build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 14-Aug-2010 at 16:10
се гради фекална канализација во Ченто и Арачиново
Коментари (0)   
14.08.2010 16:33
Неџати Јакупи
 

Ќе се реши проблемот со фекалниот канал што го загадува скопско Арачиново, вети денеска министерот за животна средина Неџати Јакупи и најави изградба на фекална канализациска мрежа од Сингелиќ до Арачиново.

Арачиновци минатата недела протестираа против силната смрдеа што се шири од фекалниот канал, а постои опасност од ширење епидемија на болести од загадените води кои минуваат низ целата општина.

„Ние пред десетина дена ја почнавме изградбата на канализационата мрежа, во должина од 3500 метри првата фаза, потоа ќе продолжи другиот крак, така што вкупната траса на изградена канализациона мрежа, ќе биде околу 8ипол илјади метри.

- Во наредните буџетски години ќе го доизградиме и другиот дел од канализационата мрежа, што мислам дека трајно ќе го решиме овој проблем“, изјави Неџати Јакупи

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 27-Aug-2010 at 09:09
Општина Ново Село реализира четири инфраструктурни проекти со поддршка на Светска банка

Струмица, 26 август 2010 (МИА) – Во општина Ново Село тече реализацијата на двата проекта финансирани од Светска банка кои значително ќе придонесат за подобрување на патната инфраструктура во регионот.

Станува збор за реконструкцијата на мостот во Ново Село на локалниот патен правец кон селото Барбарево и асфалтирањето на патот од населеното место Сушица до месноста Крива Горница, односно до клучката со меѓународниот пат кон Бугарија, за кои од Светска банка се обезбедени средства од околу 286.000 евра.

- Дотраениот мост на реката Новоселка во близина на православната црква „Свети Атанасиј“ во општинскиот центар ќе биде целосно рекоконструиран и ќе го подобри квалитетот на локалната делница кон Барбарево. Во тек е и асфалтирањето на патот од Сушица, едно од најголемите села во општината, до клучката со меѓународниот пат кон граничниот премин со Република Бугарија, односно до месноста Крива Горница, во должина од околу еден километар, изјави градоначалникот на Ново Село Петар Спасов.

Локалната самоуправа доби 211.000 евра кредит од Светска банка за асфалтирање на локалниот пат од селото Зубово до приклучокот со патот Ново Село – Мокриево, како и за поставување нов асфалтен слој на патот од населеното место Смолари до приклочокот со меѓународната комуникација кон Бугарија.

http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=76434169&lId=1&pmId=
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 01-Sep-2010 at 11:08

Преродбата доцни во чекори


Нови хидроцентрали, електронски патарини, концесија на патишта, електронска здравствена картичка, откупни центри за земјоделски производи се дел од проектите за кои се пробиени роковите дадени во предизборната програма

 
 
%20  
Ако годинава има избори, хидроцентралите „Чебрен“, „Галиште“ и „Бошков мост“ ќе почнат да се градат веќе од идната година или така барем ќе пишува во предизборната програма на владејачката партија, која двапати веќе најави реализација на овие енергетски капацитети, и тоа во 2006 година во „Преродба во 100 чекори“ и во 2008 година во „Преродба во 100 чекори - надградена и проширена“.

„Очекуваме сите три електроцентрали да почнат со градење до крајот на 2007 година, со што покрај зголемувањето на инсталира-ните обновливи извори на енергија, едновремено ќе се поттикне и работењето на домашната градежна оператива“, пишува во „Преродбата во 100 чекори“.

Се чини дека подновената предизборна програма во 2008 година, насловена „Преродба во 100 чекори - надградена и проширена“, беше проширена само со нови рокови за истите проекти што веќе требаше да бидат во фаза на реализација.

„Во моментов процесите на издавање под концесии за неколку поголеми и позначајни хидроенергетски објекти, како на пример ‘Чебрен’, ‘Галиште’ и ‘Бошков мост’, се во завршна фаза. Веднаш по изборите ќе пристапиме кон нивна изградба и експлоатација според постојните законски прописи во државата. Очекуваме сите три електроцентрали да почнат со градење до крајот на 2008 година“, пишува во „Програмата во 100 чекори - надградена и проширена“

Измина повеќе од половината од 2010 година, а освен низа поништени тендери и илјадници евра потрошени за џабе, нема никаков знак дека почнува изградбата на овие големи енергетски објекти, кои треба да ја намалат зависноста на земјава од увоз на струја. Меѓутоа, хидроцентралите не се единствените што чекаат реализација. Иако Владата во изминатиов период успеа да реализира дел од проектите поставени во предизборната програма, дел од нив никако да дојде на ред. Во долг застој се и поголемите проекти од инфраструктурата. Имено, уште во декември 2008 година требаше да се реализира проектот „Консултантски услуги за концесии на патишта со наплата на патарина во Република Македонија“, со кои поголем дел од патната мрежа во земјава требаше да се даде под концесија. Уште во текот на минатата година требаше да се воведе интегриран електронски систем за наплата на патарина, кој ќе поддржува готовинско и безготовинско плаќање. Никако да мрднат и дузина проекти во земјоделството и во здравството. Така, покрај најавата за формирање откупно-дистрибутивни центри во Струмица и во Росоман, во текот на 2008 и 2009 година требаше да почне изградбата и на два откупни центри во Гевгелија и во Ресен со реномиран странски дистрибутер од Израел и дополнително да се најдат партнери за откупни центри во Тетово, Валандово, Босилово, Демир Капија и во Дебарца.

Годинава, наместо здравствени книшки, веќе требаше да има електронски картички и комплетно да бидат компјутеризирани здравствените установи.
Толку мали, а толку неостварливи

Покрај големите проекти, кои најчесто се закочени во нејасните тендерски процедури, во предизборната програма на актуелната власт можат да се забележат и низа помали симпатични проекти, кои од нејасни причини не се спроведуваат. Така, до септември 2009 година во патничките возови и на железничките станици требаше да има системи за електронско издавање билети. До крајот на 2009 година требаше да се санираат каналите Билјанини Извори и Св. Наум во Охрид, а за да се воспостави езерската линија Подградец, Албанија-Св.Наум-Охрид. Наместо тоа, годинава сите бродови во Охрид се закотвени.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=9110101326&id=10&prilog=0&setIzdanie=22073
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-Sep-2010 at 05:08
Ретко се случува ваков зафат, па вреди да го имаме во евиденција. Коритото на река Темница на одреден дел пред две-три години е дислоцирано поради потреба од екплоатација на јаглен за ТЕЦ Осломеј кај Кичево. Еве една слика од Panoramio како изгледа тоа.

http://www.moepp.gov.mk/WBStorage/Files/Studija%20OVZS%20-%20OSLOMEJ%20%20ZAPAD.pdf

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FBCA46EC19AB6743979EE032462EF428
Edited by lslcrew - 14-Sep-2010 at 05:11
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Sep-2010 at 11:36
Берово доби модерен водоснабдителен и санитарен систем

Вторник, 21 Септември 2010 19:37

Во општина Берово со помош од швајцарската Влада е извршена реконструкција на системот за водоснабдување и за канализација. Проектот, кој се изведуваше во изминатите четири години, опфати реконструирањето на главната водоводна цевка, изградбата на нов резервоар од 1.200 кубни метри, набавка на нова опрема за лабораторијата, замена на активниот јаглен  на фабриката за вода за пиење,

како и замена на главните вентили. Во делот со отпадните води, извршена е рехабилитација и проширување на канализацискиот систем во Берово, изградба на колектор за отпадни води и изградба на пречистителна станица за отпадни води, која во моментов е на пробно работење. Воведен е и поефикасен и транспарентен сметководствен систем.

 

Средствата се обезбедени со донација од швајцарската Влада во износ од 10 милиони швајцарски франци, како и од Министерството за  животна средина и просторно планирање и Општина Берово.

Проектот, чија завршница беше одбележана денеска, треба да претставува уште еден од чекорите за унапредување не само на животната средина, туку и целокуната инфраструктура на Македонија.

Напишано од Сител
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 02-Oct-2010 at 12:17
Тендер за уредување на Грашница- понудите ќе се примаат до 2- ри ноември

Секторот за Јавни набавки при општина Охрид, информира дека е објавен Оглас за изведување работи и извршување услуги за уредување на речното корито на реката Грашница. Понудите може да се достават најдоцна 2- ри ноември годинава, до 12 часот и 30 минути, а јавното отворање на понудите ќе се одржи на денот и во часот определен како краен рок за доставување на понудите.


http://ohridnews.com

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 02-Oct-2010 at 12:23
Започна изградбата на мостот на Петрушка река

Започна изградбата на мостот на Петрушка река, во близина на гевгелиското село Габрово, кој пред две години беше урнат од невремето и поплавата кои го зафатија овој крај.

Со изградбата на мостот, која ќе чини 2.348.839 денари, повторно ќе биде воспоставен сообраќајот меѓу Габрово и патот за Миравци. Затоа и жителите на ова потпланинско село не го криеја задоволството на денешното поставување на камен-темелникот. Изведувач на работите е градежната фирма „Еуроинг“ од Гевгелија, а изведбените работи треба да бидат завршени до крајот на годината.
-Со изградбата на мостот на граѓаните од ова населено место ќе им биде овозможена дирекнта сообраќајна врска со другите населени места во општината, бидејќи во изминатиот период за да сигнат до населбата мораа го користат стариот заобиколен планински пат. Станува збор за еден од поприоритетните инфраструктурни зафати во општината, а средствата се обезбедени од општинскиот буџет. Инаку, во моментот градежната оператива во општината е ангажирана за изградба на уште два патни правци, патот од Богородица до Поновиот мост и патот за Хума. Изградбата на овие патишта ќе чини 23,5 милиони денари, кои средства се обезбедени преку Владата на РМ од Светската банка, изјави градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов при поставувањето на камен-темелникот на мостот кај Габрово.

http://gevgelija.gov.mk/mk/components/com_joomgallery/img_pictures//_1/september_2010_20100929_1919395075.jpg

http://gevgelija.gov.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 02-Oct-2010 at 13:31
Започнаа градежните работи за изградба на канализационен систем во с.Митрашинци

Заштитата на животната средина е значаен сегмент во работењето на градоначалникот на Општина Берово Драги Наџински, за развој на алтернативниот туризам во општината како и во зачувувањето на природните богатства со кои располага општината. Како мерки за заштита на реката Брегалница покрај отварањето на пречистителната станица за отпадни води во близина на селото Мачево, е и започнувањето на изградба на канализационен систем во селото Митрашинци што директно ќе влијае и врз поголема безбедност во одржувањето на здравјето на целокупното население во селото.

Средствата за реализација на овој значаен инфраструктурен проблем се обезбедени од Бирото за регионален развој на Република Македонија од каде се обезбедени 3.000.000 денари и од Буџетот на Општина Берово од каде се обезбедени 600.000 денари.

Должината во првата фаза на изградба која треба да завржи за 60 дена ќе изнесува 1100 метри со 31 прифатна шахта.

http://berovo.gov.mk/images/stories/kanalizacijam/img_0338.jpg
http://berovo.gov.mk/images/stories/kanalizacijam/img_0350.jpg
http://berovo.gov.mk/images/stories/kanalizacijam/img_0353.jpg
http://berovo.gov.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 15-Oct-2010 at 17:45
Нови заеми за инфраструктурата

Република Македонија работи на обезбедување на кредити од Европската инвестициска банка (ЕИБ) за финансирање на крупни инфраструктурни проекти во земјава. Банката веќе има одобрено 50 милиони евра за водоснабдување и одведување на отпадни води, а во наредниот период се очекува поддршка на проекти во патната и железничката инфраструктура, енергетиката, како и дофинансирање на хидросистемот „Злетовица“. Од 1998 година досега ЕИБ во Македонија има инвестирано вкупно 330 милиони евра.

До крајот на првиот кваратал на 2011 година се очекува банката да донесе одлука за финансирање на докомплетирањето на автопатот долж Коридорот 10 во Македонија, односно реализација на делницата Демир Капија – Смоквица, на која се работи заедно со ЕУ и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Се очекува финансиска подршка и за докомплетирање на железничката пруга кон Бугарија, за која ЕИБ и ЕБОР ќе изработат физибилити студија, по што меѓудругото ќе може и прецизно да се утврди уште колку средства се потребни за заокружување на проектот. Физибилити студија за гасификацијата на земјава е веќе доставена до ЕИБ на разгледување, а учество на ЕБОР се најавува и во овој случај. По повлекувањето на Јапонците, од ЕИБ има потврда и за финансирање на втората и третата фаза на „Злетовица“, што ќе овозможи профитабилност на хидросистемот и подмирување на задолжувањата. Покрај овие најави, разгледана е и можноста за подршка на приватниот сектор кај обновливите извори на енергија, поконкретно за финансирање мали хидроелектрани и слични проекти.

Денес беше потпишан и најавениот договор за задолжување на Република Македонија кај ЕБОР во вредност од 17,6 милиони евра, средства кои ќе бидат искористени за реконструкција на четири делници на пругата од Коридорот 10, со вкупна должина од 53 километри. Се работи за делниците Табановце – Куманово, Миравци – Смоквица, Згрополци (Ногаевци) – Градско  и Градско – Неготино. Рокот на отплата е 15 години, со грејс период од 3 години и каматна стапка од еуролибор плус еден процент, што во моментов изнесува околу 2 проценти. Градежните работи треба да почнат во 2011 година и да финишираат во 2013 година. Покрај овие средства ЕБРД обезбеди и грант од 1,2 милиони евра, а ја разгледува и можноста за финансирање на акумулацијата „Бошков мост“. При потпишувањето на договорот, вицепремиерот Владимир Пешевски искористи можност да соопшти дека Владата во соработка со странски компании во моментов работи на изградба на голем логистички центар во зоната на вкрстување на коридорите 8 и 10.http://www.build.com.mk/?p=5237Edited by Cloverstack - 15-Oct-2010 at 23:05
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 09-Nov-2010 at 18:41

Изградба на пешачки мост на р.Треска


Изградбата на пешачкиот мост на р.Треска придонесе да се намалат растојанијата помеѓу местатаод двете страни на реката кои досега беа доста оддалечени заради поставеноста на единствениот мостза моторен и пешачки сообраќај на реката Треска по нејзиното течение низ Македонски Брод.

Мостот беше изграден по барање на граѓаните со средства на Општина Македонски Брод.

На повеќе можете да погледнете повеќе слики од мостот.

<>.sboxgallery { padding: 10px 10px 30px 30px; }#sboxth { padding: 0pt 5px 15px 0pt; text-align: center; font-size: 10px; width: 100px; }#sboxth img { border: 2px solid rgb(238, 236, 204); }#sboxth a:hover img { border: 2px solid rgb(62, 62, 62); }


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 07-Dec-2010 at 08:28
Догодина Штип ќе се развива со околу  70 милиони денари

Догодина Штип ќе се развива со околу  70 милиони денари. Парите, ќе бидат потрошени главно за уредување на градежно земјиште и реконструкција на неколку улици. Програмата предвидува уредување на градежното земјиште со нови парцели, реновирање на сообраќајници во централното градско подрачје , обезбедување на дополнителен паркинг простор и уредување на атмосферската и канализациона мрежа. Приоритетни за реконструкција, догодина ќе бидат улиците „Вардарска“ со 12 мил ден и  „Сутјеска“ со околу 10,7 мил. ден. Вкупно за изградба и одржување на локални патишта ќе бидат потрошени 43,8 милиони денари. Од нив 7,5 милиони се од Агенцијата за патишта, а 36,3 од буџетот на општината.  Од планираните средства:  10,5 милиони се наменети за редовно одржување на патиштата, а 2,6 за нивно одржување во зимски услови.

http://www.tvstar.com.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 05-Jan-2011 at 21:02

Еден од капиталните објекти што ќе почне да се гради годинава е Хидросистемот „Оризарска река“ за кој Владата обезбеди финансиски средства за негов почеток.

Kalimanci240
Како што рече градоначалникот на општина Кочани, Ратко Димитровски, до крајот на април се очекува да биде завршена техничката документација, а во втората половина на 2011 година ќе почне пробивањето на патот до месноста Зла страна кај село Речани и експропријација на земјиштето.

Тој додаде дека уште два капитални проекти ќе бидат реализирани во годината што почна.

Според Димитровски продолжува изградбата на системот за водоснабдување, за што од КФВ банката е добиен кредит од 600 илјади евра и грант од 250 илјади евра. Овие средства ќе бидат искористени за изградба на цевковод, препумпна станица, нови бунари и снабдување со вода во населбите од високата зона во Оризари и Бели.

Користењето на средствата од Европската банка за обнова и развој во висина од 1 милион и 150 илјади денари ќе се користат годинава за изградба на пет колектори во општина Кочани и истите со спојување во еден ќе бидат изнесени надвор од градот, каде што се планира изградба на пречистителна станица. Со овие финансиски средства и со подготвената студија до крајот на 2011 година ќе заврши целосно изградбата на колекторскиот систем во Кочанско.

http://daily.mk/cluster3/dabebb9c052c3ac4d78467a3e086f1b9/537658
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 08-Jan-2011 at 14:53

3,5 милиони евра за водовод и канализација во селските средини

Сретствата во висина од 3,5 милиони евра што Општината Куманово ги доби за изградба на водоводнаи и канализациони системи од Европската банка за обнова и развој ќе бидат употребени за довршување на неколку селски мрежи.

Овие сретства ќе бидат употребени за изградба на водоводни системи во селата Лопате, Љубодраг, Умин Дол, Градиште и секаде каде што имаме изработени проекти.Дел од парите ќе бидат употребени за довршување на канализационите системи, како што е системот МЕАП кон селото Черкезе, спојување на главниот колектор од селото Горно Којнаре кон Долно Којнаре и на улицата Никола Тесла. Таму каде што имеме прекини, или немаме изградени канализациони системи.Во секој случај овие сретства се добредојдени и ќе бидат правилно искористени-вели градоначалникот Зоран Дамјановски.

http://www.kumanovonews.com/vesti/vesti/3-5-milioni-evra-za-vodovod-i-kanalizacija-vo-selskite-sredini.html
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 18-Jan-2011 at 14:52
приоритетните развојни проекти Гевгелија

Советот на општина Гевгелија пред крајот на минатата година ги утврди приоритетните развојни проекти кои ќе се реализираат во општина Гевгелија во 2011 година.
http://gevgelija.gov.mk/mk/images/slki/raulj.jpg

Со донесувањето на План на програми за развој на општина Гевгелија за 2011 година, Советот всушност ги утврди развојните приоритети на општината. Така, покрај веќе започнатата реконструкција на Народниот театар во Гевгелија, на листата на приоритетни проекти се наоѓаат регулацијата на одводниот канал "Рауљ" и на дел од коритото на Сува Река и коритото на Мрзенска река, потоа, довршување на локалниот пат Н.Конско-Хума, изградба на патот од мостот на Сува Река до граница со Република Грција, изградба на заобиколен пат околу Гевгелија (Западен и Јужен Булевар) и реконструкција на локалниот пат Негорци-Серменин.

За подобрување на водоснабдувањето приоритет ќе се даде на изградбата на постројка за подобрување на квалитетот на водата за пиење од регионалниот водовод Гевгелија и реконструкција (замена на азбесните цевки) на водоводната мрежа во Гевгелија и во населените места.

Советот на општината во приоритетните проекти, покрај изградбата (продолжување) на главниот колектор за отпадни води на фекалната канализација во Гевгелија, ја вклучи и изградба на пречистителна станица за фекална канализација во Гевгелија.

http://gevgelija.gov.mk


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 03-Feb-2011 at 18:28
Источна Македонија ќе добие хидросистем

Техничката документација за хидросистемот „Оризарска река“ кај Кочани е во изработка на градежниот факултет во Скопје.

hidrosistem240
Проект е финансиран од Владата на Република Македонија. Финансиските срдства изнесуваат 18 милиони денари.

Техничката документација се очекува да биде готова до март.

- Се очекува да се почне со експропријација на земјиштето и трасирање нов пат од село Оризари директно до браната, изјави Ратко Димитровски, градоначалник на Кочани.

Кон средината на оваа година ќе биде распишан меѓународен тендер за странски инвеститор, со што Владата ќе доведе инвеститор за овој капитален објект во Источна Македонија.

Хидросистемот „Оризарска река“ е од капитално значење за над 80 илјади жители од регионот на Кочани и Виница, бидејќи ќе обезбедува квалитетна планинска вода за пиење, наводнување и производство на електрична енергија, преку две мини хирдоцентрали.

http://kurir.mk/republika/proekti/17682-Istocna-Makedonija-ke-dobie-hidrosistem
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 03-Feb-2011 at 21:44
Неможем да најдм добра копија од просторен план ги има точно вцртано со мапа прокетираните акумулации.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 22-Mar-2011 at 07:08
Марибор ќе обезбеди жичарница од месноста Корита до врвот на Галичица
Општина Марибор е подготвена да ја обезбеди жичарницата од месноста Корита до врвот на Галичица и да помогне  во изготвувањето  проекти со кои  општина Охрид  ќе користи средства од претпристапните фондови на Европската  унија. Ова било договорено на средбата на градоначалнкот Александар Петрески со градоначалникот на словенечкиот град марибор, Франц Канглер. 


 
На средбата станало збор и за други видови  соработка во областа на зимскиот туризам и размена на искуства на двете општини.Градоначалниците Петрески и Канглер договориле  екипа на Секторот за туризам и локален економски развој  од Охрид една недела да престојува во Марибор, а потоа нивна екипа да дојде во Охрид каде ќе бидат изработени неколку проекти со кои ќе се конкурира пред фондовите на ЕУ.

OhridNews


http://www.ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=29465

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 28-Mar-2011 at 11:17

Охрид ќе постави жичница на Галичица

Општина Охрид ќе постави жичница со која туристите ќе може да се искачат на планината Галичица и да се рекреираат во зима. Ова ќе се реализира со проектот за развој на зимскиот туризам, со кој охридската локална самоуправа ќе конкурира за пари од претпристапните фондови на Европската Унија.

Според планираното, жичница ќе биде долга 6 километри и ќе треба да ја поврзува месноста Корита со падините на Галичица. Исто така, планирано е и поставување на неколку ски-лифтови.

Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески, појасни дека за првична реализација на проектот ќе биде набавена половна жичница, која претходно се користела во некој од познатите скијачки центри во Словенија, Швајцарија или во Италија.

- Во овие земји зимските центри се многу развиени и таму многу често ги менуваат жичниците. На пример исправна жичница која е едносед ја менуваат за да постават двосед или тросед. Ние со помош на овој проект планираме да донесеме исправна користена жичара што би служела 10-ина години, додека не направиме друга, посовремена. Нам сега не ни треба толку современа жичница какви што има во Швајцарија, нам ни е важно таа да биде исправна и да може да функционира - вели Петрески.

Тој објасни дека донацијата ќе покрие околу 80 отсто од вкупната вредност на жичницата, додека пак општината ќе треба да се погрижи за другите содржини што се потребни за уредување на зимскиот рекреативен центар.

- Нам на Галичица не ни требаат градби како што се хотели и одморалишта, такви објекти имаме на крајбрежјето и истите ќе може да се користат за сместување на туристите. На планина ќе треба да се изградат само неколку монтажни објекти, во кои ќе бидат сместени неколку простории за преслекување и угостителски објект, каде што ќе можат туристите да се напијат чај или да ручаат - вели Петрески.

Охридскиот градоначалник објасни дека во подготвувањето на проектот, значително ќе им помогне искуството на Општина Марибор од Словенија.

- Марибор е град во Словенија кој има искористено најмногу од европските фондови. Тоа значи дека ние сега ќе го искористиме нивното знаење. Тешкиот пат што тие досега го изоделе нам ќе ни го сервираат на тацна - нагласи Петрески, објаснувајќи дека деновиве екипа од Секторот за локален економски развој ќе оди во еднонеделна посета на Марибор за да ги подготват проектите.

Според него, изградбата на зимско-рекреативен центар на Галичица ќе придонесе за развој на зимскиот туризам во овој регион и значително ќе ја надополни туристичката понуда на Охрид во зимските месеци

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=058B7F1400CE9641BC67CD48CFF28C76
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 28-Mar-2011 at 15:18
Ај да видам да не верувам. Такви предиспозиции за ски центри или подобро кажано толкави неискористени планински масиви има само во Македонија. Секогаш сум киажувал и мислел Македонија има многу поголеми предиспозиции за зимски одошто за летен туризам (не дека нема за летен али за зимски се огромни))!
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 04-Apr-2011 at 13:17

За тесни грла три милиони евра

Со новите инвестиции во инфраструктурата во Крива Паланка ќе бидат изградени повеќе приоритетни патишта, водоводи, канализациски системи и паркинзи, кои ќе решат некои од долгогодишните проблеми

Близу три милиони евра ќе бидат инвестирани во инфраструктурата во општина Крива Паланка, со што ќе биде решен дел од приоритетните проблеми со кои граѓаните се соочуваат долги години. Средствата се обезбедени од државата преку заемот од Светска банка, од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), а дел и од општинскиот буџет.

- Најголем дел од средствата ќе биде вложен во изградбата на локалната патна мрежа. Од ЕБОР се обезбедени 409 илјади евра со кои ќе бидат изградени локалните патни правци од Крива Паланка до село Мартиница, во должина од 1,2 км и делницата од селото Конопница до село Мождивњак, долга 1,3 км. Од особена важност е изградбата на патниот правец кон Мартиница, кој ја опфаќа населбата Скрљава и неколку улици кои се густо населени, а досега имаа големи проблеми со пристапот и немаа речиси никаква патната инфраструктура. Тендерот за овие локални патишта е распишан и наскоро очекуваме да почнат градежните активности - вели градоначалникот Арсенчо Алексовски.

Во втората етапа од реализацијата на заемот од Светската банка, наменет за реконструкција на локалната патна мрежа, обезбедени се 36 милиони денари за изградба на патниот правец Крива Паланка - село Станци, во должина од 4,5 километри.

- Овој е еден од најприоритетните и најфреквентни патишта за општината, кои се недоизградени и во многу лоша состојба. Оваа делница е од особено значење затоа што низ неа поминува новиот цевковод за водозафатот од Станечка Река, а овој регион е важен и за развојот на туризмот, како и за поврзувањето со хидросистемот „Злетовица“ - вели Никола Граматиков, советник за уредување на градежно земјиште.

Од ЕБОР се обезбедени и дополнителни 1.260.000 евра со кои ќе се решат долгогодишните проблеми со тесните грла и подобро водоснабдување во високата зона на левиот и на десниот брег од градот. Дел од средствата се наменети и за замена на азбестните цевки во градот, во должина од 2 км, за доизградба на колекторскиот систем, како и за водоводи и канализации во селата Мождивњак, Конопница, населбата Бојанов Дол и други населени места.

- Покрај инвестициите од државата, околу 2 милиона денари ќе вложиме и од буџетот на општината за патната инфраструктура и сообраќајниот режим во централното градско подрачје. Ќе биде поставен завршен слој на двата крака од главната улица „Св. Јоаким Осоговски“, кои ќе бидат еднонасочни, со предвидена лента за зонско паркирање. Ќе биде изграден и паркинг, со што ќе се растовари сообраќајот на главната улица, кој сега создава големи проблеми - подвлекува Алексовски.

Од Општината најавуваат и други инвестиции за инфраструктурни објекти, а најголем дел од идните вложувања ќе биде наменет за изградба на локални патишта од приоритетната листа.

http://www.time.mk/read/NONE/40593d6f76/index.html
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.