build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Модели во Скопје - Мал и Голем Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Nov-2010 at 14:33
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Nov-2010 at 13:34
Алекс, ти фали еден полигон овде, а и со буквите има некаков проблем... а штознам, можеби и подобро да оставиш вака, да не им текне да го повлечат моделот со старите образложенија  Smile


BTW, Алекс, гитар, лека полека ја смалувате листата на најкомплицираните објекти за правење и објектите ги правите прецизно и квалитетно. Оваа држава треба да ви даде ордени.

 Bow    SmileBack to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Nov-2010 at 14:47
Кловер, кога ги прифаќаат објектите во ГЗ, бројот на полигони автоматски го намалуваат со цел побрзо рендерирање. Јас го имам приметено ова што го постираше на сликава, тоа е така бидејќи буквите се 3д и со намалување на полигоните се расипуваат нормално, ама нема начин да се поправи, освен ако не го лупнам како текстура. Истото важи и за полигонот десно, во оригиналот си постои...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Nov-2010 at 15:31
И таа дупката во објектот ли е ради автоматско намалување на полигони? Глупо е ако така агресивно намалуваат полигони со ваков резултат  Unhappy
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Nov-2010 at 15:38
Да, истата работа е. Истотака, глупо е 5 пати да одбиваат објект за да го примат шестиот пат
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Nov-2010 at 18:10
Holiday Inn uste ne e prifaten modelot
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 11-Dec-2010 at 01:25
Некој дечко ги има поставено повеќето кули од градски ѕид.  Cheers

Воглавно коректна изработка, но изгледаат преголеми. Еве на пример зградата на Нова Македонија и покрај тоа што има поголема катност (а е деловен објект што претпоставувам може да има или иста или поголема висина на плафон од станбен објект, ама никако помала), во Гугл Земја е пониска од куливе. Дали е проблемот во куливе или во Нова Македонија?

Ако е до кулите, нема да е добро толку да доминираат во центарот на градов и со тоа да ги засенуваат побитните објекти. Претпоставувам resize е лесно да се изведе, ама главниот предизвик ќе биде да се усогласи некаква методологија за големините/висините, а потоа да се усогласи и заедницата која изработува модели да се држи до нејзе.

Дечки вие што сте активни на проектов Виртуелна Македонија, ај исконтактирајте го дечкото, ако сака да се приклучи, или барем да се координира целата работа.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 31-Dec-2010 at 14:55
Алекс каде е Холидеј ин. Го нема. Гледам дека е готов но го нема на ГЗ. 
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 16-Jan-2011 at 19:32
Еве го Лумикс, да завршам со текстурирањето и ќе биде поднесен. Многу побрзо отколку што мислев го завршив, сепак не изгледа толку сложена формата кога човек има слики од сите агли.Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 16-Jan-2011 at 20:12
Thumbs%20UpThumbs%20Up Two thumbs up!

Жал ми е што немам време (и ПЦ кое работи како што треба, дома) за да ги довршам Сити Галери и ГТЦ...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 18-Jan-2011 at 03:06
deckoto so go praese modelot za sobranieto sega go pravi gradski zid ... neznam kako modelite mu gi prifakjaat !!? .. Big%20smile sami procenete
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 27-Jan-2011 at 19:43
Мало ажурирање на Соравиа.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Mar-2011 at 23:46
добро, навистина ме интересира кои се идиотите кои си прават рандом коцки и ги ставаат на Google Earth? најнов чир е неколку-катна коцка на местото на EVN и таа коцка тотално непрецизно направена
од една страна некој ќе се испомачи да направи детални модели, од друга страна некој се заебава со сето тоа
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Mar-2011 at 23:52
Како да му кажав: Само напред уништувај го Скопје.

Ете го и Сан Марко... Ми се плаче... Дај да преземеме нешто.

Инаку Јови е регистриран на build.mk

Божем го викнав ако веќе сака да црта, да поднаучи нешто, ама човеков како намерно да прави.

Едно нешто само не разбирам. Како гугл ги прима моделите. А на алекс и гитар кои ќе направат одлични модели им ги враќаат понекогаш... ЦЦЦЦ.....


Edited by FoSsiL - 10-Mar-2011 at 23:53
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 11-Mar-2011 at 00:23
Сепак и една добра вест. Градски Ѕид е отстранет. Ги пријавив и останатите, пријавете ги и вие. Да ги нема.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 11-Mar-2011 at 09:41
Ја има и универзална
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-Mar-2011 at 09:44
Мора нешто да се превземе со новите објекти на ГЗ, единствено Карпош 2 личи на нешто, ама Сан Марко и ЕСМ (не е ниту ЕВН) се....
а и Градски Ѕид сеуште си стои
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 11-Mar-2011 at 10:43
Е ај ко ќе има некој време нека ја слика EVN отпозади кај ГТЦ, и од двете страни (бочно).

Може и слики од мобилен, сè се прифаќа. Може и една од плоштадот Македонија (да видам дали уште нема лого горе - го извадија пред 1 месец).

Кој е расположен може да го слика и Веро.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 12-Mar-2011 at 19:23
Логото го нема. За слики... Бев во автобус, ќе видам да сликам деновиве. Ама од мобилен. Нема да биде проблем, само нека ми се погоди сонцето.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Mar-2011 at 13:31
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.