфакс


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 23-Aug-2014 at 10:38
Првата црква во светот е изградена на Косово?

Турски археолози откриле темли на верски објект на подрачјето Улпијана на Косово, откриениот дел кој наликува на цвет најверојатно е крштелница, пренесува косовската телевизија „Клан Косова“. Раководителот на археолошката екипа, Халук Четинкаја, верува дека тука се наоѓа најстарата црква во светот, а не само на Балканот.

„Дел од црквата е откриен во 2013 година, сега ја откривме целосно. Тоа е најстара црква која до сега е откриена. Убеден сум, според научните тестови, дека оваа црква им припаѓала на светиците Флора и Лаура, чие потекло е од Констатинополис, сега Истанбул“, изјави Четинкаја.

http://netpress.com.mk/prvata-crkva-vo-svetot-e-izgradena-na-kosovo/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 23-Aug-2014 at 16:10
Можеби таму ќе го најдат и гробот на Аце Македонски?
За сè има вторпат
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 02-May-2015 at 21:09
Во Бугариja се заговори за полна реконструкциja на може би наjголемата базилика за времето си - тази во првата бугарска столица - Плиска.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 07-May-2015 at 09:37
Русија планира православна црква во натур бетон, попознато и како брутализам.За сè има вторпат
Back to Top
Newone View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Oct-2015
Location: Male
Online Status: Offline
Posts: 33
  Quote Newone Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 19-Oct-2015 at 15:10
Креативна размисла за една црква. Последните македонски цркви (во Центарот на Скопје и во нас. Острово)ќе бидат пресвртница во градењето православни храмови кај нас, пред се заради фасадната декорација, која од повеќе историски причини не можела да се создаде. Сепак овој руски пример е одличен исчекор , и храбро патување низ бесконечноста на византискиот мистицизам.
Архитектурата го отелотворува сонот на луѓето.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 10-Nov-2015 at 19:32
Благоевградският кръст VS Скопския...

Edited by Galileo - 10-Nov-2015 at 19:34
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 165
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 28-Nov-2015 at 11:46
Незнам дали знаете за проектот "200" нови црковни храмови во Москва кои треба да се изградат за време од 10 годни. Еве да споделам линк ако некој е заинтересран за ова, може тука да ја следи изградбата.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1804260
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 04-Dec-2015 at 22:30
Храм ,,Свети Димитър Чудотворец,, - Пловдив..................

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 04-Dec-2015 at 22:34
...........

Edited by Galileo - 05-Dec-2015 at 00:55
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12475
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 05-Dec-2015 at 14:16
Дали овој вид цркви се карактеристични за Бугарија? Според надворешниот изглед црквава повеќе ми личи на некоја руска новоградба... Не сум запознаен со новите трендови во бугарското црковно градителство, но некако оваа црква не ми влегува во некои - така да речам - традиционални стилови.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 06-Dec-2015 at 02:13
Вака накинџурена, повеќе на џамија ми личи отколку на црква.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 06-Dec-2015 at 14:50
Новата црква во центарот на Тирана е слична. Ќе ставам фотографии во наредната прилика.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 06-Dec-2015 at 16:23
Originally posted by Џоле

Дали овој вид цркви се карактеристични за Бугарија? Според надворешниот изглед црквава повеќе ми личи на некоја руска новоградба... Не сум запознаен со новите трендови во бугарското црковно градителство, но некако оваа црква не ми влегува во некои - така да речам - традиционални стилови.


Църквата е копие едно към едно на украинска православна църква.Приватна инвестиция е -построена ,изографисана и уредена от пловдивски бизнесмен и подарена на Българската православна църква.
На вас тази украинско-руска църковна архитектура не ви е позната ,но в България има няколко църкви в този стил.
Естествено само лаик и профан може да каже че прилича на джамия.
Характерно са този стил са ярките купета наподобяващи исламски тюрбан с кръст отгоре. След победата на русите над татарската орда ,това става характерен елемент на от техната църковна архитектура .
Най-известният пример е църквата ,, Василий Блаженни,, на Червения площад.
Иначе това не е характерно за българската църковна архитектура,която се базира на византийската архитектура- пример за това са църквите във Велико Търново и Охрид ,построени от българските царе.
След Освобеждението на България през 1878 повечето катедрали и големи църкви са построени в неовизантийски стил с барокови или неокласически елементи- пример Александър Невски , катедралите във Варна ,Бургас и Видин.


Edited by Galileo - 06-Dec-2015 at 18:00
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 06-Dec-2015 at 21:58
Од оваа црква до Василиј во Москва, ко бог и шеширџија.
Од друга страна, да лаик сум, ама ај речи дека нема сличност со, да речеме, ова:

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 503
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 06-Dec-2015 at 23:02

Ok.Щом казваш значи на джамия прилича.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 165
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 06-Dec-2015 at 23:03
Ова е некоја мешавина од стилови, камбанарјата е најблиску до рускиот стил, а ова некако ми вади елемнти од онаа во Тирана и да се согласувам дека со сликата од чамијата (од Казан?) има сличности. Но да ова секако спаѓа во рускиот стил и некако ми се допаѓа, освежителна е.. но некако за нашите "балкански очи" е пренакитена..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 07-Dec-2015 at 16:37
Црквичево вака или онака, и покрај намерата за фузија на традиција и современост, е тежок кичерај. На прв поглед може да се заклучи дека е донација од бизнисмен. Некоја чудна коинциденција е што кога балканските тајкуни од руски тип сакаат да си ги откупат гревовите со изградба на верски објект, не може да не проникне низ него некоја специфична доза на кич и пренакитеност, некој посебен фетиш имаат врз л'штењето на елементие. Пример кај нас се златните фрески во црквата во радовиш на Гуштеров и неговата фамлија, а и општо целито тој објект е така малку..специфичен за мој вкус.

А инаку Galileo, без никаква доза на национализам, онака информативно констатирам, дека според моите сознанија ниедна од позначајните охридски цркви не е изградена од бугарски цар... Макар и Самуил да го сметаме за таков.
За жал, скоро дури и да нема Словени по потекло меѓу ктиторите на најважните охридски цркви.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.