build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Модели во Скопје - Мал и Голем Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Модели во Скопје - Мал и Голем Ринг
    Posted: 26-Jul-2010 at 17:12
Сум видел досега неколку улици моделирани во google earth, па ми текна зошто да не ја моделирам и ул. Македонија? Ги направив и канделабрите и клупите и кантите, а најдов и дрвја, само немам воопшто појма каде и како да ги позиционирам. Некаде има клупи, некаде има канти до клупите, некаде има мали дрвца, некаде големи, а сликите во нишкава се премалку за да можам тоа да го изведам точно.

Еве како изгледаат елементите, би сакал само некој да ми направи детална фотосесија за да знам како да ги поставам

Дрвцата не се баш најсјајни, меѓутоа за low-poly модел мора да бидат такви. Дури и на Менхетн не е ништо подобро паркчето.
p.s. Ако сакате да видите еден навистина добро моделиран град, видете го Параћин во Србија, еден Радмило навистина направил мнооогу добра работа со градот. Еве една слика:Следно се мислам да направам некој од спомениците на Гоце или на Даме, ќе видиме како ќе оди тоа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jul-2010 at 18:42
Супер идеја гитар, па еве да сефтосаме и нова нишка во секцијава со твојава иницијатива. Ќе сликнам деновиве неколку слики, таман е празен градот и убаво ќе се фатат деталите. 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jul-2010 at 19:22
Applause

Ми имаше дојдено идеја за вакво нешто. Во секој случај треба да се постават и ваквиот тип содржини.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jul-2010 at 19:29
Решив да не се оди кон принципот еден модел = една тема, бидејќи мислам дека ќе испаднат премногу теми. Сепак не се реални објекти, а и ќе се избегне конфузија со имињата на темите на реалните објекти.

Оваа тема ќе послужи како собирница за моделите од централното градско јадро. Малиот и Големиот Ринг. За дефиниција на Големиот Ринг ќе земам за слобода да ги поставам границите на следниот начин. На југ,запад и исток мислам дека е очигледно, а тоа се ул.Железничка, бул.Климент Охридски и бул. Кочо Рацин, соодветно. Проблемот е на север, каде што решив во Големиот Ринг да ја вклучам и Старата Чаршија (северно до Музејот на Македонија и Куршумли Ан, источно до Арка и Мавровка), Калето (до Музејот на Современа Уметност, а под него до лизгалиштето).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Jul-2010 at 10:13
eurostandart banka ja ima sega
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Aug-2010 at 00:08
bravo decki, sekoj trud se isplaka, punete go Skopje, a bogami i Makedonija
.....   .......
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Sep-2010 at 21:36
Седнав денеска и си реков дека нема да станам додека не ја направам целосно "Пресвета Богородица" во Скопје.

Еве што направив:

Моделот можете да го најдете овде.
Edited by alexgizh - 26-Sep-2010 at 21:37
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Sep-2010 at 21:57
Браво,немам зборови.Добро завршена работа!
МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Oct-2010 at 13:11
Мал glimpse за тоа што следува:
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Oct-2010 at 15:09
Браво! Искрено го очекував Холидеј Ин.

бтв Пуштете некоја нова фотка во темата на ССЦ.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Oct-2010 at 16:09
Некој ќе помисли дека Holiday Inn е коцка и многу лесна за правење... ама тешко се за''ал... има премногу детали. До половина сум, утре би требало да го завршам, здравје боже.

Еве да видите до каде во детали имам отидено:


@Supervizor: Немам никаква намера да се вклучам во ССЦ или било што поврзано со тоа срање.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Oct-2010 at 16:20
Браво што ги правиш моделиве толку детално, тоа значи дека доста време нема да има потреба од нивна замена со цел подобрување. Да прашам дали каде се следниве згдари на листата на приоритети: МКТВ, Градски Ѕид (кој е составен од 4 вида на згради: блокови, анекси и два вида на кули-оние со црвени цигли и оние со драп), мислам дека оние црвените згради во Капиштец би биле многу интересни ако се направи целиот комплекс одеднаш, Скопски Саем, Домот на синдикатите...?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Oct-2010 at 17:03
Прво, една фотка плус, логото (новото на Холидеј Ин, ако сте забележале) е во 3д


@Andrej_LJ:

Генералната стратегија е да се оди блок по блок. На следната слика ќе видите како ги групирам блоковите, претежно според намената/типот на зградите.- Моменталниот блок кој ќе го форсирам е ГТЦ и се околу него.
- Следен се мислам дали да биде МТВ, МКЦ, судовите, или пак блокот на Карпошово Востание. Ајде дајте мислење
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Oct-2010 at 18:33
Супер ти е идејава, така би имало готови целини. Мислам дека пологично е прво да се оди со МРТВ-блокот од простата причина што барем половината од објектите во Карпошово се во процес на градба. Во врска со ова, и прееска ми текна ама си премолчев-дали би можело да се изведе булеварот Гоце Делчев, заедно со мостот и стоковната куќа Мост и дали се прават такви работи на ГЗ?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Oct-2010 at 19:50
И јас сум на линија со Андреј околу тоа на кој блок да му се даде предност, од сосема истата причина
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Oct-2010 at 20:11
Во ред, држи вода тоа што го кажавте. Во врска со мостот, можно е да се направи, не сум сигурен само како ќе изгледа, бидејќи зависи од самиот терен на ГЗ.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Oct-2010 at 20:32

на ГЗ хаххахахаха...... Ги гледам во Србија мостовите.... ги имаат поставено само платформата и тоа што е над неа.... но мислам дека нашите мостови не се за таа опција.... пробав Близнак да го правам ама.... единствена опција е да се направи и дел од булеварот и да се спушта додека не се левелира со релјефот на ГЗ хаххахаха... кој секако ќе отстапува....

И јас сум за МРТВ...

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Oct-2010 at 14:29
Го поставив Холидеј Ин, чека одобрување. Има некои работи на кои посакувам да имав повеќе време да ги средам, ама во некоја идна верзија, здравје боже.


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Oct-2010 at 00:53
се надминуваш себеси бе човек Thumbs%20Up

ми се допаѓа што ги разработуваш објективе детално, гледам си го средил и тој делот накај кеј што е, кај казиното што беше Applause


Edited by zabegan - 10-Oct-2010 at 00:55
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Nov-2010 at 14:15
Конечно, по шестиот обид, прифатен е моделот на МОБ.

Позитивна страна е што при секој обид се повеќе детали поправав, имаше ситни грешки
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.