build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 25-Feb-2015 at 21:32
На рендерот ми изгледаше поубаво објектов
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 25-Feb-2015 at 22:22
Originally posted by gjoko

На рендерот ми изгледаше поубаво објектов
мислев дека направиле варијации, ама објектот е ист... тоа што буни е сивата, место жолтеникавата боја на основата... можда грешам, ама мислам дека тоа ќе се префарба
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 26-Feb-2015 at 00:50
Originally posted by kiriOK

Тежок кич се насмевнува,како албанска куќа од Зајас.


мене па на џамија ми личи, уште минаре фали.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12529
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 19-Mar-2015 at 13:37


фото: lookoutnews.it
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 23-Mar-2015 at 21:19
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 29-Mar-2015 at 19:32
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 12-Apr-2015 at 15:19
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 12-Apr-2015 at 15:20
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 22-Apr-2015 at 18:48
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12529
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 08-May-2015 at 07:54
ФОТО ВЕСТ: Се лепи „барокот“ на зградата на „Водовод и канализација“

Градежната фирма „Алдинг Инженеринг“ продолжува со изведба на „барокната“ управна зграда на „Водовод и канализација“ во центарот на Скопје. Работниците во моментов ги лепат шупливите „барокни“ столбови и останатиот декоративен материјал, откако претходно ја завршија термичката фасада на новиот објект. Во изминативе месеци беа поставени вратите и прозорците, а целосно е комплетирана и покривната конструкција. За доградба на „барокната“ зграда се одвоија финансиски средства во висина од 7,5 милиони евра, поголем дел обезбедени од подигнатиот кредит во износ од 450 милиони денари. Вкупната цена со ентериерното уредување на административниот објект е проценето дека ќе достигне 9,5 милиони евра.
Замисленото здание од владиниот проект „Скопје 2014“ се гради веќе три и пол години. Објектот кој има пет ката и три подземни нивоа се изведува врз основа на идејното решение на авторот Жарко Чаушевски. Идното седиште на „Водовод и канализација“ ќе се простира на корисна површина од преку 10.000 метри квадратни, од кои половината всушност треба да претставува подземна гаража која што ќе прими 138 возила.

http://www.build.mk/?p=44328
За сè има вторпат
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 116
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 08-May-2015 at 10:19
Тоа е, актуелниве случувања почнаа се повеќе да го оптоваруваат форумов, порано барем колку толку се контролираа модераторите.Најнова фора, лепиш слика од протести, а како изговор ете таму позади се гледа како се реновира некоја фасада.

Edited by mackomk - 08-May-2015 at 10:22
Back to Top
jalicno View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote jalicno Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 08-May-2015 at 12:51
Тотално аматерски текст напишан на порталот.Ако сакате да сте читани и објективни,треба малку да внимавате на текстовите.Индивидуалните фрустрации се непожелни,читателот сака да прочита и сам да оцени,а не да му се сервираат нечии ставови.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 08-May-2015 at 13:30
Originally posted by jalicno

Тотално аматерски текст напишан на порталот.Ако сакате да сте читани и објективни,треба малку да внимавате на текстовите.Индивидуалните фрустрации се непожелни,читателот сака да прочита и сам да оцени,а не да му се сервираат нечии ставови.


Кој дел не ти се допаѓа?
Столбовите зарем не се шупливи?
Или случајно помалку пари да не е потрошено за објектот?
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 08-May-2015 at 15:39
Самиот факт дека барокот се монтира, поставува , вградува или лепи е доволно беден , жален и мизерен. А ако ги додадеме и останатите "елементи" на сето ова не би не вредело да се пишува за овие уметнички зданија. Така да не гледам ништо лошо ниту пак непрофесионално во текстот затоа што во него само се напишани фактите за ако добро погледнеш и посветиш неколку секунди на првата слика ќе сватиш. И плус да, вистината боли.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 08-May-2015 at 16:00
Ма ајде каков е овој текст, ни „фала“ никаде не видов.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 08-May-2015 at 18:58
Се вртеа цифри на почеток од 10-11 милиони евра а сега околу 9.5м.Значи нешто над милионче во џеб директно. фино фино
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 08-May-2015 at 20:23
Originally posted by JovanOdGjorche

Самиот факт дека барокот се монтира, поставува , вградува или лепи е доволно беден , жален и мизерен. А ако ги додадеме и останатите "елементи" на сето ова не би не вредело да се пишува за овие уметнички зданија. Така да не гледам ништо лошо ниту пак непрофесионално во текстот затоа што во него само се напишани фактите за ако добро погледнеш и посветиш неколку секунди на првата слика ќе сватиш. И плус да, вистината боли.


Незнам колкумина од вас се наши колеги, ама или говорите нестручно или пристрасно. Не навлегувам во тоа дали е оправдано дали одредена зграда треба или не треба да добие неокласична фасада, ама ако веке се прави таква, зарем очекувате да се ставаат армирано бетонски стилски столбови, со бетонски капители, тоа можеби е поевтина варијанта, ама многу тешко изводлива и многу повеќе време ке треба за тоа.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 172
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 09-May-2015 at 10:05
Значи баш и за тоа зборувам. Тоа е македонскиот синдром сакаме се да имаме но да го добиеме на полесен и поевтин начин. И мислам дека не треба да си многу стручен за барем да ги резонираш самите објекти и да разбереш што е што. И тоа што сме научени да добиваме и очекуваме нешто што ќе биде такво поевтино, и со пониска вредност од останатите е многу демотивирачки а тоа се случува за се во државата... И според мене западот не ни се смее поради барокот туку поради гипсот..
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 15-May-2015 at 11:55
Originally posted by kiriOK

Тежок кич се насмевнува,како албанска куќа од Зајас.


Немој така, ова е уште едно ремек дело на Жаре Алберт Шпер Чаушеску.
.....   .......
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 15-May-2015 at 13:40
Super izgleda!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.