build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 15-May-2015 at 17:02
Преубаво! Штета што цело Скопје не го направеа вакво.
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1589
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 15-May-2015 at 22:18
Originally posted by Џоле

Преубаво! Штета што цело Скопје не го направеа вакво.
Se razubavuva prostorot   
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 18-May-2015 at 03:12
во споредба со другиве семинарски трудови на Жаре, објектот е супер... може да збориме за милион други работи кои кај овој објект се просто идиотски, но барем фасадата му е на место и е ослободена од шизофренија во стил глумам три спрата а имам шест, окна за лифтови, асиметрични парчиња од фасадата позади кои има скалила и лифтови, и т.н... единствена аномалија е окното за лифтот кое се приметува од западната страна, ама барем и тоа е усогласено и ставено во контекст на објектот и не е чир
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 22-Jun-2015 at 15:27
Skopje-026 by 李 明峰, on Flickr
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 24-Jun-2015 at 12:45
Vardar flow by Ernest Edip, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 04-Dec-2015 at 15:32


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 21-Dec-2015 at 10:12
БАРОКНАТА ЗГРАДА НА „ВОДОВОД“ ЌЕ БИДЕ ГОТОВА НА ПРОЛЕТ

Новата барокна зграда на ЈП „Водовод и канализација“ под Кале се гради забрзано и покрај ниските температури. Во моментов привршува поставувањето на внатрешните инсталации. Лифтовите веќе се монтирани, а при крај е поставувањето на системот за ладење и греење. Ако работите продолжат со истата динамика, веројатно зградата ќе биде готова до крајот на април.

„Се надеваме дека во меѓувреме нема да се појават непредвидени проблеми на какви што наидувавме во изминатиов период. Наскоро треба да ја набавиме и опремата, односно мебелот. Оптимисти сме дека веќе од март ќе почнеме да се селиме“, н` информираше директорот на „Водовод и канализација“, Александар Атанасов кого го најдовме токму на градилиштето. Ни појасни дека службите ќе бидат сместени по катовите, а во приземјето ќе функционираат пунктовите за корисниците. Планирано е да има вкупно 15 шалтери, што е тројно повеќе од сегашниот капацитет.

Инаку, новата зграда на ЈП „Водовод и канализација“ почна да се гради пред четири години. Но, поради проблеми со изведувачот, објектот не беше изграден во предвидениот рок од три години. Поради банкрот на првоизбраниот изведувач „Алпине бау“, целиот проект задоцни. Претпријатието беше принудено да распише нов тендер и ја избра фирмата „Алдинг инжинеринг“ да ја догради зградата.

Според проектот објектот ќе биде на пет ката со потпокрив и подземен паркинг на три нивоа кој ќе има капацитет за 115 возила. Фасадата на зградата ќе биде во барок стил, а се гради по идејно решение на Жарко Чаушевски, кој е автор на десетина содржини од „Скопје 2014“. Првичната најава беше дека објектот ќе чини 10 милиони евра.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=944EAE5E5A34FE4E80B6979CF93CD3AC
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 30-Dec-2015 at 10:43
Од ЅЅС...

Originally posted by mosaic74;129652720

Water supply and sewerage administrative center, Skopje
by http://www.mateodizajn.mk/
Originally posted by mosaic74;129652729

Originally posted by mosaic74;129652740

Originally posted by mosaic74;129652753

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 30-Dec-2015 at 10:45
Можеа да додадат малку беж боја
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 30-Dec-2015 at 11:45
ke si dodae samiot vozduh bezh boja so tekot na godinite
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 30-Dec-2015 at 12:44
Убаво. А што е она малата стаклена зграда веднаш до градската куќа?
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 30-Dec-2015 at 12:58
(по)новата зграда на царинска управа
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 30-Dec-2015 at 18:58
Извонредна градба, браво!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4443
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 30-Dec-2015 at 21:46
Оп, сестра му се вработи.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 30-Dec-2015 at 22:30
Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 31-Dec-2015 at 00:21
Originally posted by fichot

Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.

Добро што конкретно не ти се допаѓа.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 31-Dec-2015 at 00:23
Originally posted by гитардемон

Оп, сестра му се вработи.

Не бе грешка си, мажот на министерката Ременски се вработи, многу се разубавил и затоа добил раководна позиција. А ти вози си го моторчето.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 31-Dec-2015 at 10:28
Прилично пристојно излезе, добро изработено е само, мала забечешка за централниот дел, столбовите некако ми завршуваат половично, држат нешто ама што не се знае. Е за ваква изработка зборам, да се користеше овој "по скап" начин и на останатите фасади покрај плоштадот и ул. Македонија ќе беше многу подобро но тоа е друга приказна. За објектов 4.5/5 за изработката во споредба со другите.

Edited by JovanOdGjorche - 31-Dec-2015 at 10:29
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 31-Dec-2015 at 16:01
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Ни копи-пасте да не се знаело да се направи. Како за инат што е можно подилетантски проект.

Добро што конкретно не ти се допаѓа.Освен што во основа како габарит не прилега со, т.е. го засенува, Калето, не ми се допаѓаат лажните столбови - барем да глумеа дека почнуваат од некаде и дека завршуваат во нешто што го носат. Вака почнуваат од воздух и завршуваат во истиот.
Прозорите исто се несмасно залепени еден над друг, т.е. тоа тимпанот што е практично залепен до долниот раб на горниот прозор (т.е. терасата од истиот).
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1917
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 31-Dec-2015 at 16:24
Da potrae barem dve-tri godini pa potoa ke vidime.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.265 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.