build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Елитен комплекс - кеј на Вардар во Карпош

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Mar-2011 at 07:09
Eve poveke informacii

НА ПОТЕГОТ ОД "АЛЕКСАНДАР ПАЛАС" ДО РЕСТОРАНОТ "ИМЕС"

Нова населба на Кејот во Карпош

Според проектот, кој го изработиле израелски архитекти од компанијата "Пе­лег архитект", на просторот од 65.000 квадратни метри, покрај згради, предвидено е да се градат и спортски терени, трговски центар, киносала, ресторани, фонтани, пе­шач­ки мост и шеталиште

На Кејот на реката Вардар, на потегот од хотелот "Александар палас" до рес­то­ра­нот "Имес", ќе никне нова населба. Според проектот, кој го изработиле израелски ар­хи­тек­ти од компанијата "Пелег архитект", на просторот од 65.000 квад­рат­ни метри, покрај згради, предвидено е да се градат и спортски терени, трговски центар, ки­носала, ресторани, фонтани, пешачки мост и шеталиште. Највисоката зграда ќе би­де 15-катница, а за останатите, максималната дозволена висина ќе биде десет ка­та. За овој проект, Општина Карпош изработи анимација, која ја презентираше на Са­е­мот на општини од Југоисточна Европа, кој мината недела се одржа во Сараево, за да се привлечат што поголем број инвеститори.
"Око­лу 70 отсто од земјиштето е приватна сопственост. Сопствениците сами на­ра­чаа израелски архитекти да направат проект за уредување на овој дел. Во мо­мен­тов проектантска куќа го изработува деталниот план според проектот на Из­ра­ел­ци­те, по што ќе се најде на усвојување пред советниците. Ние инсистиравме згра­ди­те да бидат скалести, за да не се задуши просторот, односно да има струење на воз­ду­х", вели градоначалникот на Општина Карпош Стевче Јакимовски.
Пок­рај за овој потег, Општина Карпош, преку анимација, на Саемот во Сараево ги пре­зен­ти­ра­ше и проектите за изградба на нови населби на Зајчев Рид, во Жданец и Кри­ви Дол. (А.А.)

http://www.vest.com.mk/?ItemID=6562086826D49C459364C2E3D45C3D81
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Mar-2011 at 08:16
Убава е идејата, но локацијата е страшна. До пред скоро време истаталокација беше мочуриште, што би значело дека тој терен не е за градби од станбено деловен карактер.

И истата локација ја полнат со градежен шут од цело Скопје. Кој шета по некој на горната патека би го видел истото.

Позз
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Mar-2011 at 09:11
Цело време се споменува дека се работи за земјиште во приватна сопственост. Се знае ли кој е сопственикот? Можеби тоа ќе ни го даде одговорот колку е сериозен проектов.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Mar-2011 at 09:54
Интересно изгледа, само тој висечкиот дел мислам дека е сувишен, ама секако уште е многу рано да се коментира.
И тоа што просторот изобилува со депонии и ситни индустрии не треба да значи дека така треба и да остане за век и веков.. се работи за бајаги атрактивен простор што се надевам веќе ќе почне да се средува како што треба.
Back to Top
geto View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote geto Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 16-Mar-2011 at 12:41

Zdravo,

Interesen proekt, ama mene me zaintrigira detalniot plan daden od fossil, na koj se gleda levo eden most ( koj pretpostavuvam ke bide za vozila, ne pesacki i koj ke se spojuva so ulicata skupi.. Za mene mene ova e nov moment, ako se izgradi eden most na ovoj poteg ke bide super za cel karpos 3,4 taftalidge 1,2, i site sto moraat da odat do mostot kaj aleksandar palas pa da se vrakaat po skupi za da gi posetat  objektite na taa ulica... Imate li ideja dali osven plan ima nekakvi dadeni rokovi proekti koga ova bi se realiziralo...

Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 16-Mar-2011 at 13:56
Ова мене ми се чини, или немаат абер од каде оди Сонцето во Скопје. Сенките им се скроэ беэ веэа.
Него - тоа место е една од најубавите локации во Скопје - добар воэдух, покрај река, до парк, речиси во центар.. Исто и тоа од другата страна на Вардар, што според мене е и поубав потег -сончева страна и е со поглед на Водно..
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 16-Mar-2011 at 19:46
прв позитивен впечаток кај проектов е пешачкиот мост и начинот на кој е среден кејот, потоа и тоа што има кула, за остатокот не можам да коментирам бидејќи е само груба претставаза габаритот на објектите
но, сепак според мене е за малку утната локацијата, просторот околу александар палас би го резервирал за спортски и рекреативни објекти, додека комплексов би го ставил во карпош 4, малку позападно на вардар
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-Mar-2011 at 19:57
Мене едно не ми е јасно на толку архитекти во државата и толку дивоградби и толку несоодветно изградени објекти и толку лепенки без врска зграда до зграда и толку бутање и теснење потоа згради од типот на онаа до стадионот толку ли не можеа да го видат потенцијалот на оваа место и толку ли не можат да ги видат потенцијалите на другите локации во Скопје кои се блиску до центарот а имат простор. Мислам малку депримирачки е да дојдат Израелски архитекти буквално на ескурзија и да откријат локација која мене барем ми изгледа ТОП. Е сега може има проблеми со теренот, подземни води , влага , почва ...
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 16-Mar-2011 at 22:45
Posleden pat koga bev na proshetka po kej vo potegot Alek. pal. - Imes posle dadenoto uredeno trevno parkche po hotelot ima edna ogromna iskopana dupka vo koja na dnoto ima voda, najverojatno od vardar. kako i da e kupovite se tamu i vsuünost seliot toj poteg od hotelot pa ne samo do imes tuku do tamu kade shto se sliva lepenec e prostor kade shto e isturan shutot od ruinite po zemjotresot vo skopje, i najverojatno poradi toa i dadenata povrshina nikomu ne mu se doapdnala za gradenje. Inaku jas kolku shto imam slushnato tochno toj poteg od hotelot pa se do imes i ponatamu do lepenec e predviden prvichno za sportski objekti i ambasadorski rezidencii i ambasadi.
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 17-Mar-2011 at 00:10
слушам сончев град да се завршел па после ова

секој избори едно исто - проект, пари за проект и партија, гратис политички поени

после избори шипки
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 17-Mar-2011 at 03:36
Originally posted by geto

Zdravo,

Interesen proekt, ama mene me zaintrigira detalniot plan daden od fossil, na koj se gleda levo eden most ( koj pretpostavuvam ke bide za vozila, ne pesacki i koj ke se spojuva so ulicata skupi.. Za mene mene ova e nov moment, ako se izgradi eden most na ovoj poteg ke bide super za cel karpos 3,4 taftalidge 1,2, i site sto moraat da odat do mostot kaj aleksandar palas pa da se vrakaat po skupi za da gi posetat  objektite na taa ulica... Imate li ideja dali osven plan ima nekakvi dadeni rokovi proekti koga ova bi se realiziralo...


Токму така, според ГУП-от е предвидено таму да се пробие важна сообраќајница. Профилот е 4 ленти без средишно зеленило. Ама кога би се реализирало, тоа господ знае...




Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Mar-2012 at 16:25
Најголем дел од земјиштето во приватна сопственост, проект спротивен на постоечкиот ГУП, чамци и јахти пловат по Вардар

На кејот во Карпош ќе никне 30-катница



Урбанистичкиот план предвидува урбанизација на 25 хектари покрај Вардар од „Александар палас“ до Скејт-паркот

На Кејот на реката Вардар во Карпош, на потегот од хотелот „Александар палас“ до скејт-паркот ќе може да се гради 32-катница. Ова е само еден од неколкуте објекти предвидени да никнат со Нацрт-деталниот урбанистички план за тој реон, кој доби зелено светло од Советот на општината. ДУП-от предвидува и изградба на хотели, апартмани, трговски центар со висина од четири до девет ката. Со усвоената првична верзија на урбанистичката рамка, ќе се урбанизира површина од 25 хектари. Предвидено е да се обезбеди пристап до објектите преку две нови улици, една од страната на кејот, на која сообраќајот ќе биде забранет, и друга која ќе минува меѓу хотелот „Александар палас“ и СЦ „Борис Трајковски“.

Општинарите објаснуваат дека иако сегашниот ГУП за овој дел предвидува содржини за спорт и рекреација, сепак, постои можност за изградба на хотели и трговски центри.

„Тоа го дозволува Правилникот за стандарди и нормативи за урбано планирање. Сметаме дека на овој простор треба да се дозволи и домување, па затоа побаравме Градот да ни излезе во пресрет и во новиот урбанистички план да изврши замена на намената“, вели Стевчо Јакимовски, градоначалник на Општина Карпош и појаснува дека најголем дел од земјиштето е приватно, но оти има и државни парцели.

Инаку, Општината поседува идејно решение за изгледот на објектите и на целата околина воопшто, изработено од израелската фирма „Пелег архитект“. Според Јакимовски, тоа идеално би се вклопило, па од тие причини Општина Карпош ќе настојува потенцијалните инвеститори да ја испочитуваат идејата на Израелците. (Дс.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=1232337098FDBC4BBE16D6E9BE19408C
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Mar-2012 at 22:58
mmmmmmmmmmmmm ubavo
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Mar-2012 at 08:43
Da pocekame malce da vidime dali ke se pojavi investitor za toa sto nekoj go nacrtal, ... ili pak investitor ako se pojavi sigurno e pameten sam da si go isproektira toa vo sto ke vlozi 200 milijoni evra ...
Osven imeto Elit zasega ne gledam vo proektov nesto sto bi go pravelo Eliten. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.