build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 31-Dec-2015 at 16:26
Originally posted by JovanOdGjorche

Прилично пристојно излезе, добро изработено е само, мала забечешка за централниот дел, столбовите некако ми завршуваат половично, држат нешто ама што не се знае. Е за ваква изработка зборам, да се користеше овој "по скап" начин и на останатите фасади покрај плоштадот и ул. Македонија ќе беше многу подобро но тоа е друга приказна. За објектов 4.5/5 за изработката во споредба со другите.
воглавно затоа што ова е комплетно нов објект дизајниран за таква фасада, а овие другиве се само фасада залепена на постоечки објект
кога некој збори дека физички е невозможно да лепиш каква сакаш фасада на каков сакаш објект, некој вика дека градов е прекрасен...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 31-Dec-2015 at 17:00
Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.

Добро што конкретно не ти се допаѓа.Освен што во основа како габарит не прилега со, т.е. го засенува, Калето, не ми се допаѓаат лажните столбови - барем да глумеа дека почнуваат од некаде и дека завршуваат во нешто што го носат. Вака почнуваат од воздух и завршуваат во истиот.
Прозорите исто се несмасно залепени еден над друг, т.е. тоа тимпанот што е практично залепен до долниот раб на горниот прозор (т.е. терасата од истиот).
   
Тоа со засенување на калето од било кој објект е смешно да се коментира, и е работа која ја лупнал некој и се налепивте другите на него. По таа логика половина Белград не требало да се изгради за да се гледа Калемегдан, а баш сега се гради извонреден, но огромен комплекс на Сава кој го засенува и тоа малку Калемегдан што се гледа. Впрочем ако некој објект ти засенува поглед, одиш три метра лево или десно и не ти засенува ништо веќе.
Единствено нешто во овој објект што и мене ми пречи се столбоите кои не завршуваат никаде, се останато, квалитетот на изработка, монолитноста, идејата за формата која произлегува од кружен водоскок, деталите, прозорите, складноста се перфектни. Според мене еден од најдобрите објекти на ск2014.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 31-Dec-2015 at 17:04
Ваквите барокни објекти ќе потраат две три години,а потоа ќе почнат да се распаѓаат бидејќи еден стиропор и гипс картон толку можат да издржат.Ние постојано ја тестираме нивната издржливост.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 31-Dec-2015 at 19:33
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.

Добро што конкретно не ти се допаѓа.Освен што во основа како габарит не прилега со, т.е. го засенува, Калето, не ми се допаѓаат лажните столбови - барем да глумеа дека почнуваат од некаде и дека завршуваат во нешто што го носат. Вака почнуваат од воздух и завршуваат во истиот.
Прозорите исто се несмасно залепени еден над друг, т.е. тоа тимпанот што е практично залепен до долниот раб на горниот прозор (т.е. терасата од истиот).
   
Тоа со засенување на калето од било кој објект е смешно да се коментира, и е работа која ја лупнал некој и се налепивте другите на него. По таа логика половина Белград не требало да се изгради за да се гледа Калемегдан, а баш сега се гради извонреден, но огромен комплекс на Сава кој го засенува и тоа малку Калемегдан што се гледа. Впрочем ако некој објект ти засенува поглед, одиш три метра лево или десно и не ти засенува ништо веќе.
Единствено нешто во овој објект што и мене ми пречи се столбоите кои не завршуваат никаде, се останато, квалитетот на изработка, монолитноста, идејата за формата која произлегува од кружен водоскок, деталите, прозорите, складноста се перфектни. Според мене еден од најдобрите објекти на ск2014.
а кој рече дека коплексот на Сава е нешто добро и прифатливо за еден сериозен град како Белград?
се работи за создавање на фокални точки на просторот и тука треба први на листа да се ставаат културно-историските обележја
не е работава дали калето ќе се гледа, туку дека му се одзема важноста како здание... што е прилично иронично бидејќи баш вие се крстите во историја и култура
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 31-Dec-2015 at 20:01
Originally posted by stef4o

Ваквите барокни објекти ќе потраат две три години,а потоа ќе почнат да се распаѓаат бидејќи еден стиропор и гипс картон толку можат да издржат.Ние постојано ја тестираме нивната издржливост.

Ха ха ха, е ова е врв на иронијата.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 31-Dec-2015 at 20:03
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.

Добро што конкретно не ти се допаѓа.Освен што во основа како габарит не прилега со, т.е. го засенува, Калето, не ми се допаѓаат лажните столбови - барем да глумеа дека почнуваат од некаде и дека завршуваат во нешто што го носат. Вака почнуваат од воздух и завршуваат во истиот.
Прозорите исто се несмасно залепени еден над друг, т.е. тоа тимпанот што е практично залепен до долниот раб на горниот прозор (т.е. терасата од истиот).
   
Тоа со засенување на калето од било кој објект е смешно да се коментира, и е работа која ја лупнал некој и се налепивте другите на него. По таа логика половина Белград не требало да се изгради за да се гледа Калемегдан, а баш сега се гради извонреден, но огромен комплекс на Сава кој го засенува и тоа малку Калемегдан што се гледа. Впрочем ако некој објект ти засенува поглед, одиш три метра лево или десно и не ти засенува ништо веќе.
Единствено нешто во овој објект што и мене ми пречи се столбоите кои не завршуваат никаде, се останато, квалитетот на изработка, монолитноста, идејата за формата која произлегува од кружен водоскок, деталите, прозорите, складноста се перфектни. Според мене еден од најдобрите објекти на ск2014.
а кој рече дека коплексот на Сава е нешто добро и прифатливо за еден сериозен град како Белград?
се работи за создавање на фокални точки на просторот и тука треба први на листа да се ставаат културно-историските обележја
не е работава дали калето ќе се гледа, туку дека му се одзема важноста како здание... што е прилично иронично бидејќи баш вие се крстите во историја и култура

Нема белки развојот на Скопје да го базираме на видикот кон Калето, те молам сконцентрирај се добро кога пишуваш.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 31-Dec-2015 at 21:03
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.

Добро што конкретно не ти се допаѓа.Освен што во основа како габарит не прилега со, т.е. го засенува, Калето, не ми се допаѓаат лажните столбови - барем да глумеа дека почнуваат од некаде и дека завршуваат во нешто што го носат. Вака почнуваат од воздух и завршуваат во истиот.
Прозорите исто се несмасно залепени еден над друг, т.е. тоа тимпанот што е практично залепен до долниот раб на горниот прозор (т.е. терасата од истиот).
   
Тоа со засенување на калето од било кој објект е смешно да се коментира, и е работа која ја лупнал некој и се налепивте другите на него. По таа логика половина Белград не требало да се изгради за да се гледа Калемегдан, а баш сега се гради извонреден, но огромен комплекс на Сава кој го засенува и тоа малку Калемегдан што се гледа. Впрочем ако некој објект ти засенува поглед, одиш три метра лево или десно и не ти засенува ништо веќе.
Единствено нешто во овој објект што и мене ми пречи се столбоите кои не завршуваат никаде, се останато, квалитетот на изработка, монолитноста, идејата за формата која произлегува од кружен водоскок, деталите, прозорите, складноста се перфектни. Според мене еден од најдобрите објекти на ск2014.
а кој рече дека коплексот на Сава е нешто добро и прифатливо за еден сериозен град како Белград?
се работи за создавање на фокални точки на просторот и тука треба први на листа да се ставаат културно-историските обележја
не е работава дали калето ќе се гледа, туку дека му се одзема важноста како здание... што е прилично иронично бидејќи баш вие се крстите во историја и култура

Нема белки развојот на Скопје да го базираме на видикот кон Калето, те молам сконцентрирај се добро кога пишуваш.Развојот ама баш ич не ни зависи од мултимилионската торта на водовод. Калето од друга страна е еден од симболите на градов и видикот кон него е од есенцијално значење за зачувување и одржување на шармот на градот.

Ајде, можеби нареднава година ќе успееш да напишеш нешто паметно и аргументирано наместо бедно тролање.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 01-Jan-2016 at 12:46
Добро утро и среќна нова *шармеру*. Не е важно дали е торта или соцреалистична коцка, развојот на Скопје, инфраструктуртните решенија, урбанистичките планови меможе да зависат од тоа дали ти имаш добра визура и дали ти е засенето Калето од објектите кои се градат или би се граделе. Калето е и ќе биде еден од симболите на Скопје, мислам дека 2020 ќе се заврши неговата реставрација, и тоа е супер, ама неможе *сенките* кон него да се аргумент за плукање на објекти кои не ги сакаш, бидејќи сите знаеме зошто не ги сакаш.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 01-Jan-2016 at 13:18
Скопје како град си има Генерален урбанистички план и урбанистичка документација која е конзистентна од земјотресот во 1963 година до денешен ден. Во неа јасно е нагласено дека околу Скопското кале не смее да се градат објекти со висока катност, вклучувајќи го тука и потегот на Старата скопска чаршија. Врз основа на оваа апсолвирана работа од стотини урбанисти и архитекти од земјава и од странство, формирана е документација која треба да се почитува. Сето останато е врз на непочитување на професијата, арогантност, своеволност, незрелост и авторитарност.

Тоа што некој/и сака да прикаже симболизам дека јунакот на македонската нација се родил токму денес, и дека целата претходна историја треба да биде засенета, ставена во втор план, или заборавена, е работа, која повторно ќе повторам, скапо ќе си ја платиме како народ во насоката во која се движиме. Зградата на „Водовод и канализација“ е типичен пример за тоа.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 01-Jan-2016 at 13:27
Originally posted by BOJAN

Скопје како град си има Генерален урбанистички план и урбанистичка документација која е конзистентна од земјотресот во 1963 година до денешен ден. Во неа јасно е нагласено дека околу Скопското кале не смее да се градат објекти со висока катност, вклучувајќи го тука и потегот на Старата скопска чаршија. Врз основа на оваа апсолвирана работа од стотини урбанисти и архитекти од земјава и од странство, формирана е документација која треба да се почитува. Сето останато е врз на непочитување на професијата, арогантност, своеволност, незрелост и авторитарност.

Тоа што некој/и сака да прикаже симболизам дека јунакот на македонската нација се родил токму денес, и дека целата претходна историја треба да биде засенета, ставена во втор план, или заборавена, е работа, која повторно ќе повторам, скапо ќе си ја платиме како народ во насоката во која се движиме. Зградата на „Водовод и канализација“ е типичен пример за тоа.

Историјата е бескрајна, единствена мана и е што ја пишуваат победниците. Сите новоизградени објекти се во согласност со Генералниот урбанистички план, само не се во посакуваниот стил, и се цени дека се дел од омразениот ск2014. Инаку и *колегата* Грчев како градоначалник на Центар имаше слични решенија за малиот ринг, ниту тогашниот ниту сегашните планови не предвидуваат и мислам дека никогаш нема да предвидат објекти околу калето. Ние сега зборуваме за објекти кои се на кејот на Вардар, и кои неможат да бидат дел од приказната за Калето.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 01-Jan-2016 at 16:26
Originally posted by stef4o

Ваквите барокни објекти ќе потраат две три години,а потоа ќе почнат да се распаѓаат бидејќи еден стиропор и гипс картон толку можат да издржат.Ние постојано ја тестираме нивната издржливост.


Врв на глупоста.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 01-Jan-2016 at 17:46
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 575
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 01-Jan-2016 at 20:01
Ова како да не е на Чаушевски? Или негово „дело“ е? Некако оскудно со орнаментација како да ми е објектчево.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 01-Jan-2016 at 23:19
Originally posted by King

Добро утро и среќна нова *шармеру*. Не е важно дали е торта или соцреалистична коцка, развојот на Скопје, инфраструктуртните решенија, урбанистичките планови меможе да зависат од тоа дали ти имаш добра визура и дали ти е засенето Калето од објектите кои се градат или би се граделе. Калето е и ќе биде еден од симболите на Скопје, мислам дека 2020 ќе се заврши неговата реставрација, и тоа е супер, ама неможе *сенките* кон него да се аргумент за плукање на објекти кои не ги сакаш, бидејќи сите знаеме зошто не ги сакаш.
чувањето на културното историско наследство и внимателниот пристап кон искористувањето на одреден простор и неговата конфигурација е дел од развојот на градот... па баш вие сте тие што се буните како во градов немало ништо а партали ги направивте сите простори и објекти кои се негова најголема вредност
и пак очигледно треба да ти повторам, не се работи за тоа дали ќе се гледа калето или не, туку за негова презервација како фокална точка на просторот... на ваков брутален начин се одзема значењето на ристиќева со објектот на Мериот, значењето на страта железничка со двата објекта пред него, значењето на камениот мост со мостот око и панорамското тркало, и така натаму...

плус, на просторов каде што се градат објектите има и остатоци од ѕидините на калето и тоа секако дека се игнорира...

со крајни сили отворено поддржуваш културно сквернавење на градов... кога веќе го правиш тоа, барем потруди се да објасниш како тоа објектов на Водовод е развој на градот и зошто мора да биде на таа конкретна локација кога сеуште располагаме со многу површини каде што може да се гради
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 02-Jan-2016 at 11:05
Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Добро утро и среќна нова *шармеру*. Не е важно дали е торта или соцреалистична коцка, развојот на Скопје, инфраструктуртните решенија, урбанистичките планови меможе да зависат од тоа дали ти имаш добра визура и дали ти е засенето Калето од објектите кои се градат или би се граделе. Калето е и ќе биде еден од симболите на Скопје, мислам дека 2020 ќе се заврши неговата реставрација, и тоа е супер, ама неможе *сенките* кон него да се аргумент за плукање на објекти кои не ги сакаш, бидејќи сите знаеме зошто не ги сакаш.
чувањето на културното историско наследство и внимателниот пристап кон искористувањето на одреден простор и неговата конфигурација е дел од развојот на градот... па баш вие сте тие што се буните како во градов немало ништо а партали ги направивте сите простори и објекти кои се негова најголема вредност
и пак очигледно треба да ти повторам, не се работи за тоа дали ќе се гледа калето или не, туку за негова презервација како фокална точка на просторот... на ваков брутален начин се одзема значењето на ристиќева со објектот на Мериот, значењето на страта железничка со двата објекта пред него, значењето на камениот мост со мостот око и панорамското тркало, и така натаму...

плус, на просторов каде што се градат објектите има и остатоци од ѕидините на калето и тоа секако дека се игнорира...

со крајни сили отворено поддржуваш културно сквернавење на градов... кога веќе го правиш тоа, барем потруди се да објасниш како тоа објектов на Водовод е развој на градот и зошто мора да биде на таа конкретна локација кога сеуште располагаме со многу површини каде што може да се гради

Твојот пристап е целосно конфузен, од една страна е автономен, бидејќи го браниш не само постоењето на историските објекти туку го браниш и *намалувањето на нивното значење*, од друга страна со таков пристап ти стануваш носител на конзервативни идеи.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 02-Jan-2016 at 16:00
Не ми е јасно зошто во сите светски метрополи се градат нови и модерни згради а само кај нас се прави се во барок.Па дури и оние згради кои не се во барок сега ги направија.Меѓутоа глупаво е и тоа што не ги прават целосно во барок туку само од предните страни.Да постоеле барокни објекти пред многу илјадници години би било во ред меѓутоа не сме таква држава,па сега некако насила сакаме да бидеме Рим.Да не заборавиме до пред малку сме биле под турско
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 02-Jan-2016 at 17:16
Previous
 
Имам спомнато во повеќе наврати и ќе спомнам повторно.
 
Задните страни на фасадите не се обновуваат за да во иднина - кога ќе имаме поасални локални и регионални власти и поасални архитекти, дај Боже да биде тоа што е можно поскоро - да може да се обноват фасадите во нивниот автентичен изглед со современи материјали.
 
Тоа е најверојатно единствената среќа која ја имаме во целата оваа несреќа што ни се случува, идните генерации ќе знаат како да го исправат сето тоа што ние сме го испо_бале.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 02-Jan-2016 at 19:09
За да се објасни лудилото со управната зграда на „Водовод и канализација“ и со Градската куќа не е потребно да се отиде подалеку од тоа што ќе се погледнат објектите лоцирани веднаш до нив.

Доколку Генералниот урбанистички план го дозволувал тоа, сигурно дека немало Царинската управа на Р.М. да гради два објекти за своите потребни на приземје со 1-2 ката. Ако постоел дилетантизам во тоа време, тогаш стариот објект на Царина ќе бил надограден со уште 3-4 спрата и ќе се добиела висината на зградата на „Водовод и канализација“.

Мачно е да се зборува и да се гледа како се прават глупости.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 02-Jan-2016 at 19:14
Originally posted by King

Originally posted by zabegan

Originally posted by King

Добро утро и среќна нова *шармеру*. Не е важно дали е торта или соцреалистична коцка, развојот на Скопје, инфраструктуртните решенија, урбанистичките планови меможе да зависат од тоа дали ти имаш добра визура и дали ти е засенето Калето од објектите кои се градат или би се граделе. Калето е и ќе биде еден од симболите на Скопје, мислам дека 2020 ќе се заврши неговата реставрација, и тоа е супер, ама неможе *сенките* кон него да се аргумент за плукање на објекти кои не ги сакаш, бидејќи сите знаеме зошто не ги сакаш.
чувањето на културното историско наследство и внимателниот пристап кон искористувањето на одреден простор и неговата конфигурација е дел од развојот на градот... па баш вие сте тие што се буните како во градов немало ништо а партали ги направивте сите простори и објекти кои се негова најголема вредност
и пак очигледно треба да ти повторам, не се работи за тоа дали ќе се гледа калето или не, туку за негова презервација како фокална точка на просторот... на ваков брутален начин се одзема значењето на ристиќева со објектот на Мериот, значењето на страта железничка со двата објекта пред него, значењето на камениот мост со мостот око и панорамското тркало, и така натаму...

плус, на просторов каде што се градат објектите има и остатоци од ѕидините на калето и тоа секако дека се игнорира...

со крајни сили отворено поддржуваш културно сквернавење на градов... кога веќе го правиш тоа, барем потруди се да објасниш како тоа објектов на Водовод е развој на градот и зошто мора да биде на таа конкретна локација кога сеуште располагаме со многу површини каде што може да се гради

Твојот пристап е целосно конфузен, од една страна е автономен, бидејќи го браниш не само постоењето на историските објекти туку го браниш и *намалувањето на нивното значење*, од друга страна со таков пристап ти стануваш носител на конзервативни идеи.
нешто на кинески зборам? каде реков дека го бранам намалувањето на нивното значење?

Edited by zabegan - 02-Jan-2016 at 19:18
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 02-Jan-2016 at 23:28
Батали
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.