build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 31-Mar-2017 at 10:49
Originally posted by Navigator

Originally posted by Џоле

Комити-инкасатори
Се подуховит си со коментарите, секоја чест. За твоја информација, споменикот е на гемиџиите. Се потсмевате со сопствената историја, со трагични настани на млади луѓе. И после ви смета кога ве викаат однародени, без чувство за припадност.


Аха, и која е поврзаноста на гемиџиите со водовод и канализација, потсети ме, те молам?

Ако некој се потсмева со сопствената историја, тогаш е оној што нарачал ваков споменик (патем, веќе има еден на кејот кај Камен мост) пред зграда на јавно претпријатие што нема допирни точки со личностите претставени на самиот споменик.

Прости, ама овие срања не поминуваат кај мене.

Edited by Џоле - 31-Mar-2017 at 10:49
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 31-Mar-2017 at 12:01
Некои може да каже от какъв материал е направен споменика?
Некакъв странен , бел материал- не ми личи на камен или мармер.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 02-Apr-2017 at 22:44
Originally posted by Navigator

Originally posted by Џоле

Комити-инкасатори
Се подуховит си со коментарите, секоја чест. За твоја информација, споменикот е на гемиџиите. Се потсмевате со сопствената историја, со трагични настани на млади луѓе. И после ви смета кога ве викаат однародени, без чувство за припадност.
мислам дека поголемо потсмевање со историја од тоа да ја ставиш врз сервисни машини од објект, нема, ама ај ти си знаеш...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 03-Apr-2017 at 02:26
Originally posted by Џоле

Originally posted by Navigator

Originally posted by Џоле

Комити-инкасатори
Се подуховит си со коментарите, секоја чест. За твоја информација, споменикот е на гемиџиите. Се потсмевате со сопствената историја, со трагични настани на млади луѓе. И после ви смета кога ве викаат однародени, без чувство за припадност.


Аха, и која е поврзаноста на гемиџиите со водовод и канализација, потсети ме, те молам?

Ако некој се потсмева со сопствената историја, тогаш е оној што нарачал ваков споменик (патем, веќе има еден на кејот кај Камен мост) пред зграда на јавно претпријатие што нема допирни точки со личностите претставени на самиот споменик.

Прости, ама овие срања не поминуваат кај мене.Абе Џоле, не конташ. Гемиџија - лаѓар, бродар. Брод по вода оди. Водовод.
А да беше неоднароден ќе сфатеше дека еден споменик за гемиџиите е малку. Премалку. И 2 се малку. Уште 6 споменици минимум треба за нив оти се однародивме сите комплет.
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 03-Apr-2017 at 07:24
Originally posted by fichot

Originally posted by Џоле

Originally posted by Navigator

Originally posted by Џоле

Комити-инкасатори
Се подуховит си со коментарите, секоја чест. За твоја информација, споменикот е на гемиџиите. Се потсмевате со сопствената историја, со трагични настани на млади луѓе. И после ви смета кога ве викаат однародени, без чувство за припадност.


Аха, и која е поврзаноста на гемиџиите со водовод и канализација, потсети ме, те молам?

Ако некој се потсмева со сопствената историја, тогаш е оној што нарачал ваков споменик (патем, веќе има еден на кејот кај Камен мост) пред зграда на јавно претпријатие што нема допирни точки со личностите претставени на самиот споменик.

Прости, ама овие срања не поминуваат кај мене.Абе Џоле, не конташ. Гемиџија - лаѓар, бродар. Брод по вода оди. Водовод.
А да беше неоднароден ќе сфатеше дека еден споменик за гемиџиите е малку. Премалку. И 2 се малку. Уште 6 споменици минимум треба за нив оти се однародивме сите комплет.По мое мислење, поголем бенефит ќе видевме ако парите за 2 или можеби 6 споменици на гемиџиите отидеа за реновирање на водоводната мрежа или за обезбедување водовод каде што нема или за реновирање на некоја поликлиника или болница или можеби да се обезбеди доктор во некоја рурална средина или село или за реновирање или изградба на некоја градинка или училиште или и т.н. Но, тоа е само мое мислење.

Edited by zlatko_k - 03-Apr-2017 at 07:27
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 03-Apr-2017 at 16:28


А кој гледа дали се сменети азбестните цевки? Не се гледа дека се к(г)ради така

Edited by ehrlich - 03-Apr-2017 at 16:29
Back to Top
zlatko_k View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Mar-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 18
  Quote zlatko_k Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 04-Apr-2017 at 07:11
Originally posted by ehrlichА кој гледа дали се сменети азбестните цевки? Не се гледа дека се к(г)ради така


Во право си. И јас па глупо размишљам.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 15-Apr-2017 at 20:52
Денешни фотки... Кај колата лево на сликата е пробиена улица што поминува пред двете згради (на Водовод и на Град Скопје). Околината не е целосно исчистена од градежни материјали, посебно тротоарите под Кале се полни со земја и камења од некои неодамнешни копања, веројатно за инсталации. Кејот во тој дел е многу запуштен и полн со ѓубре, страшно се разочарав од состојбата во која го затекнав.
Кај зградата на Град Скопје нема некои значајни промени.Edited by Џоле - 15-Apr-2017 at 20:55
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 16-Apr-2017 at 20:12
Зошто на другите вентилации нема споменик?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 17-Apr-2017 at 08:31
Originally posted by fichot

Зошто на другите вентилации нема споменик?

хахахаххаха
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 18-Apr-2017 at 10:20
bez vakvi idei ve molam
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 27-Apr-2017 at 07:14
ЦВЕЌИЊА ОД 20.000 ЕВРА ЗА БАРОКНАТА ЗГРАДА НА „ВОДОВОД“

Претпријатието бара да купи 230 цветни аранжмани, неколку видови палми, кали, бонсаи... Проценето е дека за тоа ќе плати околу 16.000 без ДДВ
Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ продолжува да троши за новата административна зграда. Откако неодамна се пресели во барокното здание под Кале, од „Водовод“ сега бараат да купат цвеќиња. Процениле дека за нив ќе платат околу 16.000 евра без ДДВ.
Директорот Александар Атанасов вчера не беше достапен да ни ја појасни набавката. Но, извесно е дека цвеќињата се купуваат за потребите на претпријатието за украсување на канцелариите, кабинетите, холовите...

Во набавката е наведено дека се бараат 230 цветни аранжмани направени од три вида цвеќиња, декоративни растенија со висина од 50 до 80 сантиметри, и стотина парчиња со висина од 150 до 180 сантиметри. Во објавениот оглас стои дека се бараат неколку парчиња дрво на животот, неколку видови палми, кала, бонсаи дрво, божикни кактуси, орхидеи...

Инаку, административната зграда на „Водовод“ е меѓу првите објекти што почна да се гради како дел од проектот „Скопје 2014“. Изведбата доцнеше речиси две години. Првиот проблем настана кога градежната компанија што почна да го гради објектот банкротираше, па беше потребно време да се најде друга фирма. Претпријатието распиша нов тендер и ја избра „Алдинг инжинеринг“ да ја догради зградата. За таа намена, „Водовод“ се задолжи речиси 7,5 милиони евра со обврска парите да ги врати за 10 години.
Објектот се изгради по идејно решение на Жарко Чаушевски, познат како автор на неколку зданија од владиниот проект „Скопје 2014“. (Д.Т.Д.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=A101182CB74B5F48B8423C04B90C0FE4
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 27-Apr-2017 at 09:15
Треба да насадат палми од сто милиони евра за да биде автентично.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 21-Nov-2017 at 16:14
Директорскиот кабинет на ЈП „Водовод и Канализација“

извор: твитер

https://twitter.com/dimanovski/status/932965765124419584/photo/1
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 712
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 21-Nov-2017 at 16:24


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 21-Nov-2017 at 16:54
Ентериерот и екстериерот одат заедно. Не знам што друго очекувавте. Боб Марли во канцеларија?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 21-Nov-2017 at 20:00
па не знам што патриотско видоа во тоа да си го газиш знамето
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3817
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 21-Nov-2017 at 20:35
Гази врз знамето, а другото пак е неофициален знаме барем со устав а секако непочитување на целите други заедници. Како и да е не верувам дека другите заедници би сакале свое знаме во подот да го гази секој.
Не сум македонец ама чисто ми пречи знамео во подот! NO GO
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 22-Nov-2017 at 23:45
Originally posted by my Macedonia

Гази врз знамето, а другото пак е неофициален знаме барем со устав а секако непочитување на целите други заедници. Како и да е не верувам дека другите заедници би сакале свое знаме во подот да го гази секој.
Не сум македонец ама чисто ми пречи знамео во подот! NO GO
ете го се јави одма како угнетено малцинство
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.