build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Инфраструктура (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 15-Jun-2014 at 11:28
дечки незнам кај да пишам ... имаше еден тендер за Попова Шапка, за уредување, осветлување и проширување на паркинзите ... знае ли некој било каква информација во врска со ова ?
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 24-Aug-2014 at 18:35
Изградба на мост на државен пат 29471 кај Злеово

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 17-Sep-2014 at 12:03
Изградба на мост на државен пат 29471 кај Злеово

Edited by jyvation - 17-Sep-2014 at 12:03
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 04-Nov-2014 at 19:56


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 03-Dec-2014 at 02:42


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 05-Dec-2014 at 09:46
ТРЕБА ДА НАЈДЕМЕ 2 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ПАТИШТА И ПРУГИ

На Македонија и' се потребни околу 1,7 милијарди евра за проектите што моментно ги реализира и за оние кои се планирани

Сања Наумовска

Македонија треба да најде речиси 2 милијарди евра за да ги изгради патиштата и пругите на Коридорот 10 и 8 до 2020 година. Проектите веќе се почнати или се планирани, но финансиските конструкции не се затворени, бидејќи за овој период од Европската унија ни стојат на располагање само шест проценти од потребните средства или околу 108 милиони евра, истакна министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, во обраќањето на 10. Годишен состанок на транспортната опсерваторија на ЈИЕ – СЕЕТО. Министерот се обрати до земјите од Унијата со апел да се намали јазот меѓу расположливите и потребните средства за изградба на патишта во регионот, бидејќи, како што нагласи, инфраструктурата во овие држави е помалку изградена во однос на таа во земјите членки на ЕУ.

„На Македонија и' се потребни околу 1,7 милијарда евра за проектите што моментно ги реализира и за оние кои се планирани, а за кои немаме обезбедено финансиски средства. Затоа ни треба поддршка со поголеми средства за поефикасна и подобра мрежа, а тоа ќе овозможи и развој на земјите, рече Јанакиески.

Продолжувањето на изградбата на трите автопатишта Скопје - Штип, Кичево - Охрид и Демир Капија - Смоквица, експресен пат од Градско до Прилеп, почетокот на изградбата на втората делница од железничката пруга кон Бугарија, за која во јануари ќе се објави повик за избор на градежна компанија и барањето концесионер за делницата Гостивар - Кичево, според Јанакиески се приоритетните инфраструктурни проекти во патната и железничката инфраструктура на Македонија.

Повеќе на http://www.utrinski.mk/?ItemID=0806F35E3D572347B396C85C44230CEE
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 05-Dec-2014 at 13:28
Нови 305 милиони евра од ЕБОР за Македонија за подобрување на патниот и железничкиот сообраќајЕвропската банка за обнова и развој и одобри на Република Македонија средства во вкупен износ од 305 милиони евра и тоа: 145 милиони евра за втората фаза од железничката пруга кон Бугарија, односно Бељаковце – Крива Паланка и 160 милиони евра за Програмата за национални патишта.

Средствата се добиени под исклучително поволни услови (условите се исти за двата кредита): рок на отплата 15 години со грејс период од 4 години и каматна стапка која во моментов изнесува 1,15% (6 – месечен ЕУРИБОР плус 1%).

Со 145-те милиони евра кои ги одобри ЕБОР за изградба и реконструкција на постоечките делови од железничката пруга од Бељаковце до Крива Паланка, обезбедени се сите потребни средства за да се заврши втората фаза за поврзување на пругата кон Република Бугарија . Со изградбата на оваа делница ќе се создадат поволни услови за насочување на економијата кон меѓународниот глобален пазар, потикнување на инвестициите и зголемување на бруто домашниот производ.

За квалитетна подготовка на втората фаза ЕБОР преку инструментот Инвестициска рамка за Западен Балкан на РМ и додели грант во износ од 5.700.000 евра за изработка на основниот проект и покривање на дел од трошоците за надзор на градежните работи. Дополнително, ЕБОР ќе обезбеди грант средства во износ од 670.000 евра за консултантска помош за имплементација на проектот.

За Делницата 3 од Коридорот VIII: Крива Паланка – граница со Република Бугарија средствата ќе се обезбедат по завршување на сите подготвителни активности за оваа делница. Финансирањето ќе се обезбеди со грант од ИПА 2014-2020 и заем од меѓународни финансиски институции.

ЕБОР одобри и 160 милиони евра за Програмата за национални патишта. Овој проект е дел од политиката на Владата за подобрување на квалитетот на патната инфраструктура во Република Македонија. Проектот ќе го имплементира ЈП за државни патишта.

Реализацијата на Програмата за национални патишта ќе биде поделена во две транши.

Првата транша во износ од 74 милиони евра ќе се користи за изградба на експресен пат, делница мост на р. Раец – клучка Дреново и за реконструкција на патниот правец Штип-Кочани на ниво на експресен пат. Со реконструкцијата на постојаниот пат Штип-Кочани на ниво на експресен пат, постојаните проблеми ќе бидат решени, а брзината на движење од сегашните 50(60) км/час ќе се зголеми на 100 км/час. Ќе се изврши реконструкција и проширување на постојаната ширина на коловозот од 6,5 м на 12 м во должина од 26 км. Трасата започнува од Штип потоа продолжува меѓу населените места Чардаклија, Долни Балаван, Крупиште, Чифлик, Облешево и завршува во Кочани. Експресниот пат ќе биде од големо значање за економскиот развој на Источна Македонија, а особено за развој на земјоделието.

Втората транша во износ од 86 милиони евра ќе се намени за изградба на патните правци: експресен пат Охрид-Пештани и автопат Струга –Требеништа. Изградбата на новиот експресен пат Охрид – Пештани во должина од 14,5 км ќе се гради паралелно на постојаниот пат покрај плажите, а во понатамошниот период ќе биде меѓусебно поврзан со попречни локални патишта. Со изградба на оваа делница на ниво на експресен пат ќе се олесни протокот на сообраќајот низ населените места особено во летните месеци од годината. Автопатската делница Требениште – Струга е со должина од 8,5 км. Автопатското решение предвидува изградба на нова делница со коловоз од по 2 ленти со ширина од 3,75 м и по една застанувачка лента со ширина од 2,5 м во секој правец. Проектна брзина за движење на возилата ќе биде 120(130) км/час.

По усвојување на Предлог законите за овие заеми ќе се склучат договори меѓу Република Македонија и ЕБОР и „Македонски железници“, односно ЈП Патишта.

Овие 305 милиони евра инвестиции во инфраструктурни проекти значат нови работни места, значат работа за македонските фирми, значат економски развој на земјава. Европската банка за обнова и развој со овие средства дава поддршка на политиките на јавни инвестиции кои ги спроведува Владата на РМ.

http://netpress.com.mk/novi-305-milioni-evra-od-ebor-za-makedonija-za-podobruvanje-na-patniot-i-zheleznichkiot-soobrakjaj/
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 12-Dec-2014 at 14:44
За прв пат саниран и осветлен Мелнички мост, инвестирани 69,6 милиони денари
Петок, 12 Декември 2014 14:03

Работите за санација на Мелнички мост над Дебарското Езеро се во завршна фаза и деновиве се очекува да има технички прием, информира директорот на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, при денешниот увид на градежните активности, пренесува МИА.
500132420000

Мостот, во должина од 368 метри, е изграден пред повеќе од четири децении, а ова е негова прва санација од изградбата. Во обновата, според Георгиевски, се инвестирани 69,6 милиони денари.

- Со санацијата зајакнати се бетонските и челичните површини, преку зајакнување на столбовите на мостот, како и зајакнување на челичниот носач. Вградени се 92 тона арматура, остранета е старата ограда и тротоарите и истите се заменти со нови. На мостот поставена е нова одбојна ограда во должина од 375 метри,заштитен е цевководот од водоводот Росоки-Дебар, кој е поставен на мостот, како и нови сливници., рече Георгиевски.

Покрај зајакнувањето мостот е и осветлен за првпат. Во должина од 650 метри поставени се 18 канделабри, кои денеска беа пуштени во функција.

- Имплементиран е систем за заштита на енергија, односно поставен е систем за димирање со кој сите светилки со моќност од 250 вати во режим на димирање работат со моќност од од 150 вати, за што се инвестирани 2,4 милиони денари, изјави Георгиевски.

Со реализацијата на овој проект, оцени, секако најзадоволни се жителите од овој крај затоа што по секое минување по мостот постоеше опасност од негово рушење. Според дебрани, кога мостот бил граден имало многу малку возила, но сега преку него минуваат и многу товарни возила, чија тежина секако претставуваше проблем за безбедноста на минување.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/182196-Za-prv-pat-saniran-i-osvetlen-Melnicki-most-investirani-696-milioni-denari?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kurir%2Fmakedonija+%28%D0%9A%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80+-+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0%29
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 21-Dec-2014 at 17:23
Изградба на мост на државен пат 29471 кај Злеово

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 08-Mar-2015 at 00:14
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 08-Mar-2015 at 00:15


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 06-Apr-2015 at 00:59


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 06-Apr-2015 at 01:01
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 06-Apr-2015 at 01:03


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 06-Apr-2015 at 01:06
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 16-Apr-2015 at 18:02
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 16-Apr-2015 at 18:02
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 26-Jun-2015 at 17:55
Наидов на една листа за квалитетот на целосната инфраструктура во државите од светот (не се сите држави на број):

Quality of overall Infrastructure WEF

1 Switzerland 6.6
2 Hong Kong SAR 6.5
3 United Arab Emirates 6.4
4 Finland 6.4
5 Singapore 6.3
6 Netherlands 6.3
7 Austria 6.2
8 Iceland 6.2
9 Japan 6.2
10 France 6.1
11 Germany 6.0
12 Portugal 6.0
13 Spain 5.9
14 Luxembourg 5.9
15 Denmark 5.8
16 United States 5.8
17 Belgium 5.8
18 Sweden 5.7
19 Canada 5.6
20 Malaysia 5.6
21 Bahrain 5.6
22 Barbados 5.6
23 Korea, Rep. 5.5
24 Taiwan, China 5.5
25 Oman 5.4
26 Qatar 5.4
27 United Kingdom 5.3
28 Norway 5.3
29 Saudi Arabia 5.2
30 Cyprus 5.2
31 Estonia 5.2
32 New Zealand 5.1
33 Turkey 5.1
34 Slovenia 5.1
35 Australia 5.1
36 Ireland 5.1
37 Sri Lanka 5.0
38 Czech Republic 5.0
39 Panama 5.0
40 Latvia 5.0
41 Hungary 5.0
42 Namibia 5.0
43 Lithuania 4.9
44 Croatia 4.9
45 Puerto Rico 4.9
46 Malta 4.9
47 Azerbaijan 4.8
48 Jordan 4.8
49 Mauritius 4.7
50 Chile 4.7
51 Seychelles 4.7
52 Trinidad and Tobago 4.6
53 Bhutan 4.6
54 Georgia 4.6
55 Morocco 4.6
56 Italy 4.6
57 Greece 4.6
58 El Salvador 4.6
59 South Africa 4.5
60 Guatemala 4.5
61 Armenia 4.4
62 Kazakhstan 4.4
63 Israel 4.4
64 China 4.4
65 Kenya 4.3
66 Lao PDR 4.3
67 Kuwait 4.3
68 Rwanda 4.3
69 Mexico 4.2
70 Jamaica 4.2
71 Gambia, The 4.2
72 Indonesia 4.2
73 Slovak Republic 4.2
74 Russian Federation 4.1
75 Ukraine 4.1
76 Thailand 4.1
77 Côte d'Ivoire 4.0
78 Swaziland 4.0
79 Poland 4.0
80 Uruguay 4.0
81 Suriname 4.0
82 Iran, Islamic Rep. 3.9
83 Tunisia 3.9
84 Macedonia, FYR 3.9
85 Guyana 3.8
86 Moldova 3.8
87 Albania 3.8
88 Romania 3.8
89 Botswana 3.8
90 India 3.7
91 Montenegro 3.7
92 Zambia 3.7
93 Dominican Republic 3.7
94 Cape Verde 3.7
95 Philippines 3.7
96 Kyrgyz Republic 3.6
97 Senegal 3.6
98 Lesotho 3.6
99 Bolivia 3.6
100 Bulgaria 3.6
101 Mali 3.6
102 Algeria 3.6
103 Costa Rica 3.6
104 Uganda 3.5
105 Peru 3.5
106 Honduras 3.5
107 Tajikistan 3.4
108 Colombia 3.4
109 Cambodia 3.4
110 Ghana 3.4
111 Serbia 3.3
112 Vietnam 3.3
113 Pakistan 3.3
114 Nicaragua 3.3
115 Ethiopia 3.2
116 Cameroon 3.2
117 Tanzania 3.2
118 Malawi 3.1
119 Mongolia 3.1
120 Brazil 3.1
121 Zimbabwe 3.1
122 Madagascar 3.1
123 Argentina 3.0
124 Mozambique 3.0
125 Egypt 2.9
126 Nepal 2.9
127 Sierra Leone 2.9
128 Gabon 2.9
129 Timor-leste 2.9
130 Bangladesh 2.8
131 Burundi 2.8
132 Paraguay 2.7
133 Nigeria 2.7
134 Mauritania 2.6
135 Venezuela 2.6
136 Yemen 2.5
137 Burkina Faso 2.4
138 Myanmar 2.3
139 Chad 2.3
140 Lebanon 2.3
141 Angola 2.2
142 Haiti 2.2
143 Guinea 2.1
144 Libya 1.9

http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2014-2015/rankings/
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 03-Aug-2015 at 13:41
НАЈДОЛГИОТ МОСТ ВО СВЕТОТ: 42 километри над вода

Јиаожоу се ноаѓа во кинеската провинција Шандонг, долг е 42 километри, а од 2012 е во Гинисовата книга на рекорди како најдолг мост во светот.http://www.telegraf.mk/video/24casa/294791-najdolgiot-most-vo-svetot-42-kilometri-nad-voda-video

Edited by jyvation - 03-Aug-2015 at 13:41
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 15-Dec-2015 at 14:12
Кинезите пројавуваат намери за изградба на сериозна инфраструктура за поврзување со светот. Мапа со некои од проектите.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.