build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Булевар  Македонска Војска
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Македонска Војска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Jul-2010 at 02:22
Не знам зошто, ама бројките кои се соопштуваат во врска со проектов се стално многу чудни. Уште на самиот почеток во 2008 така се тргна и од тогаш се некои чудни податоци, а еве ни последниве не се исклучок.

Прво околу ширината. И од сликите се гледа дека нема доволна ширина да се протне улицата без нешто да се руши, а рушење никој не спомна. Дали планираат некакви заебанции (субстандардни ленти и тротоари)?!?

Второ, должината што се спомнува (800 метри) е невозможна. Точно до самиот брег на Вардар да ја изградат нема ни 700 метри. Од друга страна спомнуваат дека ќе била до стадионот на ФК Македонија и во тој случај должината точно одговара (мапата подолу), ама тоа веќе не е Македонска Војска туку комбинација од две улици. Што ли ќе прават бог ги знае.

Инаку проширувањето на првиот сегмент нема некоја особена сообраќајна ургентност, но еве за поздрав е доколку се реализира - нема зошто да не сме чекор понапред таму каде што нема некои особени пречки за реализација на некои проекти.
Edited by Cloverstack - 29-Jul-2010 at 10:48
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Jul-2010 at 08:33

Може вкупната должина на булеварот е 800 метри од крај до крај, па сега таа бројка по грешка се врти низ објавите, аникој не ја ни проверил. А должината беше погрешна и за булевар Србија и за Ферид Бајрам, така да многу логика не барај.

Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Aug-2010 at 21:59
Иам другар што живее ваму. Некња бев кај него, вика се собраа се испосликаа и чим се разотидоа новинарите се разотидоа и работниците и машините. Едино ни остаија едно купче губре и прашина од изгребаниот асфалт. Еве до кај се со проектов ова е све што имаат сработено до сега
LOLEdited by Cifra - 25-Aug-2010 at 22:00
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3644
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Sep-2010 at 11:13
ГРАДОТ ЗАБОРАВИ НА УЛИЦАТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Македонска војска нечепната

Пред еден месец градоначалникот Коце Трајановски го означи стартот на пробивањето на улицата, но оттогаш на терен нема никакви градежни работи

Нема ни трага од градежни работи за пробивање на вториот дел од булеварот Македонска војска. Пред еден месец градоначалникот Коце Трајановски го означи стартот на пробивањето на улицата и најави дека до крајот на годинава таа ќе биде пробиена до стадионот на ФК "Македонија". Но оттогаш на терен нема никакви градежни работи. Камиони имаше на улицата само кога Трајановски го промовираше проектот. Тогаш се изгреба дел од асфалтот и повеќе ништо не е пипнато на улицата.
"Камиони на улицава видовме само кога градоначалникот најави дека ќе ја пробие. Оттогаш ништо не се работи", велат жителите на улицата.
Од Град Скопје тврдат дека нивни екипи работат на терен. Во моментов се работело на трасирање на патот, и затоа немало градежни машини на терен. Веќе кон крајот на неделава ќе почнеле со пробивање на улицата. (А.А.)

http://www.vest.com.mk/?ItemID=907C6149924D014EABCD7A1EC270F4EB
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Sep-2010 at 18:29
Останува нејасно дали ќе се проширува, т.е. дали ќе се уриваат оградите на куќите околу, или само ќе се преасфалтира... матна вода...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Nov-2010 at 12:35
СЕ ГРАДИ АТМОСФЕРСКА КАНАЛИЗАЦИЈА НА БУЛЕВАРОТ МАКЕДОНСКА ВОЈСКА  

 

Екипите на Градот Скопје поставуваат атмосферска канализација по трасата на вториот дел од булеварот Македонска војска, којшто се пробива во населбата Ѓорче Петров. Канализацијата ќе биде долга 280 метри. Ќе минува под коловозот на новоизградениот булевар, во два дела, од крстосницата на булеварот Македонска војска со улицата Ѓорче Петров до изливот во Вардар и од Стадионот во Ѓорче Петров до изливот во Вардар.

Атмосферската канализација на вториот дел од булеварот Македонска војска ќе биде со различен профил од 300 до 500 милиметри и со PVC цевки. Ќе бидат изведени 28 ревизиони шахти и три приклучоци на постојната канализација.

За изградба на оваа атмосферска канализација Градот Скопје ќе потроши околу 4 (четири) милиони денари, пари што се во рамки на предвидената финансиска конструкција за пробивање и за изградба на булеварот Македонска војска. На терен работат екипите на градежната компанија „Гранит“.

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=3754&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3644
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Jan-2011 at 21:04

Досега се изградени 540 метри од новата атмосферска канализација на вториот дел од булеварот „Македонска војска“ што се пробива во населбата Ѓорче Петров.

Makedonska-vojska-540-metri-500

Канализацијата ќе минува под коловозот на новоизградениот булевар, во два дела, од крстосницата на булеварот „Македонска војска“ со улицата „Ѓорче Петров“ до изливот во реката Вардар и од стадионот во Ѓорче Петров до изливот во Вардар.

Атмосферската канализација на вториот дел од булеварот „Македонска војска“ ќе биде долга 974 метри, со различен профил од 300 до 500 милиметри и со PVC цевки.

По налог на Градот Скопје, новата канализациска мрежа ја градат работниците на градежната компанија „Гранит“.

Makedonska-vojska-500

http://daily.mk/cluster3/dabebb9c052c3ac4d78467a3e086f1b9/537658

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Jan-2011 at 21:46
По сликиве (последните од 5 Ноември, значи пред цели два месеци), се забележува ОГРОМЕН напредок! Навистина, доколку се продолжи со ова темпо, овој капитален проект би требало да се заврши до кај 8ми Септември 2018 година и тогаш свечено да биде пуштен во употреба по повод нац. празник!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Jan-2011 at 00:34
Баш убаво што досега изградиле 540 метри атмосферска канализација, арно ама лани во јули кога Коце, Сокол и редица други „великодостојници“ направија цела фешта од камен темелникот, експлицитно најавија дека рокот за целосно завршување на сообраќајницата е 6 месеци.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 20-Jan-2011 at 01:41

Најтрагично е што една обична уличка со 2 ленти се претвара чудесно во Булевар.Каков Булевар???Исто така битно е да се каже дека градоначалникот на Ѓорче овде не учесствува воопшто.Уличката ја гради град Скопје.

А што се однесува до Сокол,тој го присвои и трговскиот на СП-СП Планет.Па и зградите што се прават.Тоа е инвестиција за дотичниот.Важно до неговото село ги среди улиците,останатото не е битно.

ПС Жалосно,трагично и мизерно е да се сликаат куп луѓе,вклучувајќи го и Трајановски како градски татко за една уличка од 300-400 метра која ја крстиле булевар.Се сликаа и за првиот дел од булеварот-уличката која нема повеќе од 200 метра,потег од црквата до раскрсницата.Празен простор кој беше обраснат со жбунови.Капитален проект според Коце и Сокол.Тешко на општината кога капитални проекти се садење трева и изградба на 200 метра асфалтирана уличка со 2 ленти,по ново-булевар.

Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 13-Apr-2011 at 19:27
Дали некои има некоја информација до каде е изградбата на овој булевар?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Jun-2011 at 15:06

ВТОРИОТ ДЕЛ ОД БУЛЕВАРОТ МАКЕДОНСКА ВОЈСКА ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ

Градот Скопје успешно ја заврши изградбата на вториот дел од булеварот Македонска војска во општината Ѓорче Петров и од денеска /01.06.2011 година/ и официјално го отвори за сообраќај. Новата сообраќајница се градеше на потегот од крстосницата со улицата Ѓорче Петров кон стадионот на ФК „Македонија Ѓорче Петров“.

На официјалното отворање за сообраќај на вториот дел од булеварот Македонска војска присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Велјановски, министерот за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска и градоначалникот на општината Ѓорче Петров, Сокол Митровски.

- Пробивањето на вториот дел од булеварот Ѓорче Петров е еден од капиталните проекти на Градот Скопје кои што имаат особено значење за растоварување на сообраќајот во градот и овозможуваат лесно и безбедно поврзување со околните сообраќајници. Завршувањето на овој проект ги решава долгогодишните проблеми на жителите од овој дел на Ѓорче Петров и претставува пример за добрата соработка меѓу Градот Скопје, Владата на Република Македонија и општината Ѓорче Петров – рече градоначалникот Трајановски.

Со овој градежен зафат се пробиени 850 метри од сообраќајницата и е изграден коловоз широк седум метри, со по една коловозна лента во секоја насока. Асфалтирана е површина од 5.550 квадратни метри. По должината на улицата се оформени тротоари коишто се покриваат со бекатон-плочки.

Новата сообраќајница ја осветлуваат 26 светлосни столба.

Пробивањето на булеварот беше искористено за да се постави атмосферска канализација со променлив профил од 300, односно 400 милиметри, која што ќе ги одведува атмосферските води од сообраќајницата.

На изградба на вториот дел од булеварот Македонска војска работеа екипите на градежната компанија АД „Гранит“. Градот Скопје за реализација на овој капитален зафат потроши околу 25 милиони денари.


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4276&mid=482&tabId=1&tabindex=0
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Jun-2011 at 15:04
Како може улица со две ленти и неколку стотина метри да биде дефинирана како „булевар„ и „капитална инвестиција„ која ќе го растоварувала сообраќајаот а завршува слепо на Вардар и не пооврзува никакви стратешки точки...

Edited by micko_v - 14-Jun-2011 at 15:05
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1669
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Nov-2012 at 03:04
Koe selo e ova?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2442
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 25-Nov-2012 at 12:27
Да не се вреѓаме сеа, , Џорџтаун е овоа.

Edited by fichot - 25-Nov-2012 at 12:28
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 25-Nov-2012 at 16:07
Булевар со 2 ленти? Дали некој можиби прочитал погрешна дефиниција за тоа што претставува булевар?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 21-May-2020 at 19:30
Овој објект е срушен од неодмана, ама неможам да најдам сега некое видео од вести. 42.008977° 21.361639°

Никнува паркинг на местото на поранешна Пожарна
Од страна на
Вечер -
14/05/2020
690
Сподели

На местото на поранешна Пожарна во Ѓорче Петров никнува паркинг.

Градоначалникот Александар Наумоски информира дека паркингот ќе биде отворен за сите граѓани (нема да се наплатува) и ќе биде со капацитет за 38 возила, со што ќе се зголеми постојниот паркинг кај црквата „Свети Петар и Павле”.

Освен тоа, на повеќе локации низ општината се исчистени помали депонии.

– Сериозни сме во намерата да се исчисти целосно Ѓорче и ќе бидеме ригорозни во однос на казнувањето. Бидете совесни, да ја чуваме заедно животната средина – порачуваат од Општината.

https://www.vecer.press/%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%bd%d1%83%d0%b2%d0%b0-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b3-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b5/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.