build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на тераси и поткровје на зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Adamski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Adamski Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Доградба на тераси и поткровје на зграда
    Posted: 13-Jan-2011 at 11:12
Forumov go zabelezav skoro, barajki nekoi informacii za dogradba na stari zgradi. Procitav nekolku temi i zakluciv deka se raboti za seriozni i strucni komentari. Poradi toa smetam deka ovde ke dobijam odgovor na moja ta dilema.
Ziveam vo Karpos 2 vo zgrada izgradena 1962 godina, zgradata ima dva vleza po 20 stana vo vlez(4 na sprat) prizemje+4 sprata i plus po edna garsoniera vo potkrovjeto koe sto e pokrieno so betonska ploca i tuka se naogaat i nekoi zaednicki prostorii(peralna, susalna). Od minatata godina so noviot DUP za ovoj reon dozvoleno e prosiruvanje na zgradata za 2,5 m po dolzina, napred i pozadi. Znaci zgradata od segasnite dimenzii 15mx40m, ucrtana e na 20mx40m. Vo slucaj na prosiruvanje site stanari dobivaat skoro ista povrsina okolu 20m2 po stan, a investitorot koga bi izgradil stanovi nad nasite bi dobil 6 stana so korisna povrsina od po okolu 80m2 (500 m2 stanbena povrsina. So toa sto bi trebalo da gi napravi terasite(dve terasi so dimenzii 2,5mx40m), da ja obnovi fasadata, da stavi 2 lifta(po eden za sekoj vlez), domofoni, da ja smeni vleznata vrata i da go sredi vlezot(popravka i farbanje na skalisniot prostor so gelenderite).
Dali nekoj moze da mi napravi grupa presmetka na investicijata, t.e dali bi mu bilo isplatlo na investitor da investira vo vakva dogradba.
Inaku soglasnost ima skoro od site stanari, a cenata na 1m2  vo ovoj del bi bil minimum 1000 eur.
Odnapred Vi blagodaram

Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Jan-2011 at 18:01

А дали дупот освен ширење на зградата по должина ви дозволува и кревање на уште еден кат. Ако е предвидено и зголемување на бројот на станови, проверете во општина дали ќе бараат и паркинг места плус за новите станови, ако бараат ќе треба да ги обезбедите на сопствената парцела.

Во врска со износот исто така и ние правиме надградба на зградата и доградба, само што кај нас се дозволени плус два спрата да се направат, во замена за тие два спрата или 32 стана инвеститотрот ќе треба да ни направи проширувања по цела должина на зградата по 3 метра или за цела зграда ке треба да се направат скоро 3000 квадрати на балкони. Он ке добие површина од 2000 квадрати.
Инаку да не должам  во договор со инвеститорот ќе ги плати  комуналиите за дограденото од 100% (за балкон е 50% за логиа 75% и слично) за таа квадратура да биде вписана како сплани соби а не балкони да измачка од внатре и да стави прозори, да стави 4 лифта да ја дислоцира трафостаницата, да стави демит фасада, противпожарна инсталација, домофони, да ги смени сите врати и прозори од четирите влеза со AL столарија, да го дислоцира целиот одвод и довод, да ги смени ел табли од влезовите до секој стан со нов проводник,  и да ги реновира влезовите, а да и нај важното новите 2 ката (кат и поткровје да бидам попрецизен) несмеат да лежат на постоечката зграда т.с. да бидат одвоени за половина метар, исто така и тоа да се изврши со надворешен скелет и носачи и да не се користи конструкцијата од зградата на некој начин ке се добие зграда во  зграда. Инаку во разговор со него кога го прашавме кои му се математиките он рече: Ке вложам  1 300 000  евра а добивката после продажбата на становите ке биде 500 000 евра со други зборови 2000 квадрати по 950 кавдрат 1 900 000, он може се разбира и поскапо да ги продаде
Back to Top
Adamski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Adamski Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jan-2011 at 08:48
Vo Izvodot od DUP, na zadnata strana se navedeni Opstite urbanisticko-arhitektonski uslovi:
Povrsina naurbanisticka parcela: 957,79 m2
Povrsina na gabarit:  631,36 m2
Procent na izgradenost: 65,92%
Maksimalna izgradena povrsina: 3156,81 m2
Koeficient na iskoristenost: 3,30
Maksimalna dozvolena visisocina na venec 17,80 (P+4+Pk)
Napomena: maks. visina 4,50m na slemesmetano od zavrsen venec
Broj na parking mesta: 42
Soobrakajni uslovi: Parkiranje vo sklop na blokot na teren i vo podzemni parking nivoi

Ako nesto Vi znaci ova...

Edna zgrada kako nasata veke e dogradena
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Jan-2011 at 17:26

А моментално колку паркинг места има вашата зграда и каде се направени тие. Единствен проблем кој може да биде е паркингот. Затоа што ако инвеститорот во проектот не вметне и сообраќајно решение и паркирање има шанси да не му дадат дозвола од општина, а овие работи и самата општина ќе ги бара, тие се главни услови за добивање на дозвола за градба со новиот закон. Ако има место на вашиот плац или кај постоечкиот пракинг да се изградат тие 42 паркинг места плус сообраќајница по стандарди тогаш нема да има некој проблем.  Инаку тука условот е и во подземни паркинзи, мислам дека нема место за паркинзи на вашата парцела па предвиделе и паркирањето да се реши со подзмен гаража која сигурно ке се гради на друга парцела според  вашиот дуп, а тоа отвара па други проблеми за тоа понатака. Ај кажи ми: Кога ке се изврши доградбата од двете страни на зградата уште колку простор останува до границата на вашата парцела ( по колку метри ). Ако изводот е со размер 1:1000 тогаш можете и со линијар да измерите само што милиметрите ке ги читате во метри. И ако можете скицирајте ја па ставете ја овдека да ја разгледаме или скенирајте ја (се мисли на изводот од дуп.  

Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Jan-2011 at 17:28
А за таа доградената распрашајте се дали е легално доградена, затоа што ако е легална и ако ги има истите услови,  истите димензии на плац и слично тогаш може и да немате проблем, тогаш можете и нивниот инвеститор да го земете за вашата зграда. 
Back to Top
Adamski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Adamski Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jan-2011 at 17:53
baze parking imame pred zgrada, a ucrtan e parking i pozadi zgrada i ucrtana e podzemna garaza sranicno pokraj zgradata. Bas poradi parkingot koj e ucrtan pozadi i ne e dozvoleno poveke da se sirime od 2,5m(sega momentalno toa e trevnik), a poradi podzemnata garaza pak ne ni e dozvoleno da se sirime stranicno. Mislam deka parkingot ne e problem bidejki veke razgovaravme vo opstina i od tamu ni kazaa deka moze da se dogradi, samo prvo mislam deka trebalo da se privtizira zemjisteto.
A zgradata koja sto e gotova ne e divogradba i mislam deka dogradenite stanovi veke se prodadeni
Skicata ja imam ama ke ja pustam vo ponedelnik, posto doma nemam skener
Back to Top
Adamski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Adamski Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Jan-2011 at 18:00
Mene samo me interesirase nekoj koj ima iskustvo vo ovaa oblast grubo da mi kaze kolku bi go kostala dogradbata investitorot, t.e. dali bi mu bilo isplatlivo da gi napravi gorenavedenie zafati, a za vozvrat da dobie 500m2 cist prostor, plus se dobiva i prostor vo krovot koj sto on go prodava, a istiot mislam deka nemoze da se legalizira
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 14-Jan-2011 at 20:38

Ќе му биде исплатливо на инвестирот да го направи сето тоа, само да немате многу барања, земјиштето купете си го сами, он нека ви ги загради балконите со фасадна цигла од 1,60 висина, и да се платат комуналии на ново изградениот дел како за балкони, а он и ќе ви го направи и паркингот од позади, а за подземна гаража верувајте дека нема да му се исплати.

Back to Top
Adamski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Adamski Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jan-2011 at 09:46
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jan-2011 at 12:12

Да имаш право, паркинг места има доста, пак ќе кажам ако останете на истите барања само лифтови и балкони и реновирањата ќе му биде исплатливо.  Почнете да барате инвеститор или објавете тендер па да ви достават понуди заинтересираните фирми врз вашите барања. 

Back to Top
desdes View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote desdes Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Feb-2012 at 10:46
Edno prasanje...
Jas ziveam vo ista zgrada kako sto ja spomna adamski vo karpos 2 ama vo zgradata broj 3.05. Zgradata broj 3.06 e vekje dogradena od investitor odnosno na postoeckoto potkrovje (nema dogradba na katovi) ima izgradeno nekolku stana so tavanski spalni a za smetka na toa starite stanovi dobija balkoni po 28 m2 od site 4 strani na zgradata. Dali so izgradba samo na postoeckoto potkrovje se narusuva stabilnosta na ovaa zgrada? Po muabetite na lugjdeto vikaat deka ne samo sto ne se narusuva tuku i se dobiva vo stabilnost od pricina sto od postoeckoto potkrovje se vadi eden sloj od 30 cm bitumen koj tezi na zgradata, baska se pokriva zgradata so krov koj sega go nema i gornite stanovi se celi so vlaga. A i zgradata se pricvrstuva od site 4 strani???/ Dali dokolku se izgradagt stanovi na postoeckoto potkrovje so krov nad niv znacitelno se zgolemuva pritisokot vrz zgradata?
Back to Top
elektromajstor View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-May-2013
Location: veles
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote elektromajstor Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-May-2013 at 16:25
Почитувани имам многу недоумици и непознаници од оваа област , а бидејќи гледам дека има доста искусни луѓе на форумов би сакал да се обратам и да побарам помош од Вас. Како прво ако може помош за тоа кој се услови и дозволи се потребни да се поседуваат пред да се започне со доградбата како и се на што преба да се внимава и запази пред за време и по градењето на доградбата. Како дополнителна помош мислам дека би можела да Ви бидат следниве податоци: зградата е изградена во ’70 год. од минатиот век, истата е на 4 ката, и визуелно е во добра состојба како однадвор така и однатре, на еден кат има по 4 стана од што може да се заклучи дека може да се доградат максимум 4 стана а засега заинтересирани има за 3 стана, доградбата е за во внатрешноста (Велес). Ме интересира буквало се: од тоа дали е исплатлива инвестиција да се доградува, колку би чинело се разбира ориентационо, што ми предлагате да се поставува плоча над доградбата или да се направи само покрив од греди не знам како стручно се вика тоа... и се што мислите дека би ми било од корист а јас не го наведов погоре.
Однапред Ви благодарам и очекувам брзи, искрени совети и помош од Ваша страна.


п.с ако не епоставено прашањето на место администраторите нака го сместат во соодветен дел.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-May-2013 at 23:13
Прво мислиш на доградба или надградба, затоа што прво велиш доградба, а после спратот има четри стана и може да се доградат уште четри (доградба е проширување на станот преку балкони со соодветни вертикал а надградба е кревање на уште еден кат над последниот кат над поткровјето), ке мислам дека се работи за надградба. Пров треба да се провери дали оваа надрградба ќе лежи на самата зграда т.е. на постоечката конструкција што е погрешна работа, затоа што со својата тежина дополнително ќе ја оптерети зградата носечките ѕидови и темелите ( но мислам дека еден кат нема да е проблем, ако го имате проектот нека го разгледа архитект и ќе ви каже според дебелината на темелите, арамтурите, столбовите дали ќе носи уште едн кат) или пак може горниот кат да го направите со плоча која ке биде најмалце половина метар одвоена од последната плоча (кровна) и новата плоча ке се дрши на нови столбови незнависни од зградата, најчесто се поставуваат покрај фасадните ѕидови и по потреба во средина на самиот обијект ако премостливото растојание е многу големо од столб до столб ( се мисли од предниот до задниот фасаден ѕид) се зависи од проектот и постоечките можности на самата зграда. Исплатлива инвестиција е ако се има во предвит квадрат карабнина која е 400 евра, треба да се направи откуп на земјистето, и се разбира за новата квадратура да се платат комуналии во висина од 100% за соба по метар квадратен (овдека во скопје - аеродром комуналиите за соба се 8500 денари по квадрат велес е поевтино) имај во предвит нова демитфасада и нов кров со изолација, ако горе се прави нов стан тогаш барање до евн за ел. броило и сл, или може да се врзе на псотоечкиот стан со тоа што ке му се зголеми квадратурата во имотниот лист (ако се ставаат скали од внатре за горните соби). Ако кровната плоча е бетонска плоча тогач нема да е потребна нова плоча а ако е трска или греди има други начини на изведба со метлана решеткаста конструкција. Друга важна работа е треба во Д.У.П -от оваа маркица со зграда да има дадена нова висина што всусност ке овозможи и кревање на овој кат т.е. нова висина во спортивно ке биде третирана како дивоградба затоа што од општина нема да ви дадат дозвола оти не е предвидена нова висина на зградата... Инаку во дупот проверете дали е дозвоелно и проширавање на зградата со догрдба на вертикали на балкони при што секој стан ке добие и плус квадратура... тоа е друга тема... Поздрав прасај нешто ако има друго нејасно? 
Back to Top
elektromajstor View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-May-2013
Location: veles
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote elektromajstor Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-May-2013 at 05:51
абе за нејасно се ми е нејасно ама ајде со ред како прво фала ти за одговорот и да се поправам да се работи за надрадба на станови, на последниот спрат има дебела бетонска плоча што би значело дека врз нејзе ќе може да се гради или не? да ќе треба да се направат скали за новиот спрат и да се пуштат струја, вода и канлизација, да се направи покрив за кој како што напоменав и претходно незнам дали треба и занего да се стави бетонска плоча или може само како покрив некако да се изведе. И за крај ако ја поминува вредноста на надградбата сумата од 400 евра по м2 комплет со врадување на сите потребни работи како електрична, водоводна и канлизациона мрежа, санитарија, паркет/ламинат, врати и прозорци е неисплатлива инвестиција затоа што м2 во велес за постоечки стан е околу 500 евра, ако е толку цената зошто за ситни пари <5000 евра да не си купам стан туку да се малтретирам и да трпам нервози и идни проблеми со соседите кои за секој нареден проблем би не обвинувале а плус сигурно и некој непланиран трошок ќе испадне во текот на работата. Доколку има некој уште нешто да ме советува нека пише секој добронамерен совет е добредојден.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-May-2013 at 22:11
Многу тешко е да се даде било какво мислење вака електромајстор. Има премногу параметри од кои зависи дали може или неможе да ја направиш надградбата. Конструктивниот систем, статиката, состојбата на објектот итн итн. Те разбирам дека сакаш општи информации но дури и за такви е тешко да се каже било што „од око“.

Она што скоро со сигурност можам да го кажам е дека доколку објектот може да издржи надградба би требало да имаш исплатливост. Верувам дека сето тоа може да се изведе со не повеќе од 300ЕУР/квадрат цена за градежните работи. Незнам колку чинат комуналиите во Велес и тоа битен параметар.

Јас „би играл“ со метална конструкција на ваше место. Дефинитивно не би ставал плоча под кров, непотребно ќе го оптерети објектот и ќе ви ја дигне цената.


Back to Top
elektromajstor View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-May-2013
Location: veles
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote elektromajstor Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 08-May-2013 at 16:11
фала за советов со металнава конструкција која јас ја немав воопшто во предвид, како полесен материјал сум помислувал на онаа што ја прават со стиропор наместо со монти незнам како се вика стручно.И плус секоја информација е добредојдена без разлика каква и да е.
Back to Top
Sale_vas View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Jul-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Sale_vas Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Jul-2013 at 10:21
здраво...
Ме интересира дали некој знае.. што се треа да содржи проект за реконструкција на кров на зграда од 5-6 спрата, ме интересира во однос на деталност на постоечката состојба за техничките цртежи... дали треба само делот кој на кој се интервенира или целиот објект
Фала
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.