build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Модели во Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Шах View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Apr-2011
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Шах Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 10-May-2011 at 15:33
Гитардемон, секоја чест за моделите, навистина немам зборови. Гледам дека при моделирање се служиш со фотографии од сите страни на објектите. Дали ти сам ги фотографираш? И ако не навлегувам премногу во авторските тајни, ме интересира со што се служиш за изработување на моделите. Прашувам бидејќи имам ќеф и јас да помогнам колку што можам.

Edited by Шах - 10-May-2011 at 15:38
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 10-May-2011 at 16:10
Па сите ги фотографирам сам, на интернет многу тешко се наоѓаат добри слики од барем еден агол, а камоли од сите агли. За изработка јас и alexgizh го користиме Google SketchUp, кој иако не е единствен програм со кој може да се изработуваат модели за Google Earth, сепак е најраспространет и најчесто користен за тоа. Помош би ми била добредојдена, не личи цел град да е од мене моделиран Си работел друг пат со 3d? Јас само малку имав работено пред SketchUp, и гарантирам дека без никакво предзнаење лесно се учи.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Шах View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 26-Apr-2011
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Шах Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 10-May-2011 at 17:10
Originally posted by гитардемон

Па сите ги фотографирам сам, на интернет многу тешко се наоѓаат добри слики од барем еден агол, а камоли од сите агли. За изработка јас и alexgizh го користиме Google SketchUp, кој иако не е единствен програм со кој може да се изработуваат модели за Google Earth, сепак е најраспространет и најчесто користен за тоа. Помош би ми била добредојдена, не личи цел град да е од мене моделиран Си работел друг пат со 3d? Јас само малку имав работено пред SketchUp, и гарантирам дека без никакво предзнаење лесно се учи.

Одлично, на тоа и се надевав. Освен AutoCAD на часови по техничко цртање во средно, немам работено со 3D. Сега го спуштам SketchUp, па ќе го прочепкам. Некој совет околу фотографирањето?

Edited by Шах - 10-May-2011 at 17:10
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 10-May-2011 at 19:27
И да ти изгледа комплицирано (а не верувам), не се откажувај, вреди да изгледаш неколку видеа, и одма ќе сфатиш, за почеток се петка:





И многу јако нешто (ај да го речеме понапредно), алатката photo match:





Само за Битола послабо го користам, бидејќи сите ми се залепени еден до друг, така се ориентирам. Ова повеќе за Скопје ми помага, но која алатка ти се допаѓа повеќе, таа.

___________

За сликањето, еве ти на пример какви сè слики искористив за моделот на ONE. Оградата сам ја цртав, и е проѕирно PNG (ама ми е од друг модел, оти ме мрзеше да цртам за овој посебна ограда).



















_______

Со текот на времето стануваш сè поумешен кога ти недостига некој дел од објектот, кога не ти е сликан, користиш веќе сликани делови, но со mirror или некои такви финти, воопшто не се забележува дека е истата слика, или дека не е една цела слика сликана. Исто така, ако на пример некоја влезна врата или нешто не си ја сликал, напиши на Google: old door, ќе се изненадиш колку слични врати има, и такви некои работи.

Инаку, за позиционирање на сликите и такви работи, подоцна, кога ќе научиш да црташ


Edited by гитардемон - 10-May-2011 at 19:32
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 10-May-2011 at 21:16
lelele!!!PRE UBAVOOO;#1 BITOlA vo makedonija,steta sto sto ne se investira ama IC!!!!!!!!!!!!!
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 13-May-2011 at 20:39
Здраво форумџии, ова е мојот прв пост, и првиот модел прикачен за на Google Earth. Тука се најдов благодарение на гитардемон. Порано работев Scetch Up негде кога беше верзија 4-5, сега се вратив пак и не се сменило многу во овие 3 верзии.

Еве моделот:



*објектот не е објавен на google earth

Станува збор за техничко училиште. Бидејќи околу објектот има многу дрва, па се одлучив па зедов текстури од еден друг модел исто така од истиот објект.

На гитар демон му го оставам широк сокак, јас ќе продолжам со периферијата.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 13-May-2011 at 21:07
Поздрав тотето, аирлија за многу модели Cheers
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 13-May-2011 at 22:54
А pbanks колку време одприлика му треба за одобрување на моделот?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-May-2011 at 23:00
Originally posted by toteto

А pbanks колку време одприлика му треба за одобрување на моделот?


Не сум доволно упатен со техничките деталите на Виртуелна Македонија... ќе мора да почекаш Гитардемон или Алексгиж (или некој трет) да ти одговорат на ова прашање.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 14-May-2011 at 01:23
Здраво toteto и добредојде!

Ни требаат и тоа како леб членови како тебе кои се желни за да помогнат

Процесот трае некаде околу 1-2 недели, ако има проблем со моделот препрати ми, ќе видиме до што може да е. Некогаш знаат да бидат пипави, а некогаш прифаќаат и недозреани модели (на jovi, на пример).

Поздрав!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 14-May-2011 at 08:08
Здраво toteto, мило ми е што реши да ни се приклучиш. Епа види вака сега, моделот е супер, верувам и дека ќе биде прифатен, но штом сме тука за да учиме, еве од почеток да почнам со солење памет

Значи, за да ја видиш картичката со информации, ти треба ова (верувам знаеш):



Еве сега види на пример, имаш околу 5400 полигони (faces). Колку повеќе ги има, толку повеќе време треба за да се прикаже моделот (а ако ги има премногу, моделот нема да ти биде прифатен).

Можеш да почнеш од пармаците на скалите (не овие на сликата, се збунав, тие отпозади), бидејќи тие ти се нацртани со кружни тела и само пармаците ти зафаќаат 1400 полигони! Направи ги коцкести, или искористи проѕирна .png текстура, и така ќе имаш само 10-50 полигони, а и моделот ќе се полни побрзо.

Истото важи и за тенискиот терен, оградата да си ја направел коцкеста, многу „полесен“ (во мегабајти) ќе беше моделот.

Второ, за текстурирањето, си можел да го сликаш овој делот каде што нема дрвја, па потоа истата таа текстура да ја рециклираш низ цел објект. Ти треба нешто многу пофотореалистично отколку моменталната текстура.



Откако ќе го сликаш тој дел, ќе си го искористиш на цел модел. Или дај постирај ни што слики имаш, ќе ти кажеме како да извадиш максимум од тоа. Веќе го имам на компјутер твојот модел, па ако ни пуштиш слики, можеме да го доскоцкаме и ние моделот (не да ти го распарчиме ) па да биде таман.

И трето и четврто ми останаа само знамињата (на пример да си ги тргнел рефлекторите или да си направел помали јарболи), и покривот (од сликите ми личи дека има ќерамиди, па ако е од ќерамиди земи некоја текстура од моделите на широк сокак или најди слика од ќерамиди на интернет, и текстурирај со таква.

Сè на сè, моделот ти е супер! Го гледав и порано во warehouse-от тој што беше цел бел, и се мислев да го суредам, ама бев фокусиран на Широк Сокак. Честито пак, и се надеваме на соработка. И Шах е заинтересиран, го чекаме и него да се приклучи.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 14-May-2011 at 10:33
Еве сликав техничкото, ај ако наидам на проблеми ќе пишам шо да прам А и пазарот реков ај да го сликам, ама битолските кабадаји излезени на кафе и да не можиш да мрднош. Ај некој ден сабајлечки ќе му одам кога ни пиле не пее...
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 14-May-2011 at 13:46
Еве готово Треба уште тро да се среди само. Имам неколку прашања. Теренот не е рамен, и задните скали ми лебдат. Ни не знам како да ги продолжам надолу, без да ги бришам. А и на знамињата му се има изгубено текстурата на македонското знаме.

Најдов слика од покривот, па ќе го напрам тип-топ.





Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 15-May-2011 at 13:03
За теренот, еве што треба да направиш:

Прво ја вклучуваш опцијата Show Terrain.

После, деловите што ти лебдат ги спојуваш со тлото цртајќи триаголници (за најлесно).



Откако ќе ги нацрташ, со активна алатката за боење, Alt + Click или Ctrl + Click на Windows (заборавив кое, ама ако го држиш стиснато правилното копче, курсорот ќе ти биде како подолу на сликата) врз сликите од Google Earth за да ја „впиеш“ текстурата. Така и друга текстура ако сакаш да користиш, Alt + Click врз површината, и ќе ја имаш таа текстура за боење.



И на крајот, само ги обојуваш триаголниците (или кои форми и да си ги нацртал) со текстурата, и имаш поглатко израмнет терен.



Значи не мораше да ги продолжуваш скалите, направи го ова во линија со скалите, и ќе биде во ред.
_____________
И би те замолил доколку можеш, името на моделот да биде:

Default: СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ - Битола
English: "Gjorgji Naumov" High School - Bitola

Никаде не пишува Битола вака како што ти е Барем именувањата на моделите да ги стандардизираме. Ако имаш некаква поинаква идеја, кажи, јас барем досега вака сум ги именувал сите низ државата.
_____________
P.S. Сите знамиња се македонските? Нема некое со логото на техничко, или со општинското знаме?



Edited by гитардемон - 15-May-2011 at 13:06
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 15-May-2011 at 19:33
Сега се тргнати сите знамиња, ама порано беше едно македонско, едно грбот на битола и едно на техничко. Ама не знам како да го сменам...

Edited by toteto - 15-May-2011 at 19:34
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 15-May-2011 at 19:59
Ќе ги суредам јас знамињата и ќе ти напрам share. Побарај за 15-тина минути во warehouse во твоиде модели, ќе бидеш Collaborator во мојот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 15-May-2011 at 21:08
Фала за знаменцата Техничкото мислам дека е готово, ајде нека го објават па да видиме навистина како ќе изгледа.



Иначе денес исто така скоро завршив и едно мало црквиче над училиштето, спротивните страни му беа исти, па така направив само четвртина и зато брзо го завршив. Му треба уште врата, ама во реалноста нема врата, има само едно дрвено вратниче мало ептен. Дали да направам уба врата, или да напрам ова дрвеното?



edit:
Теренот шо ми го даде не можи да се симни, има само за Google Earth и едно. А што му фали на овај што е сега? Освен тоа што имаше трева место земја, која сега ја сменав


Edited by toteto - 15-May-2011 at 21:23
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 15-May-2011 at 21:30
Црквата е џам! CheersApplause
Стварно сум фасциниран, тебе ептен те бивало за работава!

Ај види сега ти го препратив (share) моделот од техничкото, сосе терен нов. Мислам дека вака е подобро. Другиот имаше миљарда полигони, беше со многу кружни тела. Овај е со коцкести и полесно се полни. Башка не чинеше мрежата на другиот и други работи.

Ај аирлија!

П.С. За врата за црквата, бирај. Не мора да е 100% реалната состојба.


Edited by гитардемон - 15-May-2011 at 21:33
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 413
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 15-May-2011 at 22:00
super izgleda modelot za crkviceto samo edna mala zabeleska vo odnosot sirina visina nekako mi deluva cudno proporciski .. ko mn golema osnovata da e , mozi gresam ..   isto i za gitar mala zabeleska proporciska na modelot za Lumiks ..koga go gledam vo odnos na podolznata strana na EVN treba da e pokratok Lumiks a ne podolg ... nekako kako premnogu dolga da e taa strana .. no ok mozi pretervam i jas so sitnici ne mi zamervajte Big%20smile


Edited by G.I. Joe - 15-May-2011 at 22:01
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 15-May-2011 at 22:17
Колку можам да извлечам од сателитските снимки, толку. Мака мачам често со прецизното скалирање на моделите. Ама јебига, важно да се знај шо е нацртано, не мора да биди 100% точно
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.