build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Управна зграда на ЈП „Водовод и Канализација“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Apr-2011 at 22:51
Кузман не работи со писма ... морало за оваа локација де се претпостави дека тука можеби има нешто и да се направат претходни архео истражувања ...
волан
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-May-2011 at 14:47
Камен-темелникот затрупан во администрација


Помина еден месец откако бараките на јавното претпријатие "Водовод и канализација" се урнати, локацијата е расчистена, а градилиштето затворено, но се уште нема ни глас за започнување на изградбата на новата зграда. Причината за тоа, велат одговорните од јавното претпријатие, е незавршената административна процедура.
- Постапката за избор на најповолна понуда за изградба на нова управна зграда се уште не е завршена целосно. Треба да се спроведе електронска аукција преку електронски систем за јавни набавки за избор на фирма и ќе се чека одлуката да стане правосилна. Дури потоа ќе биде склучен договорот со фирмата-изведувач која ќе ја гради новата управна зграда. Тогаш ќе ја знаеме и конечната сума, колку ќе чини проектот, информираат од јавното претпријатие.

Новата зграда ќе се гради на местото на постојните бараки на претпријатието на површина од 5.000 квадрати во основа, а освен тоа дека ќе биде на пет ката и ќе заврши со купола, надлежните од Водовод не откриваат други детали. Иако идејното решение беше избрано на јавен оглас, тие сепак велат дека за сите детали поврзани со изградбата новата управна зграда ќе свикаат посебна прес-конференција.
Инаку, администрацијата на јавното претпријатие привремено е сместена во зградата на "Технометал", во центарот на градот. http://vecer.com.mk/?ItemID=B4F66A628873EF49B7D7AAC715D4B538

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 482
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-Jun-2011 at 23:19
Управната зграда на „Водовод“ со овален дизајнОд јавното претпријатие „Водовод и канализација“, со цел информирање на јавноста, испратија слика со идејното решение од изгледот на новата Управна зграда, која набрзо ќе почне да се гради на местото на старите бараки на Кале. Нејзината изградба ќе почне на истата локација каде што ќе биде и Градската куќа, чија изградба почна неодамна. Финансиската конструкција од јавното претпријатие ќе ја соопштат дополнително.

Најавата за нов објект за „Водовод“ беше предмет на критика изминативе месеци во Советот на Град Скопје, како нешто што не може да се смета за приоритет за граѓаните и вработените, кога претпријатието не знае како да се справи и да го реши проблемот со 60 отсто загуби на вода на годишно ниво. Опозициските советници реагираа исто така дека со поскапувањето на водата за 100 отсто пред четири години, во времето на мандатот на Трифун Костовски, граѓаните очекувале нови инвестиции во инфраструктурата, замена на азбестните цевки, а не нов објект за администрацијата.

Објаснувањето од градоначалникот Коце Трајановски, како одговор на реакциите за бесцелно трошење пари, беше дека градбата е неодложна. Бараките, според градските власти, но и раководните лица од „Водовод“, не овозможувале основни услови за нормално одвивање на работните активности, имајќи предвид дека се привремени објекти, подарени по земјотресот во 1963 година.

Како аргумент плус дека не е време за нова Управна зграда, советниците го наведоа фактот дека во привремени објекти, подарени по земјотресот, работат и вработените во Градското собрание, во „Паркови и зеленило“, „Улици и патишта“, „Градски паркинг“, вработените во подружници на „Водовод“ по скопските населби, како и голем дел од државните претпријатија, на пример, Јавното претпријатие за станбен и деловен простор во Дебар маало. (Ј.И.)

Дневник
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Jun-2011 at 23:43
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Jun-2011 at 00:03
Со оглед на тоа дека ѕидот од калето и дрвјата веднаш десно од објектов се видно придодавани/изменети, може да ми каже некој што точно има сега таму што го блокира видикот толку многу?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Jun-2011 at 00:31
se gleda deka arhitektite mnogu podobro go barataat neoklasicizmot, poslednite dva objekti se daleku pokvalitetni na izgled, nego li prethodnite, se nadevam deka i arhitektonski ke bidat kvalitetno napraveni so ekoloski pristap
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Jun-2011 at 00:32
WTF е ова? Ми личи на торта со свеќичка


Edited by FoSsiL - 15-Jun-2011 at 00:35
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Jun-2011 at 02:24
Originally posted by FoSsiL


WTF е ова? Ми личи на торта со свеќичка


hehe, e pa taka ako gi poednostavuvas rabotite, togas bilo koj cilindircen objekt ke ti izgleda na torta. Zar ne si videl zgrada sto ne e vo oblik na kvadar prethodno?

Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Jun-2011 at 02:37
Мајкооооо Уставен суд почнува фантазија да ми станува!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 701
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 15-Jun-2011 at 03:34
"Водовод и канализација" - Is this a government agency for the whole country, or a city agency of Skopje?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-Jun-2011 at 03:40
It's a city agency, the full name is „Јавно претпријатие Водовод и Канализација - Скопје

http://www.vodovod-skopje.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=7&Itemid=5

There are similar enterprises in all cities/towns in Macedonia
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 15-Jun-2011 at 14:56
добро бе, па зграда на водовод е мајко му стара, не е некоја Ватиканска палата Wallbash
истата утка ја има тука како со агенцијата за елекронски комуникации... можеби следно нешто што ќе видиме ќе биде индустриски објект што личи на Пантеон...
разбирам да има музеи и државни административни објекти кај кои ќе се искористат такви стилови, ама ова е апсурдно...
ако ништо друго, барем ме теши тоа што објектот има одреден постоечки стил и не е турлитава кои други објекти, исто како и фактот што се наоѓа на прилично слободен простор и има простор за се (за разлика од другите насилно спикани објекти)

и патем, која е функцијата на огромна бакарна купола за зграда на јп водовод и канализација? нема... па не е храм ниту нешто барем малку поврзано со тоа
но нормално, според некои луѓе, куполата е основен елемен на се што е „културно“ Dump
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Jun-2011 at 17:38
51st state.

Interesno, nema nishto nelogichno vo proektot. Tendencijata na proektit na toj del e takva a markicata kruzna, shto povekje ili pomalku od ova treba da bide. Sega na red, neka ne ve chudi ni rekonstrukcija na poshta. Da ne me svatite deka neshto vo negativen ili pozitiven kontekst go kazuvam ova, nego samo kako edno mozno ido resenie.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Jun-2011 at 19:27
ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ТРИ ГОДИНИ ВО НОВИ ПРОСТОРИИ

10 милиони евра за новата зграда на "Водовод"

Според проектот, зградата ќе се гради во барок стил и ќе се наоѓа вед­наш до Градската куќа, ќе биде на пет ката и три нивоа за подземно пар­ки­ра­ње

За десет милиони евра, ЈП "Водовод и канализација" ќе добие нова зграда. Над­леж­ни­те од претпријатието пред неколку недели склучија договор со авс­трис­ка­та фирма "Алпине Бау", која во рок од три години треба да го из­гра­ди објектот. Градежните работи ќе стартуваат наредната недела, а до­де­ка да завршат, вработените од претпријатието ќе бидат под кирија во згра­да­та на "Технометал Вардар".
"Оваа понуда беше најповолна на јавниот тендер кој го распишавме. Фи­нан­си­ра­ње­то ќе биде од средства на претпријатието. Годинава имаме па­ри за да ги исплатиме побарувањата од изведувачот, а за наредната го­ди­на ќе видиме, можно е да земеме кредит", вели Сашо Лазаревски, ди­рек­тор на ЈП "Водовод и канализација".
Спо­ред проектот, кој изработен по идејното решение на ар­хи­тек­тот Жарко Чаушевски, зградата ќе се гради во барок стил и ќе се наоѓа вед­наш до Градската куќа, односно во близина на некогашните бараки на прет­при­ја­ти­е­то. Ќе биде на пет ката и три нивоа за подземно паркирање.
Од претпријатието објаснуваат дека морале да градат нова зграда оти об­јек­ти­те каде што сега се сместени се руинирани, стари повеќе од 50 го­ди­ни, и вработените немаат нормални услови за работа.
"Вре­ме­ни­те објекти каде што сега сме сместени, под тврдината Кале, из­гра­де­ни се веднаш по земјотресот во 1963 година, како една од многуте до­на­ции за изградба на Скопје. Поради дотраеноста на простории, тие не ја исполнуваат нивната основна намена и во нив нема соодветни услови за ра­бо­та, па затоа редно беше да се почнат активности за изградбата на нова управна зграда" велат од ЈП "Водовод и канализација". (А.А.)
http://www.vest.com.mk/?ItemID=6E8FFA12944CD647AED5D815248348A5
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jun-2011 at 19:51
3 години!? Уште еден доказ дека се нема пари, а само колку да се ичисти тој дел и да се каже дека се работи. Исто и со зградата на Град Скопје (4 години!?)
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Jun-2011 at 22:34
mnogu katovi se , ke se poprecuvaat vizurite kon kaleto 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Jun-2011 at 23:00
Originally posted by G.I. Joe

mnogu katovi se , ke se poprecuvaat vizurite kon kaleto 
епа сега треба да се бира, или линија на објекти, или калето, во овој случај е избрана линија на објекти
инаку, според мене убаво ќе беше (кога веќе одеа со реконструкција на Кале) да го реконструираа и долниот дел, а на местото каде што сега има ред објекти, да имаше едно паркче, со разни содржини, а може и еден од спомениците на Ск2014
многу подобро ќе се вклопуваше такво нешто со туристичката целина на таа област, која треба доста да е репрезентативна, а во центарот и онака има само еден парк и има потреба од уредено зеленило
али ај, кога веќе планираат вака, џабе зборам


Edited by zabegan - 15-Jun-2011 at 23:04
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Jun-2011 at 01:24
i jas sum na ista linija Smile ..mislam deka treba dali nekoe parkce ,plostadce da ima i edno dvizenje so ke te nasocuva kon vlezot na kaleto .. od ''dolen grad''da odis kon ''goren grad''

edniot most ke se zameni so drug pesacki funkcionalen most na koj ke se nadovrzi parkceto ili plostadot i ke prodolzi dvizenjeto kon kaleto ....so crveno se obelezani rampite ,znaci soobrakjajot ponira nekoi 50 tina metri vo dolzina ..so zeleno e obelezan plostadot , a so lilava boja se objektite razvieni okolu plostadot ...e sega ovaj prvicen koncept  treba da se razraboti i razvie , no stom pocnuvaat sega da go popolnuvaat prostorot tamu objekti bez da mislat na celinata dzabe Smile
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Online
Posts: 3415
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Jun-2011 at 18:48
Воопшто не ми се допаѓа зградата, можеби не до толку надворешниот изглед на зградата, колку што го затвора погледот кон Калето од строгиот центар на градот. Инаку целиот тој простор под Калето треба целосно, а не парцијално да се среди. Вака зградава ќе биде поставена на 100 метри од магацини за храна и циган-пазар, тоа ќе биде голем шок за скопјани и егзотика за странците.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Jun-2011 at 09:30
za pogled tolku i ne e strasno, kale ke se pravi da bide turisticko atrakcija, pa ke mozes da se kacis da go vidis od blisku, ne gledam logika da kaleto treba da se gleda od site mozni agli, a dodusa i nema sto da se gleda, samo zidina so kuli.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.