build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 16-Jan-2016 at 11:50
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 01-Mar-2016 at 19:43
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 06-May-2016 at 09:26
ЗГРАДАТА НА „ВОДОВОД“ ЌЕ БИДЕ ЗАВРШЕНА ЛЕТОВО

Интензивно привршува изградбата и опремувањето на административната барокна зграда на ЈП „Водовод и канализација“ под Кале. На објектот се работи речиси без прекин, па се очекува до крајот на летото конечно да биде готов. Привршуваат последните градежни работи на фасадата, а истовремено се работи и внатре во зградата. Дел од мебелот веќе е готов, поголемиот дел е во изработка. Се монтираат инсталациите, видеонадзорот, „офис“ системите...

„Во моментов интензивно се работи на завршување на внатрешните скали, се поставува гранитот, неопходните инсталации и т.н. фини работи. Засега оваа фаза се изведува со предвидената динамика. Ако нема непредвидени работи, до крајот на летото објектот ќе биде готов, подготвен за вселување“, вели Александар Атанасов, директор на јавното претпријатие.

Тој појаснува дека на катовите ќе бидат сместени службите, а во приземјето ќе бидат пунктовите за корисниците. Ќе има 15 шалтери, што е тројно повеќе од сегашните. Со тоа, смета Атанасов, граѓаните ќе можат многу побрзо и поефикасно да ги завршат работите.

Инаку, административната зграда на „Водовод“ е меѓу првите објекти што почна да се гради како дел од проектот „Скопје 2014“, но од разни причини се' уште не е готова. Првиот проблем настана кога градежната компанија што почна да го гради објектот банкротираше, па беше потребно време да се најде друга фирма. Претпријатието распиша нов тендер и ја избра фирмата „Алдинг инжинеринг“ да ја догради зградата. За таа намена, „Водовод“ се задолжи речиси 7,5 милиони евра со обврска парите да ги врати за 10 години.

Според проектот, зградата е со пет ката, потпокрив и со подземен паркинг на три нивоа со капацитет за 115 возила. Објектот во форма на ротонда се гради во непосредна близина на новата Градска куќа под Кале. Автор на идејното решение е Жарко Чаушевски, познат како автор на неколку зданија од владиниот проект. Досегашната изградба и опремување на објектот стаса до речиси 10 милиони евра.

http://utrinski.mk/?ItemID=F83026ECCF301C4D89A2855FF70BF38F
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 16-Oct-2016 at 16:47
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 16-Oct-2016 at 16:52
Sto bidna so zgradava se raboti li nesto? I dali ima nesto novo kaj gradskata kuka kade veke podolgo vreme nisto ne se rabotese?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 16-Oct-2016 at 19:10
И на двете згради како да запреле со градежните работи, некако нема напредок.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 24-Nov-2016 at 09:27
„Барокната“ зграда на Водовод поскапе за нови 64 милиони денари

Новиот објект на „Водовод и канализација“ под Скопското кале ќе чини речиси 21,4 милиони евра. За „барокот“ на Водовод ќе се потрошат дополнителни 64.059.350 денари (околу 1.030.000 евра). Договорот со фирмата „Алдинг инженеринг“ е потпишан кон средината на октомври и истиот треба да се реализира во рок од три месеци. Од јавното претпријатие велат дека се појавиле „непредвидени работи потребни за доизградба“ на објектот. За какви точно градежни активности станува збор не е наведено во објавениот документ на веб-страницата на Бирото за јавни набавки.

Пред само неколку месеци, „Водовод и канализација“ за „барокното“ здание од проектот „Скопје 2014“ се одлучи да направи дополнителна промена на проектната документација. Од претпријатието за медиумите тогаш појаснија дека изникнале „одредени недостатоци во текот на градбата“, но детално не објаснија за што точно станува збор. Промената на проектот ја изработи фирмата „Архитектоника“ од Скопје, позади која стои авторот на самиот објект Жарко Чаушевски.

Административната зграда со површина од над 10.000 метри квадратни под Скопското кале се гради уште од декември 2011 година. Градежните работи во изминативе пет години неколку пати се прекинуваа, што доведе и до сериозно доцнење на пуштањето во употреба на објектот. Во меѓувреме, јавното претпријатие мора да користи други простории во централното градско подрачје, за кои во изминатиов период се плаќаат финансиски средства. „Барокната“ зграда е предвидено да се простира на пет надземни и три подземни ката, со подземен паркинг што ќе прими 138 возила.

http://www.build.mk/baroknata-zgrada-na-vodovod-poskape-za-novi-64-milioni-denari/

Edited by Џоле - 24-Nov-2016 at 09:27
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 24-Nov-2016 at 17:32
Nepredvidenite gradezni aktivnosti se vsusnost aktivnosti okolu izgradba na restoran na petiot kat koj ke bil namenet za vrabotenite.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 02-Mar-2017 at 22:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 12-Mar-2017 at 18:08
Забележете ги статуите на системот за вентилација или што и да е тоаЗа сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 13-Mar-2017 at 22:01

исто и конструкцијата на најгорниот спрат што некако не ми личи на скеле
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 19-Mar-2017 at 22:50
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1923
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 22-Mar-2017 at 22:23
Objektov gotov li e? Kolku sto znam trebase veke na pocetok od mart da se preselat ovde. Ako e gotov bi mozelo da se trgne kranceto.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 23-Mar-2017 at 16:21
горе како да си прават стреа за заштита од дожд и сонце
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 24-Mar-2017 at 16:12
Originally posted by WhyNot

горе како да си прават стреа за заштита од дожд и сонце

Uste poubavo ke izgleda koga na nekoj pametnjakovic ke mu tekne da si stavi malce od onoj limot koj sto go koristea na portata, za da moze nautro kafe da si pie na terasa i da ne mu pagja dozd.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 30-Mar-2017 at 13:34
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 30-Mar-2017 at 18:29
Кои се шизицине?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 30-Mar-2017 at 18:51
Комити-инкасатори
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 30-Mar-2017 at 19:13
Поквалитетна услуга ќе имаше ако ги сменеа азбестните цевки со овие пари tbh.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 31-Mar-2017 at 09:00
Originally posted by Џоле

Комити-инкасатори
Се подуховит си со коментарите, секоја чест. За твоја информација, споменикот е на гемиџиите. Се потсмевате со сопствената историја, со трагични настани на млади луѓе. И после ви смета кога ве викаат однародени, без чувство за припадност.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 15161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.