build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Обнова на Офицерскиот дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 242526
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #501 Posted: 09-Mar-2024 at 20:30
Не се согласувам. Секаде има иднина, не гледам никаков разлог да бидам песимист и дефетист. Немојте да мислите дека ве чека некоја златна иднина во Западна Европа или преку океанот. Никаде не врнат пари и никаде не е совршено. Мора да поченте да си го цените своето. Јас сакам да инвестирам во својата татковина, нема што да цмиздрам по форуми како се е лошо.

Право да ви кажам таквите муабети дека некој се срами од својот град или од својат земја поради тоа што е сиромашмна се прекринџ. Тие не го разбираат поширокот историски и геополитички контекс и не разбираат дека светот и културата се менуваат и дека таа промена се случува бавно, но мора да се издржи.

Кинезите не се прадаваат. Индијицте не се предаваат. Не цмиздрат ко некое инфантило балканско племе на кое мајките после триесета сѐ уште им готват оброци и им ги перат гаќите. Не се правдаат пред туристи ко некои снизходливи домордци. Држат глава горе и се борат. Тоа ни треба и на нас.

   

Edited by Dinger Carlos - 09-Mar-2024 at 20:33
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 565
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #502 Posted: 10-Mar-2024 at 00:37
Originally posted by Dinger Carlos

Не се согласувам. Секаде има иднина, не гледам никаков разлог да бидам песимист и дефетист. Немојте да мислите дека ве чека некоја златна иднина во Западна Европа или преку океанот. Никаде не врнат пари и никаде не е совршено. Мора да поченте да си го цените своето. Јас сакам да инвестирам во својата татковина, нема што да цмиздрам по форуми како се е лошо.

Право да ви кажам таквите муабети дека некој се срами од својот град или од својат земја поради тоа што е сиромашмна се прекринџ. Тие не го разбираат поширокот историски и геополитички контекс и не разбираат дека светот и културата се менуваат и дека таа промена се случува бавно, но мора да се издржи.

Кинезите не се прадаваат. Индијицте не се предаваат. Не цмиздрат ко некое инфантило балканско племе на кое мајките после триесета сѐ уште им готват оброци и им ги перат гаќите. Не се правдаат пред туристи ко некои снизходливи домордци. Држат глава горе и се борат. Тоа ни треба и на нас.

   


Друже парите се најмал проблем овде хахаха. Сиромашни сме во духот и душата, без надежи за подобрување...
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 983
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #503 Posted: 10-Mar-2024 at 00:47
Во Скопје проблемот со луѓе од провинција веќе не е никаков проблем, туку повеќе проблем е што кога човек од страна кога ќе дојде во Скопје има дојам дека е во Албанија, на сите маркантни места во градот имаш дојам дека Албанците се мнозинство...од кога слетаат на аеродром,преку Матка, па до чаршија, плоштад, улица Македонија, градски парк, кафичи...

Споредено со кога јас растев во Скопје во 90 ти години, градот е мноооогу изменет, етнички.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3578
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #504 Posted: 10-Mar-2024 at 02:41
сте ја отерале здраво офтопик!, ајт и ја да ви се умешам у манџа, та ќе дадам подршка за оптимизмот, на кој пак му фали само у&у да се одважат да подотворат систем бар со законски задолжителни јавни еФоруми за НВО-а и' некако ќе тргне на поарно работа, а да се надеваме ќе дочекаме и Партиски и Институционални еФоруми натака!, просто ет, закаснети сме во се' а нема друг начин таквата летаргија да се ничкоса него 24/7 да се дебатира на право место секој во својта фела за навреме да се адресираат проблемите и чарињата пред некој ко по обичај до сега да товари на мегдан медиокритет од решенија!

што е за то етничката рецка, чинам перцепцијата е погрешна, бар во однос векот, но и во однос фактот дека пола Косово тука доаѓа на шопинг или лекување, а сигурно мнозина бегаат и трајно од то гратисо осиромашен ураниум зад СЦГ ... во секој случај ликот '90-ти на Скопје беше улична идила во која претежно андерграунд плебсот беше 24/7 на улица земено центарски, додека сега истио или тилта понадвор илити дреме подома, но малку фали за да нештата се сменат на поарно [1] ем македонците се далеку од традиционални за разлика од албанците кои без проблем ќе се помогнат во небрано, додека нам и бесплатно кафе да ни ет на лагер пак ќе треба време за да се здушиме ко порано, синкир вака сега емпаципирани секој сам за себе ви е најфутуристички а!?, аирлија на памето!

што е до Офицерски, ќе добие ли некое ново име објектов или ќе си се влечка воа од Јужна Бановина?, можеби во костец Мериот и Павиљоно на Лубовта може да му лепнат некое налик Скопска Балада, ем за Бал ем за Фестивал та и Карневал во Матичнo!?, вистина изгледа ќе забегаат со КупиДом Купидонски, кизнај можеби ГС т.е. Градски Светилник ко лајтхаус на Вардар и' ќе му заличи потаман него ОфДом
Back to Top
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #505 Posted: 10-Mar-2024 at 17:01
Погоди една многу битна поента за Скопје у девеести. Нормално дека ќе седат дома, пошо више се луќе у години имаат фамилии и не им е филм да се пијачат на коцка и кеј, а ј иам здувано од Ск пошто ми се укажала шанса, Коса сме веќе тука, мене најјголемо насиље и силување на градот не ми се објектите од ова проектов Скопје 2014. Најголемо насилње е оној лименион ќумез Лумикс кој го изградија врз најкултнот простор во градот Коцка. Младонста си ја остаив таму со панекрите. Па тоа е таково сквернавење на Скопје ко да градиш врз костуница, врз људски гробови... Гадови.

Офицерски си е тука и таман е ќе биде како Градска куќа. Иако мене ми е океј и модерната интерпретација на Народна банка спроти него која исто така е Скопје 2014 ама не му смета на никој, како ни Фихармонија па ни музејкот на ВМРО.

А за албаниците ги има и тука во Австрија многу, што да правиме народ кој сака да се можи и да се сели. Неам нишо против.

Back to Top
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #506 Posted: 10-Mar-2024 at 17:02
Се сеголасувам, ни теба културна промена.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 242526

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.