build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Поставување на монтажна барака во нива

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Adamski View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Adamski Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Поставување на монтажна барака во нива
    Posted: 26-May-2011 at 11:33
Пошто гледам дека во форумов се даваат прилично исцрпни и стручни одговори на поставените дилеми, одлучив и јас да побарам совет од повеќеупатените во оваа област.
Се работи за следното имам место во Бардовци (800 м2)купено пред две години со цел да изградам некоја мала викендица, нивата се наоѓа надвор од границите на ГУП Скопје и ДУП Карпош (на 50 метри од овие граници). Скоро бев во Секторот за урбанизам во карпош и од таму ми рекоа дека единствено би можел да барам некаква локална дозвола за изградба на стопански објект.
Јас имав намера да поставам некој монтажен објект од типот на адаптиран контењер (димензии 6х2,5м), за која претпоставувам дека не би имал проблеми со урбанизам и да си го уредам дворот.
Во моментов најдов многу ефтина барака од Бутел (демонтирана) со димензии 8х7,5 м или 60м2. Оваа опција ми доаѓа многу поефтина од опцијата контењер, меѓутоа незнам дали не би имал проблеми со градежната инспекција.
Молам за совет.
п.с. Дали кога би ја поставил бараката имам право да барам легализација со новиот закон за легализација на дивоградбите.
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-May-2011 at 14:01
Легализација на дивограби според Законот за постапување со бесправно изградени објекти, според член 12 од Законот важи за објекти кои се изградени до денот на стапување на сила на Законот:

- бесправниот објект е изграден пред влегувањето во сила на овој закон и истиот претставува градежна и функционална целина

Еве линк до Законот:

http://www.mtc.gov.mk/postapuvanje/docs/zakon.pdf

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.