build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Модели во Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Модели во Битола
    Posted: 27-Jul-2010 at 16:10
Успеав конечно да завршам со моделот на стадионот, мислам дека излезе задоволително. Католичката црква „Пресвето срце Исусово“ (Sacre Cœur) некако тешко ми оди, повеќе поради мрза отколку нешто друго.

Еве неколку слики од стадионот:

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jul-2010 at 10:48
Ги домоделирав кулите на ул. Партизанска број 20 и 22.

Скоро се идентични, само што бр. 22 има балкуни и од другата страна додека пак бр. 20 нема.

Edited by гитардемон - 02-Aug-2010 at 20:04
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jul-2010 at 10:54

Thumbs%20Upubavo izgledaat

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Aug-2010 at 20:07
Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Битола.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 03-Aug-2010 at 23:51
Porta Jazz, Simbol, OK internet café & школа за странски јазици "Le petit prince".

Што да правам со имињава не знам Отсега главата ме боли како ќе ја именувам зградата на турскиот, британскиот и францускиот почесен конзулат со T-Mobile на првиот кат и еден бутик отпозади?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Aug-2010 at 00:04
Што е битно како ќе ги именуваш, се додека моделите се топ! Cheers
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Aug-2010 at 00:57
Гитар, ти реков, малку по малку ќе го биде и Широксокак комплетиран 
Ваљда наскоро ќе порасне и тимот што работи на Битола, а и воопшто. Нека поминат одмориве па ќе направиме напори за омасовување на иницијативава.

доволно време  х  доволна масовност  =  вистинска виртуелна Македонија   Cheers
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Aug-2010 at 19:49
Па далеку е од готов, но ете ја четвртата зграда на Широк Сокак. Без конкуренција најгрдото нешто на светот. Штета што остана така (пропадна низ бирократските ходници на денационализацијата, или тргна по братоубиствените патишта на продавањето на денационализираниот имот на дедо ти )

Како и да е, еве го Хотел Македонија.Следна на ред ми е саат-кулата, се мислам да ја преправам и да го уредам паркчето околу неа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 23-Aug-2010 at 20:58
ne planiras i dzamijata da ja pravis?Dosta interesno bi zgledal... od edna strana dzamija a drugoto saatkula!  =)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Aug-2010 at 21:14
Многу време му посветуваме на соц-реализмот на форумов, ама архитектонски форум сме, тоа ние работа меѓу другото. Апсолутно ми е јасно како настанал соц-реализмот, имало времиња и сеуште има кога луѓе немале кај да живеат, имало периоди со рапиден раст на популацијата и дефицит од објекти од разни причини и едноставно се граделе домови масовно. Тука нема ни време ни пари за стилови, заебанции. И тоа е сосема разбирливо за резиденцијални објекти. Ама хотел бе?! Ако соц-реализмот во свет настанал од причините предходно, во Македонија и многу други држави дефинитивно бил тренд во тоа време.

Ме интересира колку е можно при некоја реконструкција кога овој објект конечно ќе излезе од црната административна дупка, колку е лесно да се изведе нешто што ќе биде афтентично вклопливо во околината, нешто слично на архитектурата на Широк Сокак, или па нешто модернистичко, ама не плаво стакло и лим како за бензинска, него нешто стварно што ќе вреди.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Aug-2010 at 23:56


Приказната за овој објект не ја знам точно, но факт е дека ваков каков што е изгледа лошо. Тажната страна е што и да се решат некогаш да го рушат и да градат нешто, официјалните институции немаат никакво влијание врз она што ќе се гради таму. Ниту Широк Сокак е заштитен со закон, ниту може некому да му се наложи како да гради. Тоа е многу лошо и единствена надеж е човек да се надева на здравиот разум на газдата што ќе се реши да гради.

Еве како изгледало местото пред да биде изграден објектов:

А еве како изгледал хотелов/комплексов (имало и самопослуга, кино, ресторан и сл.) во најсветлите денови:
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Aug-2010 at 23:56
Originally posted by my Macedonia

ne planiras i dzamijata da ja pravis?Dosta interesno bi zgledal... od edna strana dzamija a drugoto saatkula!  =)


И неколку џамии ми се на списокот на приоритети, но тие сакаат многу време, а во моментов тоа го немам, па зградите на Широк Сокак и спортската сала ми се дефинитивно на прво место бидејќи се многу полесни за изработка.

Edited by гитардемон - 23-Aug-2010 at 23:58
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Aug-2010 at 00:05
Originally posted by lslcrew

Ама хотел бе?! Ако соц-реализмот во свет настанал од причините предходно, во Македонија и многу други држави дефинитивно бил тренд во тоа време.

Ај да не ја отвараме темава пак ама стварно доста е веќе на ова да се разговара како се градело во комунизмот ако во денешниот систем( капитализмот). Па видите тогаш не било тренд не било некоја архитектура или некој шмек, тоа било начин на градење и размислување се мислело дека бетонските конструкции попуниети со цврст челик и сето тоа заедно една арматура било по издржливо него да се гради со цигли или со железна конструкција, и таквиите гради според мене се стварно појаки, сега некој ке прае зграда и репроматеријалите ќе ги намели и место како плоча да стаен 20 см бетон тој ке стае малтер и после ќе можеш да ја слушас комшивката што прави муабет на телефон.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Aug-2010 at 01:08
Мислам дека заборави да го спомнеш претходниот објект, тој лево од Хотел Македонија (а го имаш на блогот)
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Aug-2010 at 04:43
Конечно дојде време да го преправам и овој модел. Се надевам дека изгледа подобро Првичната идеја ми беше да има и дрвја и паркче, ама после ми излезе моделот преголем :/Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Aug-2010 at 05:11
Да, да, супер изгледа. Ја повлекувам и забелешката што ја имав за првиот модел
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Aug-2010 at 09:07
Applause
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Aug-2010 at 23:27
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Aug-2010 at 12:32
Gitar 2 saat-kuli imas vo google earth  LOL  .ubo vaka za sporedba se ostaeni , kaj da e mozi ke trgnat edna
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Aug-2010 at 15:02
Абе гугл работа. Чекам да ми ги прифатат другите модели, па ќе видиме.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.