build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преградување на просторија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
лола View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote лола Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Преградување на просторија
    Posted: 31-Aug-2010 at 00:50
Imame edna golema soba koja sakame da ja pregradime so gips karton....Dimenziite na zidot sto treba da se gradi se 2,5x2 m...Me interesira kolku bi cinelo toa(samo materijalite,bez montaza,i sto e potrebno)?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Aug-2010 at 08:49
Само што се мафтав со гипс картони. Според моето искуство за димензиите кои ги наведуваш, не би требало да те фати повеќе од 100ЕУР.

Мене околу 100ЕУР ме чинеше набавка на околу 12 плочи гипс картон со димензиите како твоите (ако добро ме служи меморијата ќе се потрудам да ја побарам сметката и да ти ја напишам точната цена). Потребно е да дигнеш лимена (или дрвена) конструкција на која ќе се држи гипс картонот која исто така неможе да чини премногу и уште пар поситни трошоци како Перфлфикс (600 денари за 30кг) итн итн.

Сето ова + работна рака. Кај мене овој дел се работеше самоделски така да немам претстава колку би чинела работна рака.
Back to Top
лола View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 31-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote лола Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Aug-2010 at 11:08
Da, znaci ne bi trebalo da cini poveke od 100 eur.Mene mi treba najevtinata varijanta bidejki se raboti za soba koja aj koristime akko ostava t.d samo najosnovna pregrada ke treba da se izvede...Blagodaram.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Feb-2024 at 19:28

најефтино најобичен преграден ѕид легнует со лезет ко склепан OSB табли на дрвена рамка, сетне може да се префарбува да се излепува или да се кити дал со вештачко ил природно цвеќе ... интересното е што многу поедноставно може да се комбинира во однос идни интервенции, а иако вештачки слепени отпадоци од дрвени деланки налик иверица, сепак како дрво дава некоја интересна топла атмосфера доколку правилно се вклопи во простор макар и за помошни простории, фругал до немајкаде во однос гипс-картонот кој иако чист ѕид вади сепак доколку не ет добро изглетуван или лошо на споевите пополнет со трака порано или подоцна може да испука при потрес, практично со OSB може и секој еден Чоек и со малку мајсторлук од волја да склепа таков преграден ѕид ... сепак заради формалдехидот не е препорачлива опција за Соби каде се престојува или пак треба дополнително да се интервенира за истиот да неможе да испарува!

https://rojalinvest.com.mk/index.php/prenosti-na-osb-tablite

http://mk.rocplex.com/osb-oriented-strand-board-product/


за гипс-картон пак ѕидо си бара мајстор!, но ако Чоек оди на шашма бркајќи ефтини понуди та и ќе добие што ќе плати, а денес да не претерам ама и баби само што не почнале да гипсираат, кусур оди од некого дал ко индивидуалец или тајфа земи нека ти извади лиценца или пусулче бар од работнички универзитет илити училиште, та иако добро мнозина си ја работат работа ко апансаз приучени дал тука локално или печалбарски, сепак има и такви кои клај приклај си ја тераат та стопаните сетне приплаќаат поправки, наместо уште од старт да одат со фирма та истата да си сноси одговорност ако некој вработен ја утнал некаде и си амортизира зицерите, конечно фирма можеш и да ја тужиш и се понадеваш дека ќе има фидбек, додека на апансаз најдени гипскартонџии оди бркај ги, бреј то летниковци ги горат Луѓе им лапаат пари на жими мајка а не пак ова, но да не затерувам екстра офтопик та почнам и систем да го прозивам зошто купува социјален мир на фора слично ко со дивите таксисти порано та тука би запрел, и само ќе додадам За Се Што Правите пред се' внимавајте на безбедност, пр. како што се сработува т.е. вие треба да сте надзорот или пак ангажирате некој кој може да биде!, но исто треба осет со кого фаќате на улица работа пр. со тајфаџии кога сте се пазариле а на пола работа сте се пишманиле пазете да не се фатите загуша ако земат да рушат сработеното!, просто треба да има бар некаков начин дал сведоци дал дил снимен на телефон дал викната асистенција од комшија полицаец доколку кревате рачна некако!, конечно и тоа требало најнапред да го договорите т.е. дека во случај нешто да не ви фаќа око можете инстант да прекинете дилот, нели не сте потпишале ништо но сте дале збор та иако се знае дека може стопано во секое време да запре заради икс причини работата сепак кај тајфите неретко имам чуено не секој е токму в глата та си рушат веќе сработеното осбено ако не е договорена работата по позиција ил на дневница него ѓутуре!, хм обично Народ договара ѓутуре бидејќи така најефтино поминува но ето имам чуено и тоа си има свои ризици!



Edited by beTon - 10-Feb-2024 at 19:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.453 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.