build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Модели во Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 18-May-2011 at 23:19
Откако го снимив ми текна точно каква форма сакаш, ама нема врска, се гледаат тука корисни алатки. Значи ти треба Intersect. Прво црташ една форма заоблена, па после правиш Intersect (пресек) со другата форма. Voilà:Еве отпосле ми текна и друг начин:Се извинувам за жигот, ама не ми се даваат 100 евра

Edited by гитардемон - 18-May-2011 at 23:33
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 19-May-2011 at 00:16
И јас како второто напрајв, само не знаев како да го сечам :S Иначе вакви се гледав зраците на сонцето на горната фонтана кај што ќе го клават Филип II.

И еве шо сакав да напрам, не е според димензии но некако вака изгледа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 19-May-2011 at 00:32
Џабе ти е, вака ќе имаш миљарда полигони. Поарно само слика како текстура со мали нерамнини, нема потреба од толку детални криви.

А шо ти текна на фонтаната?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 19-May-2011 at 12:11
Па пред некој ден седев таму и ми текна на фонтатаната. А за полигони, можи кружниот дел да е составен од 3-4 полигони а не вака од 12.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 19-May-2011 at 14:12
Да не не се 12, да не се 1200 ако е вака нацртан. Ај види во model info.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 19-May-2011 at 17:14
Со полукружни и со 3 полигони целото зема 350 полигони, а вака со прави линии како сега што ја напрајв зема 9. И на крај цела 355 полигони.Остануват уште текстурите и дупките кон не знам да ги дупнам () кај црвените кругој. Имаш некоја идеа освен со intersect faces оти така не можи.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 19-May-2011 at 17:34
Како бе не можи. Можи комотно со intersect. Нацртај една кружница негде во XY рамнината (хоризонтала), и со pull над фонтаната, и после пресек напрај. Сакаш пак видео?

Ама не ја оставај вака фонтаната, ќе треба и постаментот за споменикот, а и кантите, клупите и рефлекторите. Ако те мрзи, можиме заедно да го средиме.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 19-May-2011 at 17:36
Инаку јас го доцртав ова:

Следно на ред е тобакото (па еврејската куќа ептен на другата долна страна), и тогаш дури ќе имаме готова линија.

Edited by гитардемон - 19-May-2011 at 17:37
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 19-May-2011 at 17:52
Ти газам на територија . Викендов ќе ја досредам, денес работев само според една слика од панорамио, и според сеќавање. Знам дека од страните има едни издигнати, ама не му го знам точниот облик. За постолјето за споменикот лесно е, ама кога ќе го клат филип тогаш ќе треба некој поискусен да го напрај.

И еве видеото дека не можи

http://www.youtube.com/watch?v=aEKR1GoUDXY

Edited by toteto - 19-May-2011 at 17:54
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 19-May-2011 at 18:02
А сакаш да напрам са јас дупки? Чекај ај две минути, ама моделот ќе го довршам овие дена, не можам сега, ама ти подработвај во меѓувреме. Ако можиш сам цел, нема зошто да не. Са ќе ти пуштам да видиш како се прај.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 19-May-2011 at 18:07
Е сега и ти тешкиот дел го завршив и сега сакаш да го земиш и да напрајш рамните делој...

А да ми дајш нешто skype таму да пишиме, да не го полниме форумот и така само двајцата си пишиме...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 19-May-2011 at 18:11
Еве ти:Ете го бе! Инаку за Skype во приватна порака, чекај.

Edited by гитардемон - 19-May-2011 at 18:28
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 19-May-2011 at 18:21
Ако имав по еден денар за секој пиксел на видеото, ќе соберев негде колку за геврек...

И финтата на крај била не сум ги правел доволно долги „стубојте“ па не можело да пресечи убо.

btw прифати ме на скајп
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 20-May-2011 at 17:12


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 21-May-2011 at 22:27
Ај да се пофаиле, завршив со фонтаната. Споменикот не се знај кога ќе го клат, изгледа Битола 2014...


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 21-May-2011 at 22:50Моделот е бомбона.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 21-May-2011 at 23:20
Back to Top
toteto View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-May-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote toteto Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 23-May-2011 at 01:25
Земете воздух, и потоа скролнете надолу.
Бидете сигурни дека зедовте...

Со објектите одоколу ќе се добие една целина, и ќе ги заличи

Edited by toteto - 23-May-2011 at 01:25
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 23-May-2011 at 01:51
Thumbs%20Up
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 23-May-2011 at 07:53
Cheers
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.