build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 17>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“
    Posted: 24-Mar-2017 at 16:12
Originally posted by WhyNot

горе како да си прават стреа за заштита од дожд и сонце

Uste poubavo ke izgleda koga na nekoj pametnjakovic ke mu tekne da si stavi malce od onoj limot koj sto go koristea na portata, za da moze nautro kafe da si pie na terasa i da ne mu pagja dozd.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Mar-2017 at 16:21
горе како да си прават стреа за заштита од дожд и сонце
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Mar-2017 at 22:23
Objektov gotov li e? Kolku sto znam trebase veke na pocetok od mart da se preselat ovde. Ako e gotov bi mozelo da se trgne kranceto.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Mar-2017 at 22:50
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6943
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Mar-2017 at 22:01

исто и конструкцијата на најгорниот спрат што некако не ми личи на скеле
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Mar-2017 at 18:08
Забележете ги статуите на системот за вентилација или што и да е тоаЗа сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Mar-2017 at 22:15
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Nov-2016 at 17:32
Nepredvidenite gradezni aktivnosti se vsusnost aktivnosti okolu izgradba na restoran na petiot kat koj ke bil namenet za vrabotenite.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Nov-2016 at 09:27
„Барокната“ зграда на Водовод поскапе за нови 64 милиони денари

Новиот објект на „Водовод и канализација“ под Скопското кале ќе чини речиси 21,4 милиони евра. За „барокот“ на Водовод ќе се потрошат дополнителни 64.059.350 денари (околу 1.030.000 евра). Договорот со фирмата „Алдинг инженеринг“ е потпишан кон средината на октомври и истиот треба да се реализира во рок од три месеци. Од јавното претпријатие велат дека се појавиле „непредвидени работи потребни за доизградба“ на објектот. За какви точно градежни активности станува збор не е наведено во објавениот документ на веб-страницата на Бирото за јавни набавки.

Пред само неколку месеци, „Водовод и канализација“ за „барокното“ здание од проектот „Скопје 2014“ се одлучи да направи дополнителна промена на проектната документација. Од претпријатието за медиумите тогаш појаснија дека изникнале „одредени недостатоци во текот на градбата“, но детално не објаснија за што точно станува збор. Промената на проектот ја изработи фирмата „Архитектоника“ од Скопје, позади која стои авторот на самиот објект Жарко Чаушевски.

Административната зграда со површина од над 10.000 метри квадратни под Скопското кале се гради уште од декември 2011 година. Градежните работи во изминативе пет години неколку пати се прекинуваа, што доведе и до сериозно доцнење на пуштањето во употреба на објектот. Во меѓувреме, јавното претпријатие мора да користи други простории во централното градско подрачје, за кои во изминатиов период се плаќаат финансиски средства. „Барокната“ зграда е предвидено да се простира на пет надземни и три подземни ката, со подземен паркинг што ќе прими 138 возила.

http://www.build.mk/baroknata-zgrada-na-vodovod-poskape-za-novi-64-milioni-denari/

Edited by Џоле - 24-Nov-2016 at 09:27
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Oct-2016 at 19:10
И на двете згради како да запреле со градежните работи, некако нема напредок.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Oct-2016 at 16:52
Sto bidna so zgradava se raboti li nesto? I dali ima nesto novo kaj gradskata kuka kade veke podolgo vreme nisto ne se rabotese?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Oct-2016 at 16:47
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-May-2016 at 09:26
ЗГРАДАТА НА „ВОДОВОД“ ЌЕ БИДЕ ЗАВРШЕНА ЛЕТОВО

Интензивно привршува изградбата и опремувањето на административната барокна зграда на ЈП „Водовод и канализација“ под Кале. На објектот се работи речиси без прекин, па се очекува до крајот на летото конечно да биде готов. Привршуваат последните градежни работи на фасадата, а истовремено се работи и внатре во зградата. Дел од мебелот веќе е готов, поголемиот дел е во изработка. Се монтираат инсталациите, видеонадзорот, „офис“ системите...

„Во моментов интензивно се работи на завршување на внатрешните скали, се поставува гранитот, неопходните инсталации и т.н. фини работи. Засега оваа фаза се изведува со предвидената динамика. Ако нема непредвидени работи, до крајот на летото објектот ќе биде готов, подготвен за вселување“, вели Александар Атанасов, директор на јавното претпријатие.

Тој појаснува дека на катовите ќе бидат сместени службите, а во приземјето ќе бидат пунктовите за корисниците. Ќе има 15 шалтери, што е тројно повеќе од сегашните. Со тоа, смета Атанасов, граѓаните ќе можат многу побрзо и поефикасно да ги завршат работите.

Инаку, административната зграда на „Водовод“ е меѓу првите објекти што почна да се гради како дел од проектот „Скопје 2014“, но од разни причини се' уште не е готова. Првиот проблем настана кога градежната компанија што почна да го гради објектот банкротираше, па беше потребно време да се најде друга фирма. Претпријатието распиша нов тендер и ја избра фирмата „Алдинг инжинеринг“ да ја догради зградата. За таа намена, „Водовод“ се задолжи речиси 7,5 милиони евра со обврска парите да ги врати за 10 години.

Според проектот, зградата е со пет ката, потпокрив и со подземен паркинг на три нивоа со капацитет за 115 возила. Објектот во форма на ротонда се гради во непосредна близина на новата Градска куќа под Кале. Автор на идејното решение е Жарко Чаушевски, познат како автор на неколку зданија од владиниот проект. Досегашната изградба и опремување на објектот стаса до речиси 10 милиони евра.

http://utrinski.mk/?ItemID=F83026ECCF301C4D89A2855FF70BF38F
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Mar-2016 at 19:43
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10306
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jan-2016 at 11:50
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 656
  Quote King Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Jan-2016 at 23:28
Батали
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6943
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Jan-2016 at 19:14
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Добро утро и среќна нова *шармеру*. Не е важно дали е торта или соцреалистична коцка, развојот на Скопје, инфраструктуртните решенија, урбанистичките планови меможе да зависат од тоа дали ти имаш добра визура и дали ти е засенето Калето од објектите кои се градат или би се граделе. Калето е и ќе биде еден од симболите на Скопје, мислам дека 2020 ќе се заврши неговата реставрација, и тоа е супер, ама неможе *сенките* кон него да се аргумент за плукање на објекти кои не ги сакаш, бидејќи сите знаеме зошто не ги сакаш.
чувањето на културното историско наследство и внимателниот пристап кон искористувањето на одреден простор и неговата конфигурација е дел од развојот на градот... па баш вие сте тие што се буните како во градов немало ништо а партали ги направивте сите простори и објекти кои се негова најголема вредност
и пак очигледно треба да ти повторам, не се работи за тоа дали ќе се гледа калето или не, туку за негова презервација како фокална точка на просторот... на ваков брутален начин се одзема значењето на ристиќева со објектот на Мериот, значењето на страта железничка со двата објекта пред него, значењето на камениот мост со мостот око и панорамското тркало, и така натаму...

плус, на просторов каде што се градат објектите има и остатоци од ѕидините на калето и тоа секако дека се игнорира...

со крајни сили отворено поддржуваш културно сквернавење на градов... кога веќе го правиш тоа, барем потруди се да објасниш како тоа објектов на Водовод е развој на градот и зошто мора да биде на таа конкретна локација кога сеуште располагаме со многу површини каде што може да се гради

Твојот пристап е целосно конфузен, од една страна е автономен, бидејќи го браниш не само постоењето на историските објекти туку го браниш и *намалувањето на нивното значење*, од друга страна со таков пристап ти стануваш носител на конзервативни идеи.
нешто на кинески зборам? каде реков дека го бранам намалувањето на нивното значење?

Edited by zabegan - 02-Jan-2016 at 19:18
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3053
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Jan-2016 at 19:09
За да се објасни лудилото со управната зграда на „Водовод и канализација“ и со Градската куќа не е потребно да се отиде подалеку од тоа што ќе се погледнат објектите лоцирани веднаш до нив.

Доколку Генералниот урбанистички план го дозволувал тоа, сигурно дека немало Царинската управа на Р.М. да гради два објекти за своите потребни на приземје со 1-2 ката. Ако постоел дилетантизам во тоа време, тогаш стариот објект на Царина ќе бил надограден со уште 3-4 спрата и ќе се добиела висината на зградата на „Водовод и канализација“.

Мачно е да се зборува и да се гледа како се прават глупости.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Jan-2016 at 17:16
Previous
 
Имам спомнато во повеќе наврати и ќе спомнам повторно.
 
Задните страни на фасадите не се обновуваат за да во иднина - кога ќе имаме поасални локални и регионални власти и поасални архитекти, дај Боже да биде тоа што е можно поскоро - да може да се обноват фасадите во нивниот автентичен изглед со современи материјали.
 
Тоа е најверојатно единствената среќа која ја имаме во целата оваа несреќа што ни се случува, идните генерации ќе знаат како да го исправат сето тоа што ние сме го испо_бале.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Jan-2016 at 16:00
Не ми е јасно зошто во сите светски метрополи се градат нови и модерни згради а само кај нас се прави се во барок.Па дури и оние згради кои не се во барок сега ги направија.Меѓутоа глупаво е и тоа што не ги прават целосно во барок туку само од предните страни.Да постоеле барокни објекти пред многу илјадници години би било во ред меѓутоа не сме таква држава,па сега некако насила сакаме да бидеме Рим.Да не заборавиме до пред малку сме биле под турско
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.