build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Македонска Војска

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Булевар Македонска Војска
    Posted: 14-Feb-2008 at 00:17

Ќе се гради улицата „Македонска војска“ во Ѓорче Петров

Камен-темелникот ќе биде поставен денеска покрај црквата „Свети Петар и Павле“

Градоначалниците на Скопје и на Ѓорче Петров, Трифун Костовски и Сокол Митровски, денеска свечено ќе го означат почетокот на изградбата на улицата „Македонска војска“. Камен-темелникот ќе биде поставен покрај црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, а ќе го освети архиепископот г.г. Стефан. Улицата со вкупна должина од 2,1 километар ќе се гради во две фази. Во првата фаза ќе се пробијат 900 метри, од улицата „4 Јули“ до улицата „Ѓорче Петров“. Во втората фаза, последните 1,2 километри со новата сообраќајница ќе го поврзат стадионот на фудбалскиот клуб Македонија. Улицата ќе има две ленти, широки по 5 метри, атмосферска канализација, тротоари и улично осветление. Иако првичната идеја беше „Македонска војска“ да биде булевар со 4 ленти, во интерес на финансиите и брзината на реализацијата, во општината сметаат дека и улица со овој профил ќе ги задоволи потребите на граѓаните и на стадионот.

Инвеститор на проектот е Градот Скопје, кој за првата фаза од буџетот има издвоено 21 милион денари. Втората фаза треба да се заврши до крајот на годинава, а финансии ќе се бараат со ребаланс на градскиот буџет. Проектот пред две години го изработи Општина Ѓорче Петров, а градежните работи ќе ги изведува фирмата „Гранит“.

„Изградбата на улицата е приоритет за општината, особено за фудбалскиот клуб Македонија, бидејќи за меѓународни, но и за домашни натпревари нема соодветен пристап до стадионот. Со изградбата, конечно, ќе се реши тој проблем. Општината веќе неколку години има готов проект, а се чекаше градската власт да обезбеди пари“, вели градоначалникот на Ѓорче Петров, Сокол Митровски. (С.Н.)


http://utrinski.com.mk/?ItemID=148ABFB2C8B9504F823DFBF106543191
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 8854
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Feb-2008 at 00:19


ем преполовен проект, ем во фамозните две фази Ohno

Има ли некој ориентација која е точно трасата јас неможам да ги врзам точките од информацииве дадени во објавата Dunno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Feb-2008 at 00:32
Еве ти орјентир, па на google earth подобро ќе се снајдеш.

Мене ме буни должината (очигледно не е толку, дури и со делот преку Вардар кој сигурно нема да се гради)
И ширината ми е чудна... 5 метри лента?!?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Feb-2008 at 00:39
Еве сега измерив на ГЕ, од Ул. 4 Јули до Бул. Ѓорче Петров има околу 350 метри (не 900), а од таму до улицата што се поврзува со стадионот околу 500 метри (не 1200).

Стварно не ми е јасно од каде оние бројки во текстот...
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Feb-2008 at 00:52
Македонска војска ќе стане булевар


Улицата "Македонска војска", која води покрај црквата Свети Петар и Павле во Ѓорче Петров, од улицата "4 Јули" до стадионот Македонија, во должина од 1400 метри, ќе стане булевар. Вчера почна изградбата на првите 400 метри. Ќе се асфалтира десната сообраќајна лента широка седум метри меѓу подвозникот Ѓорче Петров и главната улица Ѓорче Петров. Паралелно со улицата ќе се гради пешачка патека и ќе се поставува улично осветлување.

Свечениот почеток на градежните работи го благослови архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски, истакна дека новата сообраќајница во голема мера ќе го олесни пристапот на ѓорчепетровци до клучните институции во општината, како што се здраветвениот Дом, Полициската станица, верскиот храм, централниот парк, шопинг-центарот, спортските објекти и реонскиот центар, кој постепено го добива својот современ лик.

- Исто така, ќе биде овозможена и брза и ефикасна комуникација на скопјани кои во иднина ќе ги посетуваат фудбалските натпревари на стадионот Македонија - додаде Митровски и се заблагодари на градските власти и скопскиот градоначалник што покажале слух и почнале со реализацијата на долгоочекуваниот проект.
За изградба на првата фаза од сообраќајницата Градот ќе издвои 25 милиони денари.

http://vecer.com.mk/?ItemID=E884A6D861A22B43A86E1E2DBC5CCEF1

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Feb-2008 at 04:15


Гледам ги намалиле бројките. Ама пак се малце напумпани Nuts


Edited by Cloverstack - 15-Feb-2008 at 04:15
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Feb-2008 at 17:07
Делот кон Вардар сигурно ќе биде оставен за некоја далечна иднина
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Oct-2008 at 22:09
По Македонска војска ќе се вози од ноември


Изградбата на новиот булевар Македонска војска во општина Ѓорче Петров е при крај и новата сообраќајница се очекува да биде пуштена во употреба до средината на ноември. Градежните работи почнаа пред неколку месеци на потегот од улицата 4 Јули, покрај црквата "Св. Петар и Павле" кон улицата Ѓорче Петров во должина од 630 метри и 7 метри широчина.
- Планирани се 4 коловозни ленти, но проектираното ќе биде комплетно завршено и булеварот ќе го добие вистинскиот лик по дислоцирањето на единицата на противпожарната бригада и рушење на објектот во кој сега е сместена оваа единица. Дотогаш, во функција ќе бидат само три ленти од булеварот - информираат општинарите.

Со новата сообраќајница ќе се реши проблемот на жителите од урбаните заедници Даме Груев, Волково, Ново Село и другите општини кои живеат во северозападниот дел на општината. Тие ќе можат безбедно да стигнат до крајната дестинација и ќе го избегнат метежот на крстосницата што ги спојува булеварот Партизански одреди, 4 Јули и улицата Лука Геров. Со изградбата на булеварот Македонска војска овој проблем ќе се надмине, а сообраќајниот метеж ќе се среди.

http://vecer.com.mk/?ItemID=B6A00830488E9F4592490ED12854D3E4


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Oct-2008 at 04:59

Завршува првиот дел од изградбата на булеварот „Македонска војска“

Mоментo се работи на потегот од улицата „4 Јули“, покрај црквата „Св. Петар и Павле“ кон улицата „Ѓорче Петров“

Првата фаза од изградбата на булеварот „Македонска војска“ во Ѓорче Петров ќе заврши кон средината на ноември. Во моментов се работи на градежните работи на потегот од улицата „4 Јули“, покрај црквата „Св. Петар и Павле“ кон улицата „Ѓорче Петров“. Во првата фаза се гради булевар во должина од 630 метри и седум метри широчина.

Планирано е булеварот да има четири коловозни ленти, но улицата ќе го добие вистинскиот лик по уривањето на објектот во кој е сместена единицата на противпожарната бригада. Дотогаш, во функција ќе бидат само три ленти од булеварот. Улицата ќе има целосна атмосферска канализација, тротоари и осветление. Инвеститор на проектот е Градот Скопје, кој за првата фаза од буџетот има издвоено 21 милион денари.

Во втората фаза, последните 1,2 километри со новата сообраќајница ќе го поврзат стадионот на фудбалскиот клуб Македонија Ѓ.П.. Идејата на општинарите е да се обезбедат услови за пристап кон стадионот заради одржување меѓународни натпревари. Со изградбата на булеварот, општинарите очекуваат и решение за сообраќајниот метеж.

„Навистина е проблем за жителите од населбите Даме Груев, Волково и Ново Село безбедно да стигнат до крајната дестинација поради фреквентноста на раскрсницата што ги спојува булеварот ’Партизански одреди’, ’4 Јули’ и ’Лука Геров’. Со изградбата на булеварот ’Македонска војска’ овој проблем ќе се надмине, а сообраќајниот метеж ќе се среди“, велат во општината. (С.Н.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=CD52650EB78ECF469BC7E8B6FFA15586

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Oct-2008 at 05:12
Новинариве пак нешто лупаат...  Кај може бе три ленти да се сместат во седум метри широчина  Toilet
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Dec-2008 at 00:06
Ништо ново.....импровизација пропратена од имотно-правни проблеми...
Изградбата на "Македонска војска" при крај


Градежните работи на новиот булевар "Македонска војска" во општина Ѓорче Петров се при крај. Поставена е атмосферската канализација и комплетно се асфалтирани трите сообраќајни ленти од булеварот. Деновиве се градат тротоарите.

Изградбата на булеварот на потегот од улицата 4 Јули, покрај црквата Св. Петар и Павле кон улицата Ѓорче Петров, во должина од 630 метри и 7 метри широчина почна пред неколку месеци.
- Проектот предвидува да се асфалтираат четири коловозни ленти но, проектираното ќе биде комплетно завршено и булеварот ќе го добие вистинскиот лик по дислоцирањето на Единицата на противпожарната бригада и откако ќе се урне објектот во кој е сместена единицата. Дотогаш, во функција ќе бидат само три ленти од булеварот - информираат општинарите. Тие најавуваат поставување на нови семафори на улицата Ѓорче Петров и на булеварот Македонска војска.
Крајот на овие активности ќе биде и крај на првата фаза од изградба на булеварот. Втората фаза ќе почне по средување на имотноправните работи на земјиштето што се наоѓа на планираната траса.

Овој новоизграден булевар на жителите од УЗ Даме Груев, Волково и Ново Село и другите урбани заедници коишто живеат во северозападниот дел на општината ќе овозможи поголема сигурност во сообраќајот на раскрсницата што ги спојува булеварот Партизански одреди, 4 Јули и улицата Лука Геров.

http://vecer.com.mk/?ItemID=525F93C60DDD5A43955A7759BA8FFCBF

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Dec-2008 at 00:15


3 ленти а 7 метри широчина ???

Апсолутен минимум за лента е 2,5м (дури и за најобична уличка а не за „булевар“ како што претенциозно го нарекуваат овој зафат), а во реалноста ретко кога се практикува овој минимум и се оди на или над 3м (во зависност од рангот на сообраќајницата и од околностите)

Како тогаш успејаа да збутаат 3 ленти во 7м ?????????


Edited by Cloverstack - 23-Dec-2008 at 00:31
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Dec-2008 at 00:34
Лесно - по 2,3333333333333333333333333333333 метри, секоја лента Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Dec-2008 at 01:04
dobra presmetka,samo sto nema ni tolku da bide ke ispadne po 2m,a ako ima i zardinjeri ili nesto izmegu,ograda li bilo sto,togash neznam kako im idat presmetkite........togash tolku tesna ne e ni sporedna ulicka..
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Dec-2008 at 01:08
Ќе возиме во три ленити точаци Big%20smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Dec-2008 at 01:09
@ БЃТ

Абе тоа е друга приказна дали како ќе се проширува во иднина. Во моментов викаат дека имало 3 ленти и дека била широка 7м.
Тоа едно со друго не иде, па макар било и привремено...

Edited by Cloverstack - 23-Dec-2008 at 01:09
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Mar-2009 at 04:45

Во функција првата делница од булеварот „Македонска војска“

Улицата се протега од „Партизански одреди“ до раскрсницата со „Ѓорче Петров“

Првата делница од булеварот „Македонска војска“ во Ѓорче Петров од вчера и официјално е предадена во употреба, иако по неа се вози речиси од пред еден месец. Црвената лента ја пресече градоначалникот Трифун Костовски, кој изрази надеж дека наскоро ќе биде реализиран целиот сообраќаен проект за тој потег, кој предвидува булеварско решение, односно сообраќајница со четири ленти.

Изградената прва делница, која се протега од бул „Партизански одреди“ до раскрсницата со улица „Ѓорче Петров“, засега има две сообраќајни ленти во должина од 400 метри и комплетно ново осветление и атмосферска канализација.

„За комплетна реализација на проектот е потребно да се урне објектот во непосредна близина, во кој е сместена единицата на Противпожарната бригада, а веќе се работи на решавање на тој проблем. Инаку, и со оваа делница значително се подобрува сообраќајниот крвоток во овој дел на Ѓорче Петров, а за неколку месеци се надевам ќе биде реализиран и целиот проект. Со ова, конечно, ќе биде решен, пред се', големиот проблем на жителите од населбите Даме Груев, Волково и Ново Село, кои отежнато стигнуваа до крајната дестинација поради фреквентноста на раскрсницата што ги спојува ’Партизански одреди’, ’4 Јули’ и ’Лука Геров’“, рече вчера Костовски, кој како причина за повеќемесечното доцнење на проектот ги посочи бирократските процедури и немањето подземен катастар.

Инаку, за реализација на првата делница од проектот се потрошени 17 милиони денари. Средствата ги издвои Градот од сопствениот буџет, а со негова донација е извршено и поплочување на паркинг-просторот кај црквата „Свети Петар и Павле“, кој се наоѓа во близина на новата сообраќајница.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=FBCA57EBBB7D2D45970C0264D0B49425
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 11-Aug-2009 at 13:52

Македонска војска ќе стигне до Вардар

Експропријацијата на земјиштето каде што ќе минува трасата на булеварот е речиси завршена, наскоро треба да избере и изведувач на градежните работи

Градот ќе го продолжи проектот за изградба на булевар Македонска војска во Општина Ѓорче Петров, на потегот од раскрсницата со улицата Ѓорче Петров, покрај стадионот на ФК "Македонија", до Кејот на Вардар. Градските власти веќе побарале локациски услови и градежна дозвола од Општината, а како што велат, во тек е подготовка на тендер за избор на изведувач на градежните работи.
"На овој дел од улицата има имотно-правни проблеми и веќе е започната постапка за експропријација на земјиштето каде што ќе поминува трасата на новата сообраќајница. Дел од експропријацијата е завршен, а наскоро очекуваме и целосно да заврши оваа постапка", велат од одделението за односи со јавност на Градот.
Со проектот за изградба на булевар Македонска војска, предвидено е втората делница од сообраќајницата да биде долга 795 метри, и широка 9 метри.
"Коловозот ќе опфаќа шест метри , а тротоарите ќе имаат по 1,5 метри од двете страни. На новиот коловоз треба да се конструираат две раскрсници, од кои едната со улицата Социјалистичка зора, а другата со улицата Ѓорче Петров", велат од одделението за односи со јавност на Градот.
Правата делница од булеварот од раскрсницата со улицата 4 Јули до улицата Ѓорче Петров градските власти ја пробија лани. Тогаш беа изградени две коловозни ленти, а согласно проектот, оваа делница од Македонска војска треба да се прошири со уште две ленти.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=CA315704BCEAEE4ABEF718C6E4150545
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Jul-2010 at 11:35
ПОЧНУВА ПРОБИВАЊЕТО НА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД БУЛЕВАРОТ МАКЕДОНСКА ВОЈСКА

Градот Скопје Ве поканува на почетокот на изградбата на вториот дел од булеварот Македонска војска во општината Ѓорче Петров, којашто е закажана за понеделник /26.07.2010 година/ во 11 часот, на крстосницата на булеварот Македонска војска со улицата Ѓорче Петров.
 
Почетокот на градежните работи на вториот дел од булеварот Македонска војска ќе го означат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски.

http://www.skopje.gov.mk/

Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Jul-2010 at 18:23
Улицата Македонска Војска се пробива кон Вардар

Градот Скопје денеска ги отпочна градежните активности за реализација на втората фаза од изградбата на „Македонска Војска“. Според официјалните податоци кои ги соопштија градските власти, новиот дел на сообраќајницата ќе биде долг 800 метри и ќе се протега од крстосницата со булеварот Ѓорче Петров, до стадионот на ФК Македонија. Коловозот ќе има две ленти и вкупна широчина од седум метри. Планирана е изведба на тротоари од бехатон плочки, а ќе се постави и ново улично осветлување. Исто така ќе се постави атмосферска канализација со  профил од 300, односно 400 милиметри, во зависност од условите на теренот на којшто се работи. Вредноста на инвестицијата е околу 25 милиони денари, средства од градскиот буџет. Градежните работи ги врши „Гранит“, а рокот  за изведба е шест месеци.

„Македонска Војска“ според Генералниот урбанистички план на Скопје е планирана како булевар кој треба да се продолжи кон југ и премостувајќи го Вардар, со клучка да се поврзе со идниот Јужен Булевар. Во 2008 година Трифун Костовски ја реализираше првата фаза од изградбата на сообраќајницата, односно сегментот помеѓу црквата Св. Петар и Павле и булеварот Ѓорче Петров. Градоначалникот Коце Трајановски денес изјави дека се работи на дислоцирање на противпоожарната станица близу црквата и вети дека набргу овој сегмент ќе биде надграден на ниво на булеварско решение.

http://www.build.com.mk/?p=4585

1


2


3


4


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.076 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.